Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:13 pm

Gruaja u pėrmend nga ėndėrrimet e saj kur ishte bėrė errėsirė. Hėnė nuk kishte por yjet shkėlqenin me njė dritė tė ethėshme e Shpendit ju duk sikur edhe qielli ishte i shqetėsuar. Nuk kish kohė, diēka duhej tė bėnte, por ēfarė? U ngrit mė kėmbė dhe i zgjati dorėn pėr ta ndihmuar tė ngrihej. Ajo u mundua ta shihte nė sy.

- Faleminderit Shpend qė mė dėgjove. E di se nuk do t'i thuash akujt kėto fjalė. , - Njė buzėqeshje e trishtme ndriēoi tiparet e saj tė zbehta. – Edhe sikur tė doje mendja jote e shkretė nuk do t'i mbante mend, megjithėse unė do tė doja tė ishe si mė parė e tė mė jepje njė kėshillė.

Ajo u kthye edhe njė herė nga guri.

- Kam lėnė njė send aty, -pėshpėriti, - njė send qė nuk do ta kisha lėnė kurrė. Eshtė njė ēelės floriri Shpend, ma pat dhuruar gjyshi dhe mė pat thėnė se mbase mė duhet t'a pėrdor njė dite, e nėse jo, t'ja dhuroja nipit tim. Por unė nukkam nip, kam vetėm njė djalė dhe ai ėshtė atje brenda nė errėsirė. Unė po e lė kėtu tek ky gur, Zoti e bėftė mirė, ndoshta ky ēelės i hap dyert e burgut tim biri. Natėn e mirė Shpend. E di se ti nuk e nget, je i ndershėm. Zoti e bėftė mirė edhe pėr ty.

Ajo u largua ngadalė si njė shpirt i humbur nė natė duke e lėnė Shpendin vetėm aty. Ai u afrua tek guri. Zinxhiri i hollė i floririt ishte pėshtjellė rreth ēelėsit sikur donte ta mbronte. Mendimi i parė ishte tė largohej por shkėlqimi i atij sendi ishte shumė tundues. Zgjati dorėn dhe e preku me frikėn se dora do t'i digjej e pėrcėllohej e fytyra ju skuq nga turpi kur mendoi se po vidhte njė send kaq tė ēmuar pėr atė grua tė mjerė qė i kish varur aty gjithė shpresat. Por dora jo vetėm qė nuk ju pėrcėlluapor u mbyll nė mėnyrė tė pavullnetshme duke e pėrfshirė brenda grushtit dhe si rrufe nė mendje i kaloi mendimi se ky send i pėrkiste nipit tė tij qė ishte edhe i saji. E vari nė qafė e zbriti kodrėn duke pyetur ndoshta pėr tė mijtėn herė veten se ē'duhej tė bėnte tani. Pa dhe njė herė ēelėsin qė tashmė nuk i dukej mė send i huaj, kishte diēka familjare. Diku e kish parė ose mė mirė kish parė njė tė ngjashėm, po tani nuk i kujtohej. Vrau mendjen por veē kujtime tė zbehta e tė ngatėrruara i vinin nė mendje. Nga sikleti filloi tė ndjente shumė vapė. Pėrse tė mos shkoj e tė bėj njė banjė, uji i detit duhet tė jetė i vakėt pas njė dite tė nxehtė si kjo e sotmja. Zhap zhupi nuk dėgjohej mbi rėrėn e bregut. U zhvesh lakuriq dhe u fut nė det. Uji sikur ja freskoi trupin por jo mendimet. Filloi tė notojė ngadalė pasi shpatulla i dhimbte akoma.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:14 pm

Pa e kuptuar ishte larguar nga bregu. Kur u lodh sė notuari qėndroi nė shpinė sipėr ujit duke kundruar yjet e natės. Kish kaluar edhe njė ditė dhe ai nuk kish mundur tė bėnte asgjė. Ajo mjegull e zymtė dhe neveritėse ndihej ngado nėpėr qytet dhe ai e kish vėnė re tek zbriste mbi ēatitė e shtėpive, mbi tryezat e kafeneve nė bulevard, mbi kalimtarėt qė ecnin rrugės, e nuk e vinte re njeri, asnjeri nuk ankohej pėr erėn e keqe e tė pėrzishme qė pak nga pak po helmonte tėrė qytetin. Njė tufė peshqish qė kėrcenin sipėr ujit e dukej sikur po fluturonin i tėrhoqėn vėmendjen. Larg dėgjoi krakaritjen e pulėbardhave qė sa vinte e shtohej dhe njė re e zeze po afrohej. Shpendi filloi tė notonte duke u bėrė mė i vėmendshėm e duke parė rrotull po ishte errėsirė dhe ai pėr njė moment pati zili macet qė mund tė shihnin edhe nė terr. Reja nuk ishte gjė tjetėr veēse tufa e pulėbardhave tė zhurmėshme. U qetėsua pak por papritmas dalloi njė njollė tė zezė qė i afrohej nė ujė. Mbushi mushkėritėme ajėr dhe ju dha krahėve i dėshpėruar duke shpėrfillur dhimbjen nė shpatull. Njolla i afrohej gjithnjė e mė shumė dhe ai dallonte tani tri rradhė dhėmbėsh tė mprehtė qė feksnin me njė shkėlqim tė ftohte. Dy sy, si dy copa akulli tė shndritshėm tė zie kishin fiksuar. Kaq e pata, mendoi, kot e kam qė notoj, nuk i shpėtoj dot. Megjithatė krahėt i leviznin me forcė e shpejtėsi e ai nuk e dinte se nė ē'anė po notonte, drejt bregut apo larg tij, nuk kish rėndėsi, shpejt, fort, ik. Ai nuk po merrte dot frymė dhe sytė ju errėn nga lodhja e tmerri. Klithmat e pulėbardhave u bėnė mė tė forta e ē'jerrėse sikur donin ti tėrhiqnin vėmendjen e t'a drejtonin. Praninė e pėrbindėshit e ndjente tani afėr, fare afėr. Ktheu kokėn pėr ta parė pėr herė tė fundit para se tė binte nder dhėmbėt e tij e ndjeu se koka ju pėrplas pas diēkaje qė lėshoi njė tingull tė mbytur. Duart i hasėn njė gjė tė drunjtė dhe kuptoi se ishte njė barkė druri e vogėl e braktisur aty nė mes tė detit. Forca Shpend, i thirri vetes. Mblodhi forcat e fundit qė i kishin mbetur, u kap aq fort sa mund tė kapesh pas fijes mė tė fundit tė shpresės qė fshihet brenda qėnies qė lufton pėr jetėn. Goja e hapur e pėrbindėshit tash ishte fare pranė tij. Forca! Ai u hodh njėkohėsisht me rrathėt e dhėmbėve qė po mbylleshin mbi tė. I rrėshqiti dhe u hodh mbi barke por ishte vonė. Zinxhiri i floririt kish ngecur nė njė nga dhėmbėt anėsorė tė gojės sė lemerishme. Shpend pėrkuli qafėn dhe ndjeu zinxhirin tek rrėshqiste duke e lėnė tė lirė. Qėndroi mė kėmbė mbi barkė e ndoqi me sy ate kokė tė lemerishme qe rrotullohej aty poshtė. Zinxhiri varej e vezullonte nėn ujė tek ndiqte levizjet e gojės grabitqare. Ja tek u ngrit sėrish, tri rradhė dhėmbėsh dolėn sipėr ujit jo shumė larg tij. Nė ēast, para se pėrbindėshi tė zhytej ai u zgjat e kapi zinxhirin, e tėrhoqi me forcė e ndjeu se u shkėput prej dhėmbit, por para se tė arrinte tė ngrinte dorėn lart pėrbindėshi bėri edhe njė sulm, e kėtė herė qe mė i shpejtė se ai. Ai ndjeu krahun brenda atij kurthi dhe ulėriti duke e tėrhequr fort. Pas njė fraksioni tė sekondės ndodhej i shėmbur mbi dyshemenė e drunjtė tė barkės tek mbante tė shtėrnguar fort pas trupit tė pėrkulur krahun qė i dhimbte deri nė lemeri. U drejtua pak nga pak, duke parė me frikė krahun qė zbulonte dhe shpirti i erdhi nė vend. Nuk ishte dhe aq keq, ishte i tėri, i ējerrė e i kullonte gjak, por ishte i tėri. Kish qenė mė i shpejtė se sa e kishte menduar, kish terhequr krahun para se goja tė mbyllej plotėsisht. Dhembja kish qenė imagjinare, kish imagjinuar krahun e kėputur nė atė gojė tė lemerishme. Por krahu i dhimbte gjithsesi dhe ai e preku pėr t'u bindur se ishte aty. Filloi tė lėvizte ngadalė gishtat, pastaj i futi nė gojė dhe i thithi. Shija e gjakut e bindi se krahun nuk e kish humbur. Pat dėgjuar se edhekur njerėzve ju kėputet ndonjė gjymtyrė ata ndjenin dhembje sikur t'i kishin pėrsėri. Desh Zoti nuk qe kėshtu pėr tė. Krakėritjet e pulėbardhave i tėrhoqėn vėmendjen sėrish. Ishin tė egra. Shikoi pėrreth dhe gjaku i ngriu nga tmerri. Nuk ishte vetėm njė peshkaqen, disa syresh silleshin aty. Kjo e demoralizoi. U shtri nė fundin e barkės i mbledhur grusht si njė i mjerė. Mė kot ishte munduar, tani do t'a sulmonin e do t'a bėnin copė e thėrrime. Nuk e kish menduar kurrė fundin e tij kėshtu, nuk do tė kish as edhe njė varr, e si do tė mund ta varrosnin, ku t'i gjenin gjymtyrėt e tij, do tė duhej tė vrisnin e t'u hapnin barkun njė kolonie peshkaqenėsh. U drejtua nė shpinė dhe vėshtroi yjet. Ai engjėll i vogėl shkėlqente mes tyre dhe i buzėqeshte. Si do e kesh hallin vogėlush, mendoi. Papritmas vendosi tė mos mendonte mė pėr tmerrin qė e priste. Minutat e pakta qė i kishin mbetur do t'ua kushtonte atyre pėr ē'kish patur mė tė shtrenjtė nė kėtė jetė. Buzėqeshja mbuloi fytyrėn e tij kur i erdhi pranė fytyra e nėnės, pastaj babai me gjyshin e gjyshen, e shoqja dhe Vesa kur ishte ende e vogėl dhe njė e qeshur e hareshme kumboi nga buzėt e tij kur Shpendi i vogėl zgjati dorėn e i pėrkėdheli faqen duke e tėrhequr shpejt se u gėrric nė mjekrrėn e tij qė kish ditė qė nuk e kish rruar. Njė goditje e fortė erdhi nga fundi i barkės qė u shoqėrua nga njė tjetėr nė tė majtė tė saj. Sulmi kish filluar. Shpendi u shkėput nga vegimet, pėrfytyroi tmerrin qė e priste e... humbi ndjenjat. Dy fasha drite u kryqėzuan mbi barkėn e tij dhe zėra njerėzish vinin nga larg, shumė larg, sikur vinin nga fundi i detit...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:14 pm

Lajmin se Shpendin e kishin gjetur tė katandisur si mos mė keq nė fundin e njė barke tė vjeter tė braktisur nė mes tė detit ku kishte rėnė pre e njė tufe peshkaqenėsh, e morem tė nesėrmen tek pinim kafenė e mėngjesit. Tė gjithė mbetėm tėēuditur e u munduam tė gjenim me mend se ē'kish kėrkuar ai atje, por kur u kujtuam se ē'farė nuk mund tė prisje nga njė njeri si ai me mendje tė ēakėrdisur, tundem kokėn e hoqėm dorė. Ajo qė mbeti shqetesim pėr tė gjithė aty, si edhe nėpėr qytet ishte prania e peshkaqenėve nė ujrat e bregdetit tonė. Sa pėr Shpendin, nė vend tė rrobave gjeti njė grumbull rreckash qė dukeshin si tė shqyera nga njė bishė e egėr. Dikush u tall me tė dhe i tha se kish qenė me me fat qė kish qėlluar nė gojė tė peshkaqenit se sa brenda atyre plaēkave. Qeshėm tė gjithė me kėtė shaka pa e ditur se sa e vėrtetė ish...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:14 pm

Altini qėndroi pranė bregut. Zhurma e lehtė e valėve dhe shishja e uiskit qė kish nė dorė sikur e qetėsuan. Ishte e dyta kėtė pasdite. Disku i diellit u kredh nė ujė dhe errėsira si pelerinė e vakėt e zezė e pėshtolli ngadalė. Tashmė nuk kishte mė frikė, alkooli kish bėrė punėn e tij e ai ishte tani larg njerėzve e zhurmave tė qytetit. U shtri mbi shpinė nė rėrė e vėshtroi qiellin. Paqe, qetėsi. Humbi sensin e kohės. Asgjė nuk lėvizte pėrveē valėve. Diku dalloi njė hije qė afrohej bregut tė detit, ishte ai budallai i shkretė. Diēka i therri nė krahėror kur mendoi se edhe ai kish pjesėn e tij tė fajit qė ishte katandisur ashtu. Pothuaj e kish harruar. Njė ndjenjė mėshire erdhi e u rrit brenda tij e ai u ngrit tė shkonte e t'i kėrkonte falje. Por ishte tepėr vonė, ai tashmė po notonte nė uje e ai nuk kish dėshirė t'i shkonte pas. Do ta priste aty. Filloi tė ndjente njė erė tė keqe. Nga vinte? Ndoshta nė rrugėn pranė do tė kish shpėrthyer ndonjė pusetė a kanal i ujrave tė zeza. Ngrihu, i tha vetes, ik tani, ėshtė vonė. Por gjymtyrėt nuk ju bindėn, gjaku ishte i pėrgjumur nėn veprimin e alkoolit. Ndjeu t'i mbylleshin qepallat. Kish gjumė. Dikush filloi t'a tėrhiqte zvarrė, ngadalė drejt territ dhe atij ju fanit fytyra e fallxhores me sy tė pėrlotur...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:15 pm

Shpendi nuk i gjeti ēelėsat e shtėpisė, do ti kishin rėnė diku aty pranė rrobave por rėra e heshtur e dinake i kish mbuluar. U kthye nė shtėpi e provoi tė shkallmonte derėn por fiziku i tij i dobėsuar nuk mund tė pėrballej me derėn e blinduar tė cilėn e kish vėnė para ca kohėsh. Tė gjithė ishim habitur kur e kishim parė t'a porosiste, por kishim tundur kokėn si pėr shumė gjėra tė pakuptimta qė trillonte mendja e tij. Nė lagjen tonė nganjėherė harronim edhe t'i mbyllnim dyert e shtėpive pasi nuk luante gjė askush. Pastaj ishte dhe kohė bollėku. Bekuar qofshin ato firma ku futnim paratė e merrnim ato pėrqindje tė majme. Nė fillim na ishin dukur tė dyshimta por mė pas ja kishim ndjerė lezetin. Dikush shiste shtėpinė e i fuste paratė nė to. Mė pas me pėrqindjet blinte njė tė re. Mendimi qė tė shisja kjoskėn e tė jetoja me interesin e parave tė saj piqej gjithnjė e mė shumė nė mendjen time. , do t'u merrja me shumė se ē'fitoja duke punuar tėrė ditėn. Kafenetė ishin plot me njerėz qė nuk kishin mė nevojė tė punonin. Jetesėn e kishin tė siguruar. E askush nuk e ndjente atė erė tė vagullt e tė qelbur qė dalėngadalė nderej mbi lagjen tone si nė tė gjitha lagjet e tjera. Nejse e patėm lėnė tek Shpendi. Pasi nuk e hapi dot derėn kryesore, filloi t'i binte rrotull shtėpisė. Nė pjesėn e prapme, poshtė nė fund tė murit ishte dritarja e vogėl e qilarit. Ai i dha njė shkelm e ndjeu dėrrasat e kalbura qė u krisėn sė bashku me xhamin qė u thye e njė copė e tij ju ngul nė shapkė. Shkuli copat e xhamit qė kishin mbetur si stėrdhėmbėsha. Vrima qė u hap ishte e vogėl dhe e ngushtė por edhe ai njė grusht njeri kish mbetur. U shtri pėrtokė e u zvarrit brenda. Supi filloi t'i dhimbte pėrsėri pasi u pėrplas pėrtoke por nuk i dha rėndėsi. Nė shtėpi kish njė ēelės rezervėe ai uronte vetėm qė tė mos e gjente mbyllur derėn e qilarit. Ndenji pak ēaste sa tė mėsohej me gjysmėerresirėn aty brenda. Kish kohė qė nuk kish hyrė aty, pas vdekjes sė gjyshit zbriste shumė rrallė. Kujtimi i atyre ditėve tė bukura tė fėmijėrisė qė kalonte me tė, i bėnte keq. Sipas tij, gjyshi kish qenė njeriu qė e kish dashur mė shumė nė kėtė botė dhe kujtimi i tij ishte i shtrenjtė pėr tė. Ai i kish mėsuar tė thosh lutjet, aty fshehtazi, i lexonte e i spjegonte biblėn qė tė mos i dėgjonte askush. Asnjė nuk duhej ta dinte, ishte njė sekret mes atyre tė dyve, gjyshit dhe nipit. Ja tryeza e vjetėr, karriket ku uleshin, njėra e madhe dhe tjetra mė e vogėl, karrike fėmijėsh. Padashur Shpendi u ul nė kėtė tė fundit. Pėrfytyroi gjyshin nė tjetrėn. Solli nė mend zėrin e tij, tė ngrohtė, tė dashur qė e mbyllte mėsimin: "Qė tė jesh pranė Zotit bir, bėj mirė, bėj mirė dhe gjithmonė bėj mirė. Vetėm kėshtu nuk gabon kurrė. " Dhe ai me atė zė fėminor si cicėrimė bashkohej me tė: " Bėj mirė, bėj mirė, bėj mirė. " E pastaj shpėrthenin nė tė qeshura e ai i jepte paratė pėr akullore. Nuk ishin paratė qė lakmonte Shpendi, ishin ato orė tė lumtura qė kalonte duke qeshur e lozur me gjyshin, ato orė tė cilat gjyshi ja kushtonte atij dhe vetėm atij. "-Gjysh, -pėshperitiai me njė fije zėri, - tė kam zhgėnjyer". Lotė tė nxehtė filluan t'i rridhnin faqeve e ai filloi tė deneste derisa u lodh e dremiti mbi karriken e vogėl...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:15 pm

Nje ditė pas arrestimit, Arif Zikoja ja doli t'a nxirrte nga burgu Korinėn e bukur e nuk e zgjati por e ēoi drejt e nė shtėpinė e tij. Nadirja nuk pati guxim t'i thosh as edhe njė gjysmė fjale. Ndėrsa ajo tjetra, e pacipė filloi tė sillej nėpėr shtėpi si tė ishte e saja. U sistemua nė dhomėn e miqve. Arifi kish kohė qė flinte nė dhomė mė vete e nuk vinte kėmbė nė atė tė sė shoqes. Nadirja nuk ishte veēse njė hije nė atė shtepi ku nuk e vinte re askush. Lante, pastronte, gatuante e pastaj tėrhiqej nė dhomėn e saj ku me kuranin nė dorė lutej e lutej qė diēka tė ndryshonte. Atė ditė nuk gatoi, kėtė punė e mori pėrsipėr ajo tjetra. Futi kuranin e shtrenjtė tė gjyshit nė ēantėn e dorės e doli. Duke zbritur shkallėt u kujtua se nuk kish ku tė shkonte e tė fshihej nga ky turp. Mori rrugėn e ju ngjit kodrės sė gurit. Tė paktėn me gurin mund tė fliste....

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:15 pm

Kur erdhi nė vete Altini, ishte terr i plotė e po i merrej fryma. Shpejt kuptoi se nuk ishte vetėm. Filloi tė thėrriste e tė kėrkonte ndihmė. Njė hije e zezė kutėrbuese erdhi e qėndroi sipėr tij e dalėngadalė filloi tė merrte formė. Dalloi dy zgavra ku digjej njė flakė e shėmtuar jeshile. Kujtoi shokėt e tij tė humbur e mori me mend ato qė mund tė kishin pėsuar. Qėnka edhe mė keq se e pata pėrfytyruar, rėnkoi ai. Flaka sa vinte e zmadhohej ndėrkohė qė jargė tė neveritėshme filluan t'i binin e t'i rrėshqisnin mbi fytyrė e trup. Altini ulėriu nga tmerri...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:15 pm

Fallxhorja qėndronte para tij dhe njė hije e rėndė trishtimi mbulonte fytyrėn e saj tė bukur, tė bukur edhe pse shprehte dhėmbje. Zėri i saj ishte pothuaj lutės: "Ngrihu Shpend, pėr hatėr tė Zotit, ngrihu e kėrko. Kėrko!" Shpendi brofi mė kėmbė duke bėrė tė rrokullisej tej karriken e vogėl. Ku tė kėrkoj, ku? Dėshpėrimi erdhi duke u rritur. Po humbte durimin dhe arėsyen. Filloi tė rrėmbejė sendet qė i kapte dora e t'i pėrplaste pėrtoke e pas murit. Tingujt ishin mbytės, qilari ishte ishtruar me dhe tė ngjeshur. Diku njė tingull i ndryshėm, mė i thatė i tėrhoqi vėmendjen. E ndoqi dhe vuri re se ndėn ishte njė send druri. Pastroi me duar shtresėn e hollė tė dheut qė ishte sipėr duke mos vene re se thonjtė i ishin katandisur si mos mė keq dhe i dhimbnin sidomos gishti i kafshuar nga peshkaqeni. Ishte njė kapak. Rrėmbeu njė leve qė ndodhej nė sergjenin e varur nė mur dhe e hapi. Forcat e braktisėn, nėn tė gjendej njė kapak tjetėr qė dukej prej plumbi. Si do tė bėnte t'a ngrinte, kushedi sa i rėndė ish. Ndenji disa minuta me kokė tė shprazur, as tė mendonte nuk mundej. Pastaj si njė somnambul rrėmbeu sėrish levėn e nguli nė dhe nė cep tė kapakut tė plumbtė e duke lėshuar njė britmė tėrbimi i dha me sa forcė qė kishte. Kapaku filloi tė zhvendosej...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:16 pm

Njė baule e vogėl ishte aty poshtė, e vogėl por rrėzėllitėse. Duhej tė ishte prej floriri. Prandaj dhe gjyshi e ka fshehur kėtu. Por ē'mė duhet mua tani floriri, ndoshta mė pare do t'i kish vlejtur, por tani... Shpendit i shpėtoi njė psherėtimė hidhėrimi kur kujtoi ato kohė qė vuanin pėr bukėn e gojės ndėrsa ky flori rrinte i groposur kėtu. Kujtimi i gjyshit filloi t'i zbehej, dhe ai e kishte mashtruar. E kish gėnjyer, dhe ai qė kish menduar se kish qenė njeriu mė i mirė nė botė. U bė gati t'i hidhte pėrsipėr pėrsėri pllakėn e plumbit e t'a mbulonte, por e dinte se forcat nuk do t'i mjaftonin. Pastaj... njė si mjegull e cila kėrkonte tė merrte formėn e njė kujtimi filloi tė errėsonte trurin e tij tė lodhur por nuk arriti tė merrte formė. Mbeti atje nė cep tė mendjes e mori formėn e pikėpyetjes, thua se kish pak tė tilla. Ku, ē'farė, kur. .? Asgjė. Ai e mori kutinė nė dorė. Ishte e rėndė. Medoemos. Me mundim e vuri mbi tavolinė dhe filloi t'a shqyrtonte me vėmėndje duke u kėrrusur mbi tė. C'do tė ketė vallė brėnda, ka gjė apo ėshtė bosh, ose ndoshta kaq e rėndė sa ishte mund tė ishte e tėra njė bllok, njė kallėp i asaj forme. E ktheu mbrapsht e vėreu me kujdes edhe anėt. Mori njė leckė e filloi t'a pastronte mė kot pasi nuk kishte pluhur mbi tė. Lecka i rrėshqiti nga duart dhe gishtat prekėn diēka. E preku me kujdes dhe e fėrkoi me forcė nė atė vend. Njė si sustė kėrciti dhe ai pa me habi se si njė pllakė e vockėl u hap e zbuloi njė vrimėz ēelėsi. U pėrkul edhe mė shumė. Tingulli qė lėshoi varėsja qė kish nė qafė kur u pėrplas me kutinė, ju duk tingulli mė i ėmbėl qė kish dėgjuar ndonjėherė. Hoqi varėsen nga qafa dhe pa e vėshtruar nėse mund tė ishte elėsi i duhur apo jo, me bindje tė plotė e futi nė vrimėzėn e vogė. Ndjeu kėrcitjen e lehtė tė bravės dhe me sytė kurreshtarė tė njė maceje ngriti kapakun ngadalė. Papritmas u ndje i freskėt e i shplodhur. Nuk thonė kot, kurioziteti e bėri tė vdiste macen, ndėrsa kėnaqėsia e ringjalli...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:16 pm

Shpendi qėndronte para kutisė pa kuptuar gjė. Njė bibėl antike. Dikur e kish parė por ku dhe kur nuk i kujtohej. Njė lėmsh filli i trashė. Tjetėr nuk kish. Kutia ishte e shtruar me njė karton tė trashė ju duk atij, por kur ktheu kutinė pėrmbys ajo ra dhe sapo e mori nė dorė vuri re se ishte njė fletė pergamene. Njė grua e trembur me njė foshnjė tė njomė qė e mbante shtėnguar nė gji, njė burrė me ngritur krahėt ngritur mes tyre e njė qėnieje tė shėmtuar tė zezė e cila kish pak a shumė formėn e njeriut e donte tė ngulte njė thike mbi krahėrorin e foshnjės. Edhe thika ishte e zezė. Vizatimi ishte ishte i vjetėr por shihej qartė tmerri nė sytė e gruas, e Shpendi u lemerit kur vėreu sytė flakėritės nė zgavrat e zeza. Jargė i vareshin nga goja. Pati pėrshtypjen se po binin mbi tė. Nuk kish mė dyshim, ajo qėnie e shėmtuar ishte pėrbindėshi i tij dhe ajo foshnja... Ju prenė gjunjėt. Ishte shumė i dobėt pėr t'a luftuar, a nuk e kish pėrplasur pas murit pa bėrė as mundimin mė tė vogėl? Mund ta kish bluar aty dhe nuk do t'i kushtonte gjė. Atėherė pse e kishte kursyer, apo sepse i duhej qė t'i sillte ata dy djemtė e tjerė? Kjo duhej tė ishte. Vetėm kaq? Sė fundmi donte foshnjėn, nipin... Nuk ke pėr t'i marrė, jo, nuk tė ndihmoj mė. Papritmas kish filluar tė fliste me vete. Ideja se ajo gjėja fuqizohej pas ē'do tė riu qė vriste i kaloi si vetėtimė nė tru. Eshtė mjaft i fuqishėm edhe tani pale... Ju kujtua ajo natė qė kishte bėrė paktin me tė e sytė ju errėsuan.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:16 pm

Kur erdhi nė vete ju deshėn disa ēaste t'i kujtonte tė gjitha e filloi tė vriste mėndjen. Duhet tė jetė njė zgjidhje, duhet tė jetė patjetėr. Nuk kish kuptim qė gjyshi i tij t'i kish ruajtur aty ato sende nėse nuk do tė vlenin asgjė. Apo ish thjesht njė libėr i vjetėr me ndopak vlerė. Ishte diēka tjetėr, pėr kėtė nuk kish mė dyshim dhe zgjidhja duhej tė ishte aty. Filloi t'i shqyrtonte me kujdes njė e nga njė. Libri ishte njė ungjill i vjetėr. Filli ju duk fill i zakonshėm mėndafshi, veēse ishte i trashė si spango. Mori nė dorė fletėn e pergamenės e ju afrua dritares. Pas pak do tė binte muzgu. Njohu pėrsėri pėrbindėshin e tij, por kėtė tashmė e dinte. Vėmendjen e pėrqėndroi tek burri qė i qėndronte pėrpara. Nuk dukej tė ishte div si ai i pėrrallave me muskuj tė spikatur, ishte njė njeri i zakonshėm. Nuk kish as edhe njė armė nė dorė. Po diēka kish. Nuk po e dallonte dot. Rrėmoi nėpėr kutitė e vjetra tė gjyshit nė sergjenat e qilarit e gjeti njė lupė. E rrėmbeu duke menduar se sa herė ish matur t'i hidhte ato gjėra tė vjetra e nuk e kish bėrė. Tani po qė shihte mė mirė. Ishin dy libra, njėri identik si ai qė kish mbi tavolinė, tjetri ishte njė kuran. Mirė, edhe kėtė e gjeti. Po nė dorėn tjetėr? Ish njė shishe, dukej si ato shishet ebukura tė parfumit. Nuk kish gjė nė terezi ky burri kėtu, nuk mundej ajo forcė me dy libra e njė shishe parfumi. Filloi tė zbriste lupėn ngadalė pėrgjatė vizatimit. Njė varėse e ēuditėshme, njė zinxhir ku ishin varur njė kryq e njė gjysmėhėnė qė rrinin pranė e pranė. Atij i erdhi pėr tė qeshur. Kjo ishte ēmenduri, duhej t'i kishin bėrė sytė. Fėrkoi sytė e u pėrkul mė shumė mbi lupė, nuk kish gabuar. Zbriti lupėn mė poshtė, diēka kish tė varur nė brez. Njė send i shndritshėm, njė dry qė nga shkėlqimi duhejtė ishte po prej ari. Vazhdoi mė poshtė por asgjė tjetėr qė t'i tėrhiqte vėmėndjen. Mori njė copė letėr e shkroi: Bibėl-kuran-shishe parfumi- varėse- dry. Mori dhe njė herė lenten nė dorė dhe e kaloi pėrsėri nė tė gjithė pergamenėn. Asgjė tjetėr qė t'i tėrhiqte vėmendjen. Futi sendet nė kuti dhe e rrasi sėrish nė gropė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:16 pm

Tashmė kish rėnė muzgu dhe zhap zhupi i trishtėm u drejtua nga kafeneja. Kish nevojė pėr njė kafe tė fortė qė t'i shtjellonte mendimet. Nuk kish rrugė tjetėr, ishte kapur pas kėtij filli edhe sepse nuk i besonte shumė. Mendja i rrotullohej rreth pergamenės. Biblėn e kish por duhej tė gjente atė librin tjetėr, dhe ai as qė e kish idenė ku t'a kėrkonte. Ku? Hap pas hapi bindja se i kish parė dikur kėto sende ju forcua. Duhej vetėm tė kujtohej. Mendimi qė tė shkonte e tė trokiste nė derėne ndonjė psikologu e t'i kėrkonte ta hipnotizonte e ta kthente pas nė kohė... Nė ē'kohė? Nė atė tė gjyshit, sigurisht. Po pėrse me gjyshin? Gjysh sa gjėra mė ke fshehur? Ka gjėra mė tė ēmuara se floriri, i kish thėnė dikur ai. Kur ja kish thėnė kėto fjalė? Zhap zhupi u ndal. Pamja e njė dhome tė mbushur me njerėz qė luteshin, njė kuti e futur nė gropė dhe pllaka e plumbit qė binte mbi tė ju fanitėn tė turbullta. Kutinė e njohu, gjyshin me veshje prifti, e njohu gjithashtu. Po tė tjerėt kush ishin? Kishte burra e fėmijė e njė nga ata ishte vetė ai. Po fėmijėt e tjerė? Mbante mend qė kish pyetur se pėr cilin ishte ai thesar qė po groposnin dhe i kishin thėnė se ishte pėr atė qė do t'i nevojitej kur tė vinte koha. Tė tjerėt mbanin diēka nė duar por atij nuk i kujtohej se ē'ishin. Pėr njė djalė tė vogėl siē ishte ai, kjo ishte veē njė lojė. Por ēfarė loje? Mos vallė njė karnavale se njė burrė tjetėr ishte veshur si hoxhė dhe... njė libėr kish ndėr duar, duhej tė ishte kurani. Gjėrat pak e nga pak po zinin vend. Vėrtet? Ishin kujtime apo ishte fantazi e krijuar nga truri i tij i lodhur. Po tjetėr? Me gjithė sforcimin e tij Shpendit nuk ju kujtua asgjė tjetėr e pamja u zhduk. Ai nxitoi hapin.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:17 pm

Ne u habitėm kur nė tryezėn tonė gjetėm Shpendin. Nuk ulej kurrė aty brenda nė kafene dhe shikimi ynė ra padashur tek stoli qė rrinte bosh atje jashtė. U ulėm sikur kjo tė ishte e zakonshme. Shpresėn se njė ditė miku ynė i ēmendur do tė kthehej tek ne "normalėt" nuk e kishim humbur asnjėherė. E pėrse jo? Por shikimi i shqetėsuar i syve tė lodhur e tė skuqur na e ftohu pėrsėri. Nė fillim ai nuk foli. Pastaj tha:

- Kush e mban mend gjyshin tim?

Ne shikuam njėri tjetrin nė sy. Tė gjithė e kishim njohur e respektuar atė plak tė mirė e tė kėndshėm i cili gjente gjithnjė kohė tė na tregonte ndonjė histori apo pėrrallė kur ja kėrkonim. Kujtonim mbrėmjet e ngrohta tė verės kur i rrinim rrotull dhe e dėgjonim me gojė hapur. Dinte tė tregonte bukur. Tė mahnitėshme ishin pėrrallat e tij. Mė tė preferuarat ... ishin tė gjitha tė preferuara. Na kish bėrė pėrshtypje ajo e gladiatorit qė kishte vrarė veten nė vend qė tė vriste shokun e tij tė ngushtė dhe kjo sipas tij kish ndodhur ja atje, tek amfiteatri i qytetit tonė, nė mes tė arenės. Dhe atje ku kish pikuar gjaku i tij kish ēelur njė lule. Ai na kish vizatuar atė lulen e bukur tė kuqe qė ngjante me njė lulėkuqe. A nuk i kujtoheshin Shpendit kėto? Ne flisnimduke ndėrprerė njeri tjetrin dhe shihnim se shqetėsimi nė sytė e tij rritej. Po, i kujtoheshin, edhe se ai ishte mė i vogėl se ne nja dy vjet, diferencė kjo jo e madhe, por jo pėr mosha tė njoma. Ai pėrpinte ēdo fjalė e tundte kokėn. Mua m'u kujtua se kisha dėgjuar gjyshin tim tė thoshte se gjyshi i gjyshit tė Shpendit kish ardhur nga shumė larg prandaj dinte gjithė kėto gjėra. Diku Shpendi na ndėrpreu.

- Cilėt ishin shokėt e tij?Mund tė gjejmė ndonjė?

Kjo pyetje na la me gojė hapur e ne i hodhėm njėri tjetrit njė vėshtrim kuptimplotė. Ai vazhdonte tė mos ishte nė vete. Shokėt e tij kishin vdekur me kohė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:17 pm

Megjithatė kjo pyetje na vuri nė mendime e tek vazhdonim tė pinim tė heshtur kafenė filluam tė rrėmonim nė kujtimet tona tė fėmijėrisė. Kish qenė vėrtet e bukur fėmijėria nė lagjen tonė. Nuk ishim si lagjet e tjera tė ndara sipas fesė, ku ishin ose vetėm myslymane ose kristjanė, megjithėse edhe nė to nuk kish kushedi ēfarė fanatizmi. E jona ah, e jona kish nga tė gjitha. Kishte familje myslymane, muslyman bektashinj, katolike, ortodokse e ne fėmijėt gėzonim tė gjitha festat e tyre. Hanim hashure nė festat e bektashinjve, qingjin e bajramit e tė pashkės, vezėt e kuqe tė krishtlindjeve, i thyenim gjithė qejf me njėri tjetrin e kush do tė dilte mė i fortė mburrej, hanim byrekun e qumėshtit me shprese se monedha do tė na qėllonte nė pjesėe do tė ishim me fat pėr gjithė vitin. I gėzoheshim rrobave tė reja qė na blinin pėr ēdo bajram. Dhe kjo derisa njė shkollė e qytetit u ngrit kundėr fesė e festat filluan tė bėheshin fshehtas e u rralluan, e me vdekjen e gjyshėrve tanė, nuk u bėnė mė. Mbeti vetėm gjeli i detit pėr vit tė ri ku lakmonim kofshėn. Gjyshi i Shpendit ishte ortodoks e kisha dėgjuar se kish studjuar pėr prift jashtė shtetit ndėrsa e shoqja ishte katolike. Nuk e kishim patur idenė se ku qėndronte ndryshimi mes katolikėve e ortodoksėve dhe as qė e vrisnim mendjen pėr kėtė. Pak mė tej shtėpisė sė Shpendit ishte shtėpia e gjyshit tė Nadires, sė shoqes sė Arifit, dhe ai me duket se kisha dėgjuar se kish studjuar pėr hoxhė nė Stamboll, por kėto ishin fjalė qė veshi m'i kish kapur pa dashur tek luanim e vraponim nga shtėpia nė rrugė e anasjelltas, me atė nxitimin qė kanė fėmijėt pėr tė luajtur sikur ta dinė qė koha e lodrave ėshtė e shkurtėr e kalon shpejt. E cila kohė nuk kalon shpejt? A nuk kalon shpejt rinia me simpatitė e dashuritė e para, a nuk rriten sa hap e mbyll sytė fėmijėt e nuk arrijmė t'i gėzojmė, pasi tė rrembyer nga hallet e punėt mendojmė se janė akoma tė vegjėl e ka kohė, dhe kur kujtohemi, nė vend tė vajzės e djalit tė vogėl, befas shohim para vetes njė grua tėre e tė bukur e njė djalosh tė pashėm? A nuk ēuditemi kur shikojme fotografi tė kohėve tė shkuara e nuk njohim veten nė to, aq shumė kemi ndryshuar? Po, Nadirja e kish patur gjyshin hoxhė dhe unė e kisha parė vetėm njė herė me ēallmė nė kokė, nuk mė kujtohet kur, por mė kujtohet se mė kish ardhur pėr tė qeshur. Babait tim i thonin " i pafe" sepse prindėrit e tij ishin tė feve tė kundėrta, por unė kam parė aq respekt, dashuri e mirėkuptim tė ndėrsjelltė nė atė ēift pleqsh sa kurrė nuk kam dashur tė di se kush ishte myslymani e kush i krishteri. Mbaj mend qė gjyshja ime mbante tė varur nė qafė njė varėse ku kish vėnė njė kryq dhe njė gjysmėhėnė, tė cilėn m'a kish dhuruar pak para se tė vdiste por unė ja vura nė arkivol kur e varrosėn, nuk dija ē'tė bėja me tė. Cudi, dhe ne ishim tė tėrė shokė qė luanim e bėnim zarare bashkė nėpėr lagje duke kaluar avllitė e kopshteve e duke vjedhur qershi e kumbulla, djem e vajza sė bashku e pastaj ishim dashuruar e martuar, biles edhe ai Arif Zikoja qė nuk mundnim ta shikonim me sy tani, dikur kish qenė shoku ynė i lojrave....

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:17 pm

Safeti, kėshtu quhet i ati i Altinit, hyri nė kafene me njė trastė leckeje tė vjetėr nė dorė dhe u drejtua nė tryezėn tonė. E shikuam edhe atė tė habitur pasi ai nuk vinte kėtu qė kur i biri ishte lidhur me Luanin nė ato punė tė fėlliqura, i vinte turp. Unė u ēova, mora njė karrike tjetėr dhe e ftova tė ulej. I porositėm kafenė. Muhabeti u bė kaps. Nuk dinim ē'ti thonim e prisnim tė fillonte ai i pari. Ai piu kafenė kokėulur dhe pa thėnė asnjė fjalė vuri trastėn mbi tavolinė dhe nxorri prej saj njė kuti tė vogėl teė praruar. Ishte shumė e bukur dhe ne ja ngulėm sytė tė habitur. Nga e kishte psonisur atė send tė bukur qė dukej sikur kish dalė nga pėrrallat e Sheherazades, apo mos ishte njė nga ato gjėrat e shumta qė kish vjedhur i biri? Ai nuk foli ende pėr disa ēaste e pastaj tha:

- Nuk ėshtė ashtu si e mendoni ju, e di. Ka qenė e gjyshit dhe ma ka lėnė mua. Me thėnė tė drejtėn nuk i kam treguar kujt dhe nuk do tė ndahesha prej saj, por kam hall. Altini ėshtė zhdukur.

- Ka ikur jashtė shtetit. - ja priti pėr habinė e tė gjithėve Shpendi.

- Jo. E kanė parė tė shkojė deri nė hyrje tė tragetit e pastaj ėshtė kthyer prapė. - u pėrgjigj me njė fill zėri Safeti, i vetmi qė nuk e kish vėnė re se ishte Shpendi ai qė kish folur. Shikuam kėtė tė fundit qė ja kish ngulur sytė e ēakėrdisur kutisė.

- C'ka nė tė?- pyeti duke zgjatur duart pėr t'a marrė.

Safeti u tregua mė i shpejtė. Rrėmbeu kutinė dhe e afroi pranė vetes duke e shtėrnguar fort me tė dyja duart.

- Njė dry, njė dry floriri dhe them se bashkė me kutinė duhet tė vlejė diēka. Mė duhen para se dua tė pajtoj dikė pėr tė kėrkuar tim bir. Paratė e tij mė ngjallin krupėn e nuk dua t'i pėrdor.

- Sa don pėr tė?- sytė e Shpendit digjnin ethshėm.

- Po ja... them nja pesė milion...

Ai nuk e mbaroi dot fjalėn. Si njė kafshė e egėr grabitqare, Shpendi u hodh mbi tė dhe ja rrėmbeu kutinė nga duart e doli duke vrapuar. Nė derė u pėrplas me Arifin i cili po hynte nė lokal me Korinėn e bukur. Nga pėrplasja Arifi humbi ekuilibrin e desh urrėzua. Sytė e tij tė gjelbėr u ndezėn. Shpendi mbeti njė moment i gozhduar nga ata sy e pastaj e shtyu mėnjanė e ja mbathi. Safeti i shkretė qė kish brofur mė kėmbė u lėshua mbi karrike duke mėrmėritur:

- O Zot ē'mė gjeti, ishte e vetmja shpresė qė kisha.

I porositem njė raki qė tė mblidhte veten dhe e siguruam se herėt a vonė Shpendi do t'ja kthente, ishte njė i metė fundja, por nuk ishte hajdut. Por me vete mendonim se sa tė pakta ishin shanset pasi nga njė i tillė ēfarė nuk pret...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:18 pm

Shpendi e bėri rrugėn pėr nė shtėpi me vrap. Kish filluar t'a ndjente atė erėn e rėndė e tė bezdisėshme nė ajėr. Sonte duhet tė vijė, mė ka lėnė mjaft kohė tė qetė, por sonte do tė kem vizitė. Zbriti nė qilar e hapi kutinė. Brenda ishtenjė dry i artė shumė i ngjashėm me atė tė pergamenės. E mori nė dorė dhe njė ndjesi e ngrohtė i pėrshkoi tėrė trupin e i dha forcė. Ky duhet tė jetė. E futi nė baulen e vogėl e pastaj u ngjit lart nė dhomen e gjumit ku kish fshehur paratė e drogės qė i kish marrė Tonit atė natė para se t'a hidhte nė bunker... Ky kujtim e bėri tė ndihej keq, e dinte se ē'tė keqe kish bėrė por tani nuk duhej tė mendonte pėr kėtė. Numėroi paratė, i futi ne xhep e doli prapė duke vrapuar. Ndjehej mė mirė, njė fije shprese se gjėrat po vinin duke u rregulluar po zinte vend nė shpirtin e tij. Dalloi Arifin qė kish zėnė vend pranė dritares sė kafenesė dhe shkėlqimi i gjelbėr i syve tė tij, tė ngjashėm me atė flakė tė neveritėshme nė ato dy zgavra tė zeza... po tjetėr ēfarė i kujtonte ajo ngjyrė? Atė shishen e vogėl tek pergamena. Mos vallė do t'i duhej...Ai lėvizi dorėn sikur donte tė largonte njė insekt tė bezdisshėm, nuk mund t'a bėnte kurrė... kjo nuk kish lidhje, megjithatė prapė diēka i rrėshqiste e nuk po e kapte dot, ishte aty nė atė cep tė trurit tė tij e nuk donte tė zgjohej. Pas njė ēasti ndodhej para Safetit dhe i hodhi mbi tryezė njė tufė parash.

- Ke dhjetė milion, numėroi po deshe!

E pastaj doli e u zhduk nėpėr natė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:18 pm

Po ta kish parė njeri nė fytyrė tek endej rrugėve, do tė mendonte se ish njė budalla i mjerė qė qante. Lotė tė hidhur pendimi e dėshpėrimi i zbrisnin faqeve tė ronitura. Si nuk u thanė xhanėm, mendoi ai, kam qarė kaq shumė kėto ditė. I vinte keq pėr Safetin apo pėr veten e tij qė nuk kishte patur guximin t'i thonte se nėse i biri nuk kishte hipur nė atė traget, nuk kish pėr ta parė mė kurrė edhe sikur tė harxhonte tėrė arin e botės? Pra e kish marrė, e kėsaj here nuk kish patur nevojė pėr ndihmėn e tij. Mirė qė tjetri ėshtė i kyēur aty brenda, por tani dhe kjo nuk e ngushėllonte. Pas Altinit ajo gjėja do tė bėhej akoma mė e fuqishme dhe Shpendi nuk kish as mė tė voglėn ide se si do tė dilte nga ky lėmsh tė cilin e kish ngatėrruar vetė. I vetėm nuk do tė mundėte. Padashur kėmbėt e kishin ēuar para bunkerit. Zot mė fal, dukej si njė gjė e gjallė qė merrte frymė e shtriqej i kėnaqur, i nginjur, por ai e dinte se shpejt do tė zgjohej e do tė kishte prapė uri, dhe atėhere nuk kish vrimė ku tė mund tė ishte i sigurtė i biri i Arifit dhe pėr nipin e tij do tė ishte fundi. Ku tė shkoj e tė pėrplasem? Kėmbėt e ēuan pėrsėri drejt kafenesė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:18 pm

Ishte vonė, ne e dinim qė ishte bėrė vonė, por nuk kishim luajtur vendit. Shpendi na kish ēuditur tė gjithėve. Nuk kish mundėsi tė ishte i ēmendur, por ē'po ndodhte me tė? Kujtuam ēdo fjalė tė tij, i kthyem mbarė e prapsht tėrė temat e asaj bisede por nuk po ja gjenim dot fillin. Ku i kish gjetur aq para? C'i duhej ai send qė e kish rrėmbyer ashtu? Hamendjet ishin tė shumta. Kishim rrokėllyer edhe nja dy gota tė tjera. Safeti ish larguar, po ashtu edhe Arifi. Kishin ikur pothuaj tė gjithė klientėte tjerė e kishim mbetur vetėm ne, qė ashtu tė trullosur nga rakia e kishim lėnė fare muhabetin e Shpendit e nuk e di se pėr ēfarė po qeshnim kur ja behu pėrsėri ai me njė copė letėr nė dorė.

- Mė duhen kėto sende! – tha.

Ne e kaluam letrėn dorė mė dorė. Njė bibėl, njė kuran, njė varėse, njė dry, njė shishe. Filluam tė qeshnim dhe mendimi se Shpendi ishte rregulluar nga trutė, na braktisi pėrsėri. Ai na shikoi nė sy njėrin pas tjetrit por nuk qeshi. Nxorri njė laps nga xhepi dhe i vuri kryq biblės e drynit.

- Kėto i kam. Tė tjerat mė duhet t'i gjej patjetėr!

- Kollaj, - i them unė, - nuk ėshtė zor t'i gjesh kėto gjėra. Dalim nesėr nė mėngjes bashkė, kalojmė nga xhamia dhe kėrkojmė njė kuran, ndėrsa nė treg blejmė varėsen dhe shishen.

Shpendi mė pa me inat.

- Mos u tall me mua. Po tė ish aq e thjeshtė do t'i kisha gjetur. Kurani qė mė duhet ėshtė shumė i vjetėr, varėsja, - dhe ai filloi tė zhkarraviste diēka nė fletė, - dhe shishja, - ai vazhdoi tė punonte me laps dhe kur mbaroi mė zgjati fletėn, - ėshtė kjo. Tash mė thuaj ku mund ti gjej nė mundesh?

Dora me tė cilėn mora fletėn zuri tė mė dridhej nga emocioni. Ishte... ajo... varėsja ime qė mė pat dhuruar gjyshja, vėrtet nuk ishte vizatuar aq bukur, po njihej, dhe isha i sigurtė qė ishte ajo. Atij nuk i shpėtoi kjo gjė. Mė kapi dorėn e mė vėshtroi drejt e nė sy. Jo, ky nuk ėshtė i ēmendur mendova padashur, ėshtė mė nė rregull se unė.

- Cfarė din pėr kėtė varėse? – pyeti me zė tė dridhur.

- Pėr ēfarė te duhet kjo varėse? -e pyes unė.

- Ti e ke parė? Din ku ndodhet, mė thuaj tė lutem qė po!- zėri i tij ishte lutės.

- Ka qenė e imja. E kam varrosur bashkė me gjyshen qė m'a kish falur.

Ai mė lėshoi dorėn e u lėshua mbi karrike. Ne ja kishim ngulur sytė. Jo tani alkooli kish mbaruar efektin. Gjendja ishte bėrė shumė interesante dhe ne ishim bėrė tėrė sy e veshė. Fati, i cili ishte ulur pranė meje lėvizi duke bėrė tė kėrciste karriken kuishte ulur.

- Tė duhet medoemos?- e pyeti.

Shpendi u bė gati tė fliste por trak truku i njė palė takave qė hynė brenda e tingėlluan nė atė lokal tė qetė nė atė orė tė vonė na tėrhoqi vėmendjen. Ishte Korina e bukur qė ishte kthyer pėr tė marrė ēantėn qė kish harruar aty mė parė. Ne e ndiqnim me sy. Pastaj u kthye me ato lėvizje tė hijshme e tė shkathėta e tek kaloi pranė nesh shikimi i ra mbi tryezė e pa vizatimin. Qeshi me atė tė qeshur kumbuese me tė cilėn u merrte mendtė djemve e me theksin qė e flasin gjuhėn tonė tė huajt tha:

- Arifi ka njė shishe tė tillė. E mban nė sallėn e pritjes e mburret me tė.

Ne e shikuam tė habitur por ajo qė na bėri mė shumė habi, qe Shpendi qė i mori dorėn e ja puthi. Ajo e tėrhoqi dhe u largua me kukurisma.

- Hajdeni!- tha ai, - Shkojmė nė varreza e mė trego varrin e gjyshes tėnde! – Dhe pa mė lėnė kohė tė mendohem, mė kapi pėr dore e mė tėrhoqi...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:19 pm

Ja ku ishim natėn nė mes tė varrezave, tė pestė, tek kerkonim varrin e gjyshes sime. Mendimi se ky i lajthitur donte tė hapte varrin e tė shqetėsonte kockat e asaj gjysheje tė mirė m'i cingriste nervat, por nga ana tjetėr kurioziteti ishte mė i fortė. Pėrse i duhej ajo varėse? Kuptohej se pėr tė kish rėndėsi tė madhe. Pastaj mė vriste ndėrgjegja se i kisha premtuar gjyshes sime se nuk do tė ndahesha kurrė nga ajo varėse dhe ... si mė kish thėnė, se njė ditė do tė mė duhej, nė mos mua... duhej t'a lija trashėgim, ndėrsa unė... Nuk ishte e lehtė t'a gjeje varrin pasi varret ishin shumuar e kishin gėrmuar vend e pa vend, edhe rruginat qė dikur i ndanin nė parcela ishin mbjellur me varre tė rinj. Mė nė fund e gjeta dhe u thirra tė tjerėve qė tėshpėrndarė mundoheshin mė kot tė lexonin emrat nėpėr pllaka. Nata ishte e ngarkuar me re tė zeza, e njė erė e fortė po ngrihej. Do tė bjerė shi, mendova, dhe eshtrat e saj do tė lagen. U mblodhėm tė gjithe rreth varrit e nuk dinim nga t'ja fillonim. Bari e kish mbuluar nga tė gjitha anėt e mua mė erdhi turp nga vetvetja qė nuk kisha gjetur pak kohė e tė vija e t'a pastroja si atė ashtu dhe varret e prindėrve tė mij. Shpendi u kerrus e filloi tė prekte anėt e pllakės sė mermerit e kur arriti nė krye dora ihasi diēka. E kapi dhe e ngriti. Ishte njė zinxhir i artė nė tė cilin dy sende tė vogla shndrisnin nė errėsirė, njė kryq i vogėl dhe njė gjysmėhėnė. Shpendi ra nė gjunjė aty nė mes tė varreve e ngriti duart e fytyrėn nga qielli dhe briti: -"Zot, tė falemnderit!"- Njė vetėtimė qė u pasua nga njė bubullimė e fortė, u duk sikur qielli i ktheu pėrgjigje. Shiu filloi me rrėmbim e ne u larguam duke vrapuar, pesė burra, si dikur kur ishim fėmijė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:19 pm

Shiu vazhdoi tė binte tėrė natėn. Trokėllima e tij nė xham pėrzihej me gjumin dhe ėndrrat tona tė cilat ishin nga mė fantastiket pas asaj vizite qė bėmė nė varreza. Dy duar tė dashura e tė kujdesėshme qė pėrcillnin ngrohtėsi e dashuri mė rregulluan ēarēafin mbi supe dhe unė mendova se ishte ime shoqe. Por kur u ktheva, pashė gjyshen pranė shtratit qė mė buzėqeshte. Desha t'i flisja por ajo vuri gishtin tregues mbi buzė "shėėėt". U tret nė errėsirė duke buzėqeshur. Unė brofa mė kėmbe. Nuk mė kish ndodhur kurrė mė parė. C'po ndodhte vallė? Mos vallė dhe Shpendin e vizitojnė tė vdekurit nė gjumė?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:19 pm

Shpendi ndodhej nė qilar duke shikuar sendet tek ndjeu prezencėn e asaj gjėje nė shtėpi. I vuri tė gjitha nė baulen e vogėl dhe i mbuloi. Nuk i dihej, po t'i gjente, ajo mund t'ja shkatėrronte e pastaj...Vėrtet po pastaj?

Neser mund t'i kish tė gjitha ato sende nė dorė por ēdo tė bėnte me to, ai nuk e kish idenė. Ishin vetėm sende. Ajo gjėja ish afruar e kish mbėrritur pas derės sė qilarit, ai e ndjente, ndjente atė frymė kufomash tė kalbura e dihatjen e saj.

- Shpendi!- nuk ishte mė pėshpėritje. - Dil qė andej!

Por ai nuk kish ndėrmend tė dilte, le tė vinte kėtu, fundja nėse donte ta vriste, pėr atė ishte njėsoj si atje lart si kėtu. Tingujt vinin mė tė zemėruar e ai dėgjoi zhurmėn e sendeve qė pėrplaseshin e thyheshin pas derės sė qilarit. Atėherė e kuptoi se ajo gjėja nuk mund tė hynte atje brenda. Mendimi se ato sende nė baulen e vogėl kishin fuqinė pėr t'a mbajtur larg e bindėn qė ishte nė rrugė tė drejtė. Nesėr do tė marr shishen e Arifit, ajo duhet tė jetė, mendoi ai. Ai fill mendimi qė kish pėrzėnė disa orė mė parė pėrpara derės sė kafenesė, u kthye e zuri vėnd nė trurin e tij dhe ai buzėqeshi padashur. Kish gjetur dhe njė send tjetėr qė i duhej, do t'a merrte me ēfarėdolloj ēmimi. Zhurmat pėrtej derės vazhduan edhe njė copė herė e pastaj pushuan. Ai kuptoi se ishte larguar pasi vendin e asaj ere tė rėndė e kutėrbuese e zuri ajri i freskėt e i pastruar nga shiu qė hyri nga dritarja e vogėl. U shtri nė dheun e ngjeshur dhe e zuri gjumi. Ai engjėllush i vogėl e gazmor zbriti dhe e puthi nė faqe. Shpendi buzėqeshi nė gjumė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:19 pm

Tė nesėrmen qyteti ziente nga lajmi se edhe tre a katėr djem tė tjerė ishin zhdukur pa nam e nishan e vazhdonin t'i kėrkonin. Me thėnė tė drejtėn shumė vetave nuk u erdhi dhe aq keq pasi ishin djem me reputacion jo tė mirė dhe u shprehėn me gjysėm zėri se ishte mė mirė kėshtu. Por lajmi nė mesditė se kishin gjetur njėrin prej tyre tė shqyer si mos meė keq nė breg tė detit, nė atė pjesė ku derdheshin ujrat e zeza, i bėri t'i vriste ndėrgjegja e tė kafshonin gjuhėn. Njė kutėrbim akoma mė i qelbur nderej mbi gjithė qytetin e ndihej edhe buzė detit ku njerėzit shkonin pėr tė thithur pak ajėr tė pastėr. Me rėnien e muzgut, rrugėt u shkretuan, njerėzit filluan tė kishin frikė tė rrinin jashtė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:20 pm

Lajmi qė i biri ishte zhdukur nga burgu i ra si njė kovė akulli mbi kokė e supe. Rojet betoheshin se ai kish qenė aty, se nė mbrėmje i kishin ēuar ushqim e cigare, por kur kishin bėrė kontrollin e rutinės gjatė natės, qelia kish qenė bosh. Nė dysheme kishin mbetur vetėm disa pika gjaku. Asnjė gjurmė tjetėr. Oficerėt vinin rrotull tė xhindosur dhe rojet e natės i kishin rrasur nė qeli. Asnjė nuk i besonte, me siguri kishin marrė para dhe e kishin lėnė tė ikte. Por zemra e saj prej nėne nuk ebesonte kėtė, e ndjente, njė rrezik i madh i kanosej tė birit. U end rrugėve derisa kėmbėt ju lodhėn e nuk e mbanin mė, kish ditė qė nuk hante, ēdo gjė qė kish tė bėnte me tė ushqyerit i ngjallte neveri. Padashur kėmbėt e kishin ēuar nė lagjen e vjetėr. Ja tek ishte dhe kafeneja e cila ishte ende bosh, njerėzit nuk kishin ardhur akoma tė pinin kafenė e mėngjesit, ndėrsa ajo nuk kishte vėnė dot gjumė nė sy e pa gdhirė kish shkuar nė komisariat. Pa stolin bosh e i erdhi keq qė Shpendi nuk ishte aty. Paēka senuk i fliste, ai e dėgjonte. U ul mbi stol me sytė ngulur nė kalldrėmin e vjetėr qė e njihte aq mirė. Ja, tek ai guri atje dikur ishte penguar e rrėzuar. Tek ajo qoshja tej nuk ishte afruar kurrė se gjyshja i kish thėnė dikur se atje njė herė njė kalė karroce i kish kafshuar faqen njė gruaje tė re tek kalonte rrugės. Kjo e kishte frikėsuar aq shumė sa ajo tėrė jetėn e saj kur shihte karroca me kuaj largohej me tė shpejtė. Po tani nuk kishte mė kuaj. Vetėm makina si kjo qė po kalon tani. Buria e makinės qė siē duket shoferi pėrshėndeti dikė e ktheu nė tė tanishmen. U ēua me kėmbėt qė i merreshin e u nis drejt shtėpisė me sy e shpirt tė tharė. Ajo tashmė e dinte, edhe pse thellė vetes sė saj nuk donte ta pranonte, nuk do ta shihte mė kurrė birin e saj. E ndjente...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:20 pm

Si somnambul u drejtua nė shtėpi. Kur hapi derėn dėgjoi tė qeshura qė vinin nga dhoma e tė shoqit. Si njė hije u pėshtet pas murit e u bė njėsh me tė. Nuk ishte hera e parė. Shumė herė. Dhe tani, me atė qė deri pak ditė mė parė ishte mė tė birin. Nuk do tė ndryshojė kurrė, mendoi, nuk mund tė rrinte pa i marrė tė dashurėn edhe tė birit. Dyshimi se ishte ai qė e kish futur nė burg tė birin nuk e befasoi, por erdhi e ju pėrforcua edhe mė shumė. Pra kjo kish qenė arėsyeja, pėr njė putanė kish tradhėtuar birin e saj. Hija u shkėput nga muri e hyri nė dhomėn e Luanit. Shkoi drejt e tek komodina e mori pistoletėn, e dinte qė ishte aty. Katandisur nė atė farė feje sa kishte frikė tė flinte pa njė pistoletė afėr, ja si kish pėrfunduar. Fajin e kish ai, qė tani ishte me putanėn nė dhomėn tjetėr. Mė mirė nė burg se sa njė jetė me ty, qen, mendoi tek hapte derėn e dhomės sė gjumit tė tė shoqit. Shtiu, njė herė, dy, tre ... derisa karikatori u zbras i tėri dhe kėrciti bosh. Hodhi armėn pėrtokė e u nis drejt sallės ku ishte ballkoni...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:20 pm

Shpendi shtėrngonte nė dorė shishen e vogėl e ishte bėrė gati tė dilte nga shtėpia e Arifit. Tė hynte aty e ta gjente kish qenė njė lojė fėmijėsh pėr tė. Pasi e zonja e shtėpisė kish dalė qė pa gdhirė dhe i zoti ish i zėnė... Kėrcitja e ēelėsit nė bravėn e derės sė jashtme e detyroi tė fshihej pas njė kolltuku. Kush tė ishte vallė, mos ndonjė tjetėr kish ardhur tė kėrkonte shishen? Ndjeu zemrėn t'i rrihte me rrėmbim nė krahėror. Figura e imėt e Nadires e qetėsoi. E pa tė pėshtetur pas murit tek dėgjoheshin zėrat qė vinin nga dhoma tjetėr. Pastaj ajo hyri nė njė dhomė dhe ai u bė gati tė dilte e t'ja mbathte. U ēua e bėri disa hapa tė kujdesshėm drejt koridorit por u kthye shpejt pasi pa Dirin tek po dilte nga dhoma me diēka nė dorė. Pastaj ndjeu tė shtėnat e shurdhėta tė armės me silenciator, zhurmėn e armės qė u pėrplas pėrtoke dhe ajo qė i kaloi pranė e doli nė ballkon. E gjitha kjo ndodhi aq papritur pėr tė sa kish mbetur i ngrirė dhe e ndiqte me sy. Befas njė dritė alarmi u ndez nė trurin e tij. U hodh drejt saj dhe e tėrhoqi nė ēastin e fundit tek deshi tė hidhej poshtė. "Shėėt"- i pėshpėriti pranė veshit, -Eja me mua! " E tėrhoqi pėr dore si njė fėmijė tė vogel e tek kaluan nė korridor u pėrkul dhe mori armėn qė ishte pėrtokė. E rrasi nė xhepin e pantallonave. Kjo grua kish vuajtur mjaft edhe kėshtu, nuk e meritonte burgun. Si dy hije ju pėrvodhėn shkallėve e dolėn jashtė. Mirė qė ishte ende shpejt e nė rrugė nuk kalonin shumė njerėz...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi