Tepėr nxehtė, apo tepėr ftohtė?

Shko poshtė

Tepėr nxehtė, apo tepėr ftohtė?

Mesazh  Orfe prej Thu Feb 05, 2009 7:41 pm

Megjithatė, na vijojmė!

Ishte edhe shumė ma vėshtirė dhe na vijuam veprime konkrete edhe nė kohėrat ma tė liga, e askush nuk mundi tė na ndali veprimin tonė tė drejtė, pėrēlirimin e mbrojtjen e atdheut! As nuk mundet kurrė tė na ndalojnė, as armiqėt as utilitarėt! Dihet se kjo formė veprimi nuk iu shkon pėrshtati as pacifistėve, as tė huajve - por na nuk mund tė rrimė duarkryq e kėmbėkryq,duke shikuar nga bregu, as diskriminimet e plojat mbi popullin tonė, as sot - tė iu zgjatim jetėn pushtuesve mbi trojet tona dhe tė qendrojnė matutje,si shtetformime me toka e pupull shqiptar, pėrrreth dy shteteve tona, Albani e Kosovė, qė valviten ende tė mbijetojnė si shtete - me treva e popull shqiptar pėrrreth tyre - ende tė copėtuar tepėr padrejtėsisht koncerteve politike tė kohės!

Ėshtė veprim i nxehtė tepėr, apo i ftohtė tepėr, ky veprimi ynė FBKSH_AKSH ende pėr disa tė mos them shumė qarqe obskurantiste, qė nė forma e mėnyra obskurante, tentojnė ta ndalin hovin tonė, pėr ribashkimin e trojeve tona autoktone? Me cilėn formė e mėnyrė, ribashkimi shqiptar - mendokan disa qarqe tona e tė huaja, duhet tė veprojmė pėr ribashkimin tonė? Ende duke pritur, sorrollatjet vetmohuese tona, e tė huaja,pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare? E po ku jemi? Kush mund tė jenė zotdalėsit e atdheut e popullit, pėrveē veprimit tonė konkret symėsy me kohėn? Derikurė duhet pritur, coptime tė vjetra e tė reja tė trojeve tona stėrgjyshore? Pėrditė, kufinj tė vjetėr e tė rinj politik mes shqiptarėve? Prishtinasi tė shkojė me pasaportė nė Preshevė e Shkup, e Ulqin, Tiranė e Janinė?! Jo ore, duhet fshirė njėherė e pėrgjithmonė kufinjt politik thika grabitēare pushtuese, qė copėtuan trojet tona, mish pėr qen barbarėsh!
Sa zota ka, apo cili zot thot, qė populli shqiptar ende tė rrij e vuaj pėr kafshatėn e gojės nėn thundra pushtuese e kolonizatore? jo ore, se ka zot Shqipėria, kudo nė Albani e Kosovė, Preshevė e Komanovė, Shkup, Dibėr e Ohėr e Prespė, Malci mbishkodret e Podgur, e Arbani tė lashtė!

Veprimi ynė ėshtė konkret, anipse pėr dikend duhet nxehtė tepėr, apo ftohtė tepėr!Anipse duket nxehje globale apo ftohje globale!

AGU, 2 Fror, 2009.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi