Ditari im pa flete

Shko posht

Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:13 pm

Ditari im nuk ka flete,
fletet nuk kane rreshta,
rreshtat nuk kane fjale,
fjalet nuk kane germa,
as emri im...
Ne pemen pa gjethe
vjeshta eshte e tepert...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:14 pm

Perseri ne rruge
Vagabond i kesaj nate dimri
perseri ne rruge...
Do me njohin valle semaforet ?
Drit' e dhomes tende fikur...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:14 pm

Udhetari
Perseri ne udhe te madhe, perseri,
me ato qe kisha e ato qe s'thashe...
te thenat e thinjura e te vertetat e mija
nje muzgu shkujdesur ne kujdes ia lashe...

Perseri ne udhe te madhe, perseri,
hapave kjo balte a do iu kujtohet?
Do me dridhen gjunjet e s'do me ndih' njeri
e ne u rrezofsha...le te rrezohem...

Perseri ne udhe te madhe ,perseri,
ne zemer me nje gur me shume,
me fal ti udhe e perbaltur... dikur livadh...
qe tashme kalldrem te bera une...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:15 pm

Qytet i gabuar
Po ky qytet a ka veshe...
sy a ka kjo rruge pafund...?
Shpirtin shkelur kalimtaret
edhe zemer asgjekund...

Po njerez ka dhe ku jane ?
Valle ato hije jane ata ?
Cudi...nate eshte pa hene...
edhe dita diell s'ka...

Po zhurma s'paska ky qytet ?
Askush s'kendon apo vajton ?
I porsalinduri ketu nuk th'rret...
dhe pragvdekja ketu s'renkon...

Po zogjte, qente, macet shtateshpirteshe
valle banuan ndonjehere ketu
apo qiejt, kockat, minjte
i perpiu nata blu...?

Po ti ku je ne s'jane keta...
ti a banoje ketu dikur...
apo je tretur pa rikthim
atje ku lulet behen gur...?
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:16 pm

Muret...(ala Kavafis )
Muret...ah...muret...
ngrihen...rrezohen..
ribehen e shkaterrohen...
germadhash ndertohen....
................................
Muret...ah muret e mija
me dritaren gjithnje
ne vendin e gabuar...
..............................
Ndoshta me mire....
pa dritare fare....
.......................
A murosen edhe dritaret ?
Po drita?...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:16 pm

Krishtlindjet
Keto Krishtlindje ti mund te ishe
ne krahun tim...
keto Krishtlindje ti mund te ishe
dhurate per mua...
keto Krishtlindje ti mund t"i beje
me te bukurin kujtim...
keto Krishtlindje mund te me thoje
"te dua"...

Keto Krishtlindje mund te isha edhe Jezu
Santa Klauseve te shkuar kryqezuar...
sonte kete nate i rilindur...
nje dhurate mes debores se parkut... harruar.

( Me mire te mos jem Jezu
keto nete Krishtlindjesh... kete nate...
me mire te jem naivi femije se sa
Jezui qe sonte nuk merr dhurate...)
__________________
gone with the wind..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:17 pm

Shpirt ne profilaktik
Epshesh tunduar
tundimesh perveluar
mes shaleve te ngrohta
shpirti i saj i bukur
ne fund te nje profilaktiku
humbur...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:17 pm

Rradha
"Hajde..rradha..rradha"
dhe rradha nuk vjen kurre...
shtyhesh
duron
shkelesh
perbaltesh
"Hajde... rradha... rradha"
dhe rradha nuk vjen kurre...
shtypesh
lodhesh
rrezohesh
luhatesh
"Hajde... rradha... rradha"
dhe rradha nuk vjen kurre...
ngrihesh
ringrihesh
mbeshtetesh
shpreson
"Hajde..rradha....rradha"
ne rradhe te gjen dhe vdekja
"Hajde...te erdhi rradha!"
dhe rradha ketu mbaron...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:18 pm

Cigarja
Po..cigarja ne buze me mbeti...
dhe nje fjolle tymi qe nuk te arriti kurre...
Kaloi mbi ty
u be re
e ti s'e pe...
Digjet...
shuhet...
fiket...
ngadale...qete...
heshtja tavell e saj.
...................................
Cigare...sa shume...
tymosen aq ndryshem dhe...
fiken njesoj.
Si une.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:18 pm

Gjumi pa enderra
Rrugetimi mbaroi. Nje tjeter rrugetim ka filluar tashme. Drejt vetes sime. Si ai qe rikthehet ne dhomen e tij pas nje viti mungese dhe perballet me crregullimin total te gjerave te tij. Ul dorezen e portes dhe degjoj me mall zhurmen e saj te njohur. Gjithshka ka mbetur sic e lashe. Tashme duhen shpluhurosur dhe duhen hapur pak dritaret sa te hyje rrezja e diellit ne to. E paskam harruar aromen e kesaj dhome. Paskam harruar edhe komfortin qe e mbush. Ja..pianoja e vjeter, pikturat neper mure, rrobat e paveshura prej shume kohesh,nje pale kepuce te vjetra ne qosh dhe si gjithmone ne kendin perkarshi krevati im...i crregullt sic e lashe ate mengjez...
Duhet te bej shume gjera tashme. Por fillimisht kam nevoje per gjume.Duhet te fle dhe te harroj shume gjera qe nuk munda t'i mbart brenda mureve te vjeter te kesaj dhome. Nje gjume te qete dhe pa enderra. Deri ne enderren e rradhes. Se edhe enderrat jane si njerezit. Mbajne rradhe.
Cudi! Perse valle enderrat qe shoh brenda mureve te kesaj dhome ua tregoj atyre qe presin jashte saj? Apo ndoshta kjo eshte aresyeja qe here pas here me ben ta braktis kete dhome ? A quhet enderr enderra qe nuk tregohet ?
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:19 pm

Gjumi...me enderra
Te pashe ne enderr. Sikur po ecnim me shpejtesi me makine mbi nje rruge qe mbaronte me nje tunel.(Ne kemi kaluar dikur ne ate rruge...E mban mend ?) Para se te hynim ne tunel ti m'u lute te zbrisnim nga makina dhe te ecnim ne kembe...Ashtu beme. Ecnim dhe balta sa vinte e behej me e thelle nen kembet tona. Nje balte e zeze, me e zeza qe kam pare deri tani.Ne nje moment kerkove te te mbaja ne krahe. U perpoqa , por rrezikuam te rrezoheshim te dy mbi llucen e zeze. Te leshova perseri dhe ashtu perdore vazhduam te ecnim permes baltes...Ne nje cast nuk e ndjeva me doren tende shternguar pas times...Thirra me sa force kisha emrin tend, por m'u pergjigj vec kumbimi i zerit tim ne hyrjen e tunelit Kishe ikur...Ku...?

(Cudi, mendoja qe mund te flija pa enderra. Gjithsesi...)


Ne c'enderra valle dergjesh tashme
dhe floket e bukura cila dore t'i kreh,
prekjen qe neteve te turbullonte aq shume
ta japin valle dritehijet sic ta jepja une...?
__________________
gone with the wind..

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:19 pm

Gone with the wind
Per ATE

Nuk me tradhetoi ajo qe desha,
por femra qe ajo fshihte nen bark,
kur gjakftohte nje dite me tha:
"Te dua, por ti je shume larg!"

Nuk me tradhetoi ajo qe desha
dhe qe netet ia fala ne varg,
por ajo tjetra...e fjetura
qe ne zgjim iu duka aq larg.

Nuk me tradhetoi ajo qe desha
nga pasioni im dikur turbulluar,
por ajo tjetra...gjithmone e pastreha
epsheve te rastit strehuar...harruar.

dhe PER TY

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
dhe faj kurre nuk do te te ve
se vetem dashuria e ka magjine
qe brigjet e larget ti bashkoje ne NJE.

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
te gjitha te pathenat tani u thane
se vetem dashuria e kishte magjine
qe fjalen LARG ta lexonte PRANE.

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
dhe faj ty kurre nuk do te te ve
se vetem dashuria e ka magjine
qe femren dhe gruan t'i shkrije ne NJE.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:20 pm

Gjinj qiellore
Nata eshte pa hene,
hena eshte pa seks,
yjet eunuke,
qielli pa gjinj
dhe une pa ty.

Ku do takohemi?
Mbi toke?
Jo!
Mbi toke jane
ata.

Po ku ?

Edhe qielli ka
legjendat e tij te murimit:
ne Udhe te Qumeshtit do leme takimet,
aty...
te dy burimet.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:21 pm

Muri
Ne mendjen time gjithshka
sic e ke lene ti dikur,
rremuja e pluhurosur,
vizitoret kurreshtare,
ciceronet memece,
nje fantazem e pernatshme
qe me hapat e tua ec.

Edhe ne zemren time
gjithshka sic e ke lene ti dikur
vecse kinezet e ikjes tende
nga mendja e ndane me mur.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:22 pm

Qenesisht pa njerez.
Ja, me ne fund ra mbremja.
Fjala u tret bashke me zhurmat e dites.
Rruget e boshatisen.
Qepenet e dyqaneve u mbyllen.
Edhe qepeni i turmes iu bind
verdiktit.
Qetesi! Po vjen heshtja!
Qyteti Pa Njerez po fle.
Qente me kocke ne goje dhe bisht nder shale
-shenje e fundit e jetes -
nisin ritualin e pernatshem
qenesisht te tyrin...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:22 pm

Dy llojet e heshtjes
Heshtja eshte flori
kur ajo qe do te thuash
tingellon e kote.
Heshtja eshte alibi,
dinakja alibi,
per dike qe nuk ka
cfare te thote.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:23 pm

Koordinata
19 cmendina larg meje ndodhem une
dhe ne katin perdhes te nje premtimi
do me gjesh edhe kur nuk jam.

19 qiej larg meje ndodhem une
dhe ne te padukshmen e nje reje
do me gjesh edhe kur nuk te kam.

19...
sa larg...
sa prane...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:23 pm

Monolog i te paaftit
I marr skeletet ,
u jap jete nga jeta ime
por nuk vdes.
Teatrin e Kukullave te neteve te mija
e jeton gjithnje dikush tjeter.
Pastaj vjen perseri erresira
dhe une si gjithnje germoj
varrin e gabuar
deri ne mengjezin e duhur...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:24 pm

Jo rastesisht perseri
Ndoshta do ridashurojme njeri-tjetrin
perseri
une...nje tjeter-UNE,
ti...nje tjeter-TI
dhe udhet ku nuk shkelem dikur kur mundeshim
deshmitare hapash behen
kushedi...

Ndoshta nje dite une behem peme
dhe ti udhetare e lodhur e hijes se munguar,
ndoshta nje dite une behem rrenje
dhe ti lulja qe do celesh shpenguar,
ndoshta nje dite ti behesh flake
dhe une hiri qe zjarrin puth,
ndoshta nje dite ti behesh fjale
dhe une dridhje e tendes buze,
ndoshta nje dite behem veshtrimi
i syrit tend pa lote,
ndoshta nje dite behem edhe enderra
e gjumit qe ti po fle sot...

Ndoshta do ridashurohemi nje dite
kushedi
une...nje tjeter-UNE,
ti...nje tjeter-TI,
dy te panjohur rasti,
por jo rastesisht perseri...
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:25 pm

Vetmia jote
Vetmine tende
e vura ne kafaz.
Nje dite ia hapa deren.
Nuk iku.
I ishin merzitur qiejte.
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:26 pm

Retorike
Pusi im eshte i mbushur me qiell
Perse kova gjithnje mbushet vec me uje ?
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:26 pm

Perceptim
Kur muzgu perendoi diellin
zjarri u shua.
U rishfaq hena.
Henat nuk jane zjarrduruese.
As zjarrvenese.
Mes hirit syte e prushit leshojne
shkendija te qirinjta.
Pse me afrohesh ti e vonuara e perjetshme ?
Ndjehesh flutur e nates sime?
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Nimfa prej Fri Mar 06, 2009 4:28 pm

Edhe liria eshte ajer biri im...
Merre ajrin biri im...
thithe dhe mushkerite e tua te vogla mbush me to...
pastaj formo tingullin, rrokjen, fjalen,
ne frymemarrje shpirterash te njohin lirine
se edhe liria eshte ajer...
Kete mos e harro!
__________________
gone with the wind...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

e vleresoj

Mesazh  Pra?! prej Sun May 17, 2009 5:09 pm

Me pelqyen shume keto vargje! Embarassed
Hene@ shkruajti:Gone with the wind
Per ATE

Nuk me tradhetoi ajo qe desha,
por femra qe ajo fshihte nen bark,
kur gjakftohte nje dite me tha:
"Te dua, por ti je shume larg!"

Nuk me tradhetoi ajo qe desha
dhe qe netet ia fala ne varg,
por ajo tjetra...e fjetura
qe ne zgjim iu duka aq larg.

Nuk me tradhetoi ajo qe desha
nga pasioni im dikur turbulluar,
por ajo tjetra...gjithmone e pastreha
epsheve te rastit strehuar...harruar.

dhe PER TY

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
dhe faj kurre nuk do te te ve
se vetem dashuria e ka magjine
qe brigjet e larget ti bashkoje ne NJE.

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
te gjitha te pathenat tani u thane
se vetem dashuria e kishte magjine
qe fjalen LARG ta lexonte PRANE.

Ty qe te desha nuk ta prish me qetesine
dhe faj ty kurre nuk do te te ve
se vetem dashuria e ka magjine
qe femren dhe gruan t'i shkrije ne NJE.
__________________
gone with the wind...
avatar
Pra?!

Numri i postimeve : 4
Age : 46
Localisation : Mitrovica
Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Ditari im pa flete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi