Kendi poetik !

Shko posht

Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 9:55 pm

BUKURIA HYJNORE

SHEJH XHABIR
IBN’ABDULLAH EL-ANSARI
(1006-1088)

BUKURIA HYJNORE

Cilido sy
Q sht
I ngopur ktu,
N kt bot,
sht e kot
Se mund t shoh
Ndonj cilsi
N ardhmri.

Cilido sy
Q sht
I ngopur ktu
Me cilsi
Pr ardhmri,
N jetn toksore,
Do t’i privohet
Bukuria Hyjnore.

Prktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakov


Edituar pr her t fundit nga Hene@ n Mon Jan 26, 2009 10:00 pm, edituar 1 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 9:56 pm

PRMES DASHURIS

MEVLANA XHELAL ED-DIN RUMI
(1207-1273)

PRMES DASHURIS

Prmes Dashuris
Gjithka q sht
E hidhur-dshmohet
Se do t mblsohet.
Prmes Dashuris
Gjithka q sht
Bakr i that
Do t bhet dukat.
Prmes Dashuris
Gjithtka q sht
Llum, fundrrin
Do t shdrrohet
N ven t kthjellt
Q ruan pastrtin.
Prmes Dashuris
T gjitha dhembjet
Q sjellin vshtirsi
Do t kthehen n ilae.
Q sjellin knaqsi.
Prmes Dashuris
T vdekurit
Do t ngjalln.
Prmes Dashuris
Mbreti do t bhet
Shrbtor i njerzis…

Prktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakov

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:01 pm

shkruan: Ikballe Berisha Huduti


Trimresha

TRIMRESHA

Fjalt e tua na zun vende
N zemrat tona t piklluara
Tani shpirti jon i dobt
Thur mjerim pr dit t shkuara.

Ju bashkua vlla Husejnit
N gzim e hidhrim
I prballoj t ligat e jets
Pr t mir t”Islamit dhe t”vetvetes.

Ju mizor t pa shpirt
O shpirt lig e Jezid
Menduat se bt trimri
Ja murrt lulen e rinise.

Shembulli i zjarrt n histori
sht Zejnebja bija Alis
Trimresha e Qerebelas
Mbesa e dashur e Mustafas

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:03 pm

MOS DYSHONI

SHEJH SA’ADI SHIRAZI
(1213-1293)

MOS DYSHONI

Pr shkak
T telasheve, halleve,
Mos dyshoni,
As mos u shqetsoni.
Nga burimi i jets
Gjallria vazhdon
Si nj shtrat i shtrir
Thell n’errsir…

Ah!
Vllezr t pafat!
Mos jini t piklluar,
Pikllimi mos t’ju shtyp.
Jan t llojllojshme,
Jan t shumta fshehtsit
E Krijuesit, Dhuruesit,
Q na qesin n Drit…

Prktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakov

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:06 pm

INTELEKTI DHE DASHURIA

SHEJH MUHAMMED IKBALL
(1877-1938)

INTELEKTI DHE DASHURIA

N Perndim
Intelekti sht
Burim’i jets.

N Lindje
Dashuria sht
Themeli i jets

Prmes Dashuris
Intelekti zhvillohet,
Me t Vrtetn njohtohet.

Intelekti i jep
Qndrueshmri
Veprimit n Dashuri.

Intelekti me Dashurin
Kur t bashkohet
Bota e Re ndrtohet…

Prktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakov

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:09 pm

BUKURIA

RABINDRANATH TAGORA
(1861-1941)

B U K U R I A

Bukuria sht
Buzqeshja e s vrtets
Kur secili e shikon,
V re, fytyrn e vet,
T plotshmris
N pasqyrn e prsosshmris.

Bukuria sht
N idealin e harmonis
T prsosshmris.
E vrteta e prsoshmris
sht t kuptuarit
E Mendjs s Gjithsis…

Prktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakov

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:31 pm

GJUHA E ZEMRS Flet natyra n do ast n kt bot Dhe t fshehtn q ka brnda shkoqur thot, Her flet me pshpritje, mengadal. Her’ me fjaln’ e trupzuar, her’ pa fjal. Kaq t fshehta i thot era trndafilit, Kto thot dhe rnkimi i bilbilit. Gjith sendet dhe ’prmban kjo gjithsi Nxjerrin shfaqin, kaq t fshehta dhe udi. Reja, era, lumi, deti i shkumbzuar, Malet, fushat dhe livadhet e bleruar, Qielli, yjet dhe t tjera nj nga nj, Flasin qart, flasin bukur sa s’ka m. Prandaj zmrs kjo gjuh’ i sht dhn Q t’i thot’ asaj t fshehtn e pathn. Kt gjuh e dgjojn dijetart, Rrugnjohsit e dijes, zbulimtart.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:38 pm

N dimr...

N dimr ktu drita nuk shndrin,
Fytyrat e zbehta n turm mbushen
me dregza gjaku. Syt u ngrijn.
Kshtu duhet t m ndodh dhe mua,
po nuk ta thot kush

Shkoj rrugve mbuluar me stof,
Dritaret avullojn mbyllje,
Mbyllur jan dhe qiejt,
Sekret zogjt, kode kobesh
si nota funebre n pentagramin
perspektiv te kabllove t zinj
q lidhin kokoren e reve
me kafkat prej bore t ative

Tymi i uzins ktu pran
przihet me muzgun,
Bloza q mbyt arsyen
m ndrmend hebrenjt
q u poshtruan ktu

E gjith t mjert e ksaj bote,
T vdekur e t gjall,
Pupl sht krimi,
shkulur nga t jets flatra
n Aushvic a Spa

Ku gjendet tash shpirt i xhelatit
q s`fluturon dot?
Ku jan krenart e dikurshm sot?
Edhe korbat ngordhin,
t zeza bien posht,
si nata n hon

Po kali im, elsi i solit,
kullot flok harpe dhe qeshje,
Nj fmij e nget, i zoti,
s`desh t rritej asnjher,
dhe mbeti n at ndrr peng
si miz n cerg pr disa,
pr t tjer blet mbi flet,
lndinave si qerpik ngjjsh...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:39 pm

Hnplota


Hnplot ndr deg,
kshtu je zemr,
vez n fole

Pres ditn
t bhesh zog,
t fluturosh

Deri ather jam nat,
me yje ndoshta,
po vez akoma

Deri atbot jam nat,
e errt ndoshta,
sa t gdhije agu

Fshehur ndr deg,
ndroj e frik,
deri sa t ndrij

N`fluturim drita,
ve ti e di kur
zbardhet hija

E bhet rreze,
deri ather
jam vez

Fshehur n fole,
si hn ndr deg,
gjak n sheg

Kshtu je pra,
vetm n terr,
mkon natn

Plas veza e del
hnplota
n qiell

Bardh, verdh,
shkund thu
pend t zeza

Tutje pastaj
tretet n dit
si un e ti...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:42 pm

Kmbt e zbathura t farhedhsit

Gjurma q mbolli kt rrug ish zbathur,
Rrudh kish qen m par n ball t kmbs,
q s`dinte pse ish br derisa u tund nga pesh
e valles pr t shkuar tutje, nga vrull i prehjes
qiejve lidhur, varur , pr jet t tra qenies

Syt e farhedhsit as farn s`kishin par,
bebzn, shkndijn q s`dinte pse ish br,
derisa n terr u drodh n`afsh kur pa ka ndriti,
humnera qiejsh e bot pa fund, t tjer si ai,
e nisi kshtu vallen, hapin, brazdn e drits

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Nimfa prej Mon Jan 26, 2009 10:43 pm

JETIMI Kur mendoj se ’heq i varfri jetim, Zemrn ma pushton i thell pikllim. Nuk ka nn ditziu as baba, Nuk ka njerz, nuk ka motr, s’ka vlla. sht i vetm, i brengosur i urishm. Si nj gur n mes t lumit t furishm Ne vallzojm plot hare nga qelqi i vers, Ai qan, si plepi dridhet n mes t’ers. Kush e bn at t qesh’i ngazlluar, Pa dyshim t vetn zemr ka gzuar, Zemra q nuk ahet nga i tiji vrer, S'sht zemr, gur i thuaj nj mij her! S’sht zemr po nuk njohu dhembshurin sht balt n’sht se nuk do njerin. Dridhu zemr, nga ky ah, nga ky rnkim! Dridhu, o njeri, o qiell, pa pushim!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Kendi poetik !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi