Miftar KURTI-UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L...

Shko poshtė

Miftar KURTI-UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L...

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 12, 2009 9:32 am

 Miftar KURTI 
UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L... 

Stina e dimrit erdhi prapė. Njė pėlhurė e bardhė, qefin, u kishte rėnė pėr fytyrė maleve dhe fushave tė kėtyre anėve. Nuk mbahej mend pėr njė kohė tė gjatė tė kishte rėnė borė kaq e madhe. Akoma binte. Rrugėt kishin filluar tė mbylleshin. Trenit, tek i cili varej shpresa e tij e fundit, po i shihej veē vagoni i m(b)ramė... Edhe kėsaj radhe ishte mashtruar keq... Vetė ishte fajtorė. Nuk do duhej pritur kaq gjatė. Ishte mėrtisur nga acari. E uli kokėn. Ishte hera e parė qė e kishte zėnė veten nė faj... Deri kur kėshtu!? Dėshprim guri... pėlcet nė heshtje. Jeni ju L...? Po. Ja, kjo ėshtė pėr ju. E hapi zarfin. Nisi tė lexoj. ,,I dashur L... Letrėn e mora tė mėrkurėn, u pamė tė enjten, por siē e pe edhe vetė, nuk pata mundėsi, nuk mė lejuan tė qėndrojė mė gjatė pranė teje... Nėse dėshiron, kuptohet nėse ke edhe mundėsi, tė martėn, mė 22 dhjetor... E di se rruga pėr tė ardhur deri tek unė ėshtė e gjatė, e vėshtirė. Por e di se ti je i denjė pėr kėtė rrugė, nė kėtė natė tė mar(rė)tė..., nė kėtė dhjetorė tė ftohtė... …Unė kam nevojė pėr ty... Eja…” E jotja L… Derisa i doli letrės nė fund, njė zjarr po e digjte pėrbrenda, e duart po i binin pėrthonjėsh. Ē'kemi tė re ushtar L...? Borė e zjarr, komandant. * * * Mbath e vesh e shtrėngu Veē L... nė fjalė me i dalė. Dy hapa para, njė prapa. Frynte erė. Acar i vėrtetė. Borė e madhe po binte. Pa e qitur mirė hapin bora ia mbulonte gjurmėt. Le tė bjen dhe frynė... Zagarėt, as ujqit nuk mė bien dot nė gjurmė, tha me vete. ...Fshati... pothuajse i tėri ishte shndėrruar nė gėrmadhė nga armiku... Mure tė shtėpive tė derdhura nėpėr oborr... Oxhaqet kishin ngritur kokėn pėrpjetė si Kėndues... Qėndronin nė kėmbė tė palėkundur, pėrkundėr borės sė madhe qė po binte mbi supet e tyre. Zjarri vetėm i kishte nxirė... Bora e bardhė e nata e zezė e pėrzier me zjarr, donin ta mbėrthenin ngadalė me shokėzen... lylakun... lakun e vet... Nė hyrje tė fshatit, rrėzė njė mali ēufurrak, nė njė lėndinė tė borėtuar..., edhe varrezat sikur kishin ngritur krye. Aty u ndal pak... Ishte mbushur frymė... Avull i shkonte... Pikonte edhe djersė... Flokėt, tė bėra kaprroz nga bora dhe tė ftohtit, iu rrėnqethėn kur para i doli... O Zot...!, thirri. Varri i ri dhe dėshira pėr tė qenė sa mė parė pranė saj... ia bėn mishmash ndjenjat. I ngjante njė anijeje mes dallgėsh, erėrash, furtunash. Anija e priste kapitenin... Ishte hisja..., nisja e drita e tij... Nė fund tė fshatit, disa shtėpi veshura nga ploja ngjyrė plumbi, mbėshtetur pėr kodre, ende qėndronin nė kėmbė. Atje ishte pikėcaku i kėtij tė dashuruari..., tė dėshiruari. Erdhe!? Ēfarė ftohti. Tė pa kush? ...Veē (i) lumi. Eja afėr...zjarrit. Nga zjarri... nė zjarr... me zjarr i zjarrmuar po vij. Nuk ke tė ftohtė? Hiē... Ti po ridhesh. Ndaj kam nevoj pėr zjarrin tėndė L... Kishin kaluar vijėn e kuqe..., tė ngurimit. Po i shpėrthenin kopsat e ndjenjave tė ē(d)lira... Ēile guri gojėn. Hė...? Asgjė. Si kaloni andej? Nėpėr urė. Thash mos kaloni nėpėr lum... Kush pėrpiqet tė ecė nė kurriz tė lumit laget. E kur lumi fle? Mbi kurriz tė tij rėndon ura. Siē rėndon mbi urė ajo kurorė telash gjėmborė, thuaj. E kur ecim mbi urė...? Bėhemi dyfish mėkatar. Mėkatar me lum, mėkatar me urė... Atėherė, ēfarė tė bėjmė? Tė fluturojmė? Jo tė ecim nė kėmbėt tona. Ato vetė po na shpien te ura. Tė gjitha rrugėt tė shpiejnė atje. Punė mallkimi, thua? Qė kur u muros nusja nė urė, po. Sipas kėsaj legjende… …Mėkatet tona u shtuan, sepse u morėn nė qafė fėmija… Ti ke dėgjuar… ... Kur ndahet fėmija nga nėna, ndalin rrezet dielli dhe hėna… Ku i sheh sonte ato? Ende jemi larg... Ndaj duhet tė nisemi… Pse, do tė vish edhe ti...? Nėse keni nevojė pėr mua... E, pse erdha unė kėtu? Fundja kush nuk ka nevojė pėr pėrqafimin e diellit...? Edhe Ikari deshi ta pėrqafoj diellin, por mbet pa krah. Ra, thua? Po. Anteu sa herė bie ngjitet. Edhe Feniksi digjet e bėhet hi, por bėhet mal pėrseri. Ajo e ftoj tė ulej nė sofėr. Buka ishte gati. Jo, duhet tė ecim... Atje presin L... Kaq rrugė ke bėrė... Kaq uri e etje ke... e hapin nuk e ndale kurrė. Edhe... agjėruar mė the se je… Ma jep nė dorė… Kė ? Bukėn. Ėshtė e valė. Ashtu e ham ne andej. Ndanė lumi... Jo ndan ura. Jo ura por guri. Mirė... Jo, hiē mirė. Matan... veē mace, dhi, ujq, kuaj... arave e livadheve... Na merr malli ta takojmė njė fėmijė... Shtėpitė shkolla i kanė djegur... Matan... Dimėr... Rrugėt pėrditė po mbyllen... Ēfarė tė bėjmė? Si Prometheu. Jo. Pse? Ate po e djeg zjarri i vet. Mirė, bėjmė si Laokoonti. Nė asnjė mėnyrė! Pse kaq prerė? Se ai u pendua. Si? U pendua? Po. Pėr ēfarė? U pėrpoq t'i bind tė vetėt qė mos t'i hapnin portat, nė vend qė tė qėndronte vetė roje nė portė. Ata e dėgjuan...? Prandaj e lidhėn, e helmuan... Ndodhi ajo qė ai nuk e ka dėshiruar kurrė... Domethėnė... Ra troja. Tė cilės kaq shumė i duhesh L... Akrepat e orės po ecnin me shpejtėsi breshke. Nata... nuk di nėse po i kthehej vetes apo po dilte nga vetja. Megjithatė ajo kishte marrė teposhtėzen... Po e thyente qafėn. Kishte mbetur edhe pak kohė... Duhej kthyer me ag... Pėrjashta po frynte njė erė e fortė. Po frynte dhe po binte. Tė dukej se pullazi po lozte nga vendi... Brenda valė... Nata po i(a) zgjidh(te) kėmbėt... Ajo po (ia)mbath(te) (me) kalin... E puthura e saj, si e puthura e bukulzės. Unė kam nevojė pėr ty L... Edhe L… ka nevojė pėr ty. Maje atyre kreshtave ende po binte borė. Eu(u)rop(ė)a. Dalim pak? Ku ? Nė Abut*. Pse? Nuk dėgjon? Ēfarė? Gjėmė. Tė kujt? Tė gurėve brincak... Nuk po kuptoj.... As dėgjoj. As trokun e kalit!?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e vleresoj

Mesazh  Pra?! prej Sun May 17, 2009 5:00 pm

Me kujton dashurite e fshehta qe ishin te embela ne ditet me te veshtira...! Like a Star @ heaven


Hene@ shkruajti: Miftar KURTI 
UNĖ KAM NEVOJĖ PĖR TY, L... 

Stina e dimrit erdhi prapė. Njė pėlhurė e bardhė, qefin, u kishte rėnė pėr fytyrė maleve dhe fushave tė kėtyre anėve. Nuk mbahej mend pėr njė kohė tė gjatė tė kishte rėnė borė kaq e madhe. Akoma binte. Rrugėt kishin filluar tė mbylleshin. Trenit, tek i cili varej shpresa e tij e fundit, po i shihej veē vagoni i m(b)ramė... Edhe kėsaj radhe ishte mashtruar keq... Vetė ishte fajtorė. Nuk do duhej pritur kaq gjatė. Ishte mėrtisur nga acari. E uli kokėn. Ishte hera e parė qė e kishte zėnė veten nė faj... Deri kur kėshtu!? Dėshprim guri... pėlcet nė heshtje. Jeni ju L...? Po. Ja, kjo ėshtė pėr ju. E hapi zarfin. Nisi tė lexoj. ,,I dashur L... Letrėn e mora tė mėrkurėn, u pamė tė enjten, por siē e pe edhe vetė, nuk pata mundėsi, nuk mė lejuan tė qėndrojė mė gjatė pranė teje... Nėse dėshiron, kuptohet nėse ke edhe mundėsi, tė martėn, mė 22 dhjetor... E di se rruga pėr tė ardhur deri tek unė ėshtė e gjatė, e vėshtirė. Por e di se ti je i denjė pėr kėtė rrugė, nė kėtė natė tė mar(rė)tė..., nė kėtė dhjetorė tė ftohtė... …Unė kam nevojė pėr ty... Eja…” E jotja L… Derisa i doli letrės nė fund, njė zjarr po e digjte pėrbrenda, e duart po i binin pėrthonjėsh. Ē'kemi tė re ushtar L...? Borė e zjarr, komandant. * * * Mbath e vesh e shtrėngu Veē L... nė fjalė me i dalė. Dy hapa para, njė prapa. Frynte erė. Acar i vėrtetė. Borė e madhe po binte. Pa e qitur mirė hapin bora ia mbulonte gjurmėt. Le tė bjen dhe frynė... Zagarėt, as ujqit nuk mė bien dot nė gjurmė, tha me vete. ...Fshati... pothuajse i tėri ishte shndėrruar nė gėrmadhė nga armiku... Mure tė shtėpive tė derdhura nėpėr oborr... Oxhaqet kishin ngritur kokėn pėrpjetė si Kėndues... Qėndronin nė kėmbė tė palėkundur, pėrkundėr borės sė madhe qė po binte mbi supet e tyre. Zjarri vetėm i kishte nxirė... Bora e bardhė e nata e zezė e pėrzier me zjarr, donin ta mbėrthenin ngadalė me shokėzen... lylakun... lakun e vet... Nė hyrje tė fshatit, rrėzė njė mali ēufurrak, nė njė lėndinė tė borėtuar..., edhe varrezat sikur kishin ngritur krye. Aty u ndal pak... Ishte mbushur frymė... Avull i shkonte... Pikonte edhe djersė... Flokėt, tė bėra kaprroz nga bora dhe tė ftohtit, iu rrėnqethėn kur para i doli... O Zot...!, thirri. Varri i ri dhe dėshira pėr tė qenė sa mė parė pranė saj... ia bėn mishmash ndjenjat. I ngjante njė anijeje mes dallgėsh, erėrash, furtunash. Anija e priste kapitenin... Ishte hisja..., nisja e drita e tij... Nė fund tė fshatit, disa shtėpi veshura nga ploja ngjyrė plumbi, mbėshtetur pėr kodre, ende qėndronin nė kėmbė. Atje ishte pikėcaku i kėtij tė dashuruari..., tė dėshiruari. Erdhe!? Ēfarė ftohti. Tė pa kush? ...Veē (i) lumi. Eja afėr...zjarrit. Nga zjarri... nė zjarr... me zjarr i zjarrmuar po vij. Nuk ke tė ftohtė? Hiē... Ti po ridhesh. Ndaj kam nevoj pėr zjarrin tėndė L... Kishin kaluar vijėn e kuqe..., tė ngurimit. Po i shpėrthenin kopsat e ndjenjave tė ē(d)lira... Ēile guri gojėn. Hė...? Asgjė. Si kaloni andej? Nėpėr urė. Thash mos kaloni nėpėr lum... Kush pėrpiqet tė ecė nė kurriz tė lumit laget. E kur lumi fle? Mbi kurriz tė tij rėndon ura. Siē rėndon mbi urė ajo kurorė telash gjėmborė, thuaj. E kur ecim mbi urė...? Bėhemi dyfish mėkatar. Mėkatar me lum, mėkatar me urė... Atėherė, ēfarė tė bėjmė? Tė fluturojmė? Jo tė ecim nė kėmbėt tona. Ato vetė po na shpien te ura. Tė gjitha rrugėt tė shpiejnė atje. Punė mallkimi, thua? Qė kur u muros nusja nė urė, po. Sipas kėsaj legjende… …Mėkatet tona u shtuan, sepse u morėn nė qafė fėmija… Ti ke dėgjuar… ... Kur ndahet fėmija nga nėna, ndalin rrezet dielli dhe hėna… Ku i sheh sonte ato? Ende jemi larg... Ndaj duhet tė nisemi… Pse, do tė vish edhe ti...? Nėse keni nevojė pėr mua... E, pse erdha unė kėtu? Fundja kush nuk ka nevojė pėr pėrqafimin e diellit...? Edhe Ikari deshi ta pėrqafoj diellin, por mbet pa krah. Ra, thua? Po. Anteu sa herė bie ngjitet. Edhe Feniksi digjet e bėhet hi, por bėhet mal pėrseri. Ajo e ftoj tė ulej nė sofėr. Buka ishte gati. Jo, duhet tė ecim... Atje presin L... Kaq rrugė ke bėrė... Kaq uri e etje ke... e hapin nuk e ndale kurrė. Edhe... agjėruar mė the se je… Ma jep nė dorė… Kė ? Bukėn. Ėshtė e valė. Ashtu e ham ne andej. Ndanė lumi... Jo ndan ura. Jo ura por guri. Mirė... Jo, hiē mirė. Matan... veē mace, dhi, ujq, kuaj... arave e livadheve... Na merr malli ta takojmė njė fėmijė... Shtėpitė shkolla i kanė djegur... Matan... Dimėr... Rrugėt pėrditė po mbyllen... Ēfarė tė bėjmė? Si Prometheu. Jo. Pse? Ate po e djeg zjarri i vet. Mirė, bėjmė si Laokoonti. Nė asnjė mėnyrė! Pse kaq prerė? Se ai u pendua. Si? U pendua? Po. Pėr ēfarė? U pėrpoq t'i bind tė vetėt qė mos t'i hapnin portat, nė vend qė tė qėndronte vetė roje nė portė. Ata e dėgjuan...? Prandaj e lidhėn, e helmuan... Ndodhi ajo qė ai nuk e ka dėshiruar kurrė... Domethėnė... Ra troja. Tė cilės kaq shumė i duhesh L... Akrepat e orės po ecnin me shpejtėsi breshke. Nata... nuk di nėse po i kthehej vetes apo po dilte nga vetja. Megjithatė ajo kishte marrė teposhtėzen... Po e thyente qafėn. Kishte mbetur edhe pak kohė... Duhej kthyer me ag... Pėrjashta po frynte njė erė e fortė. Po frynte dhe po binte. Tė dukej se pullazi po lozte nga vendi... Brenda valė... Nata po i(a) zgjidh(te) kėmbėt... Ajo po (ia)mbath(te) (me) kalin... E puthura e saj, si e puthura e bukulzės. Unė kam nevojė pėr ty L... Edhe L… ka nevojė pėr ty. Maje atyre kreshtave ende po binte borė. Eu(u)rop(ė)a. Dalim pak? Ku ? Nė Abut*. Pse? Nuk dėgjon? Ēfarė? Gjėmė. Tė kujt? Tė gurėve brincak... Nuk po kuptoj.... As dėgjoj. As trokun e kalit!?
avatar
Pra?!

Numri i postimeve : 4
Age : 45
Localisation : Mitrovica
Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi