Histori Dashurie

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:51 am

Eshte nje histori e perjetuar 

Ulem ne kafe dhe bisedoj me nje femer dhe flas me te per historine e jetes se saj, Ajo eshte shume e qete kur flet dhe fillon te tregoje historine e saj.
U njoha me kete djale qe ne moshen 18 vjecare dhe me pas lindi dicka midis nesh pas 3 vjetesh vendosem te fejoheshim. Ndenjem per nje kohe te gjate te fejuar (reth 3 vjet ) Dhe ne kete moment nisin tradhetite dhe dhimbjet per mua .Ajo ngeli shttezane dhe ne kete kohe mer vesh qe i fejuari i saj ka nje lidhje me nje grua te martuar me femije qe kishte te njejten moshe me te fejuarin e saj (34vjec)
Kjo vajze mendon te ndahet dhe e mben kete por i fejuari i saj e kercenon tek femija i saj qe sapo kish lindur dhe thoshte qe do i merte femijen nese nuk rinin perseri bashke.Ne familjen e vajzes vetem Mamaja e dinte kete gje dhe asnje tjeter nga te dy palet .Nderkohe qe vajza vazhdon te jetoje me te dhe shprehet qe une jam e detyruar te ri me te per hir te femijes tim megjithese une nuk ia fal ate qe me ka bere ne jete dhe syte i mbushen me lote.Eshte shume e veshtire per te te jetoj me te kur jetojne ne shtepine e burrit te saj. E pyes : Nese do te jepej mundesia te dashuroje dhe nje here cfare do te beje.. dhe me pergjigjet : Nuk e di se cfare te bej nuk e kam menduar ndonjehere dhe nuk kam me besim tek asnjeri as tek shoqet e mia jo me te lidhem me nje mashkull tjeter dhe fakti qe une kam nje femije dhe kam frike se e humbas.Por gjithsesi e shikoj te pamundur te lidhem me dike sepse nuk kam kohe te njihem me njeri pasi une jam ne pune dhe mbaj vajzen time .Une insistoj perseri dhe i them po nese do dashuroheshe dhe ky fakt do te qe real cfare do beje dhe ajo e hutuar me pergjigjet : Nuk jam e pergatitur per kete dhe nuk e kam menduar asnjeher kete gje dhe gjeja e pare qe mendoj kur njihem me dike apo shoqerine qe kam them qe ne mund te njihemi por nuk mund te vazhdojme me tej ( me pak fjale ajo kerkon vetem shoqeri nga nje mashkull dhe asgje me teper kjo ishte ajo qe kuptova nga biseda qe bera )
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:53 am

UN” DHE DASHURIA 

E kam tė nevojshme sot tė them se “un njeriu”, ai i pėrditshmi lajkatar, gėnjej kur them pa kandar “tė dua”. Jam njė tinzar i vogėl dhe i dobėt ēdo herė qė i them dikujt qė e kam zili “tė dua”. Unė atė, ndaj tė cilit ndjehem inferior, nė mėnyrė hipokrite mundohem ta afroj duke i thėnė “unė tė kam mik… unė tė dua!”. Por ndėrkohė, “unė” njeriu pa shkėlqim, i zakonshėm dhe i mėrzitshėm, pa ndonjė inteligjencė tė veēantė, nuk di tė dua. 
Ndjehem keq kur kam pėrpara inteligjentin e dashur , “atė pasqyrėn” ku shihem dhe mė kujtohet qė nuk kam lindur nė tė njėjtin vit me tė. Mė kujtohet se nuk kam lindur nė tė njėjtin qytet apo pallat me tė, por diku nė provincė, apo nė ndonjė fshat tė harruar. Nuk kam emrin dhe historinė e tij, idetė dhe botėn shpirtėrore apo atė miqėsore tė tij. Nuk e pashė dhe nuk e gėzova tė njėjtėn dashuri qė mori si dhuratė nė jetėn e tij ai tjetri.
Kėshtu gėnjej edhe kur i drejtohem njė vajze e i them “tė dua”. Nė tė vėrtetė unė atė vajzė nuk e kam objektiv dhe destinatare tė ndjenjės time mė tė madhe. Nuk i jap asaj ēdo gjė. Nuk i jap shpirtin dhe energjinė e madhe qė del prej tij. Unė, si lajkatar, ziliqar dhe egoist, i vogėl dhe mizantrop, dua prej saj atė ēka mė intereson tek ajo, por nuk e dua atė. Pra unė nuk i jap asaj dashuri, i jap asaj vetėm materie tė rrjedhshme ose para, instikte dhe fjalė tė bukura spekullative qė janė nė inflacion, pallavra, gėnjeshtra e plot tė tjera si kėto.
E atėherė mė lind pyetja: Po ēfarė dua unė ndaj kėtij? Cfarė kėrkoj unė nga njeriu. Atė qė s’e kam?! Atė qė s’mund ta kem?! Tė kaluarėn dhe shpirtin e tij?!
Dhe pėrgjigja mė vjen e rrufeshme. Jo. Unė nuk e dua atė. Unė dua me tė padrejtė atė qė s’e marr dot, atė qė s’ėshtė e imja, atė qė s’kam pėr ta patur kurrė. E kėshtu si rrjedhojė nuk dua por lakmoj. Ky ėshtė verbi i pėrshtatshėm: Lakmoj. Jo Dua. “Lakmoj dhe kam zili”- kjo ėshtė motoja jonė e pėrditshme qė nė mėnyrė tė pavullnetshme qė mė bėn tė mė errėsohen sytė dhe jo rrallė t’i dua tė keqen atij tjetrit, Dua qė ato qė ai zotėron t’i nėnshtrohen dėshirės por jo dashurisė time. Jam egoist dhe vanitoz ndaj tij. Dua pėr vehte edhe pjesėn time por mbi tė gjitha atė ēka ka tė mirė e tė shtrenjtė “ai tjetri”. 
Dhe Dashuria pėrballet me veset dhe mėkatet tona, por edhe me parregullsitė e fjalorit. 
Un Dua nė sensin qė: kam nevojė. Po, kam nevojė ėshtė gjetja tjetėr pėr tė bėrė pėrdorimin korrekt tė fjalėve pa thėnė dua. Pra kam nevojė ta shoh poshtė kėmbėve tė mia atė qė un lakmoj dhe jo dua. Duhet tė rregullojmė edhe fjalorin tonė tė pėrditshėm pėrveēse udhės sė shpirtit pėr tė mos u keqkuptuar nga tjerėt. Sepse kemi njė jetė tė tėrė qė gėnjejmė dhe krijojmė iluzjone duke thėnė e dua atė. Atė qė mė shkakton traumėn e fortė tė inferioritetit. Atė qė “unė” s’jam dot. Nė kėtė rast kemi tė bėjmė me njė ndjesi tjetėr dhe aspak me dashurinė. “Unė” kam nevojė pėr atė por nuk e dua, nuk e dashuroj.

Dashuria vuan edhe verbėrinė tonė.
“Unė” njeriu i vogėl, i rritur me dashuri, sigurisht, sepse pa kėtė sentiment energjik nuk vazhdon jeta, vdes ēdo gjė, ndoshta nuk e kam ndeshur kurrė atė. Ndoshta nuk e kam njohur dhe shijuar kurrė tė vėrtetėn e madhe, kushtin bazik tė ekzistencės time, Dashurinė. Kam frikė dhe mė duket sikur flas pėr diēka tė largėt, pėr diēka qė s’mė pėrket, por nė tė vėrtetė unė jam i ushqyer prej saj, me diferencėn se nuk e kam parė me sytė e mi tė etur, nuk e kam prekur personalisht me duart e mia tė zbrazėta pa tė. Nė rastin “tim fatkeq” ajo, dashuria, mė ka adoptuar nė distancė dhe mė ka rritur pa m’u shfaqur. Mė ka ushqyer nė errėsirėn dhe verbėrinė time. E pėr kėtė nuk u rrita i lumtur.
Kėshtu, nuk e “kam njohur” as nė fėmijėrinė “time” dashurinė, as nė adoleshencė, as nė familje, as nė fshatin apo qytetin “tim”, por pėr tė “kam” dėgjuar tė flitet e tė flitet pa fund, pa e kuptuar kurrė se pėr ēfarė bėhej fjalė. Deri sa njė ditė, nė vitet e para tė pjekurisė, disa mėsues filluan tė mė flasin mė me intensitet pėr kėtė sekret tė madh. Filluan tė mė flasin e tė mė imponojnė bindjen: se mbi bazėn e ēdo gjėje jetėsore ėshtė dashuria. Dhe qė atėherė, flas edhe unė pėr dashurinė, por nuk mbaj mend ta kem takuar ndonjėherė. 
I ērregullt nė idetė dhe dritėn e mendjes “time”, paqen dhe qetėsinė e humb shpesh. Drejtėsinė nuk e eksploroj fare si mekanizėm tė domozdoshėm pėr tė ndėrtuar Paqe e Dashuri. E kėtu ngre shpesh herė kokėn lart, pėr tė kėrkuar dritėn, duke harruar dhe nėnvleftėsuar faktin se drita fshihet brenda meje, nė shpirtin tim. Nuk mė lejon egoizmi, kokėfortėsia, vaniteti dhe mediokriteti tė shohė dritėn e shpėtimit tim. Si njė farė e mbarė tulipani, Dashuria fle brenda shpirtit tonė. Ajo pret Paqen pėr tė nxjerrė filizin e saj, pėr t’u rritur e pėr tė dhėnė frytet e saj.
Tani, me njė copė letėr nė dorė, qė quhet diplomė, iu jap leksione tė tjerėve mbi kėtė temė, por ndėrkohė vazhdoj tė lakmoj mikun tim, tė njohurit e mi, tė panjohurit e mi, kalimtarėt e zakonshėm nė trotuar. Lakmoj ata qė edhepse mbi kėtė temė, dashurinė, nuk kanė marrė shumė leksione, e kanė njohur atė, kanė jetuar dhe janė dehur me tė. E pa atė nuk jetojnė dot. Kjo, ndėrkohė “mė” bėn tė ndihem keq, “mė” shkakton frustracione. Mė kujtohet pėrsėri qė ai tjetri e ka njohur atė, dashurinė, ndėrsa “unė” u rrita me njė emėr qė u detyrova ta ndėrroj nė gjykatė duke shpresuar se me kėtė do gjeja pak dashuri. Pastaj mė kujtohet se u mundova tė shkollohem e u lodha e u lodha shumė, gjithmonė pėr tė gjetur pak dashuri. U zhgėnjeva edhe prej poezive false qė lexova netėve tė gjata vetėm pėr tė gjetur dashurinė. 
Cuditėrisht dashurinė e kishte “ai tjetri”, “ajo tjetra”. Ata dinin tė ecnin nė rrugė, tė silleshin me njerėzit e tė pranoheshin prej tyre me thjeshtėsi. Ata rrezatonin mirėsi. Gjenin gjithnjė kohė tė qeshnin e tė donin, pra tė dhuronin dashuri. Kurse mua dashurinė ma largonte ideja brejtėse mbi ēertifikatėn time tė lindjes. “Unė” i linduri atje larg… ndėrsa ata, jetonin tė lumtur, jetonin me dashuri edhepse shpesh disa si “unė” i pickonin, i lėndonin sepse tė padrejtėt e pafat kishin nevojė t’iu merrnin tė lumturve atė qė s’ishte e tyre, pikėrisht dashurinė qė ata tė lumturit, mbanin thellė nė shpirt. Nė kėtė pikė tė dėshirės ose nevojės sė padrejtė tė njeriut ndaj njeriut kanė lindur luftrat, konfliktet dhe njerėzimi ėshtė gjakosur e maskruar. Kjo do tė thotė se padrejtėsia ka tentuar disa herė tė eklipsojė dashurinė. 
Sepse tė duash do tė thotė tė ofrosh zemrėn dhe jo fjalėn hipokrite. Do tė thotė tė ofrosh shpirtin dhe jo “dhurata helene pėr Trojėn” qė mė vlejnė pėr t’iu futur sa mė tepėr nė brendi tjetrit pėr ta sulmuar atė sa mė fort. E kėshtu vazhdojmė me buzėqeshjen si element i rėndėsishėm dhe i dukshėm i dashurisė. Mirėsia, ėshtė edhe kjo pjesa e pandarė e asaj tė madhėrishmes vlerė absolute, sublimes ndjenjė qė quhet Dashuri.
E pikėrisht Dashuria, ky element qė vjen tek ne nga Lart me njė frymė tė lehtė qiellore, na mbush hapėsirėn tonė shpirtėrore me ndjenjėn mė tė bukur qė tė gjithė e kėrkojmė, e adhurojmė, e ėndėrrojmė.
Por le t’i kthehemi fenomenit mė shqetėsues tė shoqėrisė, mungesės sė sublimimit tė dashurisė nga i dobti dhe i vogli njeri gjatė jetės sė tij. 
E pėr t’i dhėnė zgjidhje kėtij problemi,
na duhet qė pėr tė gjetur dashurinė, tė verifikojmė duke kontrolluar gjendjen nė tė cilin ndodhet shpirti, habitati ku zbret nga Lart dhe rritet ky sentiment jetėdhėnės. Nėse ky habitat dashuror, shpirti, nuk ka hapėsira tė pastra paqeje, qetėsie, atėherė dashuria nuk mund tė jetojė nė tė. Dashuria ka nevojė pėr Paqe qė tė jetojė e tė gjallėrohet. Kurse Paqja ka nevojė pėr tė rėndėsishmen dhe tė domozdoshmen Drejtėsi pėr t’u krijuar. 
Do ta krahasoja Paqen me kushtet ambjentale, pra me njė lėndinė tė bukur, nė njė fushė ose kodrinė, ku fryn erė e lehtė dhe e ngrohtė, ku lind dielli dhe i jep jetė dhe ngjyra kėtij habitati. Por duhet tė kemi kujdes se pa njė pėrkujdesje dhe pa vėmendjen e duhur, pra pa tė domozdoshmen Drejtėsi, nė kėtė kopsht tė bukur Paqeje nuk mund tė lindin lule tė bukura siē ėshtė Dashuria, sepse mund tė ndodhė dhe nė fakt shpesh lindin ferra tė kėqija qė tentojnė ta mbysin jetėn, lulet, Dashurinė.
Pra na duhet Drejtėsi dhe vetėm Drejtėsi pėr tė ndėrtuar Paqen e cila do tė na japė mundėsinė dhe kushtet pėr rritur dritėn e Dashurisė qė ne tė gjithė mbartim si dhuratė nga Zoti. Dashuria fle tek gjithsecili nga ne, me diferencėn qė nė kushte paqeje ajo del e triumfon mbi hapėsirat njerėzore e nė tė kundėrt, nė njė terren konfliktual, ajo qė dominon ėshtė e keqja, errėsira, konflikti.
Dashuria do triumfojė sigurisht, por vetėm nė kushte Paqeje, e cila ka nevojė pėr Drejtėsinė…
Duke mbėrritur nė kėtė pikė them se nevojitet inteligjencė pėr tė kėrkuar Drejtėsi, e cila na bėn tė gjejmė Paqe dhe tė jetojmė njerėzisht nė Dashuri. 
dhe do tė kemi mė pak gėnjeshtarė, ziliqarė, lakmitarė, vrasės, hajdutė, katundarė praparendės, pseudointelektualė…
e do tė kemi mė shumė mbrojtės tė sė vėrtetės, dashamirės, bamirės, qytetarė model, ndėrtues katedrash, dhe ambjentalistė tė kulturuar qė jetojnė nė fshat pėr zgjedhje dhe njerėz tė qartė nė mendime.
E pėr kėtė nuk do tė hezitoja tė pėrsėrisja citime gjeniale thėnė nga njerėz tė mėdhenj: DASHURIA eshtė forma mė e lartė e Inteligjencės Njerėzore.
p.s.
E nė fund, dua tė them se ai “unė” je ti, kushdo qofsh e i kudogjendur, kurse “ai tjetri” shpesh herė kam qėnė unė, personalisht, qė si zgjidhje jap: 
Drejtėsinė, Paqen, Dashurinė… qė arrihen me inteligjencė e vullnet, jo me budallalėk, egoizėm dhe vanitet.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:54 am

''4-5 ore qe e njoha dhe nuk arriti as te me puthe dhe jam shume krenare''!

Dushehin nje djale dhe nje vajze, por e keqja ishte se i ndante nje Oqean. Edhe njohur ishin ne internet por per rreth 2 vjet kishin depertuar thelle ne brendesine e njeri-tjetrit. Me kalimin e kohes dashuria shtohej, beheshin plane per te ardhmen, mundesisht edhe vendosen sa femije do kishin, si dhe emrat qe do mbanin. Ky djali ne te kaluaren ishte Don Zhuan ne kuptimin e plote te fjales, por qe pas njohjes me kete, ndryshoi automatikisht. U be njeri serioz dhe mendoi se gjeti nje njeri qe do ta donte shume gjithe jeten. Kur ne fakt, as vete nuk e kuptonte se ku bazohej te arrinte ne kunkluzione te tilla, kur dhe njohja, takimi i pare te fshehur pas ekraneve te turpit (Kompjuterit), nuk ishte aspak mbreslenes! Ky ne ate kohe ishte me njeren, pa e tepruar aspak, ajo ishte njeriu me i mire qe kishte njohur dhe sa per ''Don Zhuanin'' vlen te theksohet se ishte nje nder femrat me te bukura qe kishte pase apo dhe pare, si dhe ai i dhuroi puthjen e pare, prekjen e pare dhe ....! Ndersa kjo patriotja e tij, ishe normale ose e bukur nga pamja e pare, dhe jo se ka rendesi shume, por thjesht e them nga qe gjene me te bukur ne te, kishte pamjen e pare, te ciles nuk i kushtoi rendesi. Thjesht donte te donte cmendurisht kete here dhe si pasoja verbohej shume here. 

Tani, kur eshte e fresket ndarja, ajo u kthye tek ai por e ka te mbyllur deren pergjithmone. Ajo ne fillimet e lidhjes dukej si vajza me e ndershme ne bote. Nder te tjera thoshte qe ''do te pres edhe sikur te me duhet te te takoj ne pleqeri'', por qe nuk ndodhi ashtu. Ajo filloi te ankohej se i mungonte puthja ne netet e ''lengshme'' ne telefon dhe befas nje dite, filloi te ftohej dhe tia nxije jeten ketij me veprime vertet shtazore (gjithmone duke marre parasysh se ishin ne comp ose tel) dhe ne fund, pas nje maratone ''ngrenje shpirti'', ai i tha zhduku por i premtoi se do ishte armiku i saj i perjetshem nese ajo do prekte tjeter, para se te takoheshin ne realitet. Inati i ketij, eshte si te thuash ''inati i penisit'' (ju kerkoj ndjese per shprehjen) sepse ai i ka vene vize, por do qe ta kete nje here tek vendi, ne kravat, por dhe ne makine sdo kishte problem. Ajo pretendonte se ishte vajze me parime ne jete, kur ne fakt per nga ana shpirterore me njohurine e deritanishme, ndonjeres ne semafor do ia kishte zili! 

Pak dite pas ndarjes ishte njohur me nje kamboxhian. Kishin kercyer dhe defryer ne kulm ne nje party, pastaj ai i kishte marre doren dhe ja ferkonte lehte, mundesisht ja afronte tek organet gjenitale, por sipas saj, kishte refuzuar dhe kerkoi ndjese nga qe ishte treguar naive. Iku ky (edhe pse levdatat per ate nuk reshten, dmth ai ishte njeri i jashtezakonshem!). Doli ne skene nje tjeter, ai ishte italian, bullgar si dhe indian. Kete e njohu ne ''facebook'' dhe shkembenin mesazhe. Per ate ne fillim tha qe ishte italian (ne kohen qe mendonte une ky sdo e shohte foton e tij ndonjehere), pastaj i tha qe njerin nga priderit e ka bullgar, dhe ne fund pasi hengri disa nene mashtrimi, per ta treguar foton e tij, tha qe gjysh pas gjyshi njeri ka qene italian por qe ky tani eshte bullgaro indian, dhe pasi tregoi foton, ishte 100% indian, mundesisht me fytyren si gome Centauri (kamion i madh), 32 vjec, nderkohe qe kjo eshte 19, larg cdo gjeje qe mund te bashkoje 2 njerez kaq te ndryshem. Edhe per kete plasen levdatat. ''Eshte shume i mencur, sh i bukur, poet i madh si dhe muzikant i madh'' e plot gjera te tilla. Derisa arrinte te thoshte qe ''do kisha nderin ti jepesha atij, ti jepja virgjerine'' (ne kohen qe kishte thene qe vetem me burrin tim do kem mardhenie seksuale, por dhe puthjen e pare). Kur ne fakt ai sic dukej, do behej 60 vjec ne shkolle dhe nje cop diplome sdo e kishte. Per ta vertetuar aftesine e te shkruarit te tij, ky shqipoja beri nje kerkim me internet dhe poezite i kishte ''huazuar'' nga nje poet goxha i madh. Por e pabesueshmja ndodhi kur ajo tha qe ska mundesi, edhe pse ishte gjithcka e qarte sepse nuk kishte ndryshuar asnje presje, ne fund tha qe poeti qe te pakten ka nja 13 libra, ja ka vjedhur indianit!!! Gjithsesi ceshtje injorantesh, sidomos kur te kesh te besh me njerez te tille sic ishte kjo vajza e Shqiperise sone te dashur, qe fatkqesisht ishte/eshte vajze e nje intelktuali te vertete. Iku dhe ky. Ka shume, ka thenje e vepra vertet shtazore te cilat sdua ti permend sepse sigurisht qe do ishte dicka qe kurre me pare se keni degjuar as pare. Epshi i saj eshte vertet i papare as ne pornot me te rendomta. Por le te mos thuhet. Pas indianit vine ca shpiptare 20 vjecare, pasi kalojne nje mbremje si grup me disa te tjere, keta djemte, skishin vend ku te flinin dhe e pyeten nese mund te flinin ne dhomen e saj (hera e pare qe ishin pare pasi ishin takuar rastesisht), dhe pranoi kjo, por qe te rrinte dhe nje shoqe e saj ne dhome. Para se te flinin, ''orgjine e beme'' iu tha ajo, sikur tiu uronte naten e mire'', dhe fytyra e djemve te padjallezuar mori pamje pikpyetjeje dhe pastaj qeshen. Nejse dhe keta e plot gjera te tjera qe ja humbin njerezine nje femre. Shfaqet nje amerikan kete here (sigurisht qe jo sepse kjo nuk ishte per te tille), pra ishte rrumun. Ishin takuar ne nje tjeter mbremje. Ajo kishte kercyer gjithe mbremjen me te, sapo i kishte folur ai, rreth 4 ore. Pas prekjeve ne pika ''delikate'', ai e kishte afruar ta puthte, por kjo vajza e ''ndershme'' nuk kishte pranuar, vetem pak kishte arritur ta prekte me buze ai dhe e kishte shtyre kjo. Gjithmone sipas zerave jo te besueshem persa i perket shtyerjes, gjithsesi le te qendroje kjo. Sipas saj ai mund te puthte (e me shume) ke te donte. Maksimumi qe kishte arritur per te puthur nje femer ishte 15 min. Le te jete si te doje nje vajze, ai e bente per vete. Pra sipas saj, edhe ty qe je duke me lexuar tani (behet fjale per nje lexuese qe ka vertet parime ne jete). Por mos e merrni seriozisht sepse kete e thoshte kjo, edhe pse betohej ne gjerat me te shtrenjta qe ka ne jete. Gjithsesi pasi pashe foton, edhe me kete ndodhi si me indianin, nga italian u be bullgar dhe perfundoi indian. Pra nje djale poshte normales, per te mos thene me shume. Cudia ishte sepse degjova ate qe sbesoja se do e degjoja kurre ne jete. ''4-5 ore qe e njoha dhe nuk arriti as te me puthe dhe jam shume krenare'' - tha ajo gjithe mburrje! Ndoshta shume nga ju sdo ju duket dicka e jashtezakonshme, por mua me duket kulmi i marrezise. Pasi qesha me te madhe gjithe ironi duke e shoqeruar me fjale po ironike dhe me tej. Te nesermen e pyesin shoqet ''cfare ndodhi mbreme?'', ''asgje'' - thoshte kjo ''as per te me puthur nuk arriti'' gjithe krenari. ''Ua te lumte'' - thoshin keto qe nuk ishin ndryshe nga kjo nga truri. Por mbremja nuk kishte mbaruar me kaq! Kishin bere dhe foto se bashku. Brenda 4 oresh njehoje, kishte ndodhur edhe dicka tjeter. Deshiren per te dale ''HOT'' (edhe pse gjoja ishte e merzitur per mua dhe i mungoja ne cmenduri) e kishte realizuar. Dale kishte me nje mini-minifund, mbathjet i dukeshin pa pase nevoje per tu perkulur. Fotoja ishte me te vertete hot. Te perkulur, sikur ben dashuri ne kembe, ai i kishte kapur kofshen me dore dhe ja mbante lart, ndersa doren tjeter ja kishte vene tek vithet. Te dy kishin dale duke qeshur dhe dukeshin shume te lumtur se bashku. Gjoksi i saj, gjysem i dale ndriste peisazhin e mallkuar te te qenit ndyresire. Duke e kuptuar marrezine e saj, ajo tha qe ''per hir te shoqes time qe kishte deshire te beja nje foto ''hot'' me kete djalin e bera, dhe nuk mund tia prishja qejfin, prandaj dola si e lumtur''. Gojen te hapur vesh me vesh nga e qeshura e kishte. Por pasi kishte shkrepur aparati, kjo me nje gjest alla ''Shote Galica'' e kishte qelluar ate, duke edhe e ofenduar rende. Por qe te nesermen, kishin luajtur nje loje bashke dhe gjera te kesaj natyre. Asaj ia kam bere te qarte se une max qe mund te bej, eshte, te bej seks me ty por vetem nese je e virgjer dhe mos te te puth kurre sepse ti je kancer. 

Kjo qe thashe me lart eshte ASGJE. Une sdo shprehem me gjate por jam i sigurt qe skeni degjuar qe nje njeri te perdor njerzit qe nuk i perdorin as kafshet per epshin seksual. Nje nder gjerat me shtazore qendron aty tek eksitimi, aty ku ndizet keq ajo dhe sigurisht harron qe eshte vetem nje ze ne telefon, i duket vetja plotesisht e mbushur. Pervec personazheve ''horrore'' qe perdor, ka deshire teper te shfrenuar, teper banale, por qe, sic thashe sdo flas me. Ndoshta do botoja nje liber nje dite, sikur mos te me mungonte shkolli i duhur.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:55 am

Te dashuroja edhe te vdekur,ashtu si ti mua! 

--------------------------------------------------------------------------------

U njoftuam rastesisht kur une erdha si nje mysafire ne qytetin tend.Kisha arrdhur tek nje kusherire e imja qe banonte prane shtepis tende aty ku isha nisur te qendroj per dy muaj sepse e kisha nje arsye qe me duhej te qendroja.

Krejt rastesisht te takova diten e dyte pasi kisha arrdhur ne at qytet ku ti ishe lindur dhe banoje,kurr nuk i kam besuar "dashuris ne shikim te pare", ate dite mu rrenqeth i tere trupi kur ti pashe ato sy qe pa nderpreje me trazuan mua dhe shpirtin tim.

Mbasi dilnim nga e njejta mahalle,mendove se ishe banues i ri i asaj shtepie dhe ma bere me koke,kurse une ne shenje respekti te pershendeta.. 

Mendova se nga ai moment nuk te dhashe vetem nje pershendetje por edhe shpirtin qe kurr me pare se kishte njohur dashurine. Edhe ti e di mire se qe nga ajo dite ne dy muaj te tere qendruam se bashku si shok-shoqe me te ngusht se askush tjeter.Sa mire ishte kur bisedonim se bashku, kur qeshnim dhe fatkeqesisht kur per here te pare qavem se bashku ateher kur ti morre lajmin afer meje se kishe humbur baben.E ndaje kete hidherim me mua sikurse me nje moter apo grua.Po asnjera nga keto nuk isha une,une isha thjesht nje vajz qe te dashuroja dhe nuk mund te tregoja per kete, dhe ti nje djal qe me dashuroje dhe njejt si une nuk mundje te ma thoje.

Dita e fundit..Ateher kur mua me duheshte te kethehem ne qytetin tim,ishte pak vone por ne te dyte vendosem ne nje moment te thonim nje fjal,nje fjal te cilen e thame ne nje moment sikurse i kishim shume gjera te perbashketa edhe mendimet i kishim ashtu..Ti fillove te pershperisesh kurse une mblodha fuqi dhe nga te dyte doli nje fjale qe e prisnim me pa durim nga njeri tjetri..me shume se gjithcka tjeter ne bote,shikuam njeri tjetrin ne sy dhe foli zemra nga per brenda duke nje fjal te perbashket "Te Dua"


Edhe pse kane kaluar kater vite nga dita qe lam dashurine,kur flas dhe kur e kujtoj po me dridhet zemra e po me qan shpirti.Por nuk me mjafton nje leter edhe nje roman qe te pershkruaj te gjitha ato qe ne te dy i perjetuam dhe i lam pas. 

Kaloi nje muaj nga dita qe me percolle dhe kur per here te fundit te foli shpirti jot duke me thene te dua,nje muaj i tere qe s'te kisha pare dhe qe s'ta kisha degjuar zerin.Nje pasdite te bukur kur po mendoja gjithcka nga emocionet tona,nje telefonat me prishi mendimin dhe me la ne gjysem kenaqesin qe po perjetoja shpirterisht.Ishte nena e cila kishte bere zemren gur per te me lajmin me te zi te jetes time,lajmin qe gjithe bota me dukeshte e kote,lajmin qe ndalonte kengen e bilbilave,lajmin qe mua me ndaloj zemren,lajmin qe kurr nuk ma hoqi lotin nga syri dhe lajmin qe kurr ne jet nuk e kisha paramenduar se do e digjoja..me ze te ngjirur zemer te thyer me tha sejal qe une e dashuroja kishte bere ndeshje ne te cilen kishte humbur jeten, fjala ishte per ty i dashur,si do vazhdoja jeten une,kush do me thoshte te dua,kush do me bente te qesh,kush do me fshinte lotin kur do qaja kuuuush?!

Vetem nje lajme e ketheu jeten time nga nje lule ne nje ferr te tmerrshem..ohhh zot ēpo me ndodh mua!
Erdha te nesermen, kerkoja qe te vizitoj varrin tend pasi s'pata mundesi te vija ne varrimin tend.Por me nje zemer te ngrir dhe me nje shpirt te pa shpirt u nisa per tek ty,bile nuk di edhe nga ku e mora ate guxim per te te vizituar jo te gjall.Nder gjerat qe me habiti me teper ishte se tek varri jot kishe vetem emrin e shkruar,as daten e linjdes e as te vdekjes,as edhe ndonje foto per kujtim. 

Vendosa te flas me babin dhe kerkova nga ai ndihme qe mbasi familja jote s'kishte ndermar asgje,vendosem qe ne te bejme varrin me te bukur ne ate qytet qe ekzistonte.E bera..Por ajo ishte e kote dhe e tepert.Pse i dashur e bere me mua perse?!


Pasi kaluan tre vite duke ardhur une ē'do dy jave te vizitoj varrin tend,gjithmon ne zemer me dashurine qe kisha per ty, isha betuar se s'do njihja njeri tjeter peros teje. 
A te kujtohet?Ne ateher kur takoheshim fshehurazi kishim nje shoqe qe na ndihmonte te takohemi dhe te shmangim "flagrancat".Mendova se e kisha shoqe te zemres por pse nuk ishte ashtu?

Ehhh sa here kisha ardhur une ne at qytet ku ju te dy banonit dhe sa her te thash te varri se te dua duke derdhur nje liqen me lot,sa her te thash se me mungon,sa her te thash se jeta ime pa ty skishte kuptim,sa her te thash qe zemra ime pa zemren tende as nuk rrihte me,sa her te thash i dashur sa?Nuk me ketheve pergjigjie asnjeher..Por nuk e kisha ditur se vertet ne jet ndodhin ēudira te pa besueshme te cilat na bejne te mos besojm as "kemishen" tone.

Asnjeher nuk besoja ne keto gjera,deri diten kur kusherirja ime me thirri urgjentisht ne qytetin tend per te par "realitetin e hidhur"

Erdha dhe fjala e saj e pare ishte qe te behem e fort sepse deshironte te me tregonte diēka,une shume gjentile e pranova..Por e quajta te marr ate kur filloj te me tregoi se ti ishe gjalle dhe ishe kthyer mbas tre viteve nga Gjermani dhe se te kishin fejuar me shoqen me te mire te zemres time qe ne dy kishim dikur e qe na ndihmonte te takoheshim fshehurazi ne dashurine tone.

Jo o zot jo,nuk mund te ndodhin gjerat keshtu kaq thjehst edhe kaq pa pritur.Pse une isha kaq e humbur,pse kisha besuar te gjitha ato gjera perse?

Nuk mund ti besoja sepse une isha e bindur se ti kishe vdekur,jo vetem aq por edhe te kisha bere varrin me te bukur ne at qytet.Qendruam ne ballkonin e shtepis te kusherires time qe ndodheshte perball shtepis tende deri moemntin kur ti dole dore per dore me shoqen time.Asnjeher skisha besuar se qielli mund te dukeshte i zi..ai moment ma vertetoj ate gje.Nuk shihja nga syt,zemra pothuajse u ndal,fryme nuk merrja dot,truri nuk funksiononte dhe asgje tek une me nuk ishte e gjall.

Ashtu si isha e ulur duke shikuar nga ballkoni mendova se me s'do levizja nga ai vend sepse per mua ne at moment jeta kishte marre fund. Njeriun qe e kisha qar per tre vite duke menduar se eshte i vdekur, njeriun qe kisha dashur me shpirt dhe qe ende e doja, ishte gjalle..ishte gjall dhe ishte fejuar me shoqen tone me te mire.

Akoma me dukeshte enderr..nuk arrija te besoja asgje.Vetem ne nje moment fillova te pajtohem me te vertetn dhe nuk di pse e bera.Por serish fillova te mendoj!Pse une isha e genjyer se ai njeri kishte vdekur?Me ēdo kusht kerkova te takoj nenen e tije dhe e bera.Pas pyetjes qe i bera une se perse me genjeu duke me thene se djali i saj kishte vdekur ne nje aksident rrugor,nena e tije duke u pergjigjur shkurt me tha se ishte ajo qe kishte menduar genjeshtren e saj e "shpifur" per ndarjen tone.Dhe se arsyja ishte shume e thjesht.I urrente njerzit dhe familjen time..edhe ty i dashur te kishte derguar ne Gjermani dhe pas nje kohe te kishte thene se edhe une jam e vdekur.Pra per nenen tende ne te dy ishim te vdekur per se gjalli..


-Mund te paramendosh se ēfare na ka bere nena e jote,vetem pse i urrente njerezit e qytetit tim,na ndau dhe na shkaterroi jeten. 

Degjova kusheriren nje dite duke biseduar me ty kur i thoje se ende me dashuron edhe pse je me dike tjeter.Ti e dije tashme se une jam e gjalle,por nuk mund te ishe me mua sepse ishe fejuar me dikend tjeter dhe prisje qe te martohesh brenda nje muaji.

Une isha e ftuar ne at darsem,dhe ftesen e kisha pranuar me gjithe zemer,jo se mund te duroja te te shoh me shoqen me te mire dhe te ngusht,por qe te te shoh se a dukej lumturia ne fytyren tende apo do te vuash ne diten me te bukur te jetes tende.Dhe shume qart tregonte fytyra jote pasqyren e zemres tende.Ndonese askush nuk arrinte te kuptoj ate buzeqeshjen tend eironike,isha une ajo qe te njihja shume thell dhe te kuptoj shpirtin dhe fjalen e zemres tende.Ty te priste nje jet me vuajtje dhe pa dashuri..njejt si ajo qe me priste mua!


Une nuk ndjehem fajtore,ishte nena e jote qe na ndau,ajo e cila shkaterroi te birin e saj por edhe shpirtin e nje vajze me dashuri te kristalte.

Edhe pas shume viteve e di se sa zemra jote vuan per mua..me shume flet emri i vajzes tende te pare,e cila mban emrin tim.
Jame shume e lumtur qe vajza jote mbane emrin tim,por lutja ime deri tek zoti eshte qe ajo mos te kete te njejtin fate te "ish te dashures" te babait te saj.

Kurse une po jetoja krenare me betimin tim qe kurr nuk do dashuroj nje djal tjeter..
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:57 am

Nese e doni dike po ende nuk i keni treguar ateher lexojeni nje pjes te jetes se nje vajaze dhe ne fund to ta kuptoni.

I gjithė rrėfimi fillon nė kohėn kur unė i kisha 16 vjet.Pėrderisa luaja para shtėpisė, e takova njė djalė. Ai ishte njė lloj djaloshi qė tė ngacmonte dhe tė bėnte tė vrapoje pas tij pėr ta goditur. Pas takimit tonė tė pare, ne vazhduam tė takoheshim nė takimet tona duke lozur me njėri tjetrin. Shpesh unė i tregoja shumė fshehtėsi tė zemrės sime atij. Ai me njė qetėsi hyjnore, me shikonte dhe vetėm dėgjonte se ēka i flas. Nė tė gjeta njeriun tė cilit mund t'i rrėfehesha dhe tė cilit mund t'i tregoja gjithēka. Nė shkollė, unė dhe ai kishim shoqėri tė ndarė, por kur ktheheshim nė shtėpi, bisedonim mbi atė se ēka kishte ndodhur gjatė ditės nė shkollė. Njė ditė unė i tregova se njė djalė qė unė e pėlqeja, mė lėndoi dhe ma theu zemrėn. Ai vetėm mė trimėronte dhe mė tha se ēdo gjė do tė bėhet mire. Mė thoshte fjalė qė ngjallnin shpresė dhe guxim, mė ndihmoi tė kaloj nėpėr atė tmerr. Isha e lumtur qė kisha njė mik tė tillė tė vėrtetė. Dikur kuptova se nė tė vėrtetė kishte diē mė tepėr mes nesh. Unė e pėlqeja atė. Atė mbrėmje mendova pėr kėtė ndjenjė, dhe konstatova se ishte nė pyetje vetėm miqėsia e tij ajo qė mė pėlqente. Gjatė gjithė kohės nė shkollė dhe nė kolegj, ne ishim sė bashku, dhe natyrisht pėrherė mendoja pėr tė si pėr njė mik tė mire. Por dhe e dija se diku thellė nė brendi, ndihesha ndryshe. Natėn e diplomimit, edhe pse kishim data tė veēanta pėr promovim, unė doja qė tė isha me tė. Atė mbrėmje, pasi qė ēdo kush shkoi nė shtėpi, unė shkova nė shtėpinė e tij dhe desha t'i thoja se dėshiroja ta shihja. Atė natė ishte rasti shumė i madhė pėr t'i treguar se ē'ka ndieja. E tėra qė bėra ishte, qėndroja me tė, i shikonim yjet dhe flitnim se ēka do tė bėjė unė dhe ēka do tė bėnė ai mėtej. Ia shikoja sytė dhe e dėgjoja gjersa mė fliste se ēka ishte ėndėrra e tij. Si dėshironte tė martohej dhe si dėshironte tė vendosej nė jetė. Ai mė tha se si dėshironte tė bėhej i pasur dhe i suksesshėm. E tėra qė unė munda tė bėjė ishte, t'ia tregoja ėndrėn time dhe tė lėdhatohesha rreth tij. Shkova nė shtėpi e lėnduar, ngase nuk munda t'i tregoj se si ndihesha. Desha t'i them se e doja, por isha shumė e friksuar dhe e tmerruar nga ai mendim. I lashė ndjenjat le tė rrjedhin dhe i thashė vetes: "Njė ditė do t'i tregoj se si ndihem". Gjat gjithė kohės sė studimeve dėshiroja t'i tregoja, por gjithnjė
dikush ishte me tė. Pas diplomimit ai u punėsua nė New York. Isha e lumtur pėr tė por dhe e pikėlluar qė shkoi larg meje. Isha e pikėlluar edhe pėr atė se nuk i tregova si ndihem. Por s'mundesha tash t'i tregoja kur ai bėhej gati pėr njė punė me perspektiv. E mbajta veten dhe e shikoja derisa hipte nė aeroplan. Pėrderisa e pėrqafova, qava me lotė ngase e dija se kjo do tė jetė ndoshta hera e fundit qė e shoh. Nė shtėpi qava tėrė natėn. Ndjehesha e thyer qė nuk ia tregova se ēka kisha brenda nė zemėr. Nė ndėrkohė u punėsova si sekretareshė dhe punoja si analiste e kompjuterėve. Isha e kėnaqur me atė qė kisha arritur. Njė ditė e morra njė letėr nga postjeri. Ishte ftesė pėr martesė. Ai martohej dhe mė ftonte nė dasėm. Isha e lumtur dhe e pikėlluar nė tė njėjtėn kohė. Tash e dija se kurrė mė nuk do tė jem me tė, dhe se gjithnjė do tė jemi vetėm miq. Muajin tjetėr shkova nė dasmėn e tij. Ishte dasėm madhėshtore. E takova nusen dhe poashtu bisedova edhe me tė. Por ja qė u dashurova edhe njėherė nė tė! Mundohesha tė bėhesha e lumtur, tentoja tė argėtohesha, por mė vrante diēka pėrbrenda kur shikoja se si ai ishte aq i lumtur, e unė vetėm shtiresha se jam e lumtur ndėrsa pėrbrenda binte shi i lotėve. U largova nga New Yorku dhe ky veprim qė bėra ishte i drejtė. Nuk doja t'ia prishja lumturinė. Para se tė hipja nė aeroplan, ai erdhi pėr t'u
pėrshėndetur, dhe mė tha se ishte shumė i lumtur qė mė kishte takuar. U ktheva nė shtėpi dhe pėrpiqesha tė harroj gjithēka. Jeta duhej vazhduar. Vitet kalonin dhe ne i shkruanin njėri tjetrit, kohė pas kohe. Mė shkruante se si i mungonin ēastet kur bisedonim sė bashku... Pėr njė kohė u ndėrprenė letrat e
tija. Nuk mė shkruante mė. Nuk pėrgjigjej. Brengosesha se pse nuk mė shkruan tash e njė kohė. Unė i shkrova gjashtė letra. Dhe pasi qė gjithēka filloi tė mė duket e pashpresė dhe pikėlluese nė jetėn time, e morra njė porosi qė thoshte. "Mė tako nė vendin tone ku mė parė bisedonim sė bashku". Shkova dhe atė e pash atje. Isha e lumtur qė e takoj, por ai ishte me zemėr tė thyer dhe i pikėlluar pėrbrenda. Mė pas mė tregoi pėr shkurorėzimin dhe arsyen pse nuk mė kishte shkruar pėr njė kohė. Filloi tė qante aq sa nuk mund tė qante mė. Mė nė fund u kthyem nė shtėpi dhe biseduam dhe qeshėm duke i pėrkujtuar kohėrat e vjetra. Dhe nė gjithė kėtė bisedė, nuk munda ti them se ēka ndjeja pėr tė. Ditėt e ardhme, ai argėtohej dhe e harroi shkurorėzimin e tij. Sėrish u dashurova nė tė. Dhe erdhi koha qė ai tė kthehej. E urreja kohėn kur ai largohej. Shkova ta takoj dhe qaja. Por ai mė premtoi se do t'mė takoj sa here qė tė ketė pushim. Kėshtu gjithnjė argėtoheshim kur takoheshim gjat pushimeve. Por njė ditė qė e prisja nuk u lajmėrua ashtu si mė premtoi. Mendova se ndoshta ėshtė i zėnė. Ditėt u shndruan nė muaj dhe thjesht harrova nė kėtė qė duhej tė takoheshim. Dhe njė ditė cingėroi telefoni. Ishte njė avokat nga New Yorku. Avokati mė thas e ai kishte vdekur nė njė aksident trafiku drejt aeroportit, dhe se kishte kaluar njė kohė gjersa gjithēka u vendos nė vendin e vet. Mbeta e shokuar. M'u thye zemra! Tash e dija se pse ai nuk erdhi atė ditė. Qava gjithė natėn. E pyesja veten. "Pse kjo i ndodhi njė djali siē ishte ai?" I mblodha gjėrat dhe shkova nė New York pėr tė qenė e pranishme kur lexohet dėshira e tij. Natyrisht, gjėrat e tij iu dhanė familjes, ish gruas sė tij. Mė nė fund sėrish e takova nusėn e tij. Ajo mė sqaronte se pa marr parasysh ēka kishte tentuar t'i bėjė pėr t'ia plotėsuar dėshirėn, ai gjithnjė kishte qenė i palumtur. Vazhdimisht kishte provuar ajo, por asgjė nuk e kishte bėrė tė lumtur atė. Dhe dėshira e tij u lexua, dhe e vetmja qė ma dhanė mua ishte ditari i tij. Nuk dija se ēka tė mendoja. Qava. Pse ma dhanė mua? Ishte ditari i jetės sė tij. Dhe u ktheva mbrapa nė Kaliforni. Fillova ta lexoj ditarin. Ditari fillonte nė ditėn kur ne u takuam sė pari. Lexova derisa fillova tė qaja me tė madhe. Ditari mė thoshte se ai ishte dashuruar nė mua atė ditė kur mua mė ishte thyer zemra nga tjetri. Por qė ai ishte tejet i frikėsuar pėr tė mė treguar se ēka ndjente. Pėr kėtė ai ishte aq i qetė dhe dėshironte vetėm tė mė dėgjonte. Ditari mė tregoi sė nė sa mėnyra ai kishte patur dėshirė tė mė tregoj pėr dashurinė e tij, por ishte frikuar tė thoshte ēkadoqoftė lidhur me atė ndjenjė. Ditari mė tregonte se sa i lumtur ishte ai ditėn e martesės kur mė kishte pare pranė duke luajtur nė dasmėn e tij. Ai kishte imagjinuar dasmėn tone! Nė ditar shkruante arsyet pse ishte gjithnjė i palumtur derisa nuk gjeti zgjidhje tjetėr pos tė ndahej nga gruaja. Ditari mė tregoi se pjesa mė e mire e jetės sė tij ishte gjersa i lexonte letrat e mia nga disa here. Mė nė fund, ditari pėrfundon kur ai kishte shkruar. "Sot do t'i them se e dua". Ishte dita kur ishte nisur tė mė takoj dhe vdiq nė aksident. Dita kur duhej qė unė mė nė fund tė kuptoj se ēka kishte nė zemrėn e tij.

Nėse e doni dike, mos pritni tė nesėrmen t'ia tregoni dashurinė
tuaj. Ndoshta dita e nesėrme kurrė mė nuk do tė vjen.. Andaj thuajani tani.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 1:59 am

Histori Dashurie .......... [ Te Verteta ] ISHTE NJEHERE NJE DJALE DHE NJE VAJZE . BABAI I VAJZES kishte nje punishte armeberese . djali iku nga fshati i tij dhe shkoi ne fshatin e vajzes . atje u fut ne pune ne kete punishte . atje njohu vajzen , u dashuruan , oh kaq lehte nuk e di ? pyetini vete . mendonin te jetonin bashke deri kur erdhi nje njeri me pushtet ne ate fshat . ai kishte nje djale . ky djale ishte i pagdhendur dhe mjaft i pandjeshem . ky djale pa njehere vajzen dhe e pelqeu dhe si i pagdhendur qe ishte nuk vajti ti fitonte zemren kesaj vajze por shkoi dhe i tha babait te vet . du te mar kete vajze per vete . i jati si njeri mew pushtet qe ishte shkoi dhe i tha te jatit te vajzes . PAS TRE DITESH DO VI TE MAR VAJZEN TENDE PER DJALIN TIM DHE BEHU GATI . I JATI I VAJZES I THA CUPES SE VET POR AJO NUK PRANOI POR AI I THA . NUK KEMI ZGJIDHJE TJTER .AI NJERI KA PYSHTET MBI NE DHE MUND TE BEJ CTE DOJE . E MERZITUR VAJZA PRANOI DUKE E MIRATUAR EDHE ME DASHURINE E VET . I JATI I VAJZES NGAQE ISHTE I VARFER DHE NUK I BENTE DOT PAJE VAJZES . I BRI [DHENDRIT ] njepistolete artizanale .si dhurate . tani cdo gje ishte pergatitur . nusja dasmoret dhe prisnin te vinte [dhendri ] ai. erdhi me cubat e tij duke kaleruar dhe duke ngritur jo vetem tym por edhe nje zemerim nder njrez . tani djali dhe vasha qe duheshin bene dicka . ata mallkuan armen e cila ishte dhurata per dhen...] . ata thane mos shkrepte kure kjo arme ne duart e atij njeriu . . pra sic thame [dhendri zbriti nha kali ] dhe pa nusen , mori pistoleten dhe mori shenje te gjuante , por ajo nnuk punoi , oh ai u ndie kaq i turperuar nga kjo dhurate e pavlrere . shkrepi perseri prape jo . inati i tij u ndez menjehere , nderkohe djali dhe vajza qe duheshin po shikonin njini tjtrin dhe po qeshnin . . [dhendri i pa dhe e puptoi dhe drejtoi armen E TIJ TJTER dhe mori shenje djalin . oh tani te gjithew ngrine . ajo vasha mori [dhuraten ate armen dhe e drejtoi tek dhendri , cubat e atij te gjithe drejtuan armen te vajza , te gjithe po prisnin . o perendi . e mori fjalen djali . ai u lut ne gjunje vajzes qe aq shume e donte . ZEMER ULE ARMEN . NUK DO VDESIM POR DO JETOJME TE DASHURUAR ME Z EMER , NUK DO KEM TRUPIN TEND POR KAM GJITHMONE ZEMREN TENDE . ULE ARMEN . E SHKRETA VAJZE , E ULI ARMEN . KUR AJO E ULI . [DHENDRI E NGRITI PRAPE ARMEN E TIJ DHE GODITI PER VDEKJE DJALIN . O PERENDI DASHURIA VDIQ . MBAROI . KU DO JETE ZEMRA IMETANI ? VAJZA MORI ARMEN [DHURATEN ] PERSERI DHE E DREJTOI NE KOKE . AJO VDIQ NE DASHURINE E SAJ . AI MALLKIM U KTHYE NE MREKULLI TE CMENDURISE . DASHURIA . TE DY VDIQEN PER TE JETUAR NE DASHURI DHE TE GJITHE JETUAN PER TE VDEKUR NE DASHURI . JA KU JAM DHE UNE . KU JENI DHE JU . MOS JAM I CMENDUR ?UNE NJOH VETVETEN . A E NJIHNI JU VETEVETEN ? A BEHENI PJESE E KESAJ CMENDURIE ? 

   
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:00 am

Eshte nje histori e perjetuar 

--------------------------------------------------------------------------------

Ulem ne kafe dhe bisedoj me nje femer dhe flas me te per historine e jetes se saj, Ajo eshte shume e qete kur flet dhe fillon te tregoje historine e saj.
U njoha me kete djale qe ne moshen 18 vjecare dhe me pas lindi dicka midis nesh pas 3 vjetesh vendosem te fejoheshim. Ndenjem per nje kohe te gjate te fejuar (reth 3 vjet ) Dhe ne kete moment nisin tradhetite dhe dhimbjet per mua .Ajo ngeli shttezane dhe ne kete kohe mer vesh qe i fejuari i saj ka nje lidhje me nje grua te martuar me femije qe kishte te njejten moshe me te fejuarin e saj (34vjec)
Kjo vajze mendon te ndahet dhe e mben kete por i fejuari i saj e kercenon tek femija i saj qe sapo kish lindur dhe thoshte qe do i merte femijen nese nuk rinin perseri bashke.Ne familjen e vajzes vetem Mamaja e dinte kete gje dhe asnje tjeter nga te dy palet .Nderkohe qe vajza vazhdon te jetoje me te dhe shprehet qe une jam e detyruar te ri me te per hir te femijes tim megjithese une nuk ia fal ate qe me ka bere ne jete dhe syte i mbushen me lote.Eshte shume e veshtire per te te jetoj me te kur jetojne ne shtepine e burrit te saj. E pyes : Nese do te jepej mundesia te dashuroje dhe nje here cfare do te beje.. dhe me pergjigjet : Nuk e di se cfare te bej nuk e kam menduar ndonjehere dhe nuk kam me besim tek asnjeri as tek shoqet e mia jo me te lidhem me nje mashkull tjeter dhe fakti qe une kam nje femije dhe kam frike se e humbas.Por gjithsesi e shikoj te pamundur te lidhem me dike sepse nuk kam kohe te njihem me njeri pasi une jam ne pune dhe mbaj vajzen time .Une insistoj perseri dhe i them po nese do dashuroheshe dhe ky fakt do te qe real cfare do beje dhe ajo e hutuar me pergjigjet : Nuk jam e pergatitur per kete dhe nuk e kam menduar asnjeher kete gje dhe gjeja e pare qe mendoj kur njihem me dike apo shoqerine qe kam them qe ne mund te njihemi por nuk mund te vazhdojme me tej ( me pak fjale ajo kerkon vetem shoqeri nga nje mashkull dhe asgje me teper kjo ishte ajo qe kuptova nga biseda qe bera )
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:01 am

Un” Dhe Dashuria 

--------------------------------------------------------------------------------

E kam tė nevojshme sot tė them se “un njeriu”, ai i pėrditshmi lajkatar, gėnjej kur them pa kandar “tė dua”. Jam njė tinzar i vogėl dhe i dobėt ēdo herė qė i them dikujt qė e kam zili “tė dua”. Unė atė, ndaj tė cilit ndjehem inferior, nė mėnyrė hipokrite mundohem ta afroj duke i thėnė “unė tė kam mik… unė tė dua!”. Por ndėrkohė, “unė” njeriu pa shkėlqim, i zakonshėm dhe i mėrzitshėm, pa ndonjė inteligjencė tė veēantė, nuk di tė dua. 
Ndjehem keq kur kam pėrpara inteligjentin e dashur , “atė pasqyrėn” ku shihem dhe mė kujtohet qė nuk kam lindur nė tė njėjtin vit me tė. Mė kujtohet se nuk kam lindur nė tė njėjtin qytet apo pallat me tė, por diku nė provincė, apo nė ndonjė fshat tė harruar. Nuk kam emrin dhe historinė e tij, idetė dhe botėn shpirtėrore apo atė miqėsore tė tij. Nuk e pashė dhe nuk e gėzova tė njėjtėn dashuri qė mori si dhuratė nė jetėn e tij ai tjetri.
Kėshtu gėnjej edhe kur i drejtohem njė vajze e i them “tė dua”. Nė tė vėrtetė unė atė vajzė nuk e kam objektiv dhe destinatare tė ndjenjės time mė tė madhe. Nuk i jap asaj ēdo gjė. Nuk i jap shpirtin dhe energjinė e madhe qė del prej tij. Unė, si lajkatar, ziliqar dhe egoist, i vogėl dhe mizantrop, dua prej saj atė ēka mė intereson tek ajo, por nuk e dua atė. Pra unė nuk i jap asaj dashuri, i jap asaj vetėm materie tė rrjedhshme ose para, instikte dhe fjalė tė bukura spekullative qė janė nė inflacion, pallavra, gėnjeshtra e plot tė tjera si kėto.
E atėherė mė lind pyetja: Po ēfarė dua unė ndaj kėtij? Cfarė kėrkoj unė nga njeriu. Atė qė s’e kam?! Atė qė s’mund ta kem?! Tė kaluarėn dhe shpirtin e tij?!
Dhe pėrgjigja mė vjen e rrufeshme. Jo. Unė nuk e dua atė. Unė dua me tė padrejtė atė qė s’e marr dot, atė qė s’ėshtė e imja, atė qė s’kam pėr ta patur kurrė. E kėshtu si rrjedhojė nuk dua por lakmoj. Ky ėshtė verbi i pėrshtatshėm: Lakmoj. Jo Dua. “Lakmoj dhe kam zili”- kjo ėshtė motoja jonė e pėrditshme qė nė mėnyrė tė pavullnetshme qė mė bėn tė mė errėsohen sytė dhe jo rrallė t’i dua tė keqen atij tjetrit, Dua qė ato qė ai zotėron t’i nėnshtrohen dėshirės por jo dashurisė time. Jam egoist dhe vanitoz ndaj tij. Dua pėr vehte edhe pjesėn time por mbi tė gjitha atė ēka ka tė mirė e tė shtrenjtė “ai tjetri”. 
Dhe Dashuria pėrballet me veset dhe mėkatet tona, por edhe me parregullsitė e fjalorit. 
Un Dua nė sensin qė: kam nevojė. Po, kam nevojė ėshtė gjetja tjetėr pėr tė bėrė pėrdorimin korrekt tė fjalėve pa thėnė dua. Pra kam nevojė ta shoh poshtė kėmbėve tė mia atė qė un lakmoj dhe jo dua. Duhet tė rregullojmė edhe fjalorin tonė tė pėrditshėm pėrveēse udhės sė shpirtit pėr tė mos u keqkuptuar nga tjerėt. Sepse kemi njė jetė tė tėrė qė gėnjejmė dhe krijojmė iluzjone duke thėnė e dua atė. Atė qė mė shkakton traumėn e fortė tė inferioritetit. Atė qė “unė” s’jam dot. Nė kėtė rast kemi tė bėjmė me njė ndjesi tjetėr dhe aspak me dashurinė. “Unė” kam nevojė pėr atė por nuk e dua, nuk e dashuroj.

Dashuria vuan edhe verbėrinė tonė.
“Unė” njeriu i vogėl, i rritur me dashuri, sigurisht, sepse pa kėtė sentiment energjik nuk vazhdon jeta, vdes ēdo gjė, ndoshta nuk e kam ndeshur kurrė atė. Ndoshta nuk e kam njohur dhe shijuar kurrė tė vėrtetėn e madhe, kushtin bazik tė ekzistencės time, Dashurinė. Kam frikė dhe mė duket sikur flas pėr diēka tė largėt, pėr diēka qė s’mė pėrket, por nė tė vėrtetė unė jam i ushqyer prej saj, me diferencėn se nuk e kam parė me sytė e mi tė etur, nuk e kam prekur personalisht me duart e mia tė zbrazėta pa tė. Nė rastin “tim fatkeq” ajo, dashuria, mė ka adoptuar nė distancė dhe mė ka rritur pa m’u shfaqur. Mė ka ushqyer nė errėsirėn dhe verbėrinė time. E pėr kėtė nuk u rrita i lumtur.
Kėshtu, nuk e “kam njohur” as nė fėmijėrinė “time” dashurinė, as nė adoleshencė, as nė familje, as nė fshatin apo qytetin “tim”, por pėr tė “kam” dėgjuar tė flitet e tė flitet pa fund, pa e kuptuar kurrė se pėr ēfarė bėhej fjalė. Deri sa njė ditė, nė vitet e para tė pjekurisė, disa mėsues filluan tė mė flasin mė me intensitet pėr kėtė sekret tė madh. Filluan tė mė flasin e tė mė imponojnė bindjen: se mbi bazėn e ēdo gjėje jetėsore ėshtė dashuria. Dhe qė atėherė, flas edhe unė pėr dashurinė, por nuk mbaj mend ta kem takuar ndonjėherė. 
I ērregullt nė idetė dhe dritėn e mendjes “time”, paqen dhe qetėsinė e humb shpesh. Drejtėsinė nuk e eksploroj fare si mekanizėm tė domozdoshėm pėr tė ndėrtuar Paqe e Dashuri. E kėtu ngre shpesh herė kokėn lart, pėr tė kėrkuar dritėn, duke harruar dhe nėnvleftėsuar faktin se drita fshihet brenda meje, nė shpirtin tim. Nuk mė lejon egoizmi, kokėfortėsia, vaniteti dhe mediokriteti tė shohė dritėn e shpėtimit tim. Si njė farė e mbarė tulipani, Dashuria fle brenda shpirtit tonė. Ajo pret Paqen pėr tė nxjerrė filizin e saj, pėr t’u rritur e pėr tė dhėnė frytet e saj.
Tani, me njė copė letėr nė dorė, qė quhet diplomė, iu jap leksione tė tjerėve mbi kėtė temė, por ndėrkohė vazhdoj tė lakmoj mikun tim, tė njohurit e mi, tė panjohurit e mi, kalimtarėt e zakonshėm nė trotuar. Lakmoj ata qė edhepse mbi kėtė temė, dashurinė, nuk kanė marrė shumė leksione, e kanė njohur atė, kanė jetuar dhe janė dehur me tė. E pa atė nuk jetojnė dot. Kjo, ndėrkohė “mė” bėn tė ndihem keq, “mė” shkakton frustracione. Mė kujtohet pėrsėri qė ai tjetri e ka njohur atė, dashurinė, ndėrsa “unė” u rrita me njė emėr qė u detyrova ta ndėrroj nė gjykatė duke shpresuar se me kėtė do gjeja pak dashuri. Pastaj mė kujtohet se u mundova tė shkollohem e u lodha e u lodha shumė, gjithmonė pėr tė gjetur pak dashuri. U zhgėnjeva edhe prej poezive false qė lexova netėve tė gjata vetėm pėr tė gjetur dashurinė. 
Cuditėrisht dashurinė e kishte “ai tjetri”, “ajo tjetra”. Ata dinin tė ecnin nė rrugė, tė silleshin me njerėzit e tė pranoheshin prej tyre me thjeshtėsi. Ata rrezatonin mirėsi. Gjenin gjithnjė kohė tė qeshnin e tė donin, pra tė dhuronin dashuri. Kurse mua dashurinė ma largonte ideja brejtėse mbi ēertifikatėn time tė lindjes. “Unė” i linduri atje larg… ndėrsa ata, jetonin tė lumtur, jetonin me dashuri edhepse shpesh disa si “unė” i pickonin, i lėndonin sepse tė padrejtėt e pafat kishin nevojė t’iu merrnin tė lumturve atė qė s’ishte e tyre, pikėrisht dashurinė qė ata tė lumturit, mbanin thellė nė shpirt. Nė kėtė pikė tė dėshirės ose nevojės sė padrejtė tė njeriut ndaj njeriut kanė lindur luftrat, konfliktet dhe njerėzimi ėshtė gjakosur e maskruar. Kjo do tė thotė se padrejtėsia ka tentuar disa herė tė eklipsojė dashurinė. 
Sepse tė duash do tė thotė tė ofrosh zemrėn dhe jo fjalėn hipokrite. Do tė thotė tė ofrosh shpirtin dhe jo “dhurata helene pėr Trojėn” qė mė vlejnė pėr t’iu futur sa mė tepėr nė brendi tjetrit pėr ta sulmuar atė sa mė fort. E kėshtu vazhdojmė me buzėqeshjen si element i rėndėsishėm dhe i dukshėm i dashurisė. Mirėsia, ėshtė edhe kjo pjesa e pandarė e asaj tė madhėrishmes vlerė absolute, sublimes ndjenjė qė quhet Dashuri.
E pikėrisht Dashuria, ky element qė vjen tek ne nga Lart me njė frymė tė lehtė qiellore, na mbush hapėsirėn tonė shpirtėrore me ndjenjėn mė tė bukur qė tė gjithė e kėrkojmė, e adhurojmė, e ėndėrrojmė.
Por le t’i kthehemi fenomenit mė shqetėsues tė shoqėrisė, mungesės sė sublimimit tė dashurisė nga i dobti dhe i vogli njeri gjatė jetės sė tij. 
E pėr t’i dhėnė zgjidhje kėtij problemi,
na duhet qė pėr tė gjetur dashurinė, tė verifikojmė duke kontrolluar gjendjen nė tė cilin ndodhet shpirti, habitati ku zbret nga Lart dhe rritet ky sentiment jetėdhėnės. Nėse ky habitat dashuror, shpirti, nuk ka hapėsira tė pastra paqeje, qetėsie, atėherė dashuria nuk mund tė jetojė nė tė. Dashuria ka nevojė pėr Paqe qė tė jetojė e tė gjallėrohet. Kurse Paqja ka nevojė pėr tė rėndėsishmen dhe tė domozdoshmen Drejtėsi pėr t’u krijuar. 
Do ta krahasoja Paqen me kushtet ambjentale, pra me njė lėndinė tė bukur, nė njė fushė ose kodrinė, ku fryn erė e lehtė dhe e ngrohtė, ku lind dielli dhe i jep jetė dhe ngjyra kėtij habitati. Por duhet tė kemi kujdes se pa njė pėrkujdesje dhe pa vėmendjen e duhur, pra pa tė domozdoshmen Drejtėsi, nė kėtė kopsht tė bukur Paqeje nuk mund tė lindin lule tė bukura siē ėshtė Dashuria, sepse mund tė ndodhė dhe nė fakt shpesh lindin ferra tė kėqija qė tentojnė ta mbysin jetėn, lulet, Dashurinė.
Pra na duhet Drejtėsi dhe vetėm Drejtėsi pėr tė ndėrtuar Paqen e cila do tė na japė mundėsinė dhe kushtet pėr rritur dritėn e Dashurisė qė ne tė gjithė mbartim si dhuratė nga Zoti. Dashuria fle tek gjithsecili nga ne, me diferencėn qė nė kushte paqeje ajo del e triumfon mbi hapėsirat njerėzore e nė tė kundėrt, nė njė terren konfliktual, ajo qė dominon ėshtė e keqja, errėsira, konflikti.
Dashuria do triumfojė sigurisht, por vetėm nė kushte Paqeje, e cila ka nevojė pėr Drejtėsinė…
Duke mbėrritur nė kėtė pikė them se nevojitet inteligjencė pėr tė kėrkuar Drejtėsi, e cila na bėn tė gjejmė Paqe dhe tė jetojmė njerėzisht nė Dashuri. 
dhe do tė kemi mė pak gėnjeshtarė, ziliqarė, lakmitarė, vrasės, hajdutė, katundarė praparendės, pseudointelektualė…
e do tė kemi mė shumė mbrojtės tė sė vėrtetės, dashamirės, bamirės, qytetarė model, ndėrtues katedrash, dhe ambjentalistė tė kulturuar qė jetojnė nė fshat pėr zgjedhje dhe njerėz tė qartė nė mendime.
E pėr kėtė nuk do tė hezitoja tė pėrsėrisja citime gjeniale thėnė nga njerėz tė mėdhenj: DASHURIA eshtė forma mė e lartė e Inteligjencės Njerėzore.
p.s.
E nė fund, dua tė them se ai “unė” je ti, kushdo qofsh e i kudogjendur, kurse “ai tjetri” shpesh herė kam qėnė unė, personalisht, qė si zgjidhje jap: 
Drejtėsinė, Paqen, Dashurinė… qė arrihen me inteligjencė e vullnet, jo me budallalėk, egoizėm dhe vanitet..
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:03 am

Dashuria e paperfunduar e dy te rinjeve.... 

--------------------------------------------------------------------------------

Ne ate dite Qershori dicka ndodhi se ndjej egersine e natyres pasi skutat e shpirtit tim jane ndezur......eshte egersia,krenaria e thyer,humbja dhe se fundidashuria e lenduar.pse duhet te ndodhte pse??
eshte pyetja qe me persekuton qe nga momenti qe mora ate telefonate e cila shkundi pemen e dashurise sime te paster,ku cdo frut ra pa jete ne token e coptuar nga korrupsioni imoral.ai ze me kumbon akoma,me ndjek me sy hapur,ne enderr,kudo.njeriut qe i dhurova zemren time,shpirtin tim,kohen time me vrau.mbylli me force librin e dashurise sone pa pyetur dhe gervishi cdo kapitull te saj,PSE,PSE, PSE?? dritherimat e trupit akoma i ndjej qenien time te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh.se harroj kurre ate dite kur ajo lajmeroi ne telefon"DON'T TALK TO HIM ANYMORE!"etj etj.......dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem.spyeta kush ishte,perse ma bente mua kete xhest,por ishte nje femer e irrituar,e re ne moshe,ndoshta nje adoleshente qe donte te pronezonte dike qe une e jetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate...
Ora vajti 24:45.edhe nje nate e trishtuar per mua,edhe nje nate plot kujtime per ty,per ditet e netet e kaluara bashke.... nuk mund te te harroj me beso,shpirt!ditet e netet qe kaloj pas muajit Gusht jane perplot te mbushura me kujtime per ty,perplot vaj e vuajtje...........................kam vendosur gjithe shpirtin tim,gjithe ndjenjat e mia,mendimet emocionet tek ty........sepse kam besim e te dua.........te dua.........te dua me shume se cdo gje ne bote.........e si mos te te dua ty......kur me dhe jeten???si mos te te enderroj kur ti me fale enderrat?????
kaloi dhe nje muaj tjeter,edhe 23 dite te tjera pa ty shpirt,nderkaq mua akoma me mundon kujtimi per ty,me mungojne ato fjale qe me jepnin jete,gjalleri,qe me falnin buzeqeshjen qe me mungonte prej kohesh.ishe ti i vetmi qe me beje te lumtur,qe me ndeze shkendine ne zemer e qe sot u shua!po a u shua valle kur une ende te dua si e marre,kur une kurre ste harrova as edhe nje sekonde te vetme?! sigurisht qe jo i dashur,padyshim se ajo qe me mban te gjalle sot eshte dashuria per ty,........ajo me jep force dhe shprese per te bindur veten se ti nje dite do te vish.......po sikur ajo te ishte neser......OH ZOT,paramendo si do te ndjehesha,cdo te beja!.......e di qe se psri do te vrapoja me shpejtesi deri tek ti dhe do te te hidhesha ne perqafim e sdo te te lejoja te me ikje me kurre kurre......e nese sdo te jete e nesermja,atehere do te jete e pasnesermja.......ti do vish,sepse e di qe dhe ti ndjen te njejten gje per mua,e di qe dhe ti me don.
arsyeja qe une kam jetuar ishe ti.arsyeja qe une vuaj je ti.ti je ende shpresa e jetes time,e me shume se cdo gje tjeter te deshiroj ne kete bote.kujtimet e mia tani me mundojne pa ty.
sa e lumtur isha kur e perjetova perqafimin tend.ti me dhurove dashurine....e une ende vazhdoja me stilin tim te vjeter.ti je kujtesa e vecante e jetes dhe zemres time dhe shpresoj e do luftoj,qe te jesh gjithmone.nuk e di pse u largove ne ate fillim kur te dashurova me tere qenien time njerezore,e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht.rastesisht te kam njohur ne (internet)...........folem,ti me pershendete dhe qe atehere filloi dashuria ime e pare,me bere te ndjej dridhje te lehta neper tere trupin tim.kur ti me flisje per te ardhmen,ne zemren time ndjeva ngrohtesine e flakes qe u ndizte por qe shume shpejt u shua,ate e ndjej edhe ne kete nate ne vetmi qe u mundova te te harroj me ter forcen per sikur ti perseri me peshperisje,prit,prit,prit.....!
te faleminderit per ate gjysme premtimi por ku mbeti sot?te faleminderit per buzeqeshjet e tua,per ate kohe qe kalove me mua.jeta ime pa ty nuk ka vlere,te lutem mendo dhe njehere per te gjitha dhe besoj qe do te kuptosh realitetin,e realiteti eshte se une te dua me gjithe zemer,ti je dashuria e pare e jetes sime,hapi syte dhe do te shikosh se une nuk jam e tille sic mendojne disa njerez perfshi dhe ata njerez qe na ndane.. koha po kalon,e ti ende me mungon do te vije koha jone,ngaqe dashuria e vertete gjithmone fiton cdo luftim dhe gjeja qe me mundon me se shumti eshte qe ti je verbuar nga fjalet e njerezve qe te folen keq per mua,e ato fjale nuk jane aspak te verteta.gjeja qe urrej me se shumti ne kete bote eshte:dyftyresia,shpifjet e njerezve,genjeshtra,dhe tradhetia.. jam treguar e sinqerte me ty qe diten e pare.edhe pse nuk e kam besur kurre se do te me ndoshte por shpifjet me humben dashurine,na ndane njehere por kjo sdo te ndodhe me,te betohem,per shpirt te mamit qe ska per te ndodhur me kurre.
O ZOT cdo dite te bukuar lutem qe mos te largohesh nga une.....lutem qe te takohemi sa me shpejt......lutem qe te mos me braktisesh e te lidhesh me nje tjeter......lutem qe mos te merzitesh kurre nga une..........me fal per gjithcka qe kam bere.........per gjithcka qe te ka vrare apo te ka merzitur.......me fal per gabimet e mia........me fal qe i besoja shoqeve qe me thonin qe do me ndihmonin qe mos te gaboja kurre e te mos u ndaja kurre nga ti........me fal per fjalet e pakuptimta.......per budalliqet........te pergjerohem mos me ler.....se ashtu do me sillje vdekjen.....se ti e di qe tani ne kete bote vetem ty te kam.....e vetem ty do te kem....me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh.......e mundohu edhe te me durosh ...edhe te me duash pak se kjo eshte gjithcka qe kerkoj nga jeta.......vetem dashurine dhe pranine tende...sido qe te vene punet une nuk do te rresht kurre se te dashuri.......e do te dashuroj cdo dite e me shume.......te lutem vetem vetem per nje gje...ti qe me dhe jeten te lutem mos u bej vrases.......mos ma merr prape ate duke me braktisur..........te dua......sepse ti je endrra ime,jeta ime.
le te thone te tjeret qe jam e cmendur,do i le ta thone prape gjithmone,sepse une e di qe e tillle jam,e cmendur,e marrosur,psepse te je frymezimi im,je gjithcka qe kam pasur dhe do te kem brenda trupit!TE DUA DHE NUK PYES PERSE JETOHET,SEPSE E DI QE VETEM PER TY!shikoj fotografine tende dhe i jap vetes shprese dukeperfyturuar gjithcka qe nje dite te shenjte te mezipritur te jem me ty...............
P.S.mallkuar qofshin ata njerez qe prishin nje dashuri qe ndajne dy njerez qe duhen.
.................................................. .
Kjo eshte historia e nje vaize dhe nje djali.as une nuk e dija historine e tyre.doja mendimin tuaj a ia vlen qe keta te rinj te bashkohen perseri me njeri-tjetrin pasi qe te dy e pranojne qe jane te dashuruar pas njeri-tjetrit.jane ndare vetem nga fjalet e botes.apo duhet ta harrojne njeri-tjetrin dhe cdo njeri te mendoje per jeten e tij.................
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:04 am

Tregim e njė dashurie.. 

--------------------------------------------------------------------------------

Kurrė nuk do ta kisha besuar se sinqeriteti do tė mund te keqperdorej sepse un e ēmoja aq shum kete veti.POr burri im te kaluaren per te cilen e kisha treguar vet e perdori kunder meje ateher kur ai donte te mbunte lidhjen e tij me nje grua tjeter E kam pesuar keq , e tash pres te lind Femijen e tij qe do te rritet pa baba..!
Ia pash sherrin sinqeritetit tim.
Prinderit ishin under marteses time me at djale, por un arrita t'i binde se ishte djal shum i mire dhe se un e doja shum .Ata nuk ma prishen dhe pse ishin shum te paknaqur me zgjidhjen time.Per nje koh shum te shkurtet u fejuam dhe me nje dasme te vogel edhe u martuam.Gjithcka po shkonte mire me martesen tone Ishim te lumtur .E donim njeri-tjeterin.Kurr nuk e kisha menduar se do ta pesoja aq keq nga sinqeriteti im.Kur filluam te kalonim i pata tregua se un me pare kisha nje te dashur qe e doja shum por qe nuk kisha pasur fatin te isha me te Me gjith ate koh tha se nuk me pengojn as gje e kaluara ime. Me tha se me renderi ishte se me dashuronte. Ne fakt keshtu eshte dhe un besova..se kishte gjetur njeriun qe e deshiroja.Jetonim te ndare nga Familja e tij ne Prishtin dhe benim nje jete te qet pa problemet.Dalngadal Filuan te perhapeshin fjale se ai ishte ne lidhje me nje grua tjeter. Si fillim nuk i thash asgje , sepse mendova se ishin vetem fjal , siē behen gati per te gjith njerzit. Mendova se nje do te shuheshin. sepse thone se fjalet e paverteta fliten vetem tri dite. Kaluan disa muaj dhe me nuk i duroja njerzit te me flisnin se si e shihenin burrin tim me nje grua tjeter biondin. I thash atij ,por mohoi duke thene se asgje nuk kishte te vertet ketu.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:05 am

E Kishte tjeteren e mua me permendte te kaluaren time. 

--------------------------------------------------------------------------------

Me qetesuan fjalet e tij por dicka nuk me linte te bindesha se ai ishte treguar i sinqert me mua . Fillova te dal me shpesh dhe te endem rrugve te qytetit se mos e takoja diku ashtu edhe ndodhi nje dite vendosem te pinim nga nje kafe me shoqen time ne terracen e hotelit ''GRAND''.Gati sa nuk me ra pika kur e pashe at ulur ne nje tavolin bashk me at vajzen qe dukej krejt si ma kishte pershkruar . Ai na pa por beri sikur nuk shihte ndejten edhe pese minuta dhe iken sikur nuk na kishin par fare.Ne mbremje i thash se un nuk po haja bar dhe se kisha kuptuar te teren.Ai si fillim u mundua te me bindte se nuk ishte ashtu por dalngadal situata e keqsuar dhe ai pastaj filloi te me thoshte lloj-lloj fjalesh.''Desisa un jam martua me nje qe ka nderruar shum shtreter , tash une dua te kaloj me shum te tjera. Qe ta dish nuk e kam vetem at qe e ke pare kam edhe te tjera'' me tha . Me erdhi shpirti te hundet.Un kisha pasur nje te dashur. por jo siq thoshte ai shum. Me erdhi te plas nga inati. I thash se ai mund te shkonte me te tjera por une do te ndahesha nga ai.Ai u turbua dhe ate dite me rrahu aq keq saqe tri dite nuk munda te levizja. Pastaj prap u mundova te shtirresha se nuk ka ndodhur as gje.por ai filloi te dal neper qytet dore per dore me at tjetern.Nuk diaj cfare te beja ishte teper e rend per mua te vahdoj jeten , sikur nuk po ndodh asgje . Ndodhte dicka qe mua me duket shum serioze prandaj nuk mund ta kaloja.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:06 am

Tani jetoj te prinderit e femija rritet ne barkun tim. 

--------------------------------------------------------------------------------

Prinderve nuk guxoja tś tregoja se per ate qe po ndodhte me jeten time , sepse kisha frike se nuk do te me perkrahnin dhe do te me thoshin se kjo kishte qen zgjedhja ime. Me dukej se do te plasja nga merzia. Kulmi i tere kesaj ishte fakti se une tashme kisha ngelur shtatzanė. Kur u kontrollova te gjinekologu dhe ma kumtoi kete lajm. qava tere diten ne vend qe te gezohesha . I tregova per kete burrin tim.Ai thoshte ''Ndoshta ky femij nuk eshte i imi sepse ti je mesuar me shum djem'' me tha. Kete nuk e durova dot . Me tengjeren e kisha ne dor sepse po beja darken iu hodha i rash disa heere dhe ia theva krahun.Ai u terbua por nga dhembja nuk mundi kesaj radhe te me rrahte. Iku per te mjeku nga dhimbja ndersa un bera gati rrobat e mia dhe shkova ne shtepin time.U tregova prinderve per te tere ate e po ndodhte me jeten time. Ata me thane qe te mos kthehesha me tek ai. Kisha edhe nje dileme te abortoja apo te lindja femijen tim. E zgjodha te dyten Do te lindja femijen. tim . sepse ai nuk me kishte faj qe un kisha zgjedhur nje burrte lig dhe nje baba te gabuzr per te . Tash po e shikoj barkun si me rritet ndersa ai nuk me ka kerkuar me kurr e as qe eshte interesuar per femijen e tij qe un e mbaj ne bark Shum shpesh vuaj shum por qetsohem kur kujtoj se lidhja ime do te perfundonte nje dite me heret a vone. Shpresoj te gjej ndojnje pun pasi te lindi femijen dhe ta rris vetem ashtu siq eshte me se miri. Per burrin tim thone se tani ai jeton ne banesen tonde me at tjeteren . Do te porosisja te gjitha vajzat qe kurr te mos tregohen krejt te sinqerta sepse burrat nuk harrojn kurr dhe kete e perdorin kur ka nevoj..!
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:07 am

E doja si i ēmendur, por me pas mbaroi gjithēka? 

--------------------------------------------------------------------------------

Ishte vetem 16 vjeēe kur u dashurua me mua. E njoha ne gjimnaz. Une isha viti i katert kurse ajo ishte viti i pare. U mundova shume derisa ja vitova zemeren, por nuk e dija qe ajo do ma thyente zemren

Lidhja vazhdonte per mrekulli. Ne fund te shkolles filluan sherret


Donte dhe nje jave te mbaronte viti shkollor. Ajo po mbaronte vitin e pare kurse une po largohesha nga shkolla. Pasi mora pergjigjen e shkolles per ne itali, ajo me kerkoi te takoja vellain e saj, gje qe une nuk e prisja. Nuk e kundershtova. E prita vellain e saj sa doli nga shtepia. E thirra dhe e ftova per kafe. Ai u trega shume i mire me mua. U ulem dhe i tregova si ishte muhabeti. Ai e dinte qe une per 1 muaj do largohesha nga Berati. Mbasi i tregova gjithēka ai nuk u tregua shume i keq me mua. Me tha vetem "Te gjithe jemi ēuna, dhe te gjithe duam ne jete". Une u qetesova nga fjalet e tij.

Ne darke fola ne telefon dhe ajo ishte shume e gezuar qe une mora nje inisiative qe nuk me takonte tani per tani se isha vetem 19 vjeē.


Shkolla mbaroi.
Mbas mbarimit te shkolles filluan xhelozite
Ajo vendosi te kalonte pushimet ne Kavaje te halla e saj. Mua nuk me pelqeu qe ajo te ikte ne Kavaje sidomos qe ajo do te qendronte 2 muaj. Une nuk doja per faktin se nuk rrija dot pa e pare ose pa e takuar. Me ne fund ajo iku pa me thene gje. Mbas 1 jave me mer ne telefon nga Kavaja dhe me thote se do rri 2 muaj. Une u nxeva shume dhe i bertita ne telefon. Mbas nje debati ja mbylla telefonin.Nuk komunikova me te per 1 muaj rresht. Mbasi erdhi nga Kavaja une isha ne Tirane te njerezit e mi. Qendrova 1 jave ne Tirane per te harruar ate histori qe vertet me vrau. U ktheva nga Tirana 1 jave me vone pasi ajo kishte ardhur, nuk dija gje per ardhjen e saj. Me mori ne telefon dhe me tha: Stiljano dua te takoj. Ti harrojme ato qe u bene...........................?

Vendosa ti harroj te gjitha. Por prap mbaja inat ne vetvete se si mundi te ikte pa me thene.

Ndarja ndodhi per faktin se;
Pasi kjo erdhi nga Kavaja ndenji 3 dite dhe kerkonte te ikte prape ne kavaj. Une u merzota aq shume sa i thashe;
Po ike dhe nje here ne Kavaj kur te vish ti nuk do jesh me mua i lidhur. E thashe vetem per faktin se doja qe ti jepja pak frike (ne kuptimin qe ajo te mos ikte). Kurse ajo ma mori sikur une nuk e doja me. Filloi dhe me thoshte se ti nuk me do, do te me mbash mbyllur ne shtepi etj........

Ndenji rreth 2 dite dhe me mori ne telefon dhe me tha; Stiljano une dua te ndahem nga ty per faktin se ti je shume xheloz. Une i thash une jam xheloz por jo deri ne ndarje. Por ajo ashtu donte ashtu beri. Nuk reagova keq thjesht mevinte inat se me thoshte qe vdekja do na ndaja ne te dy asnje tjeter.Nejse. U ndame.
Rri dy dite kjo dhe me mer ne telefon. Me thote qe Stiljano u be ti harrojme.
Kjo gje mua me ishte bere........
Une i thashe jo ne u ndame dhe nuk kemi per tu lidhur me. Nga ana ime mos prit qe une te mar ne telefon dhe te them ????? une te dua, Ate mos e prit nga mua. Ajo filloi te qaje ne telefon. Une e mbylla telefonin. Per faktin se ishte hera e trete qe me thoshte do ndahemi dhe rrinte 2 dite me thoshte u bene ca u bene ti harrojme.!
Nuk foli dhe e mbylli telefonin duke qare. E mora kete vendim per faktin se ishte hera e katert qe ma thoshte "do ndahemi".
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  *Illira* prej Sun Jan 25, 2009 2:09 am

Fundi i nje lidhjeje ne dashuri. 

--------------------------------------------------------------------------------

Fundi i nje lidhje dashurie Nje ndarje zakonisht shoqerohet me deshperim, dhimbje ose edhe me gjaknxehtesi.. zakonisht kjo eshte nje rruge qe percajme qe te mundemi te instruksionohemi ne dicka me te mire. Nuk eshte e nevojshme qe te ndjekim rrugen me te gjate. Mund.. te shkurtoni rruge duke ndjekur hapat e meposhtem! Perkthyer nga greqishtja Stela!

· Me te shumtat here, lidhja qe duhet shpetuar eshte ajo qe keni me veten tuaj dhe jo ajo me ex bashkshortorin tuaj. Mos synoni , nga fillimi te pakten, te mbeteni shoke me ish te dashurin. .Shoku qe me te vertete keni nevoje ne kete periudhe, si dhe gjithmone eshte vetja juaj.

· Perballoni dhimbjen tuaj si nje procedure qe duhet te kaloni qe te perfundoni ne dicka me te mire dhe mos leni deshperimin tuaj t’ju mposhti. Cdo dite e me tej do ndjeheni krenar qe bete nje hap perpara.

· Zbuloni kush jane ne te vertete aspiratatet tuaja. Doni me te vertete te ndaheni , apo mundohene te gjeni menyra te ndryshme per te rregulluar lidhjen tuaj ?. Duhet te mos dini qe veshtire do mund te perparoni nese nuk kuptoni dhe nuk pranoni ndarjen tuaj.

Shmanguni pershkruajtjes se gjendjes dhe ndjenjave tuaja ne menyren tragjike. Ndryshe do bindeni veten tuaj qe situata qe po kaloni eshte vecse nje situate e pa tolerueshme. Kjo gje do t’ju lendoje jashte mase dhe do veshtiresoheni per te pare realitetin. Mesoni se do ndjeheni me mire dhe rueni energjine tuaj ne mendimKoncentrohuni atu ku be me pozitive.

Mos harroni qe dhimbja nuk do kaloje nese ne fillim nuk do degjoni veten tuaj. Shprehni dhe nxirreni nga mbrenda merzitjen ose hidherimin qe ndjeni .keshtu do lehtesoni veten tuaj nga deshperimi qe keni.

· Mos ja lejoni vetes suaj qe te udhezohet ne nje gjendje qe nje dite do t’ju beje te ndjeheni kryeulet. Duke kaluar nga shtepija e ish-te dashurit , duke i derguar e-mail ose duke e marre shpesh ne telefon, jo vetem nuk do mundeni te largoheni kurre nga kjo lidhje.

· Mesohuni te besoni perseri tek njerezit. Cdo lidhje ka nje risk si edhe asnjeri mund t’ju garantoje qe nuk mund te lendoheni perseri. Mos lejoni qe nje eksperience e keqe t’ju evitoje te jetoni nje jete , me te mirat e te keqijat e saj.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Dashurie

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi