Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:05 pm

Lajmi se ishin zhdukur dy skafe qė transportonin klandestinė pėr llogari tė Luanit, e bashkė me ta Liri dhe Gimi, dy djem tė tjerė tė grupit, u pėrmbys njė mėngjes mbi ne tek pinim kafenė si njė kovė e vakėt pėshpėritjesh e tė nėnqeshurash kėnaqėsie nėn buzė e na pėrfshiu tė gjithėve. Atė ditė kafeja e mėngjesit zgjati mė shumė se zakonisht dhe ne ndiqnim me bisht tė syrit tryezėn e tyre tė mbetur tani me tre djem dhe Korinėn e bukur. Dukej sikur njė tyl i zi e mbėshtillte atė grup ku Luani mundohej tė gjente ngushėllim tek pėrkėdhelitė e lehta tė Korinės. Si kish ndodhur valle, e kishin bėrė si Toni apo. .? A kish mundėsi qė tė kishin qenė marrė vesh me tė dhe ja kishin punuar Luanit pas shpine? Mirė ju bė. Jo se e tha njeri kaq shkoqur. Asnjė nuk e tha por ishte e shkruar nė fytyrėn e sytė e tė gjithėve. E vetmja fytyrė e padepėrtuar mbeti ajo e Besimit qė ēuditėrisht kish ndėrruar vend e ish ulur pranė tryezės sė tyre duke shkelur paktin e pashkruar, por kėtė nuk e vuri re njeri. Atė mėngjes na nderoi me vizitėn e tij edhe Arifi qė denjoi tė zbriste nga olimpi i bizneseve tė tij e t'i bėnte njė vizitė lokalit tė tė vdekshmėve tė zakonshėm qė dikur i kish patur shokė e komshinj. Kish kohė qė nuk dukej andej. Me vetulla tė ngrysura e me zė tė ulėt e autoritar ai filloi t'i fliste tė birit pranė veshit dhe megjithėse nuk i dėgjonim fjalėt, pasi Miri nė kėtė kohė ndezi radion e i griti volumin si padashur, dukej qartė se po e qortonte. I biri rrinte kokėulur e ishte skuqur deri tek veshėt. Korinėn pėrkundrazi nuk e turbulloi kjo por filloi t'i hidhte Arifit vėshtrime mjaft provokuese e guximtare qė ndezėn njė dritė tė prapė e perverse nė sytė e kėtij tė fundit. Tė them tė drejtėn unė nuk e vura re, po Skėnderit, shokut tim tė tryezėsnuk i shpėtoi kjo por nuk ma tha atė ditė. Kur Arifi doli nga kafeneja, Luani kėrkoi supin e saj pėr t'u pėshtetur, e ndėrsa ajo ju fėrkua me hijeshinė e butėsinė e maces, ndoqi me bisht tė syrit nga dritarja tjetrin qė po largohej nė drejtim tė makinės dhe flegrat e hundės filluan t'i dridheshin...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:05 pm

Besimi u ngul tėrė pasditen para monitorit tė kompjuterit. Kish bėrė kėrkime nė internet, ishte futur nė site tė ndryshme lajmesh e gazetash, kish kėrkuar informacion edhe nga interpoli, por asnjė lajm, asnjė gjurmė. Kish patur njė shpresė tė vakėt se ndoshta "i panjohuri" do tė bėhej i gjallė e do t'i ēonte ndonjė mesazh i cili do t'i vėrtetonte se rasti i zhdukjes sė Tonit kish lidhje me atė tė Lirit e Gimit. Por asgjė. Ndėrsa nata si njė veshje elegante tyli mbuloi qytetin qė xixėllonte nga dritat e ndezura, ai u ēua e doli nė ballkon. I bukur ky qytet, mendoi, mė i bukur se i imi edhe se zemrėn e kam lėnė atje. Ai kėrkoi me sytė e mendjes fytyrėn simpatike tė vajzės qė banonte pranė shtėpisė sė tij nė qytetin e lindjes, por arriti tė krijonte vetėm njė kopje tė zbehtė si ato fotografitė e vjetra bardhė e zi qė me kohė zverdhen. Koka i dhimbte dhe kėmbėt i kishte tė mpira. Bėj mirė tė dal, tha me vete e ndėrkohe veshi kėpucėt. Bulevardi i zhurmshėm, trotuaret e mbushura me tryezae karrike qė e pengonin tė ecte lirshėm e acaroi edhe mė shumė. Pas disa hapash tek shihte vajza e djem tė rinj qė flisnin e qeshnin tek pinin diēka apo hanin akullore me atė lirshmėri e moskokėēarje karakteristikė e rinisė pa preokupacione, dhimbja e kokės sikur i kaloi dhe ai e ndjeu pranė fytyrėn e dashur tė fqinjės sė cilės ende nuk kish patur guximin t'i thosh se ē'ndjente pėr tė. E pėrfytyroi veten tek ecte pėrkrah saj ashtu i ēlirshėm e pa preokupime por u pėrplas pas njė peme qė nuk e kish vėnė re ashtu i thithur nga fantazia e tij dhe pėrveē dhimbjes nė sup, dėgjoi edhe tė qeshura e tė thirrura nga njė grup vajzash qė ishin ulur nė njė tryezė aty pranė. Besimi ktheu kokėn drejt tyre por papritmas ato hoqėn shikimin prej tij dhe filluan tė flisnin menjėra tjetrėn duke e injoruar. Vazhdoi rrugėn i inatosur me veten qė kish bėrė kėtė figurė qesharake i bindur se ato akoma po e qeshnin nga prapa. Mirė tė mė bėhet, nuk zgjodha ndonjė zanat tjetėr por duhej tė kisha bėrė patjetėr policin. E meqė ra fjala ēfarė polici ishte qė ndodhnin gjėra tė tilla mu ndėn hundėn e tij dhe ai nuk ishte i zoti tė merrte vesh edhe pasi kishin ndodhur e jo mė t'i parandalonte. Nuk ishte se nuk kish bėrė asgjė pasi Luani ishte arrestuar pasi kish informuar ai pėr armėt por ē'e do? Paraja e kish nxjerrė nga burgu si tė pafajshėm, jo si njė trafikant por si njė njeri dede qė dikush ja kish futur armėt nė makinė pa dijeninė e tij, paēka se ato ishin mostrat e armėve qė trafikonte. Besimi pat mbetur shumė i zhgėnjyer por shefi i kish thėnė tė vazhdonte. Pat njoftuar edhe pėr Korinėn, kish kėrkuar tė dhėna dhe kish zbuluar se me kė kish tė bėnte por i ish thėnė tė mos ndėrmerrte asnjė veprim pasi pas saj po ndiqnin pistėn e njė trafiku tė madh prostitucioni. Sa pėr skafet... Tė gjithė e dinin por asnjė nuk i kish ndaluar, ryshfeti ish goxha i madh si pėr kėtu ashtu edhe pėr matanė detit. Kish dėgjuar njė herė njė rrėfim dhe kish krijuar idenė se ēfarė tmerri i priste ata qė paguanin pėr tė bėrė atė rrugė. Ajo grua qė ish kthyer pas tre vjetėsh pasi ishte sistemuar me dokumenta pėr tė parė prindėrit e saj, kish treguar se si kish mallėkuar veten atė natė tė zeze ku dhe deti kish qenė i zi sterrė. Se si nga gjashtėmbėdhjetė vetė qė kishin hipur nė gomone, dy i kishin hedhur nė det tė hapurgjoja se ishin spiunė, pastaj kur i kishin zbritur nė bregun tjetėr gratė e fėmijėt i kishin vėnė pėrpara, burrave u kishin ngarkuar nė kurriz ēantat me drogė dhe nėn kėrcėnimin e armėve dhe fshikullimėn e kamxhikėve i kishin tėrhequr zvarrė deri nė breg e kėshtu kishin vazhduar mes njė pylli derisa kishin arritur nė njė stacion tė humbur treni ku ju kishin marrė ngarkesėn e ishin zhdukur e i kishin lėnė aty. Jo, ky qytet nuk e din se sonte diēka ka ndryshuar, diēka e mirė dhe e keqe njėherėsh. E mirė se dy djem tė rrezikshėm nuk ishin mė nė kėtė bulevard, e keqe sepse ata, dhe ai e parandjente kėtė, nuk do ta shihnin mė kurrė. Po ku ishin zhdukur, thua deti i kish pėrpirė? Ideja se mund tė dėgjonte ndonjė thashethem nė kafene nuk ju duk e keqe. Ktheu nė rrugicėn e parė qė rastisi dhe papritmas u ndodh pėrpara bunkerit. Ju duk si njė gjė e gjallė, si njė perbindėsh zvarritės e i neveritshėm qė bėnte banjė ndėn rrezet e hėnės. Ndaloi dhe nxorri njė cigare. Ngriti kokėn e kundroi hėnėn. Njė re e lehtė si njė flatėr e hollė e delikate mbuloi fytyrėn e saj e thua se i vinte turp qė duhej tė ndriēonte e tė lyente me dritėn e saj tė bukur e tė argjendtė kėtė krijesė tė pėshtirėshme. Besimi u bė gati tė ndizte cigaren kur ju bė sikur ky bunker-krijesė filloi tė lėshonte tinguj qė dukeshin pothuaj njerėzorė, copėra rėnkimesh e tė qarash, lutjesh e pėrgjėrimesh qė mbyteshin nga shfrime dufesh e gromėsimash tė lebetitėshme. Futi ēakmakun nė xhep dhe u afrua tė kontrollonte hyrjen. Dryni i madh e i ndryshkur qėndronteatje por zėrat u bėnė mė tė fortė. Zgjati dorėn pėr tė kontrolluar nėse dryni ishte i mbyllur apo jo. Kontakti qe pothuaj fatal pėr tė. Diēka e ftohtė dhe e pėrbindėshme qė i kaloi nga dora dhe e pėrshkoi deri nė skutat mė tė fshehta tė trupit e tė shpirtit e i depėrtoi deri nė tru. Tėrhoqi dorėn me shpejtėsi. Ajo qė pėrjetoi atė fraksion tė sekondės ishte e tmerrshme, njė vuajtje e padurueshme fizike e shpirtėrore tej ēdo limiti njerėzor qė po tė kish zgjatur mė shumė do ta bėnte tė humbiste ndjenjat e do tė ish pėrplasur pėrtokė. Do tė ishte mė e pakta qė mund t'i ndodhte. U largua duke ju marrė kėmbėt e doli nga rrugica duke dihatur, mushkėritė nuk i bindeshin dhe nuk mbushej dot me frymė. Pėr fat kafenenė e gjeti hapur por nuk kish njeri, ose mė mirė asnjė klient, vetėm Miri qė po bėnte llogarinė e xhiros sė ditės. Nata ishte e ngrohtė e brenda ishte vapė por ai kish ftohtė, ishtė njė copė akulli deri nė palcė. Porositi dopjo uiski, e rrėkėlleu me njė frymė, por nuk e ndjeu. Prapė njė tė dytė por edhe kjonuk i bėri punė. Kur kėrkoi tė tretėn, Miri i solli shishen dhe ja la mbi tryezė. Si dreqin nuk ka njeri kėtu, vallė bien tė flenė me pulat?C'nuk do tė kish dhėnė pėr tė patur njė mik aty, njė shok, por ata i kish lėnė nė qytetin e lindjes. C'nuk do tė kish dhėnė pėr tė patur njė njeri pranė e t'i tregonte se ē'lojė i kish punuar fantazia kėtė mbrėmje. Por a kish qenė vallė vėrtet fantazi...? Ku ishte ajo fytyrė e dashur vajze qė e mendonte dhe e ėndėrronte ēdo natė para se tė flinte? Ai e dinte shumė mirė se nuk kish pėr t'a treguar kurrė kėtė qė i kish ndodhur se do ta qeshnin. Thau shishen e doli me mendjen qė i vinte rrotull. Sapo doli u pengua nė diēka e desh u rrėzua. U kthye pėr tė parė se ēfarė ishte, dhe pa se ishte stoli, po stoli i atij budallai, por as ai nuk ishte sonte kėtu. Ndoshta atij mund t'ja tregonte kėtė pa patur frikė se do ta qeshte. Befas, filloi tė qeshte me tė madhe, gjė qė e bėri Mirin tė dilte e tė shikonte se ē'po ndodhte. Kur u sigurua se nuk kish ndodhur gjė, ish vetėm njė njeri i dehur, i tha tė ulte zėrin dhe u fut brenda me pamje tė bezdisur. Megjithėkėtė Besimi vazhdoi tė qeshte e u ul mbi stol dhe filloi t'a pėrfytyronte veten nė vendin e atij tjetri e zgjati dorėn sikur po lypte. Dikush qė po kalonte i hodhi njė monedhė nė dorė gjė qė e bėri tė qeshte akoma mė shumė. E pse jo!? Ndoshta do tė bėjmė dy stola, ose me turne, e fitimin do ta ndajmė pėrgjysėm. Ha Ha Ha. E qeshura e tij kumboi gjatė e ai ndjeu se akulli qė kish nė zemėr filloi tė shkrinte...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:05 pm

Shpendi nuk ishte mirė dhe kėtė e vumė re tė gjithė. Pothuaj nuk i prekte ushqimet qė i vinim mbi tabaka. Tiparet e fytyrės sė tij tė dobėsuar u bėnė mė tė zymta dhe rrathėt e zinj poshtė syve tregonin pėr netė pa gjumė. Sytė i kish tė skuqur e me shkėlqim tė egėr. C'po ndodhte me tė? Nuk e dinim pėrgjigjen e duhur, dikush shprehu mendimin qė tė thėrrisnim njė psikiatėr qė e njihte dhe e bėri, e ftuam pėr kafe. Por ēuditėrisht Shpendi sapo e pa, siē duket e njohu, u largua pa ju afruar tryezės sonė dhe atė ditė stoli i tij mbeti bosh. E mblodhėm mendjen se nuk kishim ē'ti bėnim, por me shfaqjen e parė tė shenjave tė agresivitetit tė thėrrisnim urgjencėn dhe ta ēonim nė spital.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:06 pm

Altinit ju duk sikur dikush po e ndiqte pas. Ktheu kokėn por nuk dalloi gjė nė errėsirė. Nata ishte e vrenjtur dhe e mbushur plot me lagėshti. Ju duk sikur dėgjoi njė gjėmim tė shurdhėr. Ndoshta ishte njė rrufe qė kish rėnė diku larg. Natėn mund tė binte shi. Sapo kish lėnė motelin ku kish kaluar nja dy orė me njė nga vajzat e Korinės, e cila i kish zgjedhur mė tė bukurėn pasi e kish parė tė mėrzitur. Brenda njė viti kish humbur tre shokė. Cdo gjė kish marrė rrakapjekthin, edhepunėt e leverdisėshme. Kishin humbur shumė. Por nuk e vriste mendjen pėr paratė, i mungonte Liri. Ish rritur me tė. Ku kish humbur? Atij aq i bėnte nėse Luani ishte i zemėruar apo jo dhe i rrihte vetėm tek lekėt duke akuzuar shokėt se e kishin vjedhur e tradhėtuar, ai nuk e besonte njė gjė tė tillė, e njihte mirė shokun e tij. I mungonte. Ku ta kėrkonte, por edhe nėse e gjente si e kish hallin? Jo, mė mirė tė mos e gjente, Luani do ta vriste. Por edhe kėtij tė fundit ē'ti ketė hipur vallė, pėrse ishte bėrė kaq i keq? Mė parė nuk ishte kėshtu. Atij i kujtohej se kish qenė djalė i mirė, i qeshur, vėrtet ēapkėn por si tė gjithė tė rinjtė qė kanė qejf tė luajnė e tė argėtohen. Vėrtet si ishin bėrė kėshtu, si ishin katandisur? Dėgjoi hapa prapa krahėve dhe papritmas u mbush me frikė. Shumė vetė kishin arėsye pėr t'i bėrė keq, kėtė e dinte dhe ishte i ndėrgjegjshėm. Nuk kishte kthim prapa, tė ktheheshe prapa do tė thoshte dobėsi e tė tjerėt do tė merrnin guxim pėr t'u hakmarrė. Ngadalėsoi hapin dhe priti qė kalimtari qė ishte prapa ta parakalonte. Njė kalimtar i zakonshėm i cili as qė e vuri re. Dhe mirė bėri se Altini kishte njė pistoletė nė dorė. Nuk shkonte asgjėkundi pa tė, as edhe nė njė mbrėmje tė tillė qė kish kaluar qetė me njė nga vajzat e Korinės. Kishfrikė. Diēka brenda vetes i thosh se nuk kishte pėr ta parė mė Lirin, tė paktėn jo nė kėtė botė. Mos vallė ishte rradha e tij, apo e Luanit? Po ky i fundit pėrse e shikonte nė atė mėnyrė, vallė dyshonte edhe pėr tė? Pra kjo ėshtė arėsyeja qė ka marrė djemtė tjerė ndėrsa atė e mbante nėn mbikqyrje nėpėrmjet Korinės. Si e kish hallin, nga do t'i vinte e keqja nga Luani apo ndokush tjetėr? E keqja nė kėtė rast do tė thosh vdekje dhe pėr kėtė ishte i sigurtė. Pėrfytyroi veten tė vdekur dhe nėnėn e tij qė e qante dhe ju dhimbs pėr sakrificat qė kish bėrė pėr t'a rritur. Ato duar tė vrara nga puna dhe fytyrėn e saj tė merakosur. Nėnė mė fal, mendoi, nuk jam bėrė ai qė ke dashur. Imagjinoi pėrsėri veten te shtrirė nė arkivol, zbehtėsinė e fytyrės qė spikaste akoma mė shumė nga kostumi i zi dhe ju dhimbs vetja dhe jeta e tij e re qė kish marrė rrokullimėn. Nesėr, tha me vete do tė shkoj tė blej njė kostum tė zi e do ta var nė dollap me njė pusullė nė xhep ku tė shkruaj pėr ēfarė rasti tė ma veshin. Mori rrugėn drejt shtėpisė duke menduar pėr prindėrit e tij jo mė tė rinj qė e prisnin ēdo natė zgjuar e tė merakosur edhe pse kish kohė qė pothuaj nuk i flisnin fare. Hapi portėn e oborrit dhe padashur imagjinoi pėr tė tretėn herė arkivolin me trupin e tij brenda tek dilte njėherė e mirė nga kjo shtėpi e dashur. Kjo skenė e bėri tė rrenqethej e megjithatė ai akoma ishte shumė larg, po shumė larg, fundit qė e priste. Sytė e butė tė sė ėmės ja larguan kėtė vegim dhe ai ju afrua dhe e pėrqafoi e tek ndjente ngrohtėsinė e trupit tė asaj qėnieje tė dashur, sytė ju mbushėn me lot e falenderoi Zotin qė i kish falur njė nėnė kaq tė mirė. Ndjeu hapat e babait qė po largohej pa fjalė drejt dhomės sė tij pasi kish asistuar kėtė skenė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:06 pm

Shpendi ishte i shqetėsuar. Mendimet nė kokėn e tij rrotulloheshin me njė shpejtėsi tė tillė sa ai mendoi se mos e kish humbur me tė vėrtetė mendjen njė herė e mirė. Vesa ishte mirė tani, e kish marrė veten dhe ai e kish parė atė nė monitorin e kompjuterit kur lidhej me tė nėpėrmjet internetit nė orėt e vona tė natės pasi sigurohej qė e tėrė lagja ishte nė gjumė, e nuk kish asnjė njeri qė tė mund ta shihte se ē'bėnte. Kish gati njė vit qė e kish marrė kompjuterin dhe e kish instaluar, nuk kish qenė dhe aq e vėshtirė po tė lexoje me kujdes instruksionin. Pėr tė kish qenė njė bekim, ē'nuk kish gjetur nėpėrmjet tij. Kjo ja shplodhte pak mendjen e lodhur. Por gjėja mė e mirė kish qenė kur ishte lidhur me tė shoqen dhe tė bijėn dhe i kish parė qė ishin mirė. Ai nuk mund tė telefononte as nė postė e as nė kabinat e rrugės. Njė budalla nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė diēka tė tillė. Njė celular po, asnjė nuk mund ta ruante atė njėzetekatėr orė nė njėzetekatėr e ta pėrgjonte. Nė faqen e murit kishvarur njė hartė tė qytetit ku kish bėrė ca zhgarravina. Nuk ishin zhgarravina, nė tė vėrtetė kėshtu duhej tė dukeshin. Ishte njė plan i shtruar nė to, njė plan qė kish muaj e muaj qė po e studjonte. Megjithatė po t'a shikonte njė sy i zakonshėm nuk do tėkuptonte asgjė e do t'i merrte pėr zhgarravina pa kuptim tė njė mendjeje tė lajthitur. Por njė sy i kujdesshėm... jo se do tė kuptonte, asgjė nuk mund tė kuptonte, por ama do tė shihte se nė qendėr tė tyre nė mes tė hartės, ishte bunkeri...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:06 pm

Ai dremiti pak por edhe nė kėtė dremitje tė shkurtėr hija e zezė nuk e la rehat. Ajo ju zvarrit ngadalė ndėn ēarēafė, duke marrė formėn e tyre dhe e pėshtolli trupin e pastaj ju fut ndėn jastėk e i pėshtolli kokėn duke ja marrė frymėn. Ai thirri pėrsėri engjėllin e tij qė nuk vonoi, veēse kėsaj here nuk kish mė fytyrėn e Vesės por tė njė fėmije tė vogėl, me kėmbė tė vockėla qė i tundte nė ajėr, i tėri lakuriq, me dy palė flatra tė vogla e delikate mbi supe tė cilat dukej sikur po kėputeshin nga ēasti nė ēast, dhe ai pa organin e vogėl mashkullor qė mezi i dukej mes kėmbėve. Kish diēka shumė familjare nė tiparet e vogla engjėllore qė nuk ishin tė Vesės edhe se i ngjante. Ai zgjati dorėn pėr t'i prekur kėmbėzat, gjė qė bėnė ta kilikoste padashur dhe fėmija kukurisi. Ai zgjati duart edhe mė shumė pėr ta marrė nė krahė por papritmas i vogli u tremb dhe klithi aq fort sa ai u zgjua nga gjumi duke i mbetur pėr njė ēast para syve shikimi i trembur i atyre syve tė kaltėr. Kush ishte ky fėmijė, ku kishparė sy me kėtė ngjyrė? U mbush i tėri me djersė. Pėrse ishte ndėrruar engjėlli i tij, ky ishte akoma mė i dobėt e mė i brishtė se ai qė i zbriste nė qelinė e burgut. C'donte t'i thoshte, mos vallė i thosh se tani ishte akoma mė i dobėt se mė parė dhe se hija e zezė kish fituar terren? Kjo ishte e vėrtetė. A nuk kish lidhur njė pakt me tė?Atėherė ndjeu praninė e saj qė kutėrbonte mbi shtrat. U mbush i tėri me zemėrim e neveri. Shporru, e urdhėroi dhe e ndoqi me bisht tė syrit tek rrėshqiste poshtė ngadalė me njė tė qeshur tė shurdher qė e bėnte t'i dhembnin veshėt...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:07 pm

Njė arixhofkė mbiu njė mėngjes mes tryezave tona. Moshėn nuk ja pėrcaktuam dot asaj fytyre qė nuk dukej e vjetėr por as edhe e re. Ishte e njė bukurie tė egėr, ku tiparet njė herė qė kanė marrė formė, sikur skaliten e nuk ndryshojnėderi nė fund tė jetės dhe unė pata pėrshtypjen se ata sy tė zinj si qymyri nxirrnin shkėndija edhe kur flinte gjumė e habitesha se si qepallat nuk ishin tė shkrumbosura nga zjarri i shkėlqimit tė tyre. Buzė tė plota e dhėmbė tė bardhė qė vezullonin e bėninkontrast me lėkurėn e zeshkėt e tė pamoshė, me njė nėnqeshje qė linin tė zbulohej as shumė dhe as pak nga ajo gojė e mrekullueshme, por aq sa donte ajo, u afrua dhe na propozoi tė na shtinte fall. Ne vėshtruam njėri tjetrin nė sy ku lexuam tundimin reciprok por megjithatė e pėrmbajtėm veten dhe i thamė qė tė fillonte me tryezėn tjetėr pranė nesh. Ajo na ktheu krahėt pa bėrė fjalė dhe u drejtua nga i thamė ne. Atė mėngjes, kush mund t'ja lejonte vetes nuk u largua nga kafeneja dhe priti rradhėn pėr tė parė fundin e filxhanit. Ne u penduam qė nuk kishim filluar tė parėt. Kush shihte fallin ngrihej dhe largohej i hutuar dhe fjalėt qė thonin nėpėr dhėmbė ishin, m'i gjeti, m'i gjeti tė gjitha. Ajo nuk kish lėvizur nga tryeza e parė ku ish ulur nė fillim dhe ne shkonim njėri pas tjetrit me filxhanin e kthyer nė njėrėn dorė dhe me paratė nė tjetrėn pėr ta paguar e me njė shpresė tė vagullt nė zemėr qė tė dėgjonim njė fjalė tė mirė edhe pse nga ana tjetėr talleshim me veten tonė qė ishim katandisur tė rrinim nė rradhė, e thonim qė nuk i besonim kėtyre gjėrave. Secili e dėgjoi leximin e filxhanit tė tij me sytė ngulur nė ato buzė tė bukura qė lėviznin aq hirshėm sa tė hipnotizonin e do tė donte qė kėto ēaste tė ishin pambarim. Rregulli ishte qė asnjė nuk duhej tė dėgjonte fallin e tjetrit, kėshtu qė edhe pėrqėndrimi ishte mė i madh. Ajo nuk pranonte ndėrhyrje, duhej vetėm t'a dėgjoje dhe me pas tė kėrkonte tė tė shikonte edhe dorėn, por pėr kėtė tė fundit nuk tė thoshte as edhe njė fjalė. E shikonte e aq. Pastaj tė bėnte shenjė tė largoheshe e njė tjetėr zinte vend sipas rradhės. Ishte nė ēastin kur unė u ēova pėr t'i liruar vendin njė tjetri kur nė kafene mbėrriti grupi i Luanit e ky i fundit u ndal para saj duke qeshur e i tha:

- Hajde fallxhore, mė thuaj dy rrena edhe mua!

Pashė shkrepėtimat qė shpėrthyen nga sytė e saj qė mė ngrinė gjakun si mua ashtu dhe Luanit tė cilit edhe ngjyra e syve ju zbeh e ju bėnė si ajo e hirrės, po zėri i saj ishte melodioz e i qetė kur i foli:

- Jo bukurosh, prit rradhėn si tė tjerėt!

Ai shkoi me hap tė avashtė drejt tryezės sė tij ku e priste Korina e bukur me tė tjerėt dhe u ul duke u siguruar mė parė nėse e kish pistoletėn nė brez. Vetėm atėherė e kuptova frikėn qė i ishte ngjitur sipėr si njė mantel i padukshėm e qė i merrte frymėn. Ishte ditė falli dhe ajo ua pa filxhanin dhe dorėn tė gjithėve e kur doli u ndal pranė Shpendit qė dremiste mbi stol. Nuk dėgjuam se ēfarė i tha por pamė se ai u shkund nga gjumi e i zgjati dorėn e majtė ndėrsa ajo i bėri shenjė t'i jepte tjetrėn. Si me pahir ai i zgjati dorėn tė cilėn ajo ja mori nė tė dy duart e saj duke u pėrkulur mbi tė. Befas filloi tė dridhej dhe ja nguli sytė fytyrės sė Shpendit. Tha diēka qė ne nuk e dėgjuam pasi ishim brenda e po e shikonim skenėn nga dritarja. Pamė se si humbi shkėlqimi i atyre syve. Ajo lėshoi dorėn e Shpendit dhe u largua me hap tė nxituar....

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:07 pm

C'donte tė thoshte ajo me ato fjalė!? C'donte tė thoshte me babanė e nipit tė tij? Sikur ai tė kishte nip. Kush ishte ky nip, ai nuk kishte as motra e as vėllezėr, kish qenė djalė i vetėm. E ėma nuk kish mundur tė bėnte fėmijė tė tjerė pas atij tumori qė i ishte shfaqur nė moshė tė re. Atėherė me kė e ngatėrronte? Po ē'po them dhe unė, kalon njė arixhofkė dhe m'a bėn mėndjen lėmsh a thua se ajo din me tė vėrtetė tė lexojė misteret e shkruara nė pėllėmbė tė dorės. Le qė unė nuk i kam besuar kurrė tė tillave gjėra. Nuk kishte asgjė tė shkruar nė dorėn e tij, pastaj edhe nėse dikur kam patur disa vija si gjithė tė tjerėt, tashmė ishin tė mbuluara me kallo nga puna e rėndė nė burg. Ai vėshtroi duart e tij tė katandisura si mos mė keq. Nuk mjaftonin shenjat e punės rraskapitėse por edhe shenjat e artrozės qė i kishin deformuar me gungat e tyre. Shpendi psherėtiu duke menduar se kjo ishte e keqja mė e pakėt qė mund t'i kishte ndodhur. Tre, tre i kish fshirė nga tefteri. Tani mbeteshin edhe dy, ata tė dy qė ishin aty brenda e shijonin tė qetė uiskin me akull kėtė ditė tė bukur vere. Ama, nuk e di se sa tė qetė mund tė jenė pas atyre qė kanė ndodhur. Kanė humbur shumė para dhe kjo pėr njerėz tė tillė me shpirt makuterie nuk ėshtė pak. Tė gjitha do t'ua marrpėrpara se ajo gjėja t'ua marrė shpirtin. Pini tė qetė, dėfrehuni se unė jam kėtu dhe po ju pres. Unė nuk mėrzitem. Ja, jam kėtu e po shullehem nė kėtė rreze dielli qė Zoti e bekoftė. E di, ėshtė vapė, por unė jam akull brenda. Njė mbretėri akulli ka pushtuar shpirtin tim e pėr kėtė e keni fajin ju, ju ishit shkaktarėt. Pėrpara nuk ishte kėshtu. Kisha njė kopsht tė lulėzuar brenda, me lule tė tė gjitha ngjyrave e zogjtė mė tė hijshėm tė botės cicėrinin nė tė e i ngrohte ai dielli im i ėmbėl dhe kur shtrihesha nė dyshemenė e akullt tė qelisė sime nė mes tė janarit. Ju ma shuat atė diell e kopshti im u tha e zogjtė ngordhėn e unė duhej tė vdisja. Nuk duhej tė kisha bėrė kėtė qė po bėj. Oh, pėrse nuk vdiqa atė natė nė shkallėt e spitalit? C'peshė tė tmerrshmei kam vėnė zemrės e shpirtit tim. Si do tė mė vejė halli kur tė mbarojė e gjitha kjo? Nuk mund tė hiqem sikur nuk ka ndodhur. Nuk gėnjehet vetja kėshtu dhe nuk justifikohet. Ta le kėtė punė kėtu, tė iki, tė zhdukem e tė fshihem nė fund tė dheut e tė mos bėhem mė i gjallė. T'i le kėta nė dorė tė fatit se edhe pa mua shumė telashe i kanė hapur vetes e nuk do ta kenė tė gjatė. Ktheu kokėn e vėshtroi nga ana e yre. Kryqėzoi shikimin e Luanit i cili e vuri re dhe i ra me bėrryl shokut e i tha diēka qė e bėri tė qeshte. Ah, jo pėllumbat e mi, nuk ju lė. C'do ti thoja vetes nė netėt pa gjumė, se lashė njė punė pėrgjysėm, se nuk isha aq burrė sa ta mbaroja? Oh sa lezet kanė kėto rreze para perėndimit tė diellit. Sa i lodhur jam, mė vjen gjumė. Ka netė qė nuk fle, ajo gjė e pėshtirėshme me qepet edhe nė krevat. Gaboj apo mė duket sikur ėshtė rritur? Po, shumė ėshtė rritur, kutėrbon mė shumė e fėrshėllimat i ka mė tė mprehta. Po atė si do ta heq qafe kur tė mbarojė kjo punė, nuk do tė mė lejė tė qetė, e di. Mė mirė tė mos mendoj tani, ē'do gjė nė kohėn e vet, tani pak pushim, ja po mė mbyllen sytė. Ishallah mė zė gjumi, jam i lodhur, shumė i lodhur. Po ti engjėllushi im ē'don qė zbret kėtu poshtė, ēfarė don nga njė si unė qė nuk vlen as tė mbajė emrin qėnie njerėzore, jam kaq i shėmtuar nga jashtė dhe akoma mė i shėmtuar brenda aq sa i kall frikėn edhe vetes sime. Po mė buzėqesh, po mė fton tė luaj me ty, nuk ke frikė nga unė? Mos zbrit mė poshtė se flatrat i ke tė dobėta, po u ule dhe pak rrezikon t'i thyesh. Po ti je i vogėl, nuk e ke njohur xhaxha Njutonin, do ta takosh nė shkolle kur tė mėsosh fizikė nėse shkojnė nė shkollė engjėllushėt. Tani largohu dhe lermė tė fle. Sa i bukur qė je, po tė mos kishe atė bibilush tė vockėl do tė thoja se i ngjan Vesės kur ishte e vogėl si njė pikė uji i ngjan tjetrės. C'mė kukuris ashtu, pėrse ma tund kokėn ashtu, je nė njė mendje me mua? "Mos i vrit babanė nipit tėnd"- i kumboi nė veshė zėri i fallxhores. Shpendi brofi mė kėmbė i mbuluar me djersė. Mendja ju rrotullua e dėgjoi si nė ėndėrr zhurmėn qė bėri trupi i tij tek u pėrplas pėrtokė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:08 pm

Atė natė, Luani shkoi drejt e nė shtėpi. Nuk kish dėshirė tė shkonte askund tjetėr dhe shoqėria e Korinės po e lodhte pak e nga pak megjithėse duhet tė pranonte se i pelqente dhe e plotėsonte nė shumė gjėra. Jo, ai nuk kish rėnė nė dashuri me tė, kjo ndjenjė e kjo fjalė kish vdekur pėr tė atė natė qė i kish bėrė aq keq tė vetmes vajzė qė kish dashur nė jetėn e tij e qė fatkeqėsisht kish qenė dashuria e tij e parė. Edhe tani kur e kujtonte, zemra i rrihte me atė ritėm tė ēmendur e tė kėndshėm tė takimeve tė para kur ende i dridheshin e i djersinin duart nga emozioni, herėn e parė qė kishin bėrė dashuri bashkė dhe ato pak herė qė kishin qenė po aq tė bukura sa tė parat. Dhe befas kur ai kish patur ndėrmend tė fejohej me tė ...Shpejt largoi kėtė kujtim pasi pasohej nga njė tjetėr i dhunshėm, aq sa e bėnte tė ndjehej shumė keq. Ishte i vetmi veprim nga tė gjitha ato qė kish bėrė nė ato pak vjet rinie tė vrullshme e tė mbushur me bėma tė kėqia, i vetmi pėr tė cilin ishte penduar. Nuk kish gjetur me asnjė vajzė si ajo dhe e dinte se po tė kėrkonte njė tė till nuk do t'a gjente edhe sikur tė kalonte tėrė jetėn e tij duke kėrkuar. Tė vetmet vajza qė i afroheshin ishin ato qė donin para. Bile dhe Korina e bukur kish arėsyet e veta qė i rrinte pranėdhe bėnte gjoja sikur e donte. Ai ishte i vetėdijshem pėr kėtė. Po ē'i tha ajo fallxhore e egėr? Se nuk i kish mbetur shumė pėr tė jetuar, se duhej tė ndėrronte rrugė para se tė ishte vonė?Pėr ē'gjė ishte vonė? Tash ishte vonė pėr gjithshka, punėn e tije kishte marre dreqi, ishte shndėrruar nė kriminel dhe si i tillė do tė rronte e do tė vdiste. Nuk i vinte keq pėr kėtė. Kjo jetė i sillte kėnaqėsi. Andrenalina. Ja vlen sikur tė rrosh edhe pak vjet duke i bėrė njerėzit tė dridhen para teje se sa tė rrosh njėqint e tė dridhesh para dikujt. Po ai fėmijė qė i tha!? I tha se kish njė djalė, po ku? Ai nuk dinte tė kish ndonjė fėmijė. Mos vallė ndonjė nga vajzat e Korinės tė kish mbetur shtatzėnė nė orgjitė qė organizonin? Po tė ish kėshtu do t'ja kishin thėnė. Mos vallė Korina ėshtė shtatzėnė prej tij, arixhofka nuk ishte shprehur mirė, ndoshta kish dashur t'i thosh se do tė kishte njė djalė. Ky mendim e bėri tė buzėqeshte, nuk do tė ishte keq tė provonte se ē'do tė thotė tė jesh baba. Po ēfarė babai do tė ishteai, si ai i tij qė e kish dashur por i kish kultivuar tėrė veset e instiktet e tij tė kėqia apo...mund tė ishte baba i mirė, e pse jo? Po nėna kush do tė ishte? Korina?!Ah, lėre fare, fėmijė me Korinėn, nėnė Korina... Ai po qė kish patur nėnė tė mirė, ndoshta mė tė mirėn nė botė, e vetmja gjė qė i kish mbetur e i jepte akoma krenari, tė qenit bir i asaj gruaje tė ndershme e tė pėrulur, qė kish duruar e vuajtur pėr tė mos prishur familjen e saj. E shkreta nėnė tė cilėn as jeta me njė maskara si babai dhe as zhgėnjimi nga i biri qė u bė kriminel nuk vranė dashurinė nė zemrėn e saj. Si i tha herėn e fundit kur u grindėn, i tha se ai ishte i biri i saj dhe ajo do ta donte deri nė fund tė jetės edhe se po kalonte vuajtjet e ferrit duke e parė tė bėhej i tillė, senė kish gjė qė dėshironte nė kėtė botė ishte qė ai tė ndėrronte rrugė..."Ndėrro rrugė para se tė jetė vonė!" i kumboi brenda kokės zėri i fallxhores i pasuar me jehona tė shumėfishta. Ai ngjeshi jastėkun pas veshėve e kjo nuk i bėri dobi ndaj lėshoi njė klithmė tė mprehtė. Nuk e dėgjoi derėn e dhomės kur u hap, por ledhatimi i lehtė i dorės sė kujdesshme e tė dashur tė nėnės mbi kokė e qetėsoi dhe pas pak e zuri gjumi e si nė ėndėrr ndjeu buzėt e saj qė e puthėn lehtas mbi ballė... Njė ndjenjė ngashėrimi i pushtoi dhe ndjeu lotėt t'i rridhnin faqeve. Nėna u largua ndersa atė filluan ta torturonin brerjet e ndėrgjegjes. Ndėrgjegje!? Pothuaj e kish harruar edhe si fjalė. Zot, pėrse je kaq i padrejtė? Kjo grua e mirė meriton njė djalė mė tė mirė se unė... Unė nuk meritoj as edhe tė rri ndėn njė ēati me tė... e jo mė... Priti sa u shuan tė gjitha zhurmat nė shtėpi, pastaj u vesh e doli. Njė hop nuk dinte nga tė shkonte, pastaj kėmbėt morėn atė rrugė qė dinin mė mirė, drejt hotelit...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:08 pm

Shpendi kish orė tė tėra qė rrinte ngulur para monitorit e nuk i pėrgjigjej thirrjes sė telefonit nga ana tjetėr. Diēka i kish rrėshqitur, diēka nuk dinte ose mė mirė diēka ja kishin mbajtur fshehur dhe kjo diēka ishte shumė e madhe. Jo, nuk kish se si. Parandjenja nuk e genjente, ato fjalė profetike dhe ai engjėll qė i shfaqej jo vetėm nė gjumė por edhe nė kufirin mes endrrės e zgjimit, nuk kish si tė ishte rastėsi, ai kishte njė nip. Vesa kishte njė djalė. Po tė linte mėnjanė tėrbimin e njeriut tė mashtruar, nuk e dinte nėse kjo ishte njė e mirė apo e keqe. Si mund tė mbash njė fėmijė kur nuk e din se cili ėshtė babai, njė fėmijė me pesė baballarė! Jo pesė, tani janė dy. O Zot ē'kam bėrė... Po kėto tė dyja me ēfarė guximi ma kanė mbajtur fshehur kėtė. Jua tregoj unė tani. Mendova se kisha grua dhe vajzė tė mirė, se mund tė kisha besim nė to, por edhe kėtu jam gabuar. Nuk mund tė kem mė besim tek to. Kjo i bėnte keq, i shkaktonte njė dhimbje shumė tė madhe. Personat qė kish dashur mė shumė nė kėtė botė nuk e llogarisnin mė, kishin frikė prej tij. Kishin frikė t'i thonin se Vesa kish mbajtur femijėn, fryt i atij pėrdhunimi... po a nuk kishin tė drejtė? Ai nuk do ta linte t'a mbante. Mbylli sytė dhe ju fanit ai engjėll i vogėl qė e shikonte trishtueshėm. C'bėn kėtu pėrsėri, pėrse nuk ikėn, unė nuk tė dua, nuk do tė tė kisha dashur kurrė, tha ai me vete. Engjėllushi rrudhi vetullat dhe kjo e bėri akoma mė tė lezetshėm e komik tek pėrvishte buzėt sikur donte tė qante. Edhe kėtė kisha mangut, tė zėsh e tė mė qash e qurravitesh, hajt, ik zhduku! I vogli tundi kokėn nė shenjė mohimi. Mė lėr rehat! Pėrsėri i vogli tundi kokėn. E kotė, ai nuk donte tė ikte, donte tė rrinte aty me tė. Po ē'donte vallė, pėrse kish ardhur, kush ishte mesazhi qė donte t'itransmetonte? Ndal, i kish thėnė ajo arixhofka me sy tė bukur, ndal, mos e vrit babanė e nipit tėnd. Nipit, kėtij cope mishi pėr hatėr tė tė cilit gruaja e kish gėnjyer, vajza ja kish mbajtur fshehur dhe e kish mashtruar...E si do tė mund ta donte kėtė fėmijė qė e kish ndarė nga ē'kish mė shumė pėr zemėr? Engjėllushi tundi pėrsėri kokėn sikur donte t'i thosh se nuk ishte ashtu. Ama ėshtė shumė i lezetshėm... edhe nipi im do tė jetė kėshtu vallė? I vogli vuri buzėn nė gaz. Aha, ėshtė i lezetshėm, kuptoj. Porsi mund ta dua vallė? Shpirti i therri kur mendoi Vesėn, si mund t'a donte tė bijėn pas kėsaj?Vogėlushi tundi kokėn e i buzėqeshi pėrsėri. Epo nėse je kaq i lezetshėm duhet tė jem xheloz, u ke rrėmbyer zemrėn dy grave tė jetės sime. Engjėllushi filloi tė qeshte, hapi flatrat e u largua me kukurizma. Shpendi shtypi butonin e nė monitor u shfaqėn tė dyja, nėnė e bijė, me fytyra tė merakosura.

- Na bėre merak, kemi tėrė natėn qė kėrkojmė tė lidhemi me ty!- dėgjoi zėrin e sė shoqes. Ai nuk qe nė gjendje tė fliste nga mllefi e tėrbimi qė e zaptoi nė ēast. Nuk e kish bėrė kurrė, as nuk e kish menduar ndonjėherė, por po ta kish tani aty afėr do tė grinte dorė mbi tė.

- Baba!- dėgjoi zėrin e sė bijės dhe ai vuri re shqetėsimin nė sytė e saj aq tė dashur. Nuk kish si tė zemėrohej me tė, e donte shumė. Mendimi se edhe pėr tė nuk kish qenė e lehte t'i fshihte babait njė gjė tė tillė, e me siguri vuantepėr kėtė shkak, e zbuti disi. Papritmas ndjeu se edhe ai kish shumė pėr t'u thėnė, shumė gjėra qė ua kish mbajtur tė fshehta, se duhej t'u kėrkonte ndjesė qė i kish lėnė vetėm atje nė dhe tė huaj ndėrsa ai humbte kohė pas hakmarrjes. Zemėrimi ju fashit nė ēast.

- Vesa! Si e quajnė tėt bir?

- Shpendi, baba, si ty.

Ai vuri re se ajo nuk u turbullua nga kjo pyetje. E priste. Pas pak ēastesh monitorin e zaptoi fytyra e qeshur e njė fėmije qė atij ju duk fėmija mė i bukur i botės dhe ndjeu t'i lindte e t'i rritej dhėmbshuria pėr tė. Njė gjė i bėri pėrshtypje, sytė, ishin tė kaltėr, ai i njihte ata sy. E bija sikur t'i lexonte nė mendim i tha:

- Eshtė ...Luani i... Mė fal baba, kish ndodhur pak mė parė ...unė nuk pata guxim tė ta thoja.

- Nuk ka rėndėsi, - e ndėrpreu ai pasi e dinte se sa tė vėshtire e kishte e bija tė fliste pėr kėtė. Ajo e pa mirėnjohese dhe lot lehtėsimi i rrodhėn faqeve.

- M'a nxirr ta shoh edhe njė herė nipin tim!- foli ai me njė fill zėri lutės. Tek shihte ato doēka qė e pėrshėndesnin u bind pėrfundimisht se nuk kish mė rėndėsi i biri i kujt ishte, i njėrit apo i tė pestėve, ai ishte i biri i Vesės, nipi i tij...Nipi i tij. Ishte arėsyeja e tyre pėr tė parė pėrpara jetėn. Puthi monitorin aty ku dy buzė tė vockėla po i ēonin njė tė puthur dhe e mbylli. I mallėngjyer shkoi drejt shtratit duke ėndėrruar ēastin kur do ta merrte nė krahė. Nipi im! Kujt ja kish marrė mendja se pas dy vjetėve errėsirė, njė copė e vogėl mishi, njė djalkė me doēka tė vogla e buzė lozanjare do tė hidhte njė rreze drite pėr tė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:08 pm

Sapo e kish zėnė gjumi. Njė shkulm i fortė ere kutėrbuese e sulmoi duke bėrė t'i fluturonte ēarēafi dhe ai brofi ndenjur. Pėrpara tij ajo qėndronte mė kėmbė dhe ishte ēuditėrisht e madhe e zinte pothuaj tėrė dhomėn. Nė pjesėn e sipėrme e tė stėrgjatur qė duhej tė ishte koka, gjendeshin dy zgavra ku dukej se digjej flakė. Janė sytė mendoi, tek vuri re se kishin filluar t'i krijoheshin zgjatime nė trup qė u ngjanin gjymtyrėve nė atė ngjyrė tė pėrhime tė errėt tė neveritėshme si tė minjve tė gropave tė ujrave tė zeza. Pastaj njė tjetėr zgavėr u hap poshtė sė parės nga ku njė shkulm tjetėr shpėrtheu me fjalėt:

- Pra e more vesh, ha, ha, ha, je bėrė gjysh!-Nota zemėrimi e pėrēmimi ndjeu nė to.

- Pra ti e kishe ditur?- bėri Shpendi i habitur dhe ishte vėrtet i habitur se si nuk i kishte shkuar ndėrmend se edhe ajo gjėja e dinte me siguri. Zemėrimi e pushtoi tė tėrin. - Kishim njė pakt! - i tha.

- Pakti nuk pėrmbante kėtė. Pakti pėrmban qė ti duhet tė mė sjellėsh edhe dy tė tjerėt!

- C'do tė bėhet me nipin tim?

- Nip?! Mos do tė thuash se tė bėhet vonė pėr atė copė bastardi tė cilit nuk i dihet as se kush ėshtė i ati?

- Dua tė di se ē'plane ke pėr tė.

- Kur t'i vijė koha do tė ta them. Kjo varet nga ti. Pėrmbaju paktit, rregullat e lojės i bėj unė!.

- Atėherė shko e merri vetė, unė nuk t'i sjell nė atė...-Ai nuk arriti ta mbaronte fjalėn kur njė nga ato format e pėshtirėshme qė duhej tė ishte gjymtyrė e mbėrtheu nga beli, e ngriti pezull dhe e pėrplasi pas murit. Ndjeu shpatullėn t'i dilte vendit dhe dhimbja i erri sytė. Jo tani, nuk duhet tė humbas ndjenjat, mbahu Shpend, i tha vetes. U mblodh kėrrusur e rėnkoi. Je shumė i dobėt para tij, Shpend! Bėhu dinak ndryshe je i humbur. Lėshoi njė rėnkim tjetėr e pastaj njė tjetėr e pa se kjo e qetėsonte atė gjėnė. C'do rėnkim ishte muzikė pėr veshėt e saj. Ai lėshoi njė mė tė zgjatur e pastaj u drejtua ndenjur. Tashmė flaka nė zgavrat sikur ishte ulur pak.

- I dua tė dy brenda kėsaj jave, ndryshe...- njė zgjatim tjetėr ju rrethua pas qafe e filloi t'a shtėrngonte pak nga pak e ai ndjeu t'i merrej fryma.

- Bėje tani!-tha Shpendi, - bėje tani dhe le tė marrė fund kjo punė!

- Nuk do tė ishte keq, do tė mė pėlqente - fėrshėllima e fortė dhe e ējerrė i shpoi timpanėt e veshėve. - Por pėrpara do tė mė pėlqente t'ja bėja gruas tėnde tė dashur dhe ...ah, sa do tė mė pėlqente... pastaj vajzės tėnde tė adhuruar e... do tė mė pėlqente mė shumė, dhe pėr ėmbėlsirė atij bastardi tė vogėl, ose...- ajo gjėja e lėshoi dhe zėri i saj ishte buēitės. - Mė sill ata tė dy brenda kėsaj jave nė bunker. Shtatė ditė, tė tetėn...

Dhoma u boshatis menjėherė. Uh, ēfarė shpejtėsie mendoi ai. Sa ishte zmadhuar e sa e fortė ishte bėrė kėto ditė. Kjo e vuri nė mendime. Si kish mundėsi, si kish ndodhur vallė? Cfarė kish ndikuar? O Zot ē'kish bėrė? E kish ndihmuar ai, nuk e dinte akomase si, por ishte i sigurtė se kėtė e kish bėrė ai. Kėtė pėrbindėsh bota e kish peshqesh nga ai. Planet e hakmarrja dolėn nė plan tė dytė. Tash kish njė problem edhe mė tė madh. C'tė bėj? Si mund t'a riparoj kėtė qė kam bėrė? Hapi me zor dritaren se njėrin krah e lėvizte me vėshtirėsi. Tek e pa veten ashtu tė dobėt e tė mjerė, filloi tė qajė si fėmijė. Ishin lot dhimbjeje, dobėsie e pendese. Ku e kish ēuar ajo punė qė kish bėrė? Pak nga pak ajri i dhomės u pastrua dhe brenda depėrtoi aroma e luleve tė shtėpisė fqinje. Me ajrin ju pastruan edhe mendimet. Fshiu lotėt, u ēua e doli duke ēaluar drejt spitalit tė urgjencės...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:09 pm

Altini as nuk e mori mundimin tė shkonte nė shtrat. Mori njė stol e u ul nė oborr mes leheve tė luleve qė kish mbjellur e ėma. C'do oborr kish lule nė atė lagje dhe ato mbushnin me aromė ajrin e freskėt tė natės. Mė tė bukurat ishin ato tė nėnės sė tij e tė gjitha gratė e lagjes vinin e merrnin kėshilla tek ajo. Nata ishte e vakėt, me hėnė e yje tė shndritėshme dhe ai i soditi pėr njė kohė tė gjatė duke i bėrė pyetjen vehtes, se nė cilin prej tyre do tė shkonte shpirti i tij kur tė lintekėtė botė. A nuk i kish thėnė sot fallxhorja se do tė vdiste shpejt po tė mos e linte kėtė vend?"Mbathja!- e kish urdhėruar ajo, -" ndryshe do tė vdesėsh". Kėtu, rrethuar mes lulesh erėmira tė cilat e bėnin tė ndjente praninė e nėnės, vaditur nga drita e hėnės qė ishte aq bujare sonte e shkėlqente e zbukuronte mė shumė ēdo gjė qė prekte, ju duk vetja se ndodhej nė parajsė. Shijoje, i tha vehtes, shijoje sonte, pasi kur tė vdesėsh mund tė shkosh gjithkund por vetėm nė parajse nuk d tė shkosh. Kushedi nė ē'kėnd tė ferrit do tė pėrfundonte, por tashmė nuk i bėhej vonė. Herėt a vonė, njė ditė do tė vdiste. "Mbathja!"- i buēoi zėri i ciganes nė veshė, dhe kėtė herė qe aq i fortė e real, sa brofi mė kėmbė duke kėrkuar se mos haste ata sy tė bukur e magjepsės, kėshtu i ishin dukur. Pasi pa se nuk kish njeri u ul e ndezi njė cigare. Pėrse tė mos e provoj? C'tė keqe ka? Tė iki sa mė larg. Nė fund tė fundit kush do tė ma ndjejė mungesėn? Sytė e pėrlotur tė nėnės ju shfaqėn pėrpara. Edhe pėr tė do ish mė mirė. Vėrtet, pėrse tė mos e pres biletėn nesėr? Mė parė duhet tė heq qafe Luanin qė tė mos mė pengojė. Njė telefonatė anonime policisė, tė kontrollojnė hotelin... Dihej se pėrdorej nga vajzat e Korinės pėr aktivitetet e tyre por ai do t'u tregonte se ku duhej tė kėrkonin pėr tė gjetur prova pėr tė mbėrthyer Luanin. Fundja nuk ishte se do t'i bėnte ndonjė hata. Njėzetekatėr orė dhe Arif Zikoja do t'a nxirrte jashtė. Unė pėr vete ndėrkohė po iki. Ferri le tė presė edhe ca... Diku u dėgjua kėnga e njė kėndezi. Po gdhihet, ėshtė koha tė bėj atė telefonatėn tek kabina kėtu poshtė rrugės e pastaj tė kthehem e tė fle nja dy orė po tė mundem...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:09 pm

" Do tė pėrpiqem tė shprehem me pak fjalė se dhe kohėn e kemi shumė tė kufizuar. Dėmi qė ke bėrė ėshtė shumė mė i madh se mund t'a imagjinosh. Njė e keqe e madhe nderet jo vetėm mbi kokėn e familjes tėnde por mbi tė gjithė qytetin dhe jo vetėm. Ajo gjė sa vjen e zmadhohet e pėrhapet me shpejtėsi e mund tė kalojė tė gjithė kufijtė e imagjinatės. Ke ēliruar atė forcė tė keqe tė cilėn Shėn Pjetri e pat groposur nė barkun e malit gati dymijė vjet mė parė kur kaloi nga kėto anė para se tė ngulej nė Romė. Ti nuk e ke idenė se me kė ke tė bėsh dhe nuk kam ndėrmend tė ta them tani. Luani dhe i biri nuk duhet tė binė nė kthetrat e saj. Nuk duhet tė binė! Lėviz shpejt Shpend!"

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:09 pm

Shpendi brofi mė kėmbė i qullur nė djersė. Pa rreth e qark dhe e gjeti veten vetėm nė koridorin e urgjencės sė spitalit me krah tė lidhur nė qafė. Ju deshėn disa minuta tė kthjellohej e tė mendonte pėr sa kishte ėndėrruar. Jo, nuk ishte ėndėrr, kufirin midis ėndrrės dhe realitetit e kish ndjerė tė thėrmohej pas murit kur ajo gjėja e kish pėrplasur. O Zot! Pasqyrimi i figurės sė tij nė xhamin e portės sė urgjencės e demoralizoi. Njė dordolec do tė dukej mė mirė. Dy eshtra tė lidhura kryq mbuluar me zhele tė pista. Cfarė i kėrkonin tė bėnte vallė? Ajri i freskėt sikur ja shtjelloi pak mendimet. Sė pari do tė shkonte tek bunkeri tė hidhte njė sy. Celėsin e ndryshkur tė drynit e kishte nė xhep. Tė shikonte nė se mund tė bėnte gjė pėrata djem qė kish mbyllur aty brenda. Ndjenja tė kundėrta u pėrplasėn nė shpirtin e tij tek mendoi tė lironte ata qė i kishin shkaktuar aq dhembje. Tė vete njė herė pastaj shoh e bėj. Mendimi se duhej tė hynte atje brenda e bėnte t'i dridheshin leqet e kėmbėve. C'do tė gjente aty? Ai nuk kish pranuar kurrė tė hynte brenda, djemte i kish shtyrė, kish kyēur derėn e kish ikur bashkė me ēelėsin. Ajo gjėja nuk kish nevojė pėr ēelės. Me dorėn qė i dridhej hapi drynin, tjetrėn nuk e pėrdorte dot. Hyri ngadalėndėrkohė sahati i qytetit trokiste me ritmin e hapit tė tij...nėntė, dhjetė, njėmbėdhjetė. Sahati ndaloi bashkė me hapin e tij. Ishte shumė errėsirė e nuk shikonte asgjė. Kėrkoi nėpėr xhepa e peshkoi njė dritė tė vogėl dore. E ndezi duke u lutur qė tė mos haste atė gjėnė. Jo, nuk ishte aty. Njė qetėsi varri mbretėronte aty brenda. Ku janė ata, ku i ka futur? U shty mė thellė e filloi tė kėrkonte nėpėr qoshe. Po filloj nga e majta nė tė djathtė si sahati, tha me vete. Asgjė, asnjė shenjė njeriu as tė gjallė e as tė vdekur. U kthye mbrapsht me njė ndjenjė lehtėsimi dhe njė fije shprese ju ndez se mos kushedi i kish ēuar nė ndonjė vend tjetėr e mund tė ishin gjallė. Do t'i kėrkonte. Para se te dilte hodhi dhe njė herė sytė prapa. Njė thes plastmasi i zi ose tė paktėn kėshtu ju duk atij, ishte hedhur pas dere. U afrua dhe e hapi. Hodhi njė sy brenda dhe gati sa nuk i ra tė fikėt nga tmerri. U ul nė dysheme e filloi tė qante me dėnesė. Ishte hera e dytė qė qante kėtė mbrėmje si njė djalė i vogėl. E qara sikur e liroi pak nga pak. U ēua, hodhi thesin nė kurriz e doli me kėmbėt qė i merreshin jo nga pesha, por nga dėshpėrimi...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:10 pm

C'tė bėj tani? Kjo pyetje e rrotullohej nėpėr kokė e ja ngatėrronte mė shumė mendimet, megjithėse pas disa hapash njė plan i zbehtė filloi tė merrte formė pak nga pak e hapat ju bėnė mė tė sigurtė. U bė njėsh me hijet e mbrėmjes dhe lėvizi me shpejt. Kur mbylli derėn e dhomės sė fundit nė koridorin e nėndheshėm tė hotel Eurekės, gjėrat i kish mė tė qarta. Jo, ai nuk kish se si ta ruante mė mirė Luanin, nuk kish brimė ku mund t'a fuste, ku mund tė ishte mė mirė se nė burg. Tashmė i lehtėsuar nga thesi filloi tė endej rrugėve. Jam i ēmendur, jam me tė vėrtetė i ēmendur. O Zot ku je? Dhe u nis pėr ta kėrkuar. Njė vend ku mund tė lutej, ku mund ta dėgjonte. Kėmbėt e ēuan para kishės por ishte e mbyllur. I dėshpėruar filloi tė lutej me zė nė mes tė rrugės. U ndje i dobėt, i vogėl si njė fėmijė. Thirri nėnė e babė qė tė vinin nga pėrtej varrit e t'a ndihmonin. Kujtoi me mall ato vite kur kish kush tė kujdesesh e ta ruante. Atė dhomėn e oxhakut ku gjyshi i tregonte legjenda e pėrralla dhe ai fantastikonte me sytė ngulur nė zjarrin e vatrės. Ju kujtua legjenda e "gurit qė shėron" dhe atė natė vere qė pat fjetur atje me gjyshin sepse ai shihte ėndrra tė kėqia e trembej nė gjumė. Dhe kish funksionuar. Shpendi nuk i kish parė mė ato ėndėrra deri natėn qė e kishin arrestuar. E pse jo? Shpendi shpejtoi hapin e filloi tė vraponte. Ndaloi duke dihatur e me zemrėn qė gati nuk po i plaste nė krahėror nga lodhja dhe dhembja pėrpara gurit. Ra nė gjunjė e pėshtolli krahėt rreth tij...Asnjė fije zėri nuk ishte i zoti tė nxirrte nga goja, por e gjithė qėnia e tij klithte e dėshpėruar " ndihmė ".

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:10 pm

Kishin kaluar me kohė mesnata kur hyri nė shtėpi me zemėr tė dredhur nga frika se mos ajo gjėja e kish ndjekur pas e tani e priste aty. Papritmas krahu filloi t'i dhimbte pėrsėri, ēudi si e kish harruar. Me t'u bindur se gjendej vetėm, hapi kompjuterin e nisi mesazhin. E dinte qė Besimi do t'a merrte. Nė mos sonte, tė nesėrmen nė mėngjes. Kishte dhe gjashtė ditė afat por ishte i bindur se me ato prova qė do tė gjenin aty, Luani as pėr shtatėqint vjet nuk dilte nga burgu. Po me tjetrin si do tė bėnte? Hakmarrja ishte platitur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:11 pm

" I panjohuri" ish bėrė i gjallė sėrish. "I mban mend djemtė e zhdukur apo i ke harruar: Nėse i do, lėviz. Shko tek guri qė flet e shėron e do tė tė tregojė ku janė. " Besimi nuk po u besonte syve. C'ėshtė kėshtu, me kė po tallet ky? Guri qė shėron, guri qė flet... Guri qė... hej bela a thua se edhe pa kėto gjė a gjėza ēėshtja ishte mė pak e ndėrlikuar. Mendimi i parė ishte t'a fshinte mesazhin e tė mos mendonte mė pėr tė por pastaj ju kujtua mesazhi i parė qė e ēoi tek dentisti. Doli dhe mori nga kafeneja. Ishte vonė por shpresonte tė gjente ndonjė aty pėr t'a pyetur. Ishte vetėm Miri dhe ai kėrkoi njė kafe. Tjetri e pa me habi, si mund tė pihet kafe nė kėtė orė tė vonė tė natės, po nuk i tha gjė e ja pėrgatiti. Besimi i buzėqeshi dhe i tha se nuk ndjehej mirė, kėrkonte dikė qė tė ndėrronte muhabet e meqė nuk kish se me kė, ish gati tė fliste edhe me gurėt. Miri vuri buzėn nė gaz e i tha se po tė donte mund tė ulej pėrsėri tek stoli jashtė e tė fliste me murin e gurėt e rrugės siē flet Shpendi. Besimi i tregoi se si atė natė qė ish ulur atje, dikush i kish hedhur njė monedhė nė dorė duke e ngatėrruar pėr lypės dhe kjo e bėri Mirin tė qeshte me tė madhe. Nga ana e pasme e lokalit ja behu gjyshi i tij i cili pyeti se ē'po ndodhte dhe ai i thase zotėria qė ish aty donte tė fliste me gurėt. Plaku qeshi dhe erdhi e u ul nė tavolinė. Duke parė syte e shqetėsuar tė Besimit i tha se ndoshta mė tė vėrtetė ishte i sėmurė dhe shtoi duke qeshur se mbante mend kur ishin tė vegjėl e sėmureshin, gjyshjai ēonte tek njė gur qė shėronte po ta prekje dhe e quanin guri qė shėron. Eh, psherėtiu plaku, sa kohė kanė kaluar, ne zbaviteshim shumė kur tė mėdhenjtė i zinte gjumi, kalonim tėrė natėn atje.

- Ashtu!?- ja bėri Besimi me njė ton qė dukej qartė se nuk besonte por nė tė vėrtetė ndjeu se po zgjidhej enigma, -nuk besoj se ekziston njė i tillė.

- Mjaft tė dalėsh nga qyteti drejt asaj kodrės qė shtrihet atje tej, nė Shėnavlash. Nuk e dije qė patroni i kėtij qyteti ėshtė Shėn Vlashi, nejse ti nuk je prej kėtej, nuk ke faj. Shko dhe do ta gjesh atė gur, tė thėrret vetė. Vetem se tanishkojnė shumė pak njerėz, kanė humbur besimin. Unė pėr vete po shkoj tė bie. Natėn e mirė.

- Natėn e mirė! – u pėrgjigj Besimi duke i uruar me vete tėrė tė mirat atij plaku. Pas njė minute doli nga kafeneja e hapi celularin. Pas pak minutash njė makinė pa targa u nis me shpejtėsi drejt Shėnavlashit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:11 pm

Nuk hoqi shumė pėr t'a gjetur "gurin qė shėron" pasi ashtu siē i tha plaku, ju duk sikur e thėrriti. Vetmitar, nė atė qetėsi tė natės, dukej i veshur me njė vel tė hollė misteri, apo e krijonte fantazia e tij? Ai shkėmb i vogėl ju duk prestigjoz. U bind kur u afrua se pati atė ndjesi qetėsie e ēlodhjeje qė tė japin ato vėnde lutjeje dhe kjo i ndodhte edhe kur hynte nė kishė pėr tė ndezur njė qiri. Bindjen se ishte ky guri qė kėrkonte ja shtuan sendet qė ndodheshin rrotull pėrtokė dhe tek tuk mbeturinat e ndonjė qiriu tė padjegur mirė. I erdhi rrotull gurit duke e ndriēuar nė ēdo anė me elektrikun e dorės por nuk pa asgjė qė tė justifikonte ardhjen aty. "Ikim"- i tha tjetri, -"mos humbim kohė kot" Besimi nuk luajti vendit. Nxorri njė cigare dhe e ndezi duke pėshtetur supin pas gurit. Ju dorėzua asaj gjėndjeje paqeje qė ndjeu dhe vendosi tė rrinte ca minuta aty. Edhe pėr kaq ja vlente, ndjehej mė mirė. Mbaroi cigaren dhe u nis drejt makinės ku kolegu po e priste nė timon. Befas ndjeu se ajo qė kėrkonte ishte aty, nuk kish se si tė ishte ndryshe, ishte ai qė nuk dinte se si t'a kėrkonte. U kthye mbrapsht e kontrolloi pėrsėri terrenin pėrreth. As edhe njė copė pusullė e shkruar. Lėvizi sendet qė ishin pėrtokė me shpresė se do te gjente gjė, por hiē. U dorėzua e u nis pėrsėri drejt makinės. Nė tė ecur e sipėr ktheu kokėn pėr tė parė edhe njė herė "gurin qė shėron", u pengua e desh u rrėzua. Ishte njė shishe birre gjysėm litėrshe e fshehur nė bar e ai i dha njė shkelm nga inati dhe e shoqėroime dritėn e fanarit. Pikėrisht nė atė ēast dalloi diēka. Nxorri njė klithmė gėzimi e rendi pas shishes qė rrokullisej. Nė etiketėn e saj ishte shkruar njė adresė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:11 pm

Pėrgatitjet pėr kontrollin u bėnė pėr gjithė natėn me grupet speciale tė ardhura nga kryeqyteti. Kish mė shumė se njė hotel me emrin Eureka por ky nuk ishte problem pasi vetėm njė ishte nė pronėsinė e Luanit dhe kėtu u pėrqėndruan. Kishin vendosur tė hynin pak para agimit, atė orė kur gjumi ėshtė mė i rėndė e i ėmbėl dhe zgjimi tė gjen tė hutuar. Besimin nuk e mbante vendi, nuk i besohej se po e zgjidhte kėtė ēėshtje, se po gjente ata djem qė diheshin tė humbur pėr kaq muaj e qė kėrkoheshin nga policitė e disa shteteve. Po pėrse vallė ndodheshin kėtu, ata duhej tė ishin mijėra kilometra dritė larg kėtij vendi nėse ju dhimbsej jeta. Ndoshta Luani i ka gjetur dhe i mban mbyllur kėtu brėnda. Jo, nuk shkonte, po t'i kish gjetur ai do t'i kish vrarė e varrosur kushedi ku, e atėherė kėtij problemi do t'i kish thėnė lamtumirė njė herė e mirė. Po sikur tė ishin tallur me tė e pastaj tė qeshnin prapa krahėve tė tij? Nuk ėshtė ēudi, policėt e shitur e tė korruptuar nuk mungojnė. Kėndezat e parė shėnuan afrimin e ditės sė re. Tani, mendoi, dhe uli kapuēin qė i mbulonte fytyrėn. Asnjė njeri atje brenda nuk duhej t'a njihte. Kish lidhur edhe njė jastėk tė vogėl pėrpara barkut ndėn kėmishė, kėshtu qė dukej i shėndoshė e barkaliq nė atė uniformė tė gjėrė pėr tė fshehur fizikun e tij tė bukur prej atleti. U bė gati tė jipte shenjėn e fillimit tė operacionit, duke uruar me vete qė t'i gjenin ata djem. Befas dėgjoi zilen e celularit. E njoftuan se njė telefonatė anonime kish denoncuar po kėtė adresė pėr ushtrim prostitucioni. Kjo e hutoi pak por pas njė ēasti vuri buzėn nė gaz. Dha sinjalin i bindur se nuk do tė dilte bosh.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:12 pm

Kur doli nga shtėpia ishte ende errėsirė, nuk kish gjumė dhe mendimi se ajo gjėja mund tė vinte e t'i bėnte njė vizitė tjetėr e tmerronte. U end rrugėve tė qytetit me ndjesinė se e kishte prapa dhe e ndiqte, e kjo sepse pėrzier me ajrin e freskėt tė natės dhe aromėn qė lėshonin lulet, dalloi atė erė tė qelbėt tė cilėn ai tashmė e njihte mirė. Ndaloi dhe shikoi me kujdes prapa. Asgjė Shikoi me kujdes anė e rrugė se mos kish ndonjėqen apo mace tė ngordhur. Nuk pa asgjė. Vazhdoi dhe doli nėbulevardin kryesor por edhe kėtu tahma e rėndė ishte e pranishme. Vallė mos ka zaptuar gjithė qytetin? Vendosi tė shkonte tek hoteli dhe tė priste. Herėt a vonė do tė vinin, mė mirė herėt, mendoi ai se vonė... Dėgjoi gjelat e parė tė mėngjesit. Dalloi disa hije t'i afroheshin hotelit nga hyrja kryesore e tė tjera nga pjesa e pasme. U ul poshtė njė peme dhe priti... njė orė, dy, ai e humbi sensin e kohės. Pa Luanin tek doli me duar tė prangosura dhe policėt qė e rrasėn nė makinėn e policisė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:12 pm

Ajo qė gjetėn nė dhomėn e fundit tė koridorit tė nėndheshėm i kalonte tė gjitha pėrfytyrimet. Nuk gjetėn djem, por rrobat e tyre me pjesė organesh tė brendshme tė ngjitura nė to. Diku njė pjesėz zemre, diku njė copėz mėlēie, e pjesė tė organeve genitale. Kėto tė fundit tė futura nė xhepat e pantallonave. Trupat nuk ishin dhe uronin tė mos i gjenin pasi imagjinonin se ē'pamje do tė kishin. Nuk janė pamje qė tė bėjnė mirė pėr gjendjen shpirtėrore dhe as mendore. Kėtė ja kishin kursyer. Pranė ishte dhe njė thikė e mprehte gjahu qė kish shenjat e gishtave tė Luanit. Atė e arrestuan e bashkė me tė dhe Korinėn e bukur pasi u gjetėn blloqe ku ishin shėnuar emra klientesh dhe llogaria anash me data fikse. Besimi njihte shumė prej tyre por u habitshumė kur pa nė to emra zotėrinjsh pėr tė cilėt do tė kishte vėnė dorėn nė zjarr po.... U gjetėn dhe fustane vajzash qė ishin deklaruar tė humbura e nuk ishin gjetur, me siguri ishin nisur jashtė shtetit pėr tė ushtruar profesionin e trotuareve, prova kėto qė mund t'a mbėrthenin mirė Korinėn. Ajo qė e bėri tė ndjehej keq ishin rroba fėmijėsh dhe disa foto. Ku arrinte makutėria e kėtyre njerėzve qė nuk kursente as fėmijė tė njomė...Me ato qė kishin gjetur, Luani nuk dilte mė nga burgu ndėrsa Korina...Tek po shkruante raportin njė shqetėsim i ri filloi tė ngrinte krye brenda tij e sa vinte e shtohej. Nuk kuadronte, provat ishin tė gjitha aty, por nuk kuadronte. Thika ishte aty me shenjat e gishtave, provė e pakundėrshtueshme, por a nuk e kish dėgjuar sa herė nė kafene kur pyeste shokėt e tij nė e kishin parė thikėn e tij tė gjahut? E pastaj qeshte se si kish mundėsi qė nuk i vidhnin para por thika...Besimi ndėrpreu shkrimin e raportit. Nuk ishte mė i sigurtė, tė tjerėt po, por jo ai. Tė tjerėt nuk e njihnin Luanin, ai kish mė shumė se dy vjet qė i ishte qepur pas, i kish njohur dhe ata djem tė cilėve u kishin mbetur rrobat e veshjes me thėrrime organesh brenda brrr... ai u drodh kur ju kujtuan, por... Sipas shenjave tė ējerrjes sė rrobave, nuk ishin plagė thike...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:12 pm

Pasi bleu biletėn e tragetit, Altini erdhi dhe ndenji nė kafene deri pasdite kur ishte orari i nisjes. Nuk i tha askujt, as sė ėmės. Ishte shumė fjalėpakė atė ditė. Ndenji vetėm nė tryezė ku pėr ēudi nuk u duk asnjėri nga grupi i tyre. Njė tis trishtimi endej tipareve tė tij tek shihte pėrreth klientėt e zakonshėm qė i njihte prej fillimit tė jetės. Ishte shumė xhentil me kamarierin dhe bakshishi qė i la ishte i konsiderueshėm por askujt nuk i bėri pėrshtypje pasi dihej se paratė nuk i mungonin. Para se tė dilte ndaloi pranė tryezės sonė njė ēast, sikur donte tė na thosh diēka, ishim shokėt e babait tė tij por ai nuk vinte kurrė atje ku ishte i biri, pastaj ndėrroi mendje e u largua kokėvarur. Ne shikuam njėri tjetrin nė sy si pėr tė thėnė, po ky ē'pati, por pastaj u morėm me muhabetet tona dhe e harruam. Mori rrugėn pėr nė port dhe u vu nė rradhė pėr tė hyrė nė traget. Kur kishin mbetur dy a tri vetė pėrpara nė rradhė dėgjoi dikė qė po thonte nga prapa: "Ej a morėt vesh lajmin e ditės? Luanin e Arifit e kanė arrestuar bashkė me atė zuskėn e bukur. Kushedi sa burg do tė bėjė kėtė herė?"- Altini dėgjoi dhe komentet e rastit, se mirė ju bė, se ishte hajdut e kriminel si dhe shumė tė tjera dhe pėr ēudi nuk i bėnė pikė pėrshtypje. Ai po ikte, kish mbyllur me Luanin, kish mbyllur me tė gjitha, nuk donte mė tė dinte pėr asgjė. Ndėrkohė i erdhi rradha dhe nxorri dokumentat. Zgjati dorėn por i mbeti pezull. Jo, jo. Ai do tė ikte por jo sot, do t'a shtynte nisjen. Tė shkonte e tė shikonte si e kishte hallin Luani. Fundja e kish futur ai nė kėtė bela dhe ish penduar. Ai nuk ishte mė i mirė se Luani. Futi dokumentat nė xhep duke i kėrkuar ndjesė kontrollorit e u kthye mbrapsht duke ēarė mes njerėzve. Diku dėgjoi dikė qė bėri emrin e tij, e dikė tjetėr qė i pėshpėriti qė tė mbyllte gojėn se ishte me rrezik tė fliste ashtu, por Altinit nuk ju bė vonė fare e vazhdoi i qetė rrugėn. Donte vetėm tė shihte mos Luani kish nevojė pėr tė. Nuk ishte e drejtė t'a linte ashtu, fundja gjėrat i kishin bėrė bashkė. Ngjiti bulevardin dhe vetėm njė mendim e bėri tė vinte buzėn nė gaz, mendimi se edhe kėtė mbrėmje do tė shihte shtėpinė dhe prindėrit e tij...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:12 pm

Ja ku ėshtė atje tek pin kafenė e pret tė tjerėt. Por kot e ke, nuk do tė vinė. Ti nuk e di akoma se ēfarė ka ndodhur, por megjithatė unė jam i qetė se tė ndoqa pas nė agjensi kutė pashė qė preve biletėn dhe e di se sot do tė largohesh. Po si valle ke vendosur t'a bėsh njė gjė tė tillė, mos vallė edhe ty arixhofka tė ka pėshpėritur nė gjumė? Unė tani do tė rri kėtu edhe pse kėmbėt mė janė mpirė nė kėtė stol e nuk mė rrihet nė njė vend. A nuk e di se mė ke gozhduar kėtu dhe unė kam njė tufė problemesh pėr tė zgjidhur? Vesa qė kėmbėngul tė vijė e tė mė shohė, Rita qė e ka marrė malli pėr mua dhe ka merakun tim. Ti nuk i din sepse nuk ke si t'i dish. Dhe Vesa nuk pret, ėshtė e ėma qė e ka mėsuar tė bindet e tė jetė e kujdesėshme qė nuk elen tė vijė. Dhe unė do tė kisha dėshirė t'i kisha kėtu, por jo, jo tani. Eh more djalė, lutu qė kėto orė qė tė ndajnė nga trageti tė kalojnė shpejt e tė shpėtosh. Pastaj unė do tė vazhdoj programin tim. Programin?! Shpendi filloi tė qeshte me zė tė lartė duke detyruar kalimtarėt tė kthenin kokėn. E shikon, kthyen kokėn por nuk u habitėn. Unė jam i ēmenduri i lagjes qė nuk ēudis mė njeri dhe pėr kėtė ke faj edhe ti. Do tė doja tė bėja tė kundėrtėn e kėsaj dhe jo tė kujdesesha qė ti tė ikėsh. Sa pėr programin, ah sikur tė kisha njė, por si mund tė kishte. Shpendi vetė nuk kuptonte se ēfarė po ndodhte. Mos vallė ishte frut i fantazisė dhe ai ishte i metė nga trutė siē e mendonin tė gjithė? Psherėtiu thellė dhe shpatulla qė i theri i vėrtetoi se nuk ishte ashtu. Nuk po i rrihej mė nė njė vend. Shumė pyetje zienin brenda tij e donin pėrgjigje po ku ti merrte, kush do t'ja jepte? Apo dikush do t'i vinte pėrsėri nė gjumė si arixhofka e mbrėmshme e do t'i thosh diēka. Sikur tė dremiste, por jo, duhej tė sigurohej qė ai djalė aty tė hipte nė anije. Ja tek u ngrit e qėndron para tavolinės sė shokėve tė mi, edhe i ati ishte shoku im, dhe gjyshi ishte mik me gjyshin tim madje shumė miq. Luaj kėmbėt bre djalė se unė po e humbas durimin e jam gati tė vij e tė tė marrpėr krahu. Ja po del. Erdhi koha tė ngrihem dhe unė. Zhap zhup dėgjoi hapin e tij tek ndiqte Altinin rrugės pėr nė port e ndjesi tė kundėrta ja pėshtollen shpirtin. Njė ditė mė parė do t'a kish ndaluar tė ikte. Zuri njė qoshe tek sheshi i tragetit nga ku mund t'a shihte dhe kur e pa qė nxorri biletėn e dokumentat ktheu krahėt e u largua me hap tė shpejtė duke shpresuar se ndonjė ditė do ta shikonte pėrsėri e... ndoshta... do tė lante hesapet me tė. Ky mendim i fundit i solli njė ndjenjė bezdie, ndjeu sedėshira pėr kėtė tashmė ishte zbehur nė shpiritn e tij. Zhap zhupi filloi tė zvarritej mė ngadalė asfaltit tė ngrohtė tė rrugėve a thua se nuk dinte cilėn rrugė tė zgjidhte dhe kur filloi tė binte muzgu e pa veten pranė gurit. Por kėtė rradhė nuk ishte vetėm. Njė siluetė gruaje rrinte pėrkulur para tij e falej duke pėshpėritur e tinguj dėshpėrimi e hidhėrimi tė pakufishėm ndjeheshin nė atė timbėr zėri qė nuk ju duk i huaj. Ishte Nadirja apo Diri siē e thėrriste e shoqja e tij, gruaja e Arifit dhe nėna e Luanit. Shpendi mbajti kėmbėt, duke mos ditur si tė bėnte, tė afrohej apo tė kthente thembrat mbrapsht e tė ikte...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:13 pm

Altini shkoi nė zyrėn e Arifit pasi nė komisariat nuk i kishin dhėnė asnjė sqarim, bile e kishin kėshilluar tė mos dukej aty se do ta kishte punėn pisk. Sipas njė polici tė cilin e njihte dhe qė shpesh i kishin futur shuka lekėsh nė dorė pėr tė mbyllur njė sy pėr zullumet qė bėnin, ēėshtja ishte shumė mė e ndėrlikuar se sa punė prostitutash, kishin prova pėr vrasje por mė shumė nuk kish marrė vesh. Arifin e gjeti me tė dy avokatėt e shquar qė kishin nxjerrė herėn e kaluar Luanin nga burgu. I bėri shenjė tė ulej kėshtu qė asistoi nė diskutimin e tyre dhe nė refuzimin pėr ta marrė pėrsipėr kėtė ēėshtje pasi provat qė kishte policia ishin tė pakundėrshtueshme. Na vjen keq, por nuk mundemi, jo pak por tri vrasje e aq mė tepėr shokėt e tij. Ai mori vesh se ishin gjetur bluzat e Tonit, Gimit e Lirit tė shqyera e tė gjakosura si edhe njė thikė gjahu me njolla gjaku qė u korrespondonte atyre. Thanė se bluzat ishin shqyer nė mėnyrė tė tillė qė jepte tė kuptonte se goditjet qenė bėrė me aq mizori sa dukeshin sikur ishin shqyer me kthetra. Fund tė tmerrshėm kishin bėrė kėta djem. Kush i kish bėrė kėto vrasje, nuk duhej tė ishte normal por njė i ēmendur. Altini mbeti pa fjalė dhe u habit aq shumė sa pėr pak nuk i shpėtoi se nuk kish mundėsi. Nėse e kishin arrestuar Luanin, e kishin arrestuar sepse e kish bėrė ai denoncimin. Nuk kish menduar kurrė se do tė ishte Luani qė kish vrarė shokėt e grupit. Duke e njohur nga afėr ai thellė thellė mund ta besonte por... nuk i korrespondonte. Kish qenė me tė tėrė kohėn ato ditė, aktivitetet kishin qenė tė ethėshme, kur i kish bėrė? Sa tek skafet, hoteli, dogana, kufiri ku ēonin armėt, nuk kishin patur kohė tė merrnin frymė, madje nuk merrnin as shofer por ndėrroheshin me njeri tjetrin nė timon. Po sikur tė jetė e vėrtetė? Po sikur tė jetė me tė vėrtetė e vėrtetė? Ky mendim sa ishte i papranueshėm e i frikshėm, ishte dhe lehtėsues. Nė ish e vėrtetė, ai nuk duhej tė ruhej mė nga Luani dhe kjo e bėnte tė ndjehej i lirė nga njėra anė, por... po tė mos ishte e vėrtetė, kush ja kish futur ashtu? Kush ja kish bėrė Luanit, Altinin e kishte vetėm njė kafshatė tė lehtė, njė lojė englendisėse. Duhej tė ikte njė orė e mė parė, u pendua qė ishte kthyer mbrapsht. Avokatėt u larguan duke marrė pėrsipėr tė lironin vetėm Korinėn, kėrkesė kjo qė u bė nga Arifi, edhe pagesėn e merrte ai pėrsipėr. E donte jashte dhe... e donte shpejt.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:13 pm

Shpendi u ul pėrdhe, jo aq larg sa tė mos dėgjonte fjalėt e saj. Njė ndjenjė mėshire pėr kėtė grua tė trajtuar keq nga fati e pushtoi tė tėrin. E nuk ishte pastaj edhe gjyshja e nipit tė tij? Dėshira pėr t'ju afruar e pėr t'i treguar pėr kėtė, ju bė aq e fortė sa u ngrit dhe ju afrua por nė kėtė moment ajo pat mbaruar sė luturi, hoqi njė varėse nga qafa dhe e vendosi mbi gur. U tremb kur pa Shpendin, por ai u ul pėrsėri pėrdhe, ndėrsa ajo e njohu e u qetėsua. –"Mirėmbrėma Shpend!" – pėshpėriti ajo por nuk mori pėrgjigje. -" I shkreti Shpend!"- shtoi si me vete -"edhe ti ke nevojė tė vish kėtu, e di. Ky ėshtė vend pėr njerėz tė humbur, si ti e si unė. " Ajo u ul pranė tij e filloi tė fliste. Kish nevojė ai shpirt i shkretė pėr tu shprazur, pėr t'u ankuar pėr njė jetė tė tėrė durimi ndaj pėrbuzjes e poshtėrimit qė i kishte bėrė i shoqi, pėr fatkeqėsinė qė Zoti nuk i kish dhuruar njė fėmijė tė mbarė por njė si... Ajo e dinte si ishte katandisur i biri, e kish kuptuar nga shikimet e njerėzve nė rrugė, nga pėshpėrimat prapa krahėve, nga komshinjtė qė i mbyllnin derėn kur kalonte ajo, nga shėrbimi servil qė i bėhej nė dyqane e frikėn qė lexonte nė sytė e njerėzve tek i shėrbenin. Dhe shoqet i ishin larguar, prindėrit i kishin vdekur e ajo qė ishte bijė e vetme nuk kish njė derė ku tė shkonte, njė dritare qė t'i buzėqeshte rrugės por tė gjitha mbylleshin kur kalonte ajo nė lagje. Edhe apartamenti i ri e luksoz qė kish blerė i shoqi ishte kthyer nė njė kafaz pėr tė ku nuk hynte e nuk dilte njeri veē shokėve e putanave qė sillte ndonjėherė i biri apo i shoqi. Ajo e poshtėruar dhe e bindur bėnte sikur nuk kuptonte, dilte nga dera e bridhte bregut tė detit ku mė shumė do tė dėshėronte tė hidhej nė det e tė mbytej. Vetėm njė gjė e mbante, ajo dėshirė e shpresė nė zemren e nėneės pėr tė parė tė birin edhe se e dinte se ē'mall ishte. Ishte fėmija e saj, pjesė e zemrės. Zemra e saj pėrgjėrohej, kish frikė se njė ditė ai do tė kishte nevojė pėr tė dhe ajo nuk do tė ishte aty e ta ndihmonte. Rronte me atė fije shprese se njė ditė do tė ndryshonte. Ajo ishte nėna dhe ai fėmija e saj. A nuk ishin fėmijėt pėr t'u sjellė preokupime nėnave dhe nėnat...Ajo shpėrtheu nė dėnesė. Jo ajo nuk kishte asnjė nė botė pėr tė cilin tė rronte veē atij, e mendimi se ai ndodhej nė burg e nuk mund t'a shihte e kalonte kufirin e forcave tė saj. Nuk ėshtė faji i tij, i ati e ka bėrė ashtu. Faji i saj qė nuk e kishte ndarė kur i biri ishte akoma i vogėl. Kish patur njė tufė arėsyesh pėr t'a ndarė. Jo, ėshtė faji im, po tė kisha vepruar ndryshe ai do tė ishte mė i mirė. Ajo duhej ta lante kėtė faj, duhej ta nxirrte tė birin nga ai burg e ta detyronte tė iknin larg, shumė larg, nuk kishte rrugė tjetėr. Njė jetė tjetėr duhej filluar, ku asnjeri tė mos i njihte, ku i biri duhej tė punonte, tė martohej me njė vajzė tė mirė dhe t'a gėzonte me ndonjė nip a mbesė.... Ajo nuk po qante mė, i kish lėnė rrugė fantazisė e ėndėrronte me sy hapur. Endrra sublime, mendoi ai, ėndrrat e prindit pėr fėmijėn... a nuk kish ėndėrruar edhe ai njė kohė ashtu pėr tė bijėn... Shpendi desh ta ndėrpriste, ta sillte nė vehte, t'i thosh se nuk kishte asgjė qė ajo mund tė bėnte, se sa shumė vuajtje kish shkaktuar i biri, se njė dite do t'a pėsonte nga dikush si puna e tij qė kish dashur tė hakmerrej... Kish dashur!? O Zot sa kish dashur, kish lidhur pakt me atė gjėnė e tmerrshme... Dhe tani njė rrezik i madh nderej mbi kokėn e birit tė saj e ai nuk ish i bindur nėse dhe burgu do ta shpėtonte. E nėse ai shpėton... kjo grua nuk kish pėr tė marrė vesh kurrė pėr nipin e saj. Ju fanit nė sytė e mendjes ai engjėll i vogėl qė veē mirėsi rrezatonte. Brrr..., njė engjėll i tillė nė duart e atij krimineli. Megjithatė Shpendi e la tė ėndėrronte, tė ėndėrrosh nuk kushton asgjė, veē tė shėron shpirtin...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi