Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:21 pm

Ai i zgjati gotėn e mbushur me raki dhe e kėshilloi t'a kthente me fund. Ajo herė fiksonte dyshemenė me dhe tė ngjeshur e herė sytė e Shpendit. Ai rrinte i heshtur.

- E di, tė kam kėrkuar sot nė mėngjes? Tek stoli... - ajo fliste kuturu

Ai nuk i ktheu pėrgjigje por vėshtrimi i tij ishte i ngrohtė. Sa kohė kish qė askush nuk e shihte kėshtu. E shikonin me pėrēmim.

- Kam frikė pėr tim bir. Nuk ėshtė mė nė burg, ėshtė zhdukur...

Sytė e tij u shuan e fytyra ju zbeh.

- Cfarė!? Nuk ėshtė mė nė burg!?

Ajo nuk foli por ai tashmė nuk kish nevojė pėr pėrgjigje. Pra e kish marrė edhe atė. Nuk ishin bėrė shtatė ditė, por siē duket diēka ka nuhatur dhe ka shpejtuar. Ka frikė, mendoi, por kjo nuk e lehtėsoi. Ishte njė gare, kush tė dilte i pari, ai me gjėagjėzat e tij apo ajo gjėja qė fitonte pėrditė e mė shumė terren e fuqi. U alarmua. Duhej tė dilte, tė gjente edhe sendin e fundit, po nuk dinte se ku tė kėrkonte.

- Rri kėtu, mos lėviz. Unė do tė kthehem.

- Nuk kam ku tė iki. Pastaj ky vend mė zgjon kujtime tė mira. Unė kam qenė kėtu edhe herė tė tjera. Nuk tė kujtohet, ketu gjyshi im mė dhuroi njė kuran ndėrsa i yti tė dhuroi njė...

- Bibėl, - Shpendi ju sul dhe e kapi nga supet aq fort pa menduar se po i shkaktonte dhėmbje - Ku ėshtė, ku ėshtė... kurani?

- E kam lėnė tek guri...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:21 pm

E gjeti atje mbi gur tek pikat e fundit tė shiut qė kishin rėnė mbi tė po thaheshin. E mori ndėr duar dhe e puthi. Pastaj e fshehu ndėn kemishė e u kthye me vrap drejt e nė qilar. Nadirja ishte ashtu siē e kish lėnė, njė statujė e harruar, e braktisur. Ai qėndroi njė ēast. Mjerim dhe dėshpėrim, ja si do ta quante po t'a shihte nė ndonjė ekspozitė. Nuk i foli, ngriti pllakėn qė mbulonte gropėn nė mes tė qilarit e nxorri baulen e vogėl e tė praruar. E vuri mbi tryezė e filloi tė nxirrte ngadalė e me kujdes njė e nga njė sendet qė ishin brenda. Nga poshtė kėmishės nxorri kuranin dhe e vendosi pranė tyre. Tani nuk i mungonte gjė, po si t'i pėrdorte? Nadiren, qė njohu librin e saj, kureshtja e afroi pranė tryezės. Mori nė dorė lėmshin e fillit dhe pasi e rrotulloi disa ēaste nėpėr duar i filloi t'a hapte. Shpendi e shikonte me gojė hapur. Ajo la lėmshin mbi tavolinė e mori biblėn duke e vėshtruar me kujdes. Mendja e saj e mpirė diēka kėrkonte tė kujtonte. Lėvizi me kujdes gishtat mbi kapakun e prapėm, e fėrkoi me delikatesė dhe pėr ēudinė e Shpendit kapaku u nda nė dy pjesė, njė fletė u shkėput prej tij e ra pėrtokė. Ai e rrėmbeu dhe pa disa rreshta nė njė shkrim tė pakuptueshėm qė atij ju dukėn si hieroglife. E afroi letrėn pranė syve por nuk kuptonte gjė. Shkėndijėza e shpresės, e cila ju ndez pėr njė njė moment, u shua po aq shpejt. E ktheu nga ana tjetėr. Kish diēka tė shkruar edhe aty. Njohu kaligrafinė e gjyshit, nuk mund tė gabohej, pėr mė tepėr ishte shqip. E lexoi me njė frymė por nukpo ja nxirrte dot kuptimin, dukej sikur dikush ishte tallur me tė. Aq pa kuptim ju duk ajo qė lexoi sa mendoi se ishte e gjitha pjesė e fantazisė sė tij. Ose e gjyshit. Fjalėt nuk ishin tė huaja pėr tė, i kish dėgjuar edhe kur ishte i vogėl, gjyshi ishte munduar t'ja mėsonte pėrmėndėsh, por ai ishte aq i vogėl... Mbylli sytė e u mundua t'i sillte ndėrmend. Gjyshi qėndronte pėrballė tij dhe ai me atė zė tė hollė e tė brishtė... "O ti gjallesė e sė keqes dhe jehonė e saj... ardhur nga kontinenti i mbytur.... me paraardhėsit tanė...dėbuar nga vendi i faraonėve ku diell e lulėzim kish...nga Jeruzalemi ... ku farėn e mėshirės e dashurisė hodhi perėndia... nga Stambolli qė shkėlqim pat... o ti, krijesė e zilisė e makuterisė...qė ushqim ... vuajtje, lot e dert njerėzie ke... tė urdhėroj nė emėr tė asaj qė me zemėr beson njerėzia... lidhu me fijen e arėsyes...kalo nė ēelėsin e dritės ... nė vazon e harresės HYR!

Shpendi vuri re se bashkė me tė dhe Nadirja po thosh tė njėjtat fjalė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:21 pm

Nadirja tėrhoqi zinxhirin e hollė tė varėses me kryq e gjysmėhėne dhe sytė i shkėlqyen njė ēast. Ja vari nė qafė Shpendit. Ai e la ta bėnte. Pastaj mori nė dorė shishen e qelqtė dhe i fryu ngadalė brenda. Avujt e ngrohtė tė frymės sė saj veshėn qelqin nga brenda dhe filloi tė dukej diēka, nė fillim e turbullt por figura filloi tė merrte formė. Shpendi shikonte si i hipnotizuar. Ishte njė dry, nė vrimėn e tė cilit ishin futur dy fije, jo ishte njė fill i vetėm, skajet e tė cilit futeshin atybrenda pasi kishin bėrė njė rreth dhe poshtė drynit afėr vrimės ishte njė shishe sikur priste tė mbushej, tapa rrinte sipėr nė ajėr gati pėr ta mbyllur. Tashmė, Shpendi e kish ēdo gjė tė qartė.

- Nga i din kėto? – pyeti me njė fill zėri.

- Ishte njė lojė qė e kemi bėrė shpesh kur ishim tė vegjėl. Nuk tė kujtohet? Gjyshėrit tanė ishin miq e vinim shpesh kėtu.

Jo, atij nuk i kujtohej por i besonte asaj. Ra nė gjunje dhe i puthi duart me mirėnjohje.

- Rri kėtu e mė prit. Kam diēka pėr tė tė thėnė, ndoshta nuk ėshtė ajo qė pret tė dėgjosh por... do tė tė gėzojė shumė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:21 pm

- Tritol, dinamit, ē'mund tė gjesh, mė duhet patjetėr sot! – ma pėrplasi kėrkesėn e tij nė fytyrė sapo gjeti ēastin qė unė isha vetėm nė kjoskė. Ime shoqe nuk ishte ndier mirė atė mėngjes dhe unė isha gozhduar aty duke mallėkuar veten qė nuk kisha gjetur akoma guximin t'a shisja atė objekt qė na siguronte bukėn e gojės e t'i fusja paratė tek firmat.

- Nuk mundem. Sot duhet tė rri kėtu e tė shes. - i them.

- Pėr hatėr tė Zotit!

E pashė ashtu tė rrėnuar e mu kujtua nata e kaluar nė varreza ku gati kisha ē'varrosur gjyshen time e njė valė inati mė pushtoi tė tėrin.

- Hiqmu sysh Shpend! Nuk kam ku ta gjej!

- Do tė ma gjesh se s'bėn!- Sytė e tij shkrepėtinė duke mė kujtuar Shpendin e metė i cili kish filluar tė mė mungonte. Problemet kishin lindur nga ēasti qė e kisha kujtuar nė rregull nga trutė.

- Cfare don tė bėsh me tė? Kė don tė hedhėsh nė erė? Arifi ka vdekur, e kanė gjetur tė vrarė nė shtėpi.

Atij nuk i lėvizi qerpiku dhe kjo mė bėri tė dyshoja se mund tė ishte ai pas kėsaj vrasjeje. Pėrse jo, kish tė gjitha arėsyet pėr t'a bėrė, a nuk e kish kalbur ai nė burg? Shpendi budalla ishte i padėmshėm ndėrsa ky qė kisha para meje...

- Dėgjo kėtu, ti mė gjej atė qė mė duhet dhe unė do tė tė them se pėr ēfarė e dua. Sa pėr Arifin, besomė, ishte njė engjell para atij qė dua t'ja servir dinamitin, se kur...

Ai nuk e mbaroi dot fjalėn. Njė makinė policie ndaloi pranė kjoskės dhe Besimi doli prej saj. Ishte me uniformė por kjo nuk mė habiti shumė, nuk na e kish hedhur me atė koperturė qė kish krijuar. Ai ju drejtua Shpendit.

- Mė vjen keq por duhet tė vish me mua ne komisariat. Arif Zikon e kanė gjetur tė vrarė dhe dikush ka thėnė se tė ka parė tė sillesh aty rrotull. Do tė tė marrim nė pyetje.

- Nuk vi, nuk di gjė dhe nuk kam parė gjė!- Tha Shpendi me sytė qė i lėshonin shkėndija. Vura re se nė dorė mbante njė ēantė tė cilėn e shtėrngoi fort e po pėrgatitej t'ja mbathte. Do ta kapnin e do ta mbanin brenda dhe mirė t'i bėhej. Pale po kish guxim e vinte e mė kėrkonte tritol.

- Nuk duket dhe aq pėrgjigje prej budallai, - ja preu Besimi duke u bėrė shenjė dy policėve qė e shoqėronin tė afroheshin. - Eja me mua se do ta kesh pisk punėn!

- Lėre tė qetė zoti Besim, ai nuk ka qenė asgjėkundi pa mua kėtė mėngjes. - unė nuk njihja zėrin tim tek flisja. - E kam marrė qė herėt nga shtėpia pėr tė mė ndihmuar se kam gruan tė sėmurė. Nėse nuk beson shko e kontrollo. Pastaj tė tė vijė turp qė sillesh kėshtu me njė gjysmė njeriu. Nėse je i zoti shko e gjeje kush e ka katandisur kėshtu, ata futi brenda ti, e jo kėtė.

Besimi lėshoi krahun e Shpendit dhe erdhi e mė qėndroi perballė. Ishte skuqur i tėri nė fytyrė.

- Zotėri, duhet tė tregosh mė shumė respekt pėr uniformėn qė kam veshur- tha ai me zė tė ulėt por dukej se po ziente nga brenda.

- Respekti nuk fitohet me uniformė zotėri, - ja ktheva aty pėr aty pa m'u dridhur qerpiku-. C'ke bėrė pėr t'a fituar, je lodhur duke ndenjur nė kafene ndėrsa djem tė rinj janė zhdukur e vajzat tona shiten rrugėve tė Europės pėr njė kafshatė bukė?

-Mjaft! Mund tė tė zė besė qė ka qenė me ty?

Tunda kokėn nė shenjė pohimi. Ai u fut nė makinė dhe u largua. Zhap zhupi i lodhur i Shpendit m'u afrua.

- Faleminderit- tha me zėrin qė i dridhej.

- S'ka pėrse. Eja pas dy orėsh tė marrėsh ē'ka tė duhet.

E ndoqa me bisht tė syrit tek largohej i kėrrusur sikur njė mal me halle i rėndonin mbi supe. Mbylla kjoskėn e dola tė kryeja porosinė e tij. Nuk ishte punė e vėshtirė, ēfarė nuk gjeje ato kohė, mjaft tė kishe para e tė dije ku tė kėrkoje.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:22 pm

Ai shkoi nė kishė e ndezi shumė qirinj. U lut shumė e i kėrkoi falje Zotit pėr ē'kish bėrė. U lut qė Zoti t'ja sillte mbarė e t'a ndihmonte. Ndenji aty derisa u dogjėn qirinjtė. Kur doli jashtė, hapin e kish mė tė lehtė. Sot do t'i laj hesapet, duhet tė nxitoj. E vetmja gjė e mirė ishte se familja e tij nuk ishte kėtu. Ishte nipi i tij qė ajo gjėja donte, foshnjėn e lindur, foshnjėn qė bashkonte besimet e njerėzve tek Zoti. Ai engjėll i vogėl, po t'a shtinte nė dorė do t'i rriste pa kufi fuqitė e saj, do tė sundonte botėn. Ai fėmijė nuk kish qenė frut pėrdhunimi, kish frut dashurie rinie... Pėrse vallė gjėrat kishin marrė kėtė rrugė? Po si ka mundėsi qė Vesa ma kish mbajtur tė fshehtė, si ka mundėsi ... Si nuk e kisha kuptuar unė xhanėm se ē'digjej nė zemrėn e saj vajzėrore? Nuk ishte ajo qė ma pat mbajtur fshehur, isha unė qė nuk e kisha parė, se nuk doja ta shihja. Se doja qė ata sy tė bukur e tė dashur tė shkėlqenin vetėm pėr mua e nėnėn e saj, qė ai zė engjėllor tė tingėllonte vetėm ... Doja tė ishte pėrherė e vogėl, vajza ime... Isha unė egoisti... Mjaft me kėto, mendoi. Sido qė tė ndodhė, vetėm unė rrezikoj, ata janė tė sigurtė atje larg, kjo ka rėndėsi. Sot do tė jetė ndeshja e fundit pėrbindėshi im, sot. Le tė fitojė mė i forti. Befas ja shkrepi tė qeshurit. I fortė!? Ai!?

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:22 pm

Kisha dy orė qė e prisja dhe nuk kisha ngrėnė as drekė qė tė isha aty kur tė vinte. Kisha bėrė vetėm njė vrap nė shtėpi pėr tė parė time shoqe qė digjej nga ethet. Ime bijė i rrinte pranė e kujdesej pėr tė. M'u bė zemra mal tek e shihja e mendova se Zoti mė kish falur njė vajzė tė mirė, i dhėntė fat dhe e ndihmoftė. Ky mendim mė mallėngjeu. Djali ishte nė punė, e kisha porositur tė kthehej shpejt nė shtėpi pas pune e tė mos dilte. Kur mendoja se ē'kish ndodhur ato ditė, djemtė qė ishin zhdukur pa nam e nishan, zemra mė dridhej. I mbushur me atė ndjenjė paqeje e mirėsie qė tė jep familja u ktheva nė kjoskė duke pritur Shpendin. Vapa ishte ulur kėmbėkryq mbi qytet e nuk kish ndėrmend tė largohej. Kisha bėrė ndėrmend t'a qortoja pėrvonesėn por kur e pashė tė afrohej ashtu fill i vetėm nuk ma bėri zemra. Pa e pėrshėndetur i zgjata pakon ku kisha pėshtjellė atė qė kish kėrkuar dhe ai e mori gjithashtu pa thėnė asnjė fjalė e iku. Befas m'u kujtua e i thirra:

- Shpend, gruaja jote ka telefonuar nė shtėpinė time. Janė nisur sot nė mėngjes e sot mbrėma do tė jenė kėtu.

Atij i ra ēanta nga dora e unė pėr njė ēast pata frikė se mos ajo ngarkesė eksplozivi shpėrthente. Mbeti aty me krahė tė rėnė e mendova se do tė rrėzohej. Dola me vrap per t'i shkuar pranė por ai tashmė kish marrė ēanten e largohej me hap tė shpejtė. Unė mbylla kjoskėn dhe e ndoqa pas pa i rėnė nė sy i shtyrė nga meraku. Kish diēka shumė tė rrezikshme aty brenda nė atė pako dhe unė duhej ta dija se ē'do tė bėnte me tė. Ishte e drejta dhe detyra ime.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:22 pm

Ai duhej tė ishte aty brenda. E ndjente se ishte aty, kish punė me tė. Pas tij i vinte rradha vajzės e nipit tė tij. I kish lėnė pėr nė mbrėmje. Tanit po bėnte pushim, nga mbrėmja do tė dilte ... Bunkeri shkėlqente ftohtė nėn rrezet e diellit, sikur donte t'u thosh kalimtarėve qė t'i rrinin larg e tė mos e shqetesonin ato orė. Atij ju duk sikur dėgjoi britma qė vinin prej themeleve tė tij. U ul pėrdhe e hapi ēantėn. Nuk kish moment mė tė mirė se ky, po t'a linte pėr mė pas do tė ishte shumė vonė. Ai e dinte se kur tė mbaronte me Luanin do tė dilte edhe mė i fuqishėm. Mori frymė thellė dhe vuri re se ajri ishte vėrtet i ngrohtė por nė tė ndihej aroma e luleve qė vinte nga vazot nė ballkonet e shtėpive qė ishin mė tej. Siē duket po fle. U ngrit e qėndroi para derės sė bunkerit. Uli ēantėn nė toke dhe e la tė hapur. Tėrhoqi zinxhirin qė kish tė varur nė qafė e i puthi tė dy medalionet. Ngriti fytyrėn e duart drejt qiellit e u lut.

- Zot! Qofsh me mua. Mė ndihmo!

Pastaj nxorri lėmshin e fillit qė shkėlqeu ndėn rrezet e diellit. Duhej tė ishte prej mėndafshi.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:22 pm

Unė isha fshehur nė njė qoshe tė rrugices dhe e vėshtroja nga pas e mundohesha tė gjeja me mend se ē'po bėnte. E pashė qė i erdhi rrotull bunkerit e po tėrhiqte diēka. Dikush nga kalimtarėt ndalonte pėr ta shikuar tė ēuditur, por kur njihnin atė burrin e metė largoheshin duke vėnė buzėn nė gaz. Pasi mbaroi sė ardhuri rrotull, ndaloi para derės sė bunkerit, nxorri njė dry vezullues dhe e mbėrtheu mbi drynin e ndryshkur qė ishte aty. Fillova t'i afrohesha ngadalė. Ai kapi dy fijet e fillit qė i kish lėnė pėrtokė dhe i futi nė vrimėn e ēelėsit tė drynit tė artė. Cuditėrisht qėndruan. Nxorri dy libra qė i vuri njėri mbi tjetrin, mbi to vendosi njė shishe tė bukur dhe i mbajti poshtė drynit. Mua mė erdhi pėr tė qeshur. Por shpejt kjo dėshire mė kaloi. Njė zhurmė e tmerrshme u dėgjua tė ngrihej brenda bunkerit, njė si hungėrime e njė bishe tė egėr qė shqetėsohet kur i prishin gjumin e unė pata pėrshtypjen se bunkeri po ndėrronte formė. Filloi tė dridhej dhe toka rreth tij sikur po binte tėrmet. Shpendi u lėkund. Pa u menduar u afrova e u pėshteta pas tij. Tani dridhja e tmerri kaloi nėpėrmjet tij tek mua e filluan tė mė dridheshin gjunjėt. C'ish ajo ndjesi qė mė mbėrtheu, gjaku filloi tė rridhte furishėm nė dejtė e mij dhe ndjeva zemrėn tėmė ēahej nė krahėror nga vuajtja, zemėrimi, tėrbimi. Sytė m'u pėrlotėn dhe njė moment desh mė ra tė fikėt nga lemeria kur m'u duk sikur njė putėr e pėrbindėshme po dilte nga barku i bunkerit e donte tė mė mbėrthente. Dėgjova zėrin e Shpendit qė po pėshpėriste, diēka po thosh...Nė fillim kujtova se ish ēmendur pėrsėri, fjalėt ishin pa kuptim... nuk ishin pa kuptim, diku i kisha dėgjuar edhe unė, dikur i kam ditur pėrmėndėsh. Zėri i tij ishte i dobėt, bashkova zėrin tim dhe filluam t'i thonim nga e para, njė herė, dy, tre... "... nė vazon e harresės HYR"... U dėgjua njė ulėrimė e fortė e pastaj... u duk sikur gjithshka u qetėsua. Filli i tymit tė zi qė filloi tė dilte nga vrima e drynit e tė hynte nė grykėn e hollė e delikate tė shishes nuk mė habiti mė. Pas asaj qė kisha kaluar asgjė nuk mė bėnte mė ēudi...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:23 pm

Shpendi vendosi tapėn mbi shishen e cila kish ndėrruar ngjyrė e ish bėrė sterrė e zezė. Pastaj hoqi zinxhirin nga qafa dhe e lidhi rreth e qark shishes e nė ēast ajo humbi shkėlqimin, u duk njė zinxhir i ndryshkur metali tė zakonshėm. Edhe dryni nuk ishte mė i artė. Shpendi e hoqi dhe atė nga dera e bunkerit dhe sė bashku me sendet e tjera i futi nė njė baule tė vogėl tė artė e tė bukur e cila me t'u mbyllur u shndėrrua nė njė kuti tė shėmtuar teneqeje qė edhe po t'a shihte njeri rrugės nuk do t'ja kishte hedhur sytė dy herė por do t'ja kishte futur me shkelm. E futi nė njė ēantė e mori rrugėn pėr nė shtėpi. Nė fakt morėm tė dy rrugėn pėr nė shtėpi, pasi ishim aq tė lodhur sa nuk ecnim dot pa u pėshtetur tek njeri tjetri. Kur u ndamė e pyetase ē'kish ndėrmend tė bėnte me eksplozivin dhe ai mė tha se kur tė dilte do tė mė therriste e do ta vinim bashkė. Unė nuk vij, i thashė, kėto gjėra prej tė ēmenduri qė kalova sot me ty mė dalin e mė teprojnė pėr gjithė jetėn. Ai vuri buzėn nė gaz. E di qėdo tė vish, mė tha, dhe unė ika i zemėruar jo me tė, por me veten time se e dija qė ai kishte tė drejtė. Vajta drejt e nė shtrat dhe ashtu pis e tėrė djersė rashė nė njė gjumė tė thellė ku gjyshja ime e mirė mė bėri prapė vizitė duke mė buzėqeshur e pėrkėdhelur si atėherė kur isha fėmijė i vogėl...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:23 pm

Ish errėsirė e thellė kur dėgjova trokitjet nė dritare. U ēova dhe pashė Shpendin qė po mė priste. Dola jashtė dhe e ndoqa. Bunkeri ishte aty, vėrtet i zakonshėm m'u duk kėtė rradhė por hija armiqėsore i kish mbetur. Kjo nuk mė bėrishumė pėrshtypje, i tillė mė ishte dukur gjithnjė. Vumė dinamitin e u larguam mė tej. Ndezėm fitilat pasi kontrolluam qė nuk kish njeri qė kalonte rrugės e pritėm derisa filluan shpėrthimet e para. Mė pas ua dhamė kėmbėve e pėrfunduam nė breg tė detit. Kėtu Shpendi filloi tė mė tregonte diēka se si ky pėrbindėsh e kish ndjekur e torturuar qė nė kohėn e burgut, se si kish zbuluar pa dashur baulen e vogėl nė qilarin e shtėpise ...Dukej mė shumė si e folur pėrēart. Unė nuk i ndėrhyra, e lashė tė fliste e tė fliste, por ndėrkohė nuk po e dėgjoja mė. Kujtime qė mė vinin nga larg, shumė e shumė vite mė pare kur isha ende fėmijė, kur mendoja e ndjeja si fėmijė, pak mė i madh se Shpendi. M'u kujtua legjenda qė na tregonte gjyshi i tij e qė i ngjante aq shumė tregimit tė tij. Kur mbaroi sė foluri u ngritėm dhe u drejtuam lagjes sonė. Para se tė ndaheshim mė thotė:

- Nuk do tė shihemi pėr shumė kohė. Nesėr nė mėngjes do tė nisem tė gjej njė vend ku t'a varros atė gjėnė. Tani nuk e di se ku, por me siguri rrugės do ta kem mė tė qartė.Mė zgjati dorėn. Dhe unė i zgjata timen por pastaj ndėrrova mėnd. Hapa krahėt dhe e pėrqafova. Me mall, ashtu siē e pėrqafoja kur shkoja ta takoja nė burg. U ndamė dhe secili hyri nė portėn e vet...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:23 pm

Asnjeriu nuk i erdhi keq pėr bunkerin qė mungonte tė nesėrmen, biles morėm frymė mė lirisht. Nuk u zhduk mė asnjė djalė tjetėr dhe ajo dufmė e qelbur nuk ndihej mė. Por e keqja e kish hedhur farėn e saj dhe vite tė rėnda e tė vėshtira u desh tė kalonim. Ato firmat e famshme qė na kishin bėrė tė shijonim parajsėn pėr pak kohė, u zhdukėn me tėrė paratė e kursimet tona. Depo armėsh u hapėn e u armatosėn edhe fėmijėt. Njė kaos i vėrtetė, pushteti ra pėrsėri nė duart e kriminelėve. Besimi u largua e shkoi nė qytetin e tij tė lindjes ku fqinja e bukur ende e priste. Unė qė kisha shitur kjoskėn e kisha futur paratė e saj nė firmė, mbeta me gisht nė gojė e meqė punė nuk kish, mora rrugėn e kurbetit me gjithė familjen time. Per Shpendin nuk dėgjova pėr vite me rradhė. Kur u ktheva pas shumė vjetėsh se malli po mė mbyste nė atė qytet tė huaj, shumė tė bukur vėrtet, por qė mbeti pėrherė i ftohtė pėr mua, dėgjova se Shpendi ish kthyer e kish hapur njė lokal bar restorant e punėt i shkonin mirė. Shkova ta takoja e u ndala nė derėn e lokalit. Pas banakut qėndronte Shpendi me Ritėn. Ishte miku im, edhe pse flokėt i kish komplet tė thinjur. Befas shikimet tona u kryqėzuan e ai rendi drejt meje duke mė pėrqafuar. Nuk mundeshim tė thonim as edhe njė fjalė por buzėqeshnim si budallenj me sy tė pėrlotur. Mė pas zumė vend nė njė tavolinė.

- Gjysh, t'ju bie diēka?- dėgjova njė zė.

- Dy raki dhe dy kafe si fillim, - u pėrgjigj Shpendi. Pas pak ēastesh njė djalė i ri e i bukur u afrua me tabaka nė dorė. Ngrita sytė dhe ngriva i tėri. Unė e njihja atė fytyrė, ata flokė, ata sy... nuk kish mundėsi. Vetėm... buzėqeshjen e bukur jo. Nuk po ja ndaja sytė megjithėse Shpendi mė shtypte kėmbėn poshtė tryezės. Djali e vuri re qė po e shikoja e buzėqeshi si i zėnė nė faj.

- Thuaj tė vėrtetėn, tė ngjaj me dikė?

Unė nuk fola. Presioni mbi kėmbėn time u shtua.

- Thonė se i ngjaj shumė babait. - djali buzėqeshi pėrsėri.

Unė vazhdoja tė heshtja.

- E ke njohur babanė tim? Unė nuk e kam njohur, si ishte?- ngulmoi djali.

Fillova tė pėrtypem. C'ti thoja atij djali me buzėqeshje engjėllore? Cfarė?

- Ishte i ri dhe i bukur si ti- i thashė mė nė fund.

Djaloshi tundi kokėn duke qeshur.

- Kėshtu mė thonė tė gjithė - e u largua pasi vendosi gotat e rakisė e filxhanet mbi tavolinė. Unė ju ktheva Shpendit e me njė notė qortimi i them me zė tė ulėt:

- Kėtė nuk duhej tė ma kishe fshehur.

- Mė fal, nuk duhej tė ta kisha fshehur.

- Gjyshe Diri – dėgjova zėrin e djalit prapa meje e ktheva kokėn. Ai i ishte hedhur nė qafė njė gruaje, fisnike, me flokė tė thinjur ku njoha tiparet e shoqes sonė tė fėmijėrisė. Ishin shumė gjėra qė shoku im m'i kish fshehur. Tek shihjaatė shkėlqim tė bukur nė sytė e Dirit tek adhuronte nipin e saj, mendova se nuk kish rėndėsi nėse unė i dija apo jo tė gjitha. E pastaj edhe unė nuk doja tė dija tjetėr, veē se ata njerėz qė i doja me zemėr tė ishin mirė e tė lumtur. Tė lumtur...Lumturia ėshtė fluturake, e dimė mirė ne tė moshės sonė, por ky moment ishte i lumtur...

- Toke kėtu gotėn me mua miku im!- ngrita gotėn drejt Shpendit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 1:24 pm

Ishte ky djalė, mendoja tek shihja vijėn e shkumės sė bardhė tė valėve qė linte prapa anija kur po largohesha sėrish nga vendi im, me bindjen pėr t'u kthyer pėrsėri njė dite, ekzistencėn e tė cilit unė nuk e dija, e kjo ma kish bėrė lėmsh atė legjendėn e stėrgjyshit tė tij. Atėherė, diēka nuk mė kuadronte, pjesėt ishin tė shkėputura, pa lidhje e pa kuptim derisa... Po pastaj? Asgjė. Unė prape nuk arrija t'a besoja, edhe tani qė rri nganjėherė e mendja mė kthehet prapa, e kam vėshtire t'apranoj e t'a besoj. Nuk e di se ku mbaron legjenda e ku fillon realiteti... ose ku mbaron realiteti e fillon legjenda. Ai fill, qė duhej tė ishte filli i arėsyes, nganjėherė kėputet e duhet ta lidhėsh, por nė momentin qė e ke lidhur, vė re se e ke ngatėrruar aq keq sa nuk din t'ja gjesh fillin...ndėrsa ēelėsin e dritės qė ėshtė i diellit dhe i dijes, po tė mos jesh i kujdesshėm, me kalimin e kohės fillon dhe e humb, e bashkė me tė rrezikon tė humbasėsh dhe besimin, ndėrsa vazoja e harresės ... them se ėshtė bekim nga perėndia... si mund tė rrosh po tė mbartėsh nė shpirtin tėnd tėrė ato vuajtje e mundime qė ka kaluar njerzia...

F U N D

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tregim Novel nga Suzana Kuqi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi