Fatos Arapi Poezi

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko posht

Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:44 pm

TI DO T M DASHUROSH PATJETR

Ky qiell i prillit pa ty sht i vjetr.
shkon nj trishtim e ja ku vjen nj tjetr.
N mallin tnd ky karafil i egr,-
Ti do t m dashurosh patjetr!

N syt e tu diej t vegjl
e ndezn natn dhe ditne ndezn.
Mir sot,po si durohet pa ty nesr?-
Ti do t'm dashurosh patjetr.

Kaprcej ty e kaprceva veten,
dhe prtej vetes kaprcev jetn,
dhe prtej jets kaprceva vdekjen,-
I hapa kraht t pushtoj ty vetm:

Ti do t'm dashurosh patjetr!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:44 pm

Jeta


Jeta eshte stacion ndarjesh e takimesh.
Jemi perhere udhetare
dhe nder duar,bagazh te pandare,
nje valixhe te vogel
perpjekjesh,sulmesh,kujtimesh.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:45 pm

Po trokas ne zemren tende

Motiv arberesh


Po trokas ne zemren tende
hapma deren,zonja ime!
Kaloj pragun e hyj brenda...
Dua qe te kem mbi krye
hapesiren ere yjesh;
te shikoj rrekete qiellore
se si lozin gjithe driteza
burimit te syrit tend.
Dhe si luftetar i varfer
qe te mbeshtet kryet mbi gure,
gjer te nise lufta prape,-
dua koken ta mbeshtes
mu ne gjoksin tend prej dielli...


...dhe te marr,moj,nje sy gjume.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:45 pm

Lamtumire


Lamtumire.
Marr me vete
djegie perendimesh neper muzgje te qeta,
silueta qiparisash neper sfonde te murme
ullinjsh.
Dhe blloqet e hijeve te Cikes,
qe perkunden netve
mbi kostelacione yjesh Jonit perposht.
Lamtumire.
Kudo qe shkoj
jam nje copez peizazhi nga vendi im.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:46 pm

Ata qe dashurojne akoma

Ata qe s'kane buke,
kur te kujtojne buken,
ty dhe mua le te kujtojne.
Ata qe s'kane zjarr,
kur te kujtojne zjarrin,
ty dhe mua le te kujtojne.
Te pagjumet e botes,
me syrin hapur si nata,
ne mesnaten e tyre
ty dhe mua le te kujtojne.
Ata qe kane vdekur
dhe dashurojne akoma,
ty dhe mua le te kujtojne.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:46 pm

Ne Tirane ka vetem tirane

Ne Tirane ka vetem tirane,
Ne Tirane te vrasin te gjithe
nje shetitje me vehten te vret.
Mos e ndill kujtimin ne Tirane,
eshte tmerresisht i pameshirshem.-Te vret.
Mos guxo ta shohesh ne sy lirine ne Tirane,-
dielli i syrit shuhet, shkermoqet e zhbehet.
Ti i barabarte me lirine?-Mos e beso!
Liria te vret.
Hipokrite shpresa sy-picigjate e Tiranes
ti i vdekur-e ajo me gojen e saj te jep frym,
te ngjall qe serrisht ty te vrase-te vret.
Eshte tjeter,tjeter trishtimi i tetorit ne Tirane,
vjen duke ikur-te vret.
Si krye-engjelli,Sovrani i zymte,ferrin e tij-
e dua Tiranen se te vret.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:47 pm

Duke shkelur npr guaca t detit
Duke shkelur npr guaca t detit
ndjeva ditn e sotme, t cel
npr trupin tim, si nj gjethe dafine...

Fshfrinte e gjelbr.... e gjelbr.

Dhe mendova:
nesr,
kto gurza do t'i shoh ndryshe,
kto brigje t kohs s bardh;
nesr,
fjoll' e dridhshme, inkandeshente
e orbitave, q sapo feksn
npr qiej t virgjr t njerzve,
do t lidh ditt e mia,
porsi sot... edhe pakz m ndryshe;
nesr,
dashurin q drejt meje po vjen,
do ta puth n buz, n ball;
npr zra t flokve t saj
gishtrinjt do prshkoj, do t'i them:
hyr tek un, pa frik se nj dit
mund t vdesn (si t tjerat?) edhe ti.
Dhe e vdekur atje, dashuri,
prjetsisht do t mbetesh e gjall;
nesr,
ndryshe pyetjen e jets: "Cili je?"
do dgjoj edhe ndryshe pastaj
zrin tim: Un jam...
Duke shkelur npr guaca t detit
ndjeva ditn e sotme, t cel
npr trupin tim, si nj gjethe dafine.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:47 pm

E Pandrrta Ime

M duhet nj gjysm ndrre,
E pandrrta ime.

V kokn n gjoksin tnd
E tani prplasem
Te kok e nj tjetri.

M duhet nj gjysm ndrre.

Shigjetat e ors s dors
Tutje i shtyjn kalimtart,
n dit t rrpirta tiranase.
Shpirtra jo shpirtra q shkojn...
Bri meje dikush flet me vete.
pa e kuptuar besoj n rrfimin e tij.

Dikush, prej zhgnjirni t egr,
mbrthen kryqe t reja.
I hedh nj gjysm leku
Dhe blej kryqin tim.

Tani q ta ngre
M duhet nj gjysm ndrre,
E pandrrta ime

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:47 pm

Nuk Mbyllen Dot

S'kam fuqi m as t trishtohem
Jemi anije pa spiranc
Mes errave t egra t kundrta.
Peshqit Ilafazan shurdhojn qiellin
M jepni ju nj cop ironie,
Se nuk e gjej dot n veten time,-
Nj copz ironie
Sa gjysmz e krahut t zogut,-
T mbrohem nga shirat e verdh
T predikimeve t apostujve t lajthitur.
T gjith na kan faj dhe askush:
Deshm t krijohemi n asgjsimin ton
Tani gjith dritaret e shpirtit
Jan hapur, bymyer e kalbur
Nga shirat e lotve,-
Dhe s'mbyllen m dot.

Mund t hyj kush t doj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:48 pm

Si s't Desha pak m Shum

Un e desha prtej vdekjes,
Ashtu dashurova un
Edhe prap s'ia fal dot vetes:
S'i s'e desha pak m shum...

Pak m shum ku shpirti thyhet,
T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
T gnjejm mallin q s'shuhet,
Kujtimin t gnjejm pak.

Prtej vdekjes, prtej botve,
Atje ku nis "ca pak" tjetr,-
Asaj q m rri mes Zotave:

"Si s't desha pak m tepr...".

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:48 pm

Gloria Victis (Lavdi Humbsve)

Sepse jemi ne humbsit e mdhenj.
Artin e shklqyer t humbjes
Ne e kemi ngritur n fat.
Sepse ne, vetm ne, dim t gabojm.
Ne gabojm n miqsi, dhe humbasim.
Ne gabojm n dashuri, dhe humbasim.
Ne gabojm n shpresat tona, dhe humbasim
Zaret e bardh t fateve tona
Ne i hedhim para - dhe vazhdojm
T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
T gjith na kan faj dhe askush.
T tjert vetm fitojn,
Ndrsa ne jemi populli humbs

I humbjeve t mdha. Zemra jon
Esht nj moll e art dhimbjeje.
Nuk duam t njohim pushtetin e errt t smirs,
Dhe gabojm, nuk e njohim
Lakmin akrep t pushtetit, dhe gabojm.
Sepse ne-vetm ne! Dim t gabojm.
Kmbt tona t zbathura jan ato gjethe vjeshte
Q bien dhe ecin n rrug; shpirti yn
Esht prej lnde t brymt trishtimi,
T gjith mund ta vrasin.
T tjert jo, ata jan fitonjs t prjetshm,
Ata s'humbasin kurr, sepse
Kurr nuk gabojn.

Ndrsa ne gabojm - ashtu si dim vetm ne!
Artin e shklqyer t humbjes
Ne e kemi ngritur n fat.
Dhe i kemi kthyer kraht lavdis fitonjse.
Ne njohim vetm lavdin e popullit
T humbjeve t mdha. Sepse ne
- po vetm ne!-
Jemi t vrtet.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:48 pm

Akreonti Rrjedh po Karont nuk Ka

Si t kthehem prapa kur udhn s'e di?
Prej pikllimi lumi buits i nats
E un rrah brigjet e errta ktu.

Akeronti rrjedh po karont nuk ka.

Tregom nj va ku te kaloj.
Ti i njeh guvat dhe vorbullat e frikshme.
Tregom nj va, vllai im,
Ku t kaloj Akerontin
Dhe t arrij.
Akeront rrjedh po karont nuk ka.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:49 pm

Dit Tiranase

Ti mbyll dern pas e nisesh
N mesin e rrugs takon ditn
Q t pyet e hutuar: - Nga t shkoj?
Shpresn e ushqejn me shpres, -
Pastaj shpress i vrasin shpresn.
Vetm pasqyrat ndryshojn,
Teknologjia prsosse e tyre, -
Fytyrat jan po ato.
Jo, ti, - hija jote shkrin n gotn me uj
Diellin dhe kokrrn e aspirins, -
Ke dhimbje t forta koke.
E di: zembereku i zemrs sime
Esht pluhurosur , - kur do t vij Ajo,
Me frymn e saj t'i fryj,
T ndjej ecjen tinglluese t kohs.
N qiellin e Tirans, nj unaz e zjarrt
Fluturon nga syri n sy -
Krkon gishtin e nuses.
Krciti gonxhe e zambakut tek elej,
Dhe marsi eci para meje.
T paktn, o zot, akoma jemi njerz
Respektojm dallndyshet dhe vdekjen.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:49 pm

Alarme t Prgjakura (knga e par)

Mbi rrogozin prej kashte,
Ku netve fle,
Shtrova
Dashurin time...
Po prap, brinjt t'i vret toka, plisi,
E prap i fort sht te koka
Trungu prej lisi.

Hej, vend!
Plot diell e pa drit!
Pagan dhe fron pr perndit!
Jetojm nr male t lart,
Ku qlellln me dor mund t zm
Dhe prap:
N 'humnera kemi rn!

Hej, vend!
Q ngjyrat e Jonit,
Errat e portokallit me lule
Mbyll
N nj vorb fasule.
Dhe ndihesh
I pasur n varfrin tnde
I lir n robrin tnde...

Hej, vend,
Q prej dhimbjes po m bn t mendem.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:49 pm

ast Buz Jonit

Dhe vargjet erdhn me ritme t kaltra
Nr deg t tyre figurat e gjelbra
elin - si gjethet npr portokalle.
Nn degza vargjesh fshfrijn figurat,
Si mbrmjes Jonit fletsat e ullinjve.
E mbusha gojn me erra t Jonit,
Ndjej npr dhmb kokrizat e jodit,
Shoh se si thyhen mirazhet mes valsh,
Se si thrmohen prflakjet mes gursh...
Dhe jam i tri
grimca dritaresh e ngjyrash.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:50 pm

Atdheu

Atdheu sht dhimbje, sht dhimbje.
Nj prill i piklluar n shpirt.
Atdheu sht kryqi, sht kryqi.
E mban - dhe t mban ty - n shpirt.

Atdheu sht toka e premtuar.
Ti shkel si nj zot dhe s'e ke ndn kmb
Atdheu s'ka fjal, ka sy t trishtuar
Vdes dashuria n dashuri q t mend.

Atdheu sht buka e urritur,
t ikn nga duart e dot nuk e ngop
ndrr dhe ankth dhe shpres e sfilitur
me syt n'errsir vetveten krkon.

Atdheu sht varr i hapur, sht varr.
Nj jet drejt tij shkon me bes q bind.
N nj pik loti mbyt lotin fatvrar
N nj pik loti lirin e lind.

Atdheu yt i vogli, i vogli,
Ai hyjnori i pavdekshmi - loti.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:50 pm

Deti

I vogl, me pantallona t shkurtra,
me kmb t zbathura e nj kmish humaje,
q e qepte vet gjyshja....
Ashtu dark pr dark dilja n breg.
Ndr gishtrinj t kmbs s ftoht m rridhte rra.
Un prisja me or t tra,
gjersa prnjhersh, tutje npr fushat e gjera t nats
ngriheshin kope t cuditshme, t panumrta
kuajsh t bardh.

Npr hapsirat e pafundme suleshin aradh-aradh.
Turfullonin,
Binin me kmb t thyera,
rrokulliseshin duke gulcuar npr t zezat humnera
mbi ta fluturonin t tjer.
Jelt e akruara dallg-dallg fushn e qiellit fshinin.
Hingllimet e frikshme para tyre bridhnin.
Ata vinin, afroheshin drejt meje.

Gjokst e mdhenj t bardh
lshonin prpjet; kmbt e para rrihnin n er...
Syt u flakronin.
Nj cast.... dhe nn thundrat e tyre do t m coptonin.
Kur ja, me poter,
si nj gjmim i madhrishm prplaseshin
te kmbt e mia. Nga flegrat gjigante
miliarda grimcza t kristalta shfrynin
pr t fundit her.

T tjer
hingllinin npr fushn e gjer t nats
Me gzim e frik, or t tra un shihja
kuajt e bardh
t suleshin npr furtun.
Thyenin kmbt, rrokulliseshin,
q t vinin sa m par te un, shkelnin, fluturonin
njeri mbi tjetrin.
Dhe tani, kudo q jam,
ashtu fantastik e i madhrishm, m ndjek pas deti....

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:51 pm

Ti do vish

Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di se une ty te pres
duke ndjer’ frymemarrjen e vet mbremjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vet pritjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vetmise
Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di qe une po te mundnja,
rreth vetvetes rruzullin do vertitnja
si nje portokall’ ne doren time-
te rrjedhe koha shpejt
…………e ti te vish…

(1962)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:53 pm

Mos eja ne enderr

Mos eja ne enderr, e paenderrta ime

Nuk je Safua me zemer te brishte.-
Ngopur me vdekjen e dashurise
gjer ne gryke, jam!
Edhe ne gjumin e vdekjes
trembem nga britma ime
per ty.

Mos eja ne enderr, e paenderrta ime.
Mos e bej shakane e mbremshme.

Si ta duroj diten,
qe me sheh me sy endrre?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:54 pm

Eshte nje loje

N

Eshte nje loje e madhe, e dashur
lodrojne fjalet, ritmet, rimat;
perqafohen figurat, vijne rreth dritave
si fluturave prej rrezeve te diellit
..........u perzhiten krahet
ato prape gicilohen me dritat
Loje e hapesirave
qe mbyllen te gjitha ne buzet e tua
kur ti vet qenke ne buze te jetes
……….firome e mermerimes se tyre
Eshte nje loje e vertete, e dhemshura ime
loje e mjergullave, qe treten neper agime
per te rilindur mbremjeve ne gjire te fushes
………..se detit
e legjendave, qe jetojne midis mjergullave
qe braktisin vet legjendat
e te nesermen perseri dalin prej tyre
si zogjt e pellumbave – prej levozhges se bute
loje e endrrave, qe shartohen neper trungun
……….e endrrave
e dallendysheve qe sapo ngriten folene
………. brenda syve te tu
loja jote dhe imja;
loje e vdekjes dhe e perjetesise

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:54 pm

Te varri i lirise.
Fryn ere me shi, motra ime
U shuan qirinjte e varreve prane
Ere me shi...
Qiririn tend te ndezur
Mbroj me grushtet e mia
Takohemi vetem ne kete dite
U beme lot qiriri motra ime
Dridhemi si kjo flakez e drojtur...
Ti me flet; aty poshte ka njerez
Eshte nje plak ketu prane.
Kerkon thiken te qeroje mollen
E do, nuk e gjen, ky poet, miku im
Ka lene gjurmen e vargut pa shkruar
“Nje kafe pa ty ne Tirane’’
I ka humbur unaza nje nuseje
E kerkon me frike nuserie
Erresire aty poshte...
Terri njeh vetem gjuhen e drites
Me qiririn tend nder duar
Kaloj varr me varr dhe ndez
Qirinjte e shuar
Pak drite prej shpirtit
Nje femije aty prane
Kerkon lodren qe i ka humbur
Motra ime.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:55 pm

COPRIFUOCO

Hapat e patrulls godasin n trupin e metalt t nats.
Gjer n tok krrusen e rrasen shtpit prdhese.
Mendmet lvrijn n kokat e njerzve
dhe thrrrmohet pastai pshprima nga buzt e varura
rreth vatrs.
Kjo ore vjen e ngarkuar rne zjarre dhe hekur.
Si nj xhandar i egr qndron para dyerve t shtpis.
Pyet veten: "Prse t hapura"
dhe si prgjigje tund kokn, helmetn.
dhe si krcnirn i metalt patrullon errsirn.
dyert rnbeten t hapura:
rnund t hyj ndr to liria ilegale e Shqipris.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 4:56 pm

ELEGJI PR BABAN

Ti nuk je m.
As do t na shohsh,
as do t shohim,baba, m kurr.
Ti nuk je m..
Emrin tnd e mori ky gur,
Vdekja - si vdekje ,
gjithmon e dhimbshme,
gjithmon e verdh...
Me nj kordhele
tufa kujtimesh n zemr na lidh.
Tufa kujtimesh
edhe elegjish.
Jam i trishtuar dhe m mori malli.
Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
ngjita rrugn e ngusht t fshatit.
Shtyva dern e varrezs s vogl
dhe t'erdha te varri...
C'fjal t pathna do t m fiassh?
C'fjal t reja dshiron t dgjosh?
Prej ktij varri
tani, baba, c'do t m japsh?
At dit t that janari:
prpara teje Halil Alija
e mercenari.
Prapa shtpia n zjarr e flak

Duart e tua n pranga,
plak i ngart?
Erdha t marr
cfar perket prei ktij varri.
Kujtime t dhimbshme.
Vuajtje krenare.
Ti mos m thuaj:
"Biro... ian t trishtuara".
Baba i gjor!
Un, pa ato,
do t'isha n jet edhe m i trishtuar.
Dhe kur t vdes
s'dua asgj
vec nj varr t thiesht.
Atje n bregdet,
ku npr net
bisedojn yjet me qiparisat.
Dhe fjal t kaltra
flet e shprndan
deti matan.
Fjalt q i njohim,
q i kuptojme,
un
me baban...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 5:05 pm

VDEKJA E GJYSHES

Ja, edhe gjyshja n arkz,
kukull e vogl n kartz,
Esht... dhe prap s'sht e tra,
sikur nuk sht si prhera.
Gjith karfica, gjilpera
kapur satenet n kok,
lidhur kpuckat prposh,
shami e lule n gjoks.
Mbyllur kapakt e syve
c'ndjej u shua brenda tyre?).
E sheh... dhe t duket heshtja
pe gjasme e pe gjasme vdekja.
Gjyshja e vogl, e bukur,
e pastr...
N arkz kukull.

Gjith karfica, gjilpra,
qepur vite t tra,
lidhur kujtime e malle,
dhembje, q duken si prrall.
E sheh... dhe t duket heshtja

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 5:05 pm

Mbi supin e kohes sime

Mbi supin e kohes sime
kryet mbeshteta.
S'dremita. Nuk fjeta.
Mbi supin e kohes sime,
si mbi supin e Asaj, -
rashe ne mendime.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fatos Arapi Poezi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi