Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Shko poshtė

Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:02 am

ORA E LUMTURIMIT

Hyjnesha ime e dashur

Nuk kam fjalė
Njėmend nuk kam

Pėr ta pėrshkruar kėtė ēast
Atė qė ndjej pėr ty
Qoftė dashuri
Qoftė dhembje

Dashuri e dhembje bashkė
Dhe sė fundi vetėm dashuri.

E di tashmė
Jam i sigurt nė dashurinė tėnde
Dhe kjo do mė mbajė nė jetė
Kudo qė jam

Kahdo qė shkoj
Ti je e tėra me mua edhe kur mė je largOh ti kurrė nuk je larg
Ti brenda meje je e tėraQe tek ndjej pulsin e zemrės sate
Afshet e shpirtit tėnd
Tė buzėve tė tua
Tė fjalėve qė si puhiza

Mė pėrshkojnė

Mė zgjojnė
Mė flladisin

Ah si mė flladisin e gudulisin
Nuk mund ta marrėsh me mend
Nuk mund ta besosh
Se si e dėgjoj

Heshtjen tėnde tė thellė

Atė dashuri qė vlon


Nuk ka rėndėsi ku je ti
Me kė je a ē’ bėn
Unė tė ndjej

Orė e ēast tė pėrjetoj
Ashtu si di ashtu si dua
Tė butė tė shkriftė tė ėmbėl
Tė fortė tė egėr tė dashur

Dhe nuk ngopem
Nuk trembem
Nuk ndalem

Ti njėmend je hyjnore

E paprekshmja ime
Prore e dėshirueshme

Ėndėrr qė nuk shihet
E njė jetė tė tėrė kėrkohet
Ėndrra qė nxitė

E largohet
E sėrish kthehet
Mes grilash

Nėn ata qerpikė


Jeta ime e virgjėr je ti
Dashuri qė nuk preket as pjestohet
Nuk shmanget e as harrohet
Pėrderisa jam unė
Pėrderisa je ti
E kam pritur kete orė tė lumturimit
Njė gjysmeshekull

Kam jetuar
Pėr ta dėgjuar magjinė e buzėve tua
Si buron e rrjedh kah unė

Ai valėzim i drithėruar
Tė dua

(15 fror 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:04 am

LULEDASHURIA


Trokitja e dashurisė
Na zuri

Nė kohė e nė pakohė
Nė ē'gjendje e pa gjendje
Tė ndrydhur a tė ēliruar momenteshSado e vonė

Mbeti Trokitja

Qė i dha aromėn e munguar

Jetės sime

Nuk arrita tė tė ruaj nga Vetja Ime
As Veten Time nga Ty


Aq sa munda u perpoqa
Herė ia dola falė Teje
Herė rashė nė provim
I nxitur nga TyPortat e zemrave

U hapėn vetvetiu

Me Luledashuri
Nė kėtė jetė tė mbetur
Pa tė trazuar mė shumė
Pa tė dashur mė pakSecilėn herė

Ashtu si tė kam ndjerė
Ashtu si mė ke dėshiruarIshe dhe mbete luledashuri
Pėr shpirtin tim((27 kallnor 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:04 am

ZBEHEN FJALĖT
Kundrejt njė Premtimi
Qė ishte dhe Yti
Qė u bė dhe i Imi
Zbehen fjalėt


Kjo dashuri
S’njeh tundje

LėkundjePėrjetė do mbes
Peng i saj


Duke e pritur ēdo

Ditė e natė
Atė trokitje

Atė aromė lulejeEdhe kur vonon

Eh si ka vonuar

Tė tėrin

Mė ka marrė

Ajo trokitje

Ajo lulenuse

(28 Kallnor 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:05 am

DĖGJOJE KĖTĖ MUZIKĖ LIRIE
Nė Ditėn e Festės
Nuk dua tė flas

Do tė heshtė e do tė heshtė
Aq thellė do tė heshtė
Pėr t'i dėgjuar ata qė ranė

AtDheu IM
Do ta tumir heshtjen time
Pėr t'ma risjellur zėrin e tyre

Dhe zėrin e Hyjneshės sime
Qė s'e kam pranė

Tė falem pėrjetėsisht
AtDheu IM
Nė Ditėn Tonė tė Shenjtė

Dėgjoje kėtė muzikė lirie
Hyjnesha ime
Kėtė zė tė ėmbėl nga gjaku i tyre

Nga njė trėndafil tė kuq
Tė kuq e tė kaltėr
T'jua t'jua mbjellim nėpėr Zemra

Le tė rrahin papushueshėm
Orėt e AtDheut
Me aromėn qė sollėn

(16.II.2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:05 am

POST FESTUM NJĖ PĖRJETIMI

Ndihesha i zbrazur
I munguar
Ndihesha
Krejt i vetėm
Nė heshtjen time
Tė thellė
Pėrderisa nuk u shfaqe Ti

Atėherė
Tek atėherė
Njoha trokitjen tėnde
Tė ecurėn
Tė prekurėn
Njoha dhe buzėvalat e pėrndezura
Faqet e ndritshme prej hėne
Tė kuqėrremta prej molle
Njoha krejtė atė
Qė rridhte e vinte nga Ty
Dashuria ime

Sa mė ke munguar
Oh
Si mė ke rizgjuar

Mė ke bėrė pėr vete
Mė ke hyjnuar
Brenda yllėsisė sate
Asaj bote tė mrekullueshme
Me trėndafil e zemėr
Qe jetės sime i dha kuptim
I dha emėr
Me ty pastaj dola
Eca
Shetita
Nėpėr krejt Ditėn e Madhe
Tė barta e s'tė lėshova prej dore

Sa tė mbajta nė prehėr
Nė gjoks
Mbi trupin tim tė ndezur
Mes pėrmes kesaj boteje tė rilindur
Nė mua

Tė qulla
Me shiun e vakėt tė puthjeve
Tė thava
Me zjarrin e afsheve
Pranė oxhakut tė zemrės
T’i shprusha me mija herė flokėt
Qafėn
Krahėt
Dhe mollėt
T'i dridha lehtas
T'i perkedhela
Me maja gishtėrinjsh
E maje gjuhe

Mė pas nuk u pėrmbajta
Tė shkunda
Sa munda
Nga fundi i rrėnjėve
Tek majat e pipthave
Tė tunda
Derisa u shkokėlove

U shtrydhe e tėra nė mua
U mbolle
E rrėnjė tė reja lėshove
Dhe lule
Dhe fruta
Dhe
Krejt shijen e botės sate mjaltore
Ma dhurove

Veten time e pėrpive
Me vete e more
E sakaq
Njė perde tė kaltėr
Sysh ma lėshove
Derisa u fshehe
Nė njė yllėsi tė re
Brenda qerpikėve tė miMe ftove sėrish pėr njė dashuri
Kur tė vijė tjetėr ditė
Tjetėr festė nė atė planetė
Qė e gjetėm
Pas mijėra vjet ecjesh
E dashurish

Hyjnesha ime
Hyjnesha ime

Ti qė orė e ēast
Shprush e kėnaq
Veten tėnde
Veten time

(18 Shkurt, 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:06 am

ĖDRRA QĖ NUK PO E SHOH


Ajo ėndrra qė nuk po e shoh
Dashuria ime e Jetės ėshtėVetėm po e ndjej
Po e dėshiroj
Orė e ēast
Po e jetoj
E po bindem
Tek tash
Se paskam jetuar
Nėpėr dashuri tė shpifura

Dashuria me ty

ėshtė ajo qė e kam kėrkuar
Duke e dėshiruar nga larg


Tė falem pėrjetė
Qė ma hape portėn
Qė mė bėre konak
Nė shpirtin tėnd

Mė mbylle pėrjetėsisht

Tek ajo strehė

Nėn ata qerpikėHyjnesha Ime

E vetmja dritė

Nė universin e dashurisė sime

(18 fror 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Nimfa prej Wed Mar 18, 2009 10:07 am

Nėn qerpikun tėndNata m’i merr sytė

E nuk tė shohNėpėr detin e pėrgjumur

Lėshoj rrjetėn

E gjurmoj, gjurmoj

Fundit tė tij

KėrkojMes mornicash ankthesh

Pritjesh

E as njė ėndėrr

Pėr ty nuk gjejRrjeta ngelė e zbaruz

Nė mol

Tek hap sytė nga trandjet

Nga yshtjet

Nga gjakimiNuk tė nxė

Mėsa ėndrrėn

Tė tė puthė

Tė tė shtrėngoj

Tėrė natėn e lume

Nė gji tė tė mbaj

E tė kėnaqem njėherė

Sall me tyĖndrrat e paftuara i shporr

Tek sa hap sytėShkundem

Si njė shpend i qullur

E tė shoh tė tėrėn

Brenda qenies sime

Tė shoh e s’tė prekė

Tė lė ashtu tė qetė

Si njė natyrė qė hapet

Pėrngadalė

E ma falė mė tė bukurin imazhMos jeto pėr njė ėndėrr

Detit tė pėrgjumtė

Mos u mashtro

Mė shpėrgjumin buzėt tua

Puhitė prej mėngjesiShihe botėn time brenda teje

Se si po shtrihet

Si po tė mbulon tė tėrin

Njejtė si bota jote nė muaKemi thurrė njė botė tė plotė

Prej dashurie

Njė det tė paparė ndjenjash

Pėrtej ėndrrave

Dashuiria imeĖndrra reale jam unė

Je ti

Edhe kur s’mė merr

E nuk tė kam nė gjiTė ndjej

Si pulsin e kėsaj zemreje

Qė s’ndalet

Tė shijoj tėrė ditėn e lume

Aq shumė

Sa kam frigė tė tė harxhoj

Para kohe

E

Fshihem nė ēast

Prapa njė reje tė bardhė

A tė murrmė

Yllėsisė sime tė zjarrtė

Pėrzjarrem nė ty

E kėnaqemi qė tė dyShkrihem nga larg

Universit tė pafund

E pikoj brenda teje

Pėr ta njomė atė rrėnjė shprese

Atė dashuri tė paimagjinueshme

Qė krijon e ruan brenda vetes

Njė botė tė tėrėS’ndalem

E s’ ēmallem

Oh si pėrmallem

Jeta ime e rilindurAs njė ditė nuk hapet

As mbyllet

Pa lutjen time nėn ēerpikun tėnd

Pėr bekimin e kėsaj dashurie

Hyjnesha ime(5 Mars 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sabit RRUSTEMI:E PAPREKSHMJA PIKON NĖ MUA( cikėl poezish)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi