Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Shko poshtė

Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  Nimfa prej Wed Jan 28, 2009 2:16 am

[color:39f0="Black"]Mashkujt shqiptare me femra shiptare xheloz agresiv e jo tolerant, me t'huajat gjithnje xhentelmena!

[b]Mendoi se mashkujt shqipatere kan nga dy karaktere, nje per te huaja dhe nje per shqiptare. Keto dy karaktere jan te kunderta. Kur eshte me nje femer te huaj eshte xhentelmen kurse me nje shqiptare eshte nje konzervativ i papermiresuar!
Natyrisht qe ne cdo rregull ka perjashtime, por edhe ne cdo perjashtim ka rregull!
Zotit shyqyr nuk jan te gjith te tille!!/b]

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  Orfe prej Wed Jan 28, 2009 5:20 am

Plotėsisht ke tė drejtė! Po nuk ėshtė puna te dy karakteret e mashkullit shqiptar, por mendoj se me shqiptaren siellet ashtu se e mendon tė sigurtė edhe lazdrohet gjoja po bėn diēka burrėrore dhe nuk e din se bėn veprimin ma tė ligė! Ndėrsa me tė huajat siellet xhentlemen sepse edhe ai ėshtė i huaj pėr atė dhe gjithmonė njerėzit e ligj ndryshojnė sipas situatės, kah frynė era, duke mos mbetur stabil nė ēfarėdo situate, ashtu sipas natyrės sė tij! Ėshtė ma se e vėrtetė, se sjelljet e tilla arrogante diskriminuese ndaj femres sonė janė tė papranueshme, kur dihet natyra e femres shqiptare. Njeriu ma i ligė ėshtė ai qė me tė huajin/huajen, si pėr femėr si pėr mashkull shqiptar - ėshtė ai/ajo qė bėhet servile dhe gjoja respekton e nderon tė huajen/huajin ma shumė, se sa tė veten e kombit tė vet. Kjo vlen edhe pėrfemren shqiptare, e cila siellet si pula me tė huajt, thuase nuk ka asnjė pikė sherrit, gverrit, dinakėrie e ēfarė tjetėr. Edhe ajo siellet melaqe me tė huajt... Kjo pasqyrė nuk i takon vetėm mashkullit shqiptar. ka disa femra shqiptare, qė me dhelpėritė e tyre qė ua kalojnė edhe vet dhelpėrave - provojnė tė sfidojnė mashkujt shqiptarė, dri nė atė shkallė sa mendojnė se vėrtet janė dele apo desh, e kosnideron mashkullin si njė dash me brirė edhe pa kumbonė! Mendojnė se mbase njė mashkull nuk don a dėshiron, tė bie nė shkallė tė saj, nuk ia vė veshin ēka thotė e ēfarė bėn, ajo keqpėrdorė dashurinė e sinqeritetin e tij edhe dikund fshehtazi e dikund hapur, e demaskon, ēorton, shpifė, fyen nė mėnyrat ma tė paskrupullta, gjoja se ai mashkull qenka qen me bisht dhe nuk ia din vlerėn derisa tė mbetet pa tė. Shoh shumė raste tė tilla pėrditė... E rėnė, mashtron symėsy gjoja ia ka fshirė edhe trurin e memorjen - ikėn skutave e qyshqeve e nuk lė gjė pa bėrė, gjoja nuk din askush, gjoja ėshtė sekret mbi sekrete... e nuk e din as kupton se nė ēfarėdo situate e vendi terr e dritė, nuk mund tė shpėtoj askush pa u diktuar, nė njė formė e nė njė tjetėr... Krejt esenca ėshtė: kur hyn krimbi nė fryt - nuk ka shpėtim nga kalbja!

Mund tė pėrfundoj: prore njerėzit e kombeve tė ndryshme kanė respekt ma tė madh mes tyre nė marrėdhėnie tė ndryshme qoftė tregėtare, shoqėrore, miqėsore e dashurore apo martesore... sepse kanė disi ma turp nė shprehje e veprime. nuk kanė thėnė kot: i huaji ose tė skuqet, turpėrohet, marrohet, ose tė tutet, frigohet - kurse i yti as nuk tė skuqet - as nuk tė tutet. Krejt kėto vlejnė vetėm pėr njerėzit labil, tė luhatshėm, servil, tė korruptuar, e deri tek mashtruesit, horrat e pisat... Kurse njė mashkull me karakter tė fortė, mund tėveproj me secilen femėr njėsoj si tė kombit tėtij, apo tė tjetrit komb - apo edhe me secilin mashkull, pamarrparasyshė kush a ēka ėshtė, as qė dij kush ėshtė as mė intereson a ėshtė njeri a thi - asnjė gradė a profesion i tij, apo i saj - sepse mashkulli-mashkull, nuk mėrzitet t'i hyjė askujt nė qejf a huj, a nė bythė, vetėm servilėt, idiotėt, tė poshtėrit, kapadahinjt, huliganėt, avanturierėt bėjnė servilizma tė tilla... me tė huajen qingj, e me tė veten ujk!

Krejt mvarėt nga temperamenti i njeriut mashkull e femėr shqiptare. Ai/ajo qėėshtėpajisur me ide tė forta e njohuri universale, nuk ka nevojė tė bėhet i mirėpėr tė huajen dhe i keq pėr tė veten, sepse ėshtė i armatosur deri nė dhėmb me njohuri e methoda klasike e moderne, pėrballė ēfarėdo situate e ēfarėdo njeriut!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  *Illira* prej Thu Jan 29, 2009 7:33 am

Une besoj se ilaci i kėsaj sėmundjeje jemi vetė ne shqiptarėt. mendoj se duhet tė kemi shumė ma shumė respekt pėr shqiptarėt qė respektojn shqiptarin ndėrsa aspak respekt pėr ata qė respektojn tė huajin dhe pėrbuzin shqiptarin.
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  *Illira* prej Thu Jan 29, 2009 7:39 am

Kam dhe kete mendim  nese e kam kuptuar pyetjen si duhet, mendoj se mashkujt shqiptar me femra shqiptare jan xheloze per shkak se e duan me gjith zemer, dhe nga friga se do ta humb eshte xhelozia agresiviteti dhe jo toleranca, kurse me femra te huaja jan xhentellmena arsyeja sipas mendimit tim eshte se nuk mendojn seriozisht me femra te huaja andaj jan xhentellmen .
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Jan 29, 2009 4:36 pm

*Alba* shkruajti:[b]Kam dhe kete mendim  nese e kam kuptuar pyetjen si duhet, mendoj se mashkujt shqiptar me femra shqiptare jan xheloze per shkak se e duan me gjith zemer, dhe nga friga se do ta humb eshte xhelozia agresiviteti dhe jo toleranca, kurse me femra te huaja jan xhentellmena arsyeja sipas mendimit tim eshte se nuk mendojn seriozisht me femra te huaja andaj jan xhentellmen .

Plotėsisht e saktė dhe mendimi ma i drejtė e ma i mirė realisht!


DASHURIA ĖSHTĖ GJELOZIA

DUKE GJELOZUAR DASHUROJMĖ DHE DUKA DASHURUAR GJELOZOJMĖ

Dashuria e GJelozia janė motra tė ngushta, bile mund tė thoja se ėshtė e njejta fjalė me kuptim tė njejtė, sepse pa xhelozi nuk ka as dashuri tė pastėr e tė sinqertė edhe pa dashuri nuk ka gjelozi. Gjelozinė e urrejnė ata qė nuk kanė dėshirė tė zbulohen sekretet e tyre dhe pikėrisht gjelozia e zbulon dashurinė e vėrtetė, gjelozia ėshtė vet mbrojtja ma e sigurtė e dashurisė - ama e dashurisė dhe do tė thoja se vet gjelozia e siellė dhe krijon dashurinė, sepse dashuria ėshtė krijesė e gjallė e gjallesės, sepse duke gjelozuar dashurojmė dhe e ruajmė dashurinė, kur dy persona janė tė lidhur vėrtet shpirtėrisht e fizikisht dhe dashuria si lidhje psiko-fizike, nuk ekziston pa gjelozinė! Ti e don dikend kur je gjeloz/e nė karakteret e vyrtytet e personalitetit, nė fillim tė lind gjelozia ndaj njeriut, lakmia qė ta keshė dhe pikėrisht gjelozia shndėrrohet nė dashuri. Pa pasė gjelozi, ti nuk ke as dashuri, ashtu sikunder nuk mund tė keshė as vet jetė - sepse vet jeta pėrbėhet nga gjelozia, si nxitje pėr tė qendruar e jetuar e lėvizur e gjalluar, tėjeshė gjallė tė bėn vet gjelozia. Nuk e duan gjelozinė ata qė nuk e duan dashurinė e vėrtetė!

Pse ėshtė e rrezikshme gjelozia nė dashuri, pėr dashurinė?

Shumė femra thonė: ouu ai ėshtė gjeloz - sepse atypėraty ato kanė njė lidhje ma tė hershme indirekte me dikend tjetėr, apo kanė njė admirim ndaj dikujt tjetėr, e presin njė dashuri tė re - ndėrsa shumė mashkujt thonė: ouu ajo ėshtė gjeloze, sepse ata kanė njė lidhje indirekte me dikend tjetėr, apo kanė admirim ndaj dikujt tjetėr qė presin njė dashuri tė re. Kėshtuqė gjelozia nuk e shkatrron dashurinė e vėrtetė, por pėrkundrazi e mbron dhe nuk peshon aspak, e nuk ka vlerė gjelozia tek dashuria e vėrtetė, ėshtė vetėm njė zbukurim i dashurisė dhe duhet tė merret armė pėr mbrojtjen e dashurisė sė vėrtetė!

Kur e shkatrron gjelozia dashurinė?

E shkatrron atėherė, kur dy persona tė dashuruar ftohin marrėdhėniet e tyre, pėrmes zenkave, dyshimeve, e krijohen probleme nė dashuri e nė martesė, deri edhe tek konfliktet psikike e fizike si ndėshkime deri tek edhe ato tragjike! Se tė gjelozosh do tė thotė tė dashurosh dhe anasjelltas. Dashnori i vėrtetė apo burri i vėrtetė, gjelozinė e merr si njė buzėqeshje krejt tė thjeshtė dhe nuk ēon peshė aspak nė shpirtin e mendjen e tij, pse dashnorja apo gruaja i bėhet gjeloze - poashtu kjo vlenė edhe pėr femren, nė tė njetjat gjendje. Ai/ajo qė dashuron me tė vėrtetė, nuk ndjehet i/e ofenduar pse i thonė gjeloz/e, atėe merr krejt tė natyrshme dhe vetėm duhet tė buzėqeshi dhe tė gėzohet pėr dashurinė besnike tė partnerit/partneres - sepse e din mirėfilli se ėshtė i/e pastėr dhe e don besnikėrisht vetėm atė qėėshtėnė lidhje dashurie apo martesore.

Gjelozia ėshtė krejtsisht e natyrshme dhe pa tė nuk ka dashuri tė vėrtetė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashkujt shqiptare me femra shiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi