METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE

Shko poshtė

METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Apr 06, 2009 1:57 pm

METUSH KRASNIQI - SIMBOL I REZISTENCĖS SHQIPTARE

Metush Krasniqi u lind ne Dajkoc tė Dardanės mė 19.8.1928. Lindja e tij ishte gėzim i papėrshkrueshėm nė familjen Krasniqi, kur ky djalosh lind pas tri vajzave.Trungu i tij familjar me rrėnjė tė thella dhe shumė degė ishte i pregaditur pėr atdhedashurinė pa marrė parasyshė sakrificat. Ata kurdoherė u gjindėn tė gatshėm me armė nė dorė nė mbrojtejen e tokave shqiptare nga pushtuesit.
Babai i Metushit Asllani, mė 1912 ishte dėnuar nė gjykatėn turke tė Gjilanit me 101 vjet burgim. Metushi fėmijėrinė e kaloi nė vendlindje, kurse mėsimet fillore i kreunė Hodonoc, ku mėsimi mbahej nė gjuhėn serbe. Pastaj ndėrpreu mėsimin e rregullt, por lexoi me njė zell tė madh.
Nė kėto rrethana e gjeti shpėrthimi i Luftės sė Dytė Botėrore, kur u bėnė ndryshime tė mėdha, nė GJilan hapet shkolla shqipe ku kreu shkollen e plotė fillore semimaturen dhe disa kurse pedagogjike. Martohet nė moshėn 16 vjeqare, pa dasmė, shoqėri dhe miq, nga se kėshtu ishin martesat nė rrethana luftes.
* Nė vitet 1947-49 kreu njė kurs pedagogjik nė Pejė e nė Gjakovė, ndėrsa nė vitin 1950 merr diplomėn e mėsuesisė nė Shkollėn Normale tė Gjakovės.
Nė vitin 1950-51, filloi punėn si mėsues nė shkollėn fillore nė Shipashnicė tė Epėrme. I frymėzuar nga veprimtarėt e LNDSH, nė Shipashnicė sė bashku me kolegėt e vet themelon orgnaizatėn ilegale "Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė". Autoritetet e arsimit, vetėm njė vit mė vonė Metush Krasniqin e transferojnė nė shkollėn e Strezovcit. Aty punoi njė vit dhe u transferua nė Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhės shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirėpriti ngrohtėsisht ardhjen e tij.
Pas njėviti Metush Krasniqin e transferuan nė shkollėn fillore tė Muēivercit dhe nė vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore tė Rrethit tė Dardanes(ish-Kamenicė), shkolla 8 klasėshe e Muēivercit megjithė arsimtarėt e mjetet mėsimore u bart nė Roganė dhe pėr ēudi po me atė vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkollės nė kėtė fshat, shkollė e cila sot mban emrin e kėtij dėshmori. * Nė vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet tė shpėrngulet nė Shkup. Atje krahas punės nė arsim me pėrkushtim vepron nė organizatėn "Partia Revolucionare..."
Nė nėntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dėnohet me 18 vjet burg tė rėndė, prej tė cilave i mbanė vetėm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet nė fshatin e lindjes nė Dajkoc ku i kryente tė gjitha punėte fshatit. I entuziazmuar nga hovi qė kishte marrė shkollimi, Metushi mė pas regjistrohet nė Fakultetin Juridik nė Prishtinė, dhe nė vitin1970 u punėsua nė shkollėn e mesme teknike "19 Nėntori" nė Prishtinė. Mirėpo, atė nuk e lanė tė punoj qetė. Me vendim tė Dushan Ristiqit -Kryetar i KK tė LKJ tė Prishtinės dhe tė kryeudbashit nė Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.
Metush Krasniqi meqė gėzonte njė autoritet tė madh nė mesin e rinisė shkollore dhe universitare nė Kosovė, por edhe nė Maqedoni, ai kishte formuar njė rreth tė gjerė shokėsh besnik, ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Korēa nga Gėmica, Kadri Zeka nga Poliēka, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Gėrvalla, Zeqir Gėrvallėn e Sabri Novosellėn nė Prishtinė e shumė tė tjerė.
* Nė vitin 1976 Metush Krasniqi vihet nė krye tė Organizatės"Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės dhe e Viseve tjera Shqiptare nė Jugosllavi" LNĒKVSHJ.

Gjatė atyre viteve bėnė pėrpjekje pėr bashkimine tė gjitha grupeve ilegale nė njė organizatė tė fuqishme. Metush Krasniqi gjatė viteve tė 80-ta punoi nė ilegalitet tė thellė, por megjithatė UDB-a permes informatoreve shqiptarė, dinte pėr aktivitetin e Metushit, dhe mė 4 nėntor 1981 burgoset, torturohet rėndė nga udbashi Selim Brosha e shume tė tjerė.
Pas katėr muaj lirohet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. * Mė 4 nėntor 1985 Metush Krasniqi sėrish burgoset dhe gjatė shtatė muaj e pesėmbėdhjetė ditėve sa e mbajtėn nė burgjet e Prishtinės e tė Mitrovicės, rrahet e torturohet nė mėnyrat mė mizore.
Pasi ishte i dėrmuar pėr vdekje UDB-a mė 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe mė 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshėm duke mos pasur shėrim ndėrroi jetė. Varrimi i tij u bė nė fshatin e lindjes nė Dajkoc.

Shaban Cakolli
shaban cakolli
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: METUSH KRASNIQI SIMBOL I REZISTENCES SHQIPTARE

Mesazh  shqipetare-moj prej Sat Apr 11, 2009 12:13 am

Metush Krasniqi - Dajkoci

Metush Krasniqi ka lindur mė 19 gusht 1928 nė fshatin Dajkoc tė Komunes sė Kamenicės(Dardanės). Shkollėn fillore (4 klasat e para)e kreu nė gjuhėn serbe nė fshatin Hodanoc, ndėrsa katėr klasėt tjera 1942-1946 i kreu nė Gjilan nė gjuhėn shqipe.

Metush Krasniqi

Nė vitet 1947-49 kreu njė kurs pedagogjik nė Pejė e nė Gjakovė, ndėrsa nė vitin 1950 merr diplomėn e mėsuesisė nė Shkollėn Normale tė Gjakovės. Nė vitin 1950-51, filloi punėn si mėsues nė shkollėn fillore nė Shipashnicė tė Epėrme. I frymėzuar nga veprimtarėt e LNDSH, nė Shipashnicė sė bashku me kolegėt e vet themelon orgnaizatėn ilegale “Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė”. Autoritetet e arsimit, vetėm njė vit mė vonė Metush Krasniqin e transferojnė nė shkollėn e Strezovcit. Aty punoi njė vit dhe u transferua nė Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhės shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirėpriti ngrohtėsisht ardhjen e tij. Pas njė viti Metush Krasniqin e transferuan nė shkollėn fillore tė Muēivercit dhe nė vitin shkollor 1955/56 me vendimin e organeve arsimore tė Rrethit tė Dardanes(ish-Kamenicė), shkolla 8 klasėshe e Muēivercit me gjithė arsimtarėt e mjetet mėsimore u bart nė Roganė dhe pėr ēudi po me atė vendim Metush Krasniqi u emrua drejtor i shkollės nė kėtė fshat shkollė e cila sot mban emrin e kėtij dėshmori.
Nė vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet tė shpėrngulet nė Shkup. Atje krahas punės nė arsim me pėrkushtim vepron nė organizatėn “Partia Revolucionare…” Nė nėntor 1958 Metush Krasniqi burgoset dhe dėnohet me 18 vjet burg tė rėndė, prej tė cilave i mbanė vetėm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vjet nė fshatin e lindjes nė Dajkoc ku i kryente tė gjitha punėt e fshatit. I entuziazmuar nga hovi qė kishte marrė shkollimi, Metushi mė pas regjistrohet nė Fakultetin Juridik nė Prishtinė, dhe nė vitin 1970 u punėsua nė shkollėn e mesme teknike “19 Nėntori” nė Prishtinė. Mirėpo, atė nuk e lanė tė punoj qetė. Me vendim tė Dushan Ristiqit - Kryetar i KK tė LKJ tė Prishtinės dhe tė kryeudbashit nė Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqi u largua nga arsimi.
Metush Krasniqi meqė gėzonte njė autoritet tė madh nė mesin e rinisė shkollore dhe universitare nė Kosovė por edhe nė Maqedoni, ai kishte formuar njė rreth tė gjerė shokėsh besnik,ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Skender Kastrati nga Hogoshti; Njazi Korēa nga Gėmica, Kadri Zeka nga Poliēka, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani; Jusuf Gėrvalla, Zeqir Gėrvallėn e Sabri Novosellėn nė Prishtinė e shumė tė tjerė.
Nė vitin 1976 Metush Krasniqi vihet nė krye tė Organizatės “Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės dhe e Viseve tjera Shqiptare nė Jugosllavi” LNĒKVSHJ. Gjatė atyre viteve bėnė pėrpjekje pėr bashkimin e tė gjitha grupeve ilegale nė njė organizatė tė fuqishme. Metush Krasniqi gjatė viteve tė 80-ta punoi nė ilegalitet tė thellė, por megjithatė UDB-a permes informatoreve shqiptar,dinte pėr aktivitetin e Metushit dhe mė 4 nėntor 1981 burgoset, torturohet rėndė nga udbashi Selim Brosha e shume tė tjerė. Pas katėr muaj lirohet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.
Mė 4 nėntor 1985 Metush Krasniqi sėrish burgoset dhe gjatė shtatė muaj e pesėmbėdhjetė ditėve sa e mbajtėn nė burgjet e Prishtinės e tė Mitrovicės, rrahet e torturohet nė mėnyrat mė mizore. Pasi ishte i dėrmuar pėr vdekje UDB-a mė 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe mė 15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshėm duke mos pasur shėrim ndėrroi jetė. Varrimi i tij u bė nė fshatin e lindjes nė Dajkoc.
Burimi i tė dhėnave

Ish shoqata atdhetare “Metush Krasniqi” me seli nė Dortmund (pėrļloi-Kryesia;Shaip Thaqi,Ramadan Latifaj,Ramiz Dėrmaku,Asllan Krasniqi,Bajram Kallaba)
_________________
Shaban Cakolli;
I Jam mirėnjohės autorit tė shkrimit me pseudonim andi,pėr ndriqimin e veprės sė simbolit tė rezistencės sonė kombėtare z.Metush Krasniqi.Unė jam shumė i interesuar tė zgjėrohem dhe thellohem nė mbledhjen e sa mė shumė materialeve tė vepres dhe jetes se kėtij veprimtari tė madh. Njė material mjaft tė mirė rreth jetės dhe veprės sė Metush Krasniqit e kam gjetur edhe te monografitė e Xhavit K.Kryeziut,tėdashurit ish profesorit tim tė gjuhės shqipe ku bėnė fjalė pėr”PISHTARĖT E ARSIMIT NĖ SHKOLLAT E DARDANĖS”:I jam mirėnjohės shumė tė madhit,tė rrespektuarit,intelektualit dhe profesorit tim Xhavit Kryeziu qė solli kėtė ndriqim pėr bacėn Metush,si dhe pėr monografitė qė mi dėrgoi.

Postuar nė Pa kategori | 1 Koment »
Sh. Cakolli: DJEPI I IM - DARDANIA...Blog i ri

tregoj burimet e informacioneve kur shkruan diqka se ta mshelin gojen te tjeret!

shqipetare-moj

Numri i postimeve : 2
Registration date : 11/04/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi