Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko posht

Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:16 pm

Nata e pikoi vesn n pllaj,
kur rrinim t shtrir t dy.
kujtoj agimin e par
q e ndezm un edhe ti.

Mngjesi solli drithrimat,
pendimin ma futi n shpirt,
Ta dish - m foln gjmimet,
dhe pse thosh t dua zri yt.

-Puthm m the nj jet,
-t dua, m the pa mbarim,
E di q m mon vrtet,
dhe un t dua pa kthim.

Puthm!me mua ti puthu,
se shpirti s'm bie n gjum,
kur vesa t'na lag, ti ngutu
t gjesh detin e thell tek un.


Edituar pr her t fundit nga Hene@ n Thu Mar 05, 2009 1:50 pm, edituar 1 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:17 pm

PER HIR TE ZOTIT

Duam, pr hir t zotit
t bjm paqe,
Jo fars;
pr t dashuruarit ,
ka vend m shum n parajs!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:17 pm

S'e hap

do mesnat
ti troket n dern time.
Un s'e hap,
sepse ti
n zemrn time
nuk troket me dashuri...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:18 pm

ENDET VETMIA

N dashurin tnde t shtirur
endet vetmia
si merimang helmuese
q nxin,
dhe ti se ndjen,fatkeqsisht
q ajo t helmon dashurin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:19 pm

PER TY KUR S'JAM PENDUAR

M kujtohet kur vjen e ikn deti
dhe si ai shtrihem mbi breg,
sot jam shum larg atij mngjesi
dhe ndjej shum mall pr ty, vrtet.

N qoft se ti s'do m dashuroje,
s'do t'kishte qen kurr ai mngjes,
ata krah q fort m shtrngonin,
ai afsh q ndjeva posht dekoltes.

Dhe tani shtrihem si uji mbi kt breg,
ta dish pr ty kurr s'jam pendur,
at fllad, ato ngjyra t atij mngjesi,
me gishtat e mi prher kam shkruar.

Oh, sa jam larg atij mngjesi vere
dhe jam n aste melankolie, e di,
ti rron larg meje ,larg atij mngjesi
pa at mngjes s'do t isha asgj tani.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:20 pm

KEQARDHJE

Oh,
sa keq m vjen
q jets s'ia thitha dot
aromn q m plqeu,
si thith lulja
vlagn
nga dheu...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:22 pm

BIJ E KETIJ DHEU

Nga avioni po sodisja ,
izmen pas kur un e lash,
oh,sa mbl q nga larg,
pash Atdheun tim t lasht.

Nj ngashrim fort m mbrtheu,
teksa pash bregdetin shtrir,
mall, o mall, bij e ktij dheu,
malli shpirtit tim t dlir.

Dy fmij q qen pran meje,
m pyetn, than:"Moj teta ke?"
Hop i ngrita syt mes lotit,
shihni Shqiprin ,atje...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:23 pm

NJE PUTHJE

Nj puthje
deri n lot
m prfshiu,
nj shtrngim yti,
ma theu ma kputi belin
puthja jote m bri
q buzt gonxhe t m elin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:24 pm

PSHERETIME

"Ndrsa ti e shpreh dashurin n vargje
dhe ndjen ngushllim,
nj zemr tjetr
diku,
pshertin..."


Edituar pr her t fundit nga Hene@ n Wed Mar 04, 2009 11:43 pm, edituar 1 her gjithsej

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:25 pm

MOHIMI

Mohove diellin q zbehu nata,
pastrtin e Shn Mris;
pshertin
zemra e saj e ngrat,
vetm yjet ju pan,
vetm yjet ndrin pr ju at nat...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:25 pm

PREJ KTHTRAVE PRUSH

Si kafsh e zbutur
zbrite nga pylli,
kurse un
si shqerk e njom,
u takuam n fush,
si rrebesh shiu erdhi zhgnjimi,
mezi shptova prej kthetrave prush...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:26 pm

N MUZG

N muzg
tretur mbaj vshtrimin,
po zri yt m el buzn,
si el flladi gonxhen, trndafilin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:26 pm

PO

Po,
m zun t dridhurat,
pata ftoht,
vetm e vetm
se m erdhi n mend,emri yt sot.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:27 pm

NESR

Nesr,
nesr,
nesr,
nuk duroj dot m,
t dua t trn,
eja,
dern hapur pr ty po e l.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:28 pm

TI S'VJEN

Nesr ti s'vjen,
as psnesr,
asnjher nuk do t vish m,
ti gjithmon ktu je,
megjithat...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:29 pm

DJALOSHI

Djaloshi me dashje ia ciku gjinjt,
me zjarr deshi t'ia prkdhel,
kofsht posht fustanit t florinjt,
t'u hidhte syt,t'i prekte nj her.

Nj vit t tr i rrihte zemra,
po bhej nj gjyq n ndrgjegjen e tij,
nuk qe e mundur nga nj yll aty brnda,
mos t gjente prehje n shpirtin e tij.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:30 pm

GOZHDA

Me gozhd hiqet gozhda!-
kshtu kisha dgjuar,
ja, dhe mua gozhda
ka pr t'm shruar?

Pa mend, nj gozhd tjetr
e ngula un m fort,
por kurr gozhd e vjetr
nuk po m del dot...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:30 pm

FRIKA

Ti m doje si fmij
po un s'i besoja askujt.
Frika na brente n sy-
Mbajta frikn t humba ty.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:31 pm

DY SY

Dy sy t fshehur n errsir
i ndjej dhe pse s'i shoh.

Dy sy t tjer n lndin
i shoh por nuk i ndjej...


_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:32 pm

DASHURIA MBETET NJE

Dy edhe dy nuk bjn kurr dy,
Dashuri mbi dashuri
nuk ka dashuri...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:32 pm

YLLI IM

Sonte s'dal
edhe pse qielli nga yjet ndrin
asnjeri s'ma ndrion shpirtin
gjersa s'ka dal ylli im.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:33 pm

DIKU ATY

Kur t shtrihesh
n shtrat
zgjat dorn,
aty m gjen
dhe kur ecn rrugs
dorn fut npr kujtime
diku aty do t jem.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:34 pm

KURKUSH

Jo...
kurkush s'ka thn q dashuri s'ka m
dhe q lulet do t lindin t piklluara
Dhe q puthjet do t humbasin n jetn lakuriqe.
jo...
Kurkush s'ka thn q shpirti gzimi s'do t ket m vend
se kraharort s'do t ken nevoj
pr xhugulitjet e gjokseve t mermerta t vashave.
jo...
Kurkush s'e ka thn
q do t mbillet vetmia, mjerimi e braktisja
Dhe s'do lind dielli t shtunave?
jo...
Kurkush s'e ka thn...!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:35 pm

M BJ C'T DUASH TI

M bj 't duash ti
se jam lulja jote,
m mblidh, m mbaj n gji,
ose m hidh prtok...

M bj 't duash ti
dhe un t bj 't dua,
Me zemrn q t rreh n gji,
Ajo rreh ve pr mua?

M bj 't duash ti ,
m shkri kt prush t ndezur,
me afsh m puth me dashuri
pastaj kam pr t heshtur...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 04, 2009 11:36 pm

I SHKUNDI

I shkundi bajamet era
dhe jeta rinin time,
't bj tani e mjera,
a rrohet dot vetm me kujtime?!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Gjithushqim poetik-Bajame Hoxha - eliku

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi