Miftar KURTI KU MBETI AGU

Shko poshtė

Miftar KURTI KU MBETI AGU

Mesazh  Nimfa prej Sun Jan 11, 2009 7:56 pm

KU MBETI AGU

Mos e lexoni rrėfimin tim, por nė rast se e lexoni mos e harroni. Binduni
desha t'ju them.

E quanin Pėrag. Pėrag Zbashku. Shkurt: Agu.
Ishte natė. Kishte dhe mjegull. Binte edhe shi. Pastaj edhe era frynte. Nga
veriu vinte erėmr(ė)amja me trokė kali. Pas saj vinin pastaj prap mjegulla,
nata, shiu, flaka.qė bėnin kėrdi. Gjėmė e madhe pritej. Mallkimet zgjoheshin
nga gjumi. Nuk dihej mė pas se kush ishte i mallkuari, as tė mallkuarit.
Thėnė thjeshtė nuk e njihte qeni te zotin. E tėrė kjo po ndodhte pak para se
tė lindej Agu i dashur, i shumėpritur, drita e syve dhe shpresa e kėtyre
anėve. E, pak para se tė lindej Agu, thonė, tė ėmėn e tij e kishin rrokur
dhimbje tė mėdha. Aty nė njėrėn nga ato netėt e e errata tė asj kohe, rrugės
pėr nė spitalin e qytetit X., diku te ura .e hekurudhės, nė Lozė tė
Lozishtės, i ndalojnė rojet e natės. Aty kishin zėnė pritėn. Dhe, thonė,
kush kalonte andej nuk i shpėtonte tė paktėn dajakut. Edhe vetė Agu, ishte
qėlluar, sado qė ende ishte nė barkun e nėnės sė vetė. Mes britmash e tė
sharash, shqelmave e grushtave, tymit dhe flakės, se atė natė kishte krisur
edhe pushka, Agu nuk e kishte thyer rrugėn. E pasataj, thonė, tė gjithė, nė
atė kohė tė ligė, ishin gėzuar kur e kishin dėgjuar njė zė. Zėrin e vajit tė
njė fėmije tė posa lindur.
Ishte Agu?
Ai vetė.
I ati, thonė, me kėngė nė gojė kishte ndėrruar jetė atė natė, se duhej t'i
hapej rruga Agut.
Si qenka kjo botė. Dikush vjen nė tė duke qarė, e dikush ikė nga kjo botė
duke kėnduar.
.Ai kishte hapur zjarrė nė rojet e natės pėr t'i hapur rrugėn njė lindjeje
tė re, njė kėnge tė re., pėr Agun. Nga krismat e armės sė Bashkimit, atit tė
Agut, jehoj kėnga, jehona e sė cilės futi nė gji fusha e male, fshatra e
qytete, burra e gra. Dikush ra nė prag tė kullės, dikush nė sokak; tė tjerė
nė arė, pranė njė stani, te njė shkėmb, te kroi, stom udhe, nė mexhė, e kudo
kėtyre anėve. Te Loza . sė fundi.
Tė shumtė ishin ata qė u pėrpoqėn t'I hapnin rrugė ardhjes sė Agut e atė
s'e takuan kurrė. Kur ishin ata Agu nuk ishte, kur erdhi Agu ata kishin
shkuar.E atė natė flaka dikujt ia shitoj jetėn e ia mbylli rrugėn, e dikujt
i hapi rrugė, i bėri dritė, e ndriēoi.Ama zjarrė e gjėmė u bėnė njė. Etje
kishin tė gjithė.Se.toka ēahej nga etja, nata nga zjarri. Agu nuk e ndali
rrugėn. Ecte. Ecte. Ecte.Bile edhe vraponte. As plagėt, as etja.nuk ia
ndalėn hovin.se. mund t'I bėhej vonė. e pastaj?!
Ju ofroj kush ujė?
Patjetėr.
Pinė ndonjė ngėrēamė?
Jo. I ofrova tė parit, e nuk deshti. Tjetrit, mė tha. Ashtu tha i dyti, i
treti.Tė gjithė.
Cilėt ishin ata, nuk ma the?
U dashka tė ta themunė?!
Po, ēfarė thoshin ata kur ju ofruat ujė?
Hiē. Pėrveē.Ag.Pėrag.Zbashku.
Tė gjithė shqiptonin tė njėjtėn fjalė?
Tė njėjtin emėr.
Ag?
Pėrag.
Tallesh?
Jo.
Si mundet. tė njėjtėn fjalė. tė njėjtin emėr, e ujė s'pinin?
Ishin Njė.
Njė trup kishin, thua?
Njė shpirt kishin!
Ata kishin dėshira mė tė mėdha.Etje mė tė madhe .jo veē pėr njė pike ujė.
Pėr ta ujė e ajėr e dritė e rritė .ishte Agu. Ai ishte jeta dhe trashėgimi
mė i ēmuar. Vijesė nė breza. Dashuria dhe ėndrra e tyre. Malli dhe dashuria
vetė.
Pasha shtatė pale qiell e tokė koritė s'jemi kurrė. Qė tė mos zihemi gafil
njė sy gjumė pa gajle s'e kemi bėrė.Pėr njė zog pule kemi qitė pushkė.Pėr
njė syēkė, pėr njė gemė, pėr njė degė, pėr njė lis, pėr njė mal; pėr njė
lule, pėr njė fushė; pėr njė kėngė; pėr njė dashuri.
Pėr qiellin dhe tokėn.
Ka qenė e jona!
Kush?
Hisja.
Ku e lam?
Te hisja.
Jo, jo, te nisja.
Jo, te Agu.
Je takuar ndonjėherė me Agun?
Kurrė.
Ke dėgjuar pėr te?
Veē nga ti.
Eh. Shumė e deshėn takimin me te. U doėgjėn e u poqėn pėr te. U bėnė gjaku I
tij e s'e pan kurrė. Nuk u takuan me te, Se, kur ishin ata Agu nuk ishte,
kur erdhi ai, ata kishin shkuar.
As unė nuk e kam parė Agun.
Do ta shohim sė bashku.
Po, kur do ta shohim?.
Ku don tė dalėsh me kėtė?
Kur ta heqim gurin nga qafa.
Nga mexha, thuaj.
E njėjtė.
*
* *
E di njė fjalė prej guri.
Ti e din njė fjalė prej guri, por kurrė nuk ma th se a flet guri?
Ai i varrit po. Dhe i mexhės. Madje ecėn dhe hingėllinė si kalė.
Si? Don tė thuash se guri I varrit., i mexhės ėshtė shndėrruar nė kalė?
Po!
Si ashtu?
Nga mallkimi I nėnės
Pėrrallė ėshtė kjo.
.Guri i varrit.ishte bėrė kali.atij kalin e kishin shaluar hijet. Hijet
ishin bėrė mjegull e re. Mjegulla e retė ishin shndėrruar nė shi. Shiu nė
trok kali.nė erė., nė furtun., nė tym, zjarrė.Tanė sherri i njė
fjalėlojsi.Besėprerin pastaj e zuri mallkimi i sė ėmės.dhe guri i varrit. i
tė mallkuarit u bė kalė. Hamshor.qė endet arave tona, lulishteve, fushave e
maleve, fshatrave e qyteteve.Edhe lumit ia ndal rrjedhėn.Bile unė vetė e kam
parė, mė besoni, me sytė e mi e kam parė, e keni parė dhe ju, nėse nuk keni
harruar.tek futet nėpėr biblioteka, nėpėr tempuj tė shenjtė.Ai futet kudo.
Prandaj vonon drita. Dhe Agu .Kushedi se kur vjen.Ai kali gjezdis rrugėve
tona, shfrytėzo tymin, mjegullėn, tė vrantit.
Prandaj e quajnė vranēė?
Ėhėėė!
Hapni sytė nė daēi tė bėheni valltarė tė mirė. Do tė bėheni tė shpejtė si
era.Era futet kudo.Si melodia e mirė nė zemėr, nė shpirtė.Mbarsuni me kėngė
nė daēi ta mėsoni mirė melodinė dhe ritmin e saj. Futuni, thellė futuni, nė
qelizėn tuaj. Jeta ėshtė okej mbi akull. Balerinė. Jeta nė pusin e vet i
kthjellon mendimet duke ecur, qoftė edhe nė ėndėrr, pėr ėndėrr. Ėndrrat nuk
realizohen duke fjetur. Hej! Ato pinė ujė nė pusin e zgjimit, nė pusin e
jetės. Hej! Agu nuk mund tė notoj nėpėr baltakė, nėpėr pellgje
moēalike.Lodhet! Ikė! Mbytet! E merr lumi.Llumi!... Se nė breg nuk mund tė
dilet nga kjo urė.Hej! A nuk e shihni.ajo ėshtė plot tela gjemborė tė bėrė
nga arkitekt modern. Agu! Kujdes.Agu! Hej! Pėrag Zbashku!!!
Ubu-bu! Ubu-bu! Ubu-bu!
Hė? Ke frikė?
Jo. Ftohtė.
Jemi bėrė pike e pesė. Prandaj...
Ku mbeti Agu, the?
Nuk duket gjėkundi.
E, pse?
Ėshtė shtruar nė spital, thonė. Ka gurė nė veshkė. Ashtu I paskan thėnė
mjekėt e huaj. Donė ta prejnė, thonė.
.Prap me gėrshėrė.nė dorė.Eu(u)rop(ė)a!?
Eu(u)rop(ė)a prap kaps!
Vaj!
Va!
V!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miftar KURTI KU MBETI AGU

Mesazh  Nimfa prej Sun Jan 11, 2009 7:58 pm

Miftar KURTI
UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L...

Stina e dimrit erdhi prapė. Njė pėlhurė e bardhė, qefin, u kishte rėnė pėr fytyrė maleve dhe fushave tė kėtyre anėve. Nuk mbahej mend pėr njė kohė tė gjatė tė kishte rėnė borė kaq e madhe. Akoma binte. Rrugėt kishin filluar tė mbylleshin. Trenit, tek i cili varej shpresa e tij e fundit, po i shihej veē vagoni i m(b)ramė... Edhe kėsaj radhe ishte mashtruar keq... Vetė ishte fajtorė. Nuk do duhej pritur kaq gjatė. Ishte mėrtisur nga acari. E uli kokėn. Ishte hera e parė qė e kishte zėnė veten nė faj... Deri kur kėshtu!? Dėshprim guri... pėlcet nė heshtje. Jeni ju L...? Po. Ja, kjo ėshtė pėr ju. E hapi zarfin. Nisi tė lexoj. ,,I dashur L... Letrėn e mora tė mėrkurėn, u pamė tė enjten, por siē e pe edhe vetė, nuk pata mundėsi, nuk mė lejuan tė qėndrojė mė gjatė pranė teje... Nėse dėshiron, kuptohet nėse ke edhe mundėsi, tė martėn, mė 22 dhjetor... E di se rruga pėr tė ardhur deri tek unė ėshtė e gjatė, e vėshtirė. Por e di se ti je i denjė pėr kėtė rrugė, nė kėtė natė tė mar(rė)tė..., nė kėtė dhjetorė tė ftohtė... …Unė kam nevojė pėr ty... Eja…” E jotja L… Derisa i doli letrės nė fund, njė zjarr po e digjte pėrbrenda, e duart po i binin pėrthonjėsh. Ē'kemi tė re ushtar L...? Borė e zjarr, komandant. * * * Mbath e vesh e shtrėngu Veē L... nė fjalė me i dalė. Dy hapa para, njė prapa. Frynte erė. Acar i vėrtetė. Borė e madhe po binte. Pa e qitur mirė hapin bora ia mbulonte gjurmėt. Le tė bjen dhe frynė... Zagarėt, as ujqit nuk mė bien dot nė gjurmė, tha me vete. ...Fshati... pothuajse i tėri ishte shndėrruar nė gėrmadhė nga armiku... Mure tė shtėpive tė derdhura nėpėr oborr... Oxhaqet kishin ngritur kokėn pėrpjetė si Kėndues... Qėndronin nė kėmbė tė palėkundur, pėrkundėr borės sė madhe qė po binte mbi supet e tyre. Zjarri vetėm i kishte nxirė... Bora e bardhė e nata e zezė e pėrzier me zjarr, donin ta mbėrthenin ngadalė me shokėzen... lylakun... lakun e vet... Nė hyrje tė fshatit, rrėzė njė mali ēufurrak, nė njė lėndinė tė borėtuar..., edhe varrezat sikur kishin ngritur krye. Aty u ndal pak... Ishte mbushur frymė... Avull i shkonte... Pikonte edhe djersė... Flokėt, tė bėra kaprroz nga bora dhe tė ftohtit, iu rrėnqethėn kur para i doli... O Zot...!, thirri. Varri i ri dhe dėshira pėr tė qenė sa mė parė pranė saj... ia bėn mishmash ndjenjat. I ngjante njė anijeje mes dallgėsh, erėrash, furtunash. Anija e priste kapitenin... Ishte hisja..., nisja e drita e tij... Nė fund tė fshatit, disa shtėpi veshura nga ploja ngjyrė plumbi, mbėshtetur pėr kodre, ende qėndronin nė kėmbė. Atje ishte pikėcaku i kėtij tė dashuruari..., tė dėshiruari. Erdhe!? Ēfarė ftohti. Tė pa kush? ...Veē (i) lumi. Eja afėr...zjarrit. Nga zjarri... nė zjarr... me zjarr i zjarrmuar po vij. Nuk ke tė ftohtė? Hiē... Ti po ridhesh. Ndaj kam nevoj pėr zjarrin tėndė L... Kishin kaluar vijėn e kuqe..., tė ngurimit. Po i shpėrthenin kopsat e ndjenjave tė ē(d)lira... Ēile guri gojėn. Hė...? Asgjė. Si kaloni andej? Nėpėr urė. Thash mos kaloni nėpėr lum... Kush pėrpiqet tė ecė nė kurriz tė lumit laget. E kur lumi fle? Mbi kurriz tė tij rėndon ura. Siē rėndon mbi urė ajo kurorė telash gjėmborė, thuaj. E kur ecim mbi urė...? Bėhemi dyfish mėkatar. Mėkatar me lum, mėkatar me urė... Atėherė, ēfarė tė bėjmė? Tė fluturojmė? Jo tė ecim nė kėmbėt tona. Ato vetė po na shpien te ura. Tė gjitha rrugėt tė shpiejnė atje. Punė mallkimi, thua? Qė kur u muros nusja nė urė, po. Sipas kėsaj legjende… …Mėkatet tona u shtuan, sepse u morėn nė qafė fėmija… Ti ke dėgjuar… ... Kur ndahet fėmija nga nėna, ndalin rrezet dielli dhe hėna… Ku i sheh sonte ato? Ende jemi larg... Ndaj duhet tė nisemi… Pse, do tė vish edhe ti...? Nėse keni nevojė pėr mua... E, pse erdha unė kėtu? Fundja kush nuk ka nevojė pėr pėrqafimin e diellit...? Edhe Ikari deshi ta pėrqafoj diellin, por mbet pa krah. Ra, thua? Po. Anteu sa herė bie ngjitet. Edhe Feniksi digjet e bėhet hi, por bėhet mal pėrseri. Ajo e ftoj tė ulej nė sofėr. Buka ishte gati. Jo, duhet tė ecim... Atje presin L... Kaq rrugė ke bėrė... Kaq uri e etje ke... e hapin nuk e ndale kurrė. Edhe... agjėruar mė the se je… Ma jep nė dorė… Kė ? Bukėn. Ėshtė e valė. Ashtu e ham ne andej. Ndanė lumi... Jo ndan ura. Jo ura por guri. Mirė... Jo, hiē mirė. Matan... veē mace, dhi, ujq, kuaj... arave e livadheve... Na merr malli ta takojmė njė fėmijė... Shtėpitė shkolla i kanė djegur... Matan... Dimėr... Rrugėt pėrditė po mbyllen... Ēfarė tė bėjmė? Si Prometheu. Jo. Pse? Ate po e djeg zjarri i vet. Mirė, bėjmė si Laokoonti. Nė asnjė mėnyrė! Pse kaq prerė? Se ai u pendua. Si? U pendua? Po. Pėr ēfarė? U pėrpoq t'i bind tė vetėt qė mos t'i hapnin portat, nė vend qė tė qėndronte vetė roje nė portė. Ata e dėgjuan...? Prandaj e lidhėn, e helmuan... Ndodhi ajo qė ai nuk e ka dėshiruar kurrė... Domethėnė... Ra troja. Tė cilės kaq shumė i duhesh L... Akrepat e orės po ecnin me shpejtėsi breshke. Nata... nuk di nėse po i kthehej vetes apo po dilte nga vetja. Megjithatė ajo kishte marrė teposhtėzen... Po e thyente qafėn. Kishte mbetur edhe pak kohė... Duhej kthyer me ag... Pėrjashta po frynte njė erė e fortė. Po frynte dhe po binte. Tė dukej se pullazi po lozte nga vendi... Brenda valė... Nata po i(a) zgjidh(te) kėmbėt... Ajo po (ia)mbath(te) (me) kalin... E puthura e saj, si e puthura e bukulzės. Unė kam nevojė pėr ty L... Edhe L… ka nevojė pėr ty. Maje atyre kreshtave ende po binte borė. Eu(u)rop(ė)a. Dalim pak? Ku ? Nė Abut*. Pse? Nuk dėgjon? Ēfarė? Gjėmė. Tė kujt? Tė gurėve brincak... Nuk po kuptoj.... As dėgjoj. As trokun e kalit!?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mire me pelqen

Mesazh  Pra?! prej Sun May 17, 2009 4:57 pm

i bukur shkrimi...sukese Smile

Hene@ shkruajti:KU MBETI AGU

Mos e lexoni rrėfimin tim, por nė rast se e lexoni mos e harroni. Binduni
desha t'ju them.

E quanin Pėrag. Pėrag Zbashku. Shkurt: Agu.
Ishte natė. Kishte dhe mjegull. Binte edhe shi. Pastaj edhe era frynte. Nga
veriu vinte erėmr(ė)amja me trokė kali. Pas saj vinin pastaj prap mjegulla,
nata, shiu, flaka.qė bėnin kėrdi. Gjėmė e madhe pritej. Mallkimet zgjoheshin
nga gjumi. Nuk dihej mė pas se kush ishte i mallkuari, as tė mallkuarit. Smile
Thėnė thjeshtė nuk e njihte qeni te zotin. E tėrė kjo po ndodhte pak para se
tė lindej Agu i dashur, i shumėpritur, drita e syve dhe shpresa e kėtyre
anėve. E, pak para se tė lindej Agu, thonė, tė ėmėn e tij e kishin rrokur
dhimbje tė mėdha. Aty nė njėrėn nga ato netėt e e errata tė asj kohe, rrugės
pėr nė spitalin e qytetit X., diku te ura .e hekurudhės, nė Lozė tė
Lozishtės, i ndalojnė rojet e natės. Aty kishin zėnė pritėn. Dhe, thonė,
kush kalonte andej nuk i shpėtonte tė paktėn dajakut. Edhe vetė Agu, ishte
qėlluar, sado qė ende ishte nė barkun e nėnės sė vetė. Mes britmash e tė
sharash, shqelmave e grushtave, tymit dhe flakės, se atė natė kishte krisur
edhe pushka, Agu nuk e kishte thyer rrugėn. E pasataj, thonė, tė gjithė, nė
atė kohė tė ligė, ishin gėzuar kur e kishin dėgjuar njė zė. Zėrin e vajit tė
njė fėmije tė posa lindur.
Ishte Agu?
Ai vetė.
I ati, thonė, me kėngė nė gojė kishte ndėrruar jetė atė natė, se duhej t'i
hapej rruga Agut.
Si qenka kjo botė. Dikush vjen nė tė duke qarė, e dikush ikė nga kjo botė
duke kėnduar.
.Ai kishte hapur zjarrė nė rojet e natės pėr t'i hapur rrugėn njė lindjeje
tė re, njė kėnge tė re., pėr Agun. Nga krismat e armės sė Bashkimit, atit tė
Agut, jehoj kėnga, jehona e sė cilės futi nė gji fusha e male, fshatra e
qytete, burra e gra. Dikush ra nė prag tė kullės, dikush nė sokak; tė tjerė
nė arė, pranė njė stani, te njė shkėmb, te kroi, stom udhe, nė mexhė, e kudo
kėtyre anėve. Te Loza . sė fundi.
Tė shumtė ishin ata qė u pėrpoqėn t'I hapnin rrugė ardhjes sė Agut e atė
s'e takuan kurrė. Kur ishin ata Agu nuk ishte, kur erdhi Agu ata kishin
shkuar.E atė natė flaka dikujt ia shitoj jetėn e ia mbylli rrugėn, e dikujt
i hapi rrugė, i bėri dritė, e ndriēoi.Ama zjarrė e gjėmė u bėnė njė. Etje
kishin tė gjithė.Se.toka ēahej nga etja, nata nga zjarri. Agu nuk e ndali
rrugėn. Ecte. Ecte. Ecte.Bile edhe vraponte. As plagėt, as etja.nuk ia
ndalėn hovin.se. mund t'I bėhej vonė. e pastaj?!
Ju ofroj kush ujė?
Patjetėr.
Pinė ndonjė ngėrēamė?
Jo. I ofrova tė parit, e nuk deshti. Tjetrit, mė tha. Ashtu tha i dyti, i
treti.Tė gjithė.
Cilėt ishin ata, nuk ma the?
U dashka tė ta themunė?!
Po, ēfarė thoshin ata kur ju ofruat ujė?
Hiē. Pėrveē.Ag.Pėrag.Zbashku.
Tė gjithė shqiptonin tė njėjtėn fjalė?
Tė njėjtin emėr.
Ag?
Pėrag.
Tallesh?
Jo.
Si mundet. tė njėjtėn fjalė. tė njėjtin emėr, e ujė s'pinin?
Ishin Njė.
Njė trup kishin, thua?
Njė shpirt kishin!
Ata kishin dėshira mė tė mėdha.Etje mė tė madhe .jo veē pėr njė pike ujė.
Pėr ta ujė e ajėr e dritė e rritė .ishte Agu. Ai ishte jeta dhe trashėgimi
mė i ēmuar. Vijesė nė breza. Dashuria dhe ėndrra e tyre. Malli dhe dashuria
vetė.
Pasha shtatė pale qiell e tokė koritė s'jemi kurrė. Qė tė mos zihemi gafil
njė sy gjumė pa gajle s'e kemi bėrė.Pėr njė zog pule kemi qitė pushkė.Pėr
njė syēkė, pėr njė gemė, pėr njė degė, pėr njė lis, pėr njė mal; pėr njė
lule, pėr njė fushė; pėr njė kėngė; pėr njė dashuri.
Pėr qiellin dhe tokėn.
Ka qenė e jona!
Kush?
Hisja.
Ku e lam?
Te hisja.
Jo, jo, te nisja.
Jo, te Agu.
Je takuar ndonjėherė me Agun?
Kurrė.
Ke dėgjuar pėr te?
Veē nga ti.
Eh. Shumė e deshėn takimin me te. U doėgjėn e u poqėn pėr te. U bėnė gjaku I
tij e s'e pan kurrė. Nuk u takuan me te, Se, kur ishin ata Agu nuk ishte,
kur erdhi ai, ata kishin shkuar.
As unė nuk e kam parė Agun.
Do ta shohim sė bashku.
Po, kur do ta shohim?.
Ku don tė dalėsh me kėtė?
Kur ta heqim gurin nga qafa.
Nga mexha, thuaj.
E njėjtė.
*
* *
E di njė fjalė prej guri.
Ti e din njė fjalė prej guri, por kurrė nuk ma th se a flet guri?
Ai i varrit po. Dhe i mexhės. Madje ecėn dhe hingėllinė si kalė.
Si? Don tė thuash se guri I varrit., i mexhės ėshtė shndėrruar nė kalė?
Po!
Si ashtu?
Nga mallkimi I nėnės
Pėrrallė ėshtė kjo.
.Guri i varrit.ishte bėrė kali.atij kalin e kishin shaluar hijet. Hijet
ishin bėrė mjegull e re. Mjegulla e retė ishin shndėrruar nė shi. Shiu nė
trok kali.nė erė., nė furtun., nė tym, zjarrė.Tanė sherri i njė
fjalėlojsi.Besėprerin pastaj e zuri mallkimi i sė ėmės.dhe guri i varrit. i
tė mallkuarit u bė kalė. Hamshor.qė endet arave tona, lulishteve, fushave e
maleve, fshatrave e qyteteve.Edhe lumit ia ndal rrjedhėn.Bile unė vetė e kam
parė, mė besoni, me sytė e mi e kam parė, e keni parė dhe ju, nėse nuk keni
harruar.tek futet nėpėr biblioteka, nėpėr tempuj tė shenjtė.Ai futet kudo.
Prandaj vonon drita. Dhe Agu .Kushedi se kur vjen.Ai kali gjezdis rrugėve
tona, shfrytėzo tymin, mjegullėn, tė vrantit.
Prandaj e quajnė vranēė?
Ėhėėė!
Hapni sytė nė daēi tė bėheni valltarė tė mirė. Do tė bėheni tė shpejtė si
era.Era futet kudo.Si melodia e mirė nė zemėr, nė shpirtė.Mbarsuni me kėngė
nė daēi ta mėsoni mirė melodinė dhe ritmin e saj. Futuni, thellė futuni, nė
qelizėn tuaj. Jeta ėshtė okej mbi akull. Balerinė. Jeta nė pusin e vet i
kthjellon mendimet duke ecur, qoftė edhe nė ėndėrr, pėr ėndėrr. Ėndrrat nuk
realizohen duke fjetur. Hej! Ato pinė ujė nė pusin e zgjimit, nė pusin e
jetės. Hej! Agu nuk mund tė notoj nėpėr baltakė, nėpėr pellgje
moēalike.Lodhet! Ikė! Mbytet! E merr lumi.Llumi!... Se nė breg nuk mund tė
dilet nga kjo urė.Hej! A nuk e shihni.ajo ėshtė plot tela gjemborė tė bėrė
nga arkitekt modern. Agu! Kujdes.Agu! Hej! Pėrag Zbashku!!!
Ubu-bu! Ubu-bu! Ubu-bu!
Hė? Ke frikė?
Jo. Ftohtė.
Jemi bėrė pike e pesė. Prandaj...
Ku mbeti Agu, the?
Nuk duket gjėkundi.
E, pse?
Ėshtė shtruar nė spital, thonė. Ka gurė nė veshkė. Ashtu I paskan thėnė
mjekėt e huaj. Donė ta prejnė, thonė.
.Prap me gėrshėrė.nė dorė.Eu(u)rop(ė)a!?
Eu(u)rop(ė)a prap kaps!
Vaj!
Va!
V!
[scroll][quote]
avatar
Pra?!

Numri i postimeve : 4
Age : 45
Localisation : Mitrovica
Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miftar KURTI KU MBETI AGU

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi