Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Shko posht

Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:04 pm

Mbrmja ka ren n qytet
Por ky qytet sht i zymt
Edhe dritat jan t zymta
Edhe njerzit jan t tjer
Nuk sht si n qytetin tim.
Nata nuk sht si nat
Po dita sht m e shkurt
Nata i ngjan kulshedrs
Qe prbin cdo gj.
Kshtu sht kur je
Atje ku nuk duhet t jesh
Kshtu sht aty ku nuk je
Dhe nuk e di pse je????
Kjo sht mbrmje me fladin e leht
Por jo nuk sht
Sepse ketu ka tjetr jet.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:04 pm

Ti

Ti q m msove t besoj
n kt bot egoiste
me plot dshprim.

Ti q m largove nga kujtimet tua
dhe asnjhere nuk m dgjon
se ishim miq.

Ti q nuk kupton brengn e zemrs sime
asnjhere n jet.

Ti q kujdessh pr zemrn time t thyer,
dhe q her pas here mundohesh ta bsh nj.

Jo, Jo !!!

Ka kaluar koha e lajkataris,
ka kaluar koha e marrzis.

Tani jetojm n nj bot t shfrenuar,
n nj bot plot ankth,
plot sketerr e vuajtje ne shpirt.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:05 pm

Breng

E ndjej mbi supe,
krahrorin ma shtrngon,
rrudhat n ball cdo dit mi shton.

Po e ndjej!

E ndjej cdo dit kur vjen
hajnishm m kaplon,
mundohet n shpirt t mos m trazoj.

Po e ndjej!

E pash nj dit duke shetite n luadh
e luta t me ler t qet,
te mos m bezdis,
n shpirt t mos m lendoj!

Po e ndjej!

Po,po e ndjej cdo dit kur vjen,
rrudhat ne ball mi shton,
fuqin n trup ngadal ma shkallmon.

Po e ndjej!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:05 pm

Nj fjal

Nj fjal, nj pikllim.
nj fjal, nj vegim,
nj endje, nj shikim.

Nj engjull n horizont,
me plot shpres q kahmot,
me dshir n shpirt,
pr nj takim.

Nj engjull i bardh,
gjith fluturim,
q fashit dhmbjen
me nj shikim.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:05 pm

Un dhe ajo

Syt e mi, syte e saj
nje shikim.

Buzt e mi, buzet e saj
nj puthje.

Trupi im, trupi i saj
nj ledhatim.

Kta sy, kto buz, kta trupa
Un dhe ajo dashurohemi!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Nimfa prej Thu Feb 12, 2009 3:06 pm

Errsira

Diku n thellsin e nats
Jam tretur un,
Diku n ferrin e jets
Do t gjendem un.

Errsira tregon vdekjen
Drita lajmron jetn,
Kjo sht knaqsi
Se jetn cdo kush ka lakmi.

Nj drit nga lart
Shklqen por e zbeht,
E dobt pr mua
E pa dukshme n horizont.

Por do vij koha,
Do vij dhe drita,
Do shprndaj rreze,
Do gjallnoj jeta.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Mbrmja n mrgim - Poezi nga Sokol Demaku

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi