Cikėl poetik nga Nehat Ramizi

Shko poshtė

Cikėl poetik nga Nehat Ramizi

Mesazh  Nimfa prej Tue Apr 07, 2009 2:39 pm

Cikėl poetik nga Nehat Ramizi


Nehat Ramizi

Nehat Ramizi u lind nė vitin 1952, nė fshatin Tėrnoc, komuna e Bujanocit.
Shkollėn fillore e kreu nė fshatin e lindjes , tė mesmen nė Bujanoc, kurse fakultetin filologjik, dega Gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetitn e Prishtinės nė Prishtinė.
Me shkrime ka filluar tė merret qė kur ishte nxėnėsi shkollės sė meseme .
Veprat letrare:
“Plisi lashtėsisė”poezi botuar mė 2003
“Lokja “ roman, botuar mė 2005
“Rjedhė pa dredhė” poezi botuar mė2005
“Fėmijėt nė skenė” pjesė teatrale, botuar mė 2007
“Lule fushe pėr njė sy rrushe “ poezi pėr fėmijė, botuar mė 2008

Jeton dhe vepron nė Tėrnoc.ATDHEUT
Atdhe je fushė e mal
Je qytetfshat e katund
Pėr tykėngėns’e ndal
Ninulla djapin pėrkund
Aferim
Krenohem me dėshmor
Krenohem me shkollarė
Gėzimme nxėnės nė orė
Luftė pėr pesėshe nė ditar
Shpėrblim
Atdhe tė duam me kėngė
Pėr ty ham ēelik me dhėmbė
S’ka komoditet dhe dėshrė
Nėse adheu s’frymon i lirė
Luftojmė pėr liri
Kush nuk I pėrkulet atdheut
Kush nuk i bėnė atij nder
Meriton vapė dhe sketerrė
Jeta e tij kurrė mos past vlerė
Ėshtė tradhtarė


SHPRESĖ ATDHEU
Gjėmoni joni atdhe
Gjėmon si pėr here
Me shpresa tė reja
ė dimmer dhe verė
Mėsojmė pėr histori
Pėr kulturė e traditė
Mėsojmė gjeografi
Ne shiptarėt pa kufi
Gjithė tokat shqiptare
Jetojmė me njė shpresė
Me hartat e Londrės
Tė lidhim njė besė
Tė mos lėmė tokė e vri
Pa i pėrfshi tonin kufi
Kjo ėndėrr herėt a vonė
Do tė bėhet realitetit i jonė
Ta mbajmė njė shpresė
Me trojetona s’ka tregti
Tė lidhimme besa-besė
Do tė fitojmė tonėn liri


NĖ TREG
Ditėn e hėnė dola nė treg
Tė blej sende sa s’u bė zheg
Mbi tė gjitha pėr nė shtėpi
Patate fasule dhe rrush tė zi
Ankohen shitėsit pėr ēmim
Ndėrsa blerėsit duan lirim
Kurrės’mund tė ketė ujdi
Secili punon me lėvėrdi
Aty mund tė gjejmė gjithėfarė
Pėr fėmijė edhe pėr tė rritur
Me zė tė ējerrė duke bėrtitur
Tė lira tė shtrenjta si nė treg
Urdhėroni mollė rrush e patate
Kėtu do t’i gjeni tė mira domate
Kemi speca tranguj dhe sallatė
Drekė tė mirėzemrėn ta kėnaq
Tė gjithė vėjnė me torba bosh
Me lakra fasule pemėe rrush
Ēdo torbė blerėsi e ka mbush
Malli i mire syrin ta joshDHĖMBI I VOGĖL
Valit tė vogėl
Gjashtė vjeēar
Dhėmbi i parė
Lėvizė pa ndarė
Babi im si mjek
Me dara e ēekan
Mė nxuar dhėmbin
Lehtė si me gjilpanė
Fėmijėve porosi
Kur nxjerrin dhėmb
Me mė shumė ngulm
Hudhne mbi kulm
Me sorrėn e bardhė
Ēdo herė me radhė
Lidhne njė traktat
Punėn me kontratė
Sorrė e lumja sorrė
T’i u bėfėsh e bardhė
Merre dhėmbin e vjetėr
T’mė sjellėsh njė tjetėr


PĖR HERĖ ME NDJENJA
Unė jam nga herė melankolik
Unė jam njeri me ndjenja
Unė jam ai qė ka friguar
Unė jam ai qė t’ ka dashurauar
Kam qenė alokolist i kohės
Kam qenė njė ushtar i rrugės
Kam qenėai qė gjithėnjė lufton
Kam qenė ai qė ti s’e dashuron
Ti njė ditė kėtė do ta kuptosh
Gjithkah do tė mė kėrkosh
Po atėherė do tė jetė vonė
Kur dielli nė qiell perendon
Do tė mė kėrkosh anekėnd Luginės
Pėr tė dėgjuar kėngė tė violinės
Do tė sorollatesh ngadal si val lumi
Pasi pa ju do tė mė ketė marrė gjumi
Dyshimi i ftohėt derdhė valėn tonė
Nė reliktet e dashurisė t’jetės sonė
Nuk ka urė e as fuqi njeriu dot
Qė mund tė ndal vrrullin e nisur sot
Lirinė e kuptoj si pėr ty si pėr mua
Dyshimin lere i lire tė kaloj ngjeti
Nuke kuptoj dashurinė e falur hua
Pastaj tė flas boshėllqe vet me veti
Do kėrkoj t’mė kthehet ajo qė dhashė
As mė shumėe as mė pak po atė qė fola
Mbetėm prapa fjalėveqė unė t’i thashė
Nuk shiten fjalėt e mia dushk pėr gogla


PĖR HERĖ PĖR NĖNTOR

Ditė e madhe sa shapt mali
Pėr gjithė kombin shqiptarė
Kur i madhi Ismail Qemali
Ngriti flamurin kombėtar
Me pushkėt e tyre plotė barot
Shqiptarėt me pavarėsi n’ botė
Me dėshirė dhe fjalė tė zjarrtė
Shtetėsint’ia siguroj tokės
Flamurin nė Vlorė e ngriti lart
Edhe atėherė ka pasur pengesa
Pėr t ‘ia ndalur asaj pavarėsinė
Nga fqinjėt kishin shtėngesa
Me luftė Shqipėria fitoi lirinė
Nė rradhė ėshtė Kosova jonė
Ajo pret nėntorėt nė radhė
Pavarėsinė ajo e meriton
Me punė e fytyrė tė bardhė
Pėr ne do t’jetė ditė e madhe
Lirinė ne kemi hak
S’do pėrkulemi kėsaj radhe
Do tė arrijmė tė madhin cak

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi