FLAKA E LIRISĖ TĖ KOSOVĖS

Shko poshtė

FLAKA E LIRISĖ TĖ KOSOVĖS

Mesazh  Orfe prej Tue Mar 24, 2009 1:03 am


FLAKA E LIRISĖ TĖ KOSOVĖS24 marsi 1999, Data e ngulur thellė nė trurin e prishur servo-rus, Dita kur pėrfundoi hegjemonia sllave mbi Kosovėn Martire!
- Dita kur njėherė e pėrgjithmonė, Kosova u nda nga blloku lindor sllav, Dita kur u vendos Fitorja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mbi kthetrat gjakpirėse mė barbare, qė njohu bota e fundshekullit 20. mbi egėrsirat ēetnike servo-ruse, qė pėrfundoi me flakėt ushtarake tė aviacionit luftarak tė NATO-s, Dita kur u lind dielli i lirisė tė Kosovės - nga Perėndimi, ashtu siē tha Naimi ynė 'qė lindė nga perėndon'! Dita kur definitivisht, u shėmb robėria sllave mbi popullėsinė shqiptare tė Kosovės!

Kush e solli kėtė fitore?

Pushka e lirisė tė UĒK-sė, organizuar nga bota shqiptare, zėri i paepur i Shqiptarėve nė Amerikė, dridhja e moralit tė botės progresive, para dhe brėnda OKB-sė, nė Njujork - para e brėnda Shtėpisė sė Bardhė dhe Kapitoll Hillit, nė Vashington - ai zėri i shqipeve, qė tingėlloi flakada me bombardimin e Beogradit dhe caqeve ushtarake kriminale servo-ruse - nė atė moment historik, kur zėri sovjetik kėrcnoi, se 'nuk guxon asnjė kėmbė e Perėndimit, tė shkeli mbi tokėn e Kosovės', nė atė moment historik, kur u kėrcnua edhe baza ushtarake e Avianos - po nė atė Mbrėmje Historike, pėrshkoi flaka regjimin beogradas millosheviqian!

24 Marsi 1999, fundosi shpresat servo-ruse pėr mbajtjen e Kosovės nėn robėri shekullore edhe gradualisht pėr ēlirimin e tė gjitha tokave shqiptare nė Ballkanin illirik!

24 marsi 1999 - Flaka e Lirisė tė Kosovės - Shenimi i Fitores, tė Luftės Ēlirimtare!

24.mars.2009. nezir myrta

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi