KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK

Shko poshtė

KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK

Mesazh  Orfe prej Sun Apr 05, 2009 11:11 pm

KODI I DREJTIMIT TĖ FJALORIT ALBANISTIK


E pse ju thua kėtyre fjalėve sipėr: temė, tezė, diotezė, teori, teatėr, teo, teolog, antonim, sinonim, partonim, etnonim, pseudonim, toponim, antroponim, (kėshtu i kemi nė shkencėn shqiptare, e mos ēoni pluhur, se as i keni ditur as shkruar drejtė as spjeguar drejtė).

Nė kėto fjalė e fjalėformime (terma e kompozita), mungon tingulli shqip - th dhe folja THE (prej foljes me thanė, pėr tė thėnė) edhe nuk ka kurrėfar mundėsia spjegimi, kur sot kemi spjegimin shqip!

Jo thio miko, se ta kanė futė zanafillen e shkences nė SHQIP me direktiva: pelazg, temė, teori, teatėr, teo, teolog, teologji, tezė, metatezė, anitezė, diotezė, antonime, sinonime, etnonim, patronim, antikitet ...ti je i rreshtuar pas tyre, pėrderisa flet si ata kėto termine.

Unė i flas shqip nga fjala pellg (jo pelag), ku mungon folja THE, zanorja y, tingulli LL, tingulli dh...:

- pellgas, Pellgasishtja, pellgazgjike

illir, illirian Illiria (jo, ilir, ilirian iliria)

etninom - nom etnik, emėr etnik (jo etnonim)

thezė (ajo qė thohet, the thezė, the me zė)

themė, (the gjatė njė subjekt, pėrmblodhe thėniet, themė)

theori,

theatėr,

Theo-Zot

Thot-i (jo toti)

theo,

theolog,

theologji,

thezė,

metathezė,

antithezė,

diothezė,

kathedėr (jo katedėr-a)

Promethe,(jo Promete)

antinom, (jo antonim)

toponom (jo toponim)

antroponom (jo antroponim)

synonom, (jo sinonim)

sympozium (jo simpozium)

symbol (jo simbol)

etninome, (jo etnonim)

patronom, (jo patronim)

ethymolog, ethymologji-a (jo etimolog, etimogjia)

Dhodhonė, Dhodhona (jo dodona)

Dardhania, etninomi dardhan

Thrakishtja, thrrak, thrrakasit... (jo, trakishtja, trak, trakasit)

antikuit (antikuni, kundėr kuniformit pellgasisht Cuneiform Language) - ju po flisni e po rreshtoheni pas sllavėve ashtu sikur derisot edhe me shkencė e fjalor shkencor albanistik! Sllavėt e kanė pėrshtatur nė gjuhėt e tyre - pelazgi - pelag, arkipelag - ti ece pas tyre - jo unė - a po ta kap rradakja tash?

symbol (qė ėshtė sy, qė bie nė sy, shihet i pari)

sympozium (symėsy,nė diskutim shkencor)

therror (therrje nė masė, masakėr) terror sll.lat.

Pėr tu drejtuar historia shqiptare, duhet drejtuar shkenca shqiptare, se nuk bėn mbrapsht gjith historinė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK

Mesazh  Orfe prej Mon Apr 06, 2009 6:05 am

NORMA NUK PIKU NGA QIELLI
GJUHA EMROI - TOKĖ E QIELL


Unė dua tė flasim e shkruajmė drejtė shkurt e trup shqip, qė mos tėkemi fjalė boshe pa kuptim brėnda shqipes, kur kemi gjuhėn mėtė pasur indo-europiane e mė gjėrė... Norma nuk piku nga qielli, as ka normė qė i sfidon fuqisė sė mendimit tė drejtė, tė ditur e tė guximshėm! Norma kur nuk ėshtė nė rregull, duhet ndryshuar me rrėnje, ka normė e normė - qė ndryshon vitaliteti i veprimit, gjallėria e tė menduarit, nisma e veprimit - nėse ėshtė dikush gjallė!

Respekti reciprok krijon vlerėn! Na kėrkojmė rishqyrtim dhe do ta bėjmė patjetėr, pėrndryshe e bėn koha! Ēdo kohė ka njerėzit e vet dhe ēdogjė qė nuk pėrsoset, destinohet, fatkeqėsohet tė bie vetiu - sepse gjuha ėshtė gjallė - pėrderisa populli ėshtė gjallė! Kaloi mė koha e shablloneve dhe dominimeve, duke vuajtur me shekuj pėr shkak tė normave e normimeve!

Norma nuk ėshtė prefekte, por don pėrsosje, ngritje, stimulim, gjak tė ri tė gjuhės, pikėrisht nga rrėnjet e lashta, aty ku bulėzon shpirti i fjalės dhe jo qė ėshtė mėkat, por ėshtė dhunė e shtypje, kur mbeten fjalėt e njė gjuhe botėrore tė kohės, si gjuhė e Natyrės, si gjuhė e Zotit - dhanėti njeriut e tė zhduken nėpėr gjenerata edhe tė flasim e mos tė dijmė ēfarė flasim - kur kemi mundėsi e nuk ia dijmė kuptimin fjalės sė pėrdredhur, tė falsifikuar, tė detyruar, tė imponuar!

Ti po flet pėr normen, e janė nė hall edhe vet ata qė bėnė normen, se kur nuk munden tė bėjnė diē, duhet ndihmuar - dikush duhet ta bėjė normen, e persosi, ta spikati - asgjė as norma nuk persoset vetiu, se thash: norma nuk piku nga qielli! A ka ma mjerim, se ta flasėsh fjalėn, e mos tė ia dijsh kuptimin - por tė orientohesh si i vėrbėri me shkop, duke pyetur: kush e paska, kah erdhi, pse erdhi, kah po shkon...?! Kur e kemi nė Shqipen madhore! Ėshtė mallkim i Shqipes, nėse nuk e bėjmė!

* fjala pellgazgjike, ėshtė ai tingulli gj, ngase del pellgazike, ku tingujt s,z, evolojnė sipas theksimit nė tė shprehurit, (letargjike, kirurgjike, morfologjike, biologjike, fiziologjike, ...) ndoshta u bė pėr dallim nga tjerat gjuhė panevojė, ashtu sikur ėshtė pėrdorimi (pėrgojimi) i tingullit ė, vendepavend, gjoja si theksime shqipe, qė sotetutje kemi probleme studimi e njohjeje tė drejtė botėrisht - e ai gj, si forcė theksimi fuqizimi fonetik, sikurse kemi joevoluim tingujsh s,z (tiranas, prishtinas, dukagjinas, janinas, makedhonas, epirotas...), bėn edhe - pellgasike.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi