PĖRGJEGJE MBI HISTORINĖ

Shko poshtė

PĖRGJEGJE MBI HISTORINĖ

Mesazh  Orfe prej Tue Mar 17, 2009 7:08 pm

ME NJE FJALE NUK BEHET DEBAT I NDERSHEM DHE I BARABARTE.

(nga njė debat joni)


Pa dashur tė ndėrhyj mes dyve qė debatojnė, po qė nuk kishte ndonjė gjegje deritash edhe duke ditur se ėshtė ēėshtje jona e pėrgjithshme, po bėj njė plotėsim a intervenim, krejt ēėshtja siellet rreth fjalisė sipėr: nuk bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė. Po, ku ke parė qė me armiq, tė bėhet debat i ndershėm dhe i barabartė? Me armiq, nuk bėhet as debat as luftė e barabartė kurrė, asnė histori nuk ka ashtu, mes anjė pale ndėrdebatuese apo ndėrluftuese! Theoria e forcės mbretėroi gjithkund e gjithkah, po ne kemi ku tė mbahemi nė debate e luftėra tė drejta, mbrojtėse ēliruese - jo okuptuese - pėr atė na nevojitej prore shkollimi, kualifikimet pėrkatėse shkencore, tė cilat as i kemi na, as i kanė armiqėt tanė - po na kemi njė - historinė dhe gjuhėn tonė, qė flasim pėrditė dhe aty ėshtė krejt historia e historiografia reale! Na flasim Shqipen e lashtė e tė re, fjalėt nga ''greqishtja e lashtė'' dhe ''latinishtja e lashtė'' dhe asnjė prej pasardhėsve tė tyre nuk i flasin mė, sepse formuan gjuhė gjoja tė reja - nė zuzė tė vjetra, pėr atė edhe janė zuzarė tė dy palėt kundėrshtare: greke e latine. Ne kemi atė gjuhėn e lashtėsisė nė fuqi - ata jo! Na kemi argumentet e faktet e gjalla historike - ata jo! Ata kanė veē dredha historike, historiografike, etnogjenetike, falsifikime, pėrvehtėsime, e pėr atė edhe gjoja iu iken gjurmėve e gjuhėve tė lashta... Edhe ata paguhen fortmirė edhe pėr ato gjėra falsifikuese: falsifikuan e pėrvehtėsuan doke e zakone illiro-shqiptare, rithme e valle arbanase, melos e arte...por shihen si lėvizin si minjtė, sepse nuk ka forcė gjenetike ta mbajnė historinė e huaj, as historiografinė e huaj 'barbare' 'varvare', sepse iu shihen lėvizjet e kėmbės e dorės e gjuhės sė tyre falsifikate. Nuk mund ta luajnė vallen illire arbane as symbolet diellore makedhone, kėta 'makedoncet', as grekėrit e sotėm, sado pėrpiqen tė falsifikojnė historiografinė! Dihet kush ishin origjinalėt e gjeneralėt e vėrtetė antik tė Anitkuitit(qė sot i thomė antikitet, sllavisht)!

Nuk duhet humbur shpresat, se nuk kemi debat e luftė tė barabartė - se Shqiponja din si tė lėvizė qiellit tė saj antik, e tokės antike, e vargut antik, e gjurėve tė vėrteta tė paraardhėsve tanė! As nuk duhet humbur shpresat psene punojmė e veprojmė gratis (free) pėr kėto ēėshtje (psh.unė do tu ishja mirėnjohės qė mos tė kemė topuze nga disa shqipfolės, sa pėr ndihma - fali zot, ndihmo zot e krahu yt)... mbase, tanėt, ende nuk kanė vetėdije (sikurse kombet tjera qė finansojnė fortė, pėr gjėra tė tilla kombėtare) qė bisnismenėt tanė tė harxhojnė diē pėr kėto ēėshtje - sa harxhojnė kotnasikoti, e humbin pa asnjė vlerė! Kryesorja, njeriut kur nuk ia sheh sherrin, sa pėr hair, falezot!


Literatura greko-latine ėshtė plotėsisht autentike, vetėm me disa ndryshime kaligrafike, sufiksore e ndonjė rrotullim tingujsh linguistik, gjoja po bėjnė njė ndryshim eventual, si tė veēanta - ato janė nga themelet illirishte, arbane-shqiptare, sepse vet historianėt latin pranuan, se vet alfabetet i morėn nga illirishtet, Plini etj. Ata na servuan vite tė rrėjshme histerike, pėr secilin fakt historiografik, veē tė marrim shembuj, fillet e kombit e vet shtetit grek, e perandorisė romake, veprat e authorėve antik etj., shikoni datat historike tė formimit tė perandorisė romake, si devijojnė historikisht, janė tė ndėrthurura qėlimisht, qė mos tė dihet realiteti historik, tė deformuara e falsifikuara plotėsisht, duke lėnė anash si asgjė, njė dituri e kulturė se shkencė illiro-pellgasgjike edhe duke luftuar deri nė ekstrem tė gjithė dietarėt shqiptar, me forma e methoda ndėr mė tė ndryshme edhe duke ua vuar pėrballė vet veglat e tyre anti-shqiptare, shqipfolėse etj., derisot...!

Shkencėtarėt e mirėfilltė ende nuk janė nė skenė, as tek ne, as tek kundėrshtarėt tanė, sepse ende dominon theoria e forcės - jo e drejtėsisė, sepse na kanė shumė borxhe historike edhe me gjuhė edhe me territore! Na duhet tė jemi shumė vigjilentė, vizionar, largpamės, me guxim tė shpėrthejmė nė momente historike - bashkė tė pamposhtur - shqipe tė paepura, deri nė flijime - edhe kur flijohemi, le tė flijohemi si shqiponja, e jo si qyqe!

nezir myrta_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi