Cikėl poetik nga Daut Maliqi

Shko poshtė

Cikėl poetik nga Daut Maliqi

Mesazh  Nimfa prej Tue Apr 07, 2009 2:42 pm

Cikėl poetik nga Daut Maliqi

Daut Maliqi
U lind mė 25.11.1939 nė Busavatė tė Dardanės.(ish Kamenicės} Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, progjimnazin nė Gjilan, ndėrsa shkollėn normale nė Prishtinė. Nga shtatori i vitit 1960, deri nė janar tė vitit 1975 punoi mėsues e arsimtar i gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė shkollat fillore: nė Koretin, nė Strezoc dhe nė Dardanė. Prej vitit 1975, e deri nė mbylljen e saj, punoi gazetar profesionist nė tė pėrditshmen “Rilindja”. Njė kohė punoi kryeredaktor i radios lokale “Radio Premiera” nė Dardanė. Ėshtė marrė kryesisht me gazetari e publicistikė, me ēka ėshtė bėrė i njohur pėr tėrė trevėn tonė.
Daut Maliqi filloi tė merret me shkrime qysh si nxėnės i progjimnazit shqip tė Gjilanit. Vjershat e para i botoi mė 1957 nė gazetėn “Rilindja. Ėshtė njėri ndėr themeluesit e klubit letrar “Nositi” dhe anėtar i redaksisė sė revistės letrare kulturore me tė njėjtin emėr, tė cilėn revistė e boton klubi nė fjalė. Nga “Nositi” i janė botuar pėrmbledhjet me poezi: “Rrjedhė lumi” Dardanė 2005 dhe “Gjuhėn ma patėn prerė qė nė fėmijėri” Dardanė 2006. Klubi i gazetarėve”D.Press”ne Dardanė,e nderoi Daut Maliqin, me ēmimin per veper jetesore ne gazetari,me rastin e pervjetorit te pestė te punes qe mbajti me 24 janar 2009
Daut Maliqi jeton dhe vepron nė Dardanė.
NĖ DUART E MIA
Nė duart e mia fle qyteti,
Flenė ėndrrat e mia,
Flenė bukuritė natyrore,
Fle ardhmėria,
Flenė vrazhdėsitė shekullore.
RRJEDHĖ LUMI
Eci unė,
Ecėn lumi,
Ndalem unė,
Vazhdon lumi,
Vdes unė,
Rrjedh lumi,
Lind Arti,
Fluturon pėllumbi,
Tėrė tradhtinė,
E marrtė lumi.
BREDHJE
Pimė ujė nga legjenda,
Pushojmė buzė lumit tė tharė,
Bredhim nėpėr mote
Pa e ditur fundin.
NGUTIA
Mos u dėshpėro,
Mos e humb orientimin
Kur tė qortojnė
E tė akuzojnė
Pa argumente.
Qėndro stoik,
Mos u gėzo shumė,
Edhe kur tė lavdėrojnė
E tė avancojnė.
Kuptoje,
Miku im i mirė,
Jeta ėshtė sfidė,
Nuk e do ngutinė.
BOTA SHUMĖ VONĖ NA KUPTOI
Nuk janė rrezet e ftohta tė Diellit dimėror
Ato qė ngrijnė lotėt e buzėqeshjen e lėvruar,
Dhembjen nuk mund ta parandalojė
As bora, kjo dendėsi e pafund bardhėsie,
Qė do tė thithė toka nga gjiri i saj.
Nė dritaren e imagjinatės sime
I shoh fytyrat e dikurshme
Tė shokėve e shoqeve tė mia,
Qė kurrė mė nuk do tė qeshin.
Kam frikė se nė librin e kujtimeve
Nuk do tė gjej asnjė shpjegim,
Pse bota shumė vonė na kuptoi
Pas aq shumė sakrificash
Pėr njė jetė mė tė lumtur,
Pėr njė gjakim.

LOTĖT E LOKES


Nėnėlokja
dy pika loti
i lėshoi,
ofshau thellė,
nuk tha asnjė fjalė,
pėr vuajtjet shekullore
flasin rrudhat e saj.
JETA NUK ĖSHTĖ POEZI
Mė thoshe,
Jeta nuk ėshtė poezi,
Ajo i ka rrugėt e veta
Si lumi rrjedhat.
Mė thoshe,
Atdheu nuk mbrohet me fjalė,
E lufta i ka sfidat e veta,
Tė djeg si zjarri e uji i valė.
Mė thoshe,
Dashuria e sinqertė tė begaton,
Tradhtia shpirtin ta lėndon,
Jetėn ta shkatėrron.
Mė thoshe,
Jeta nuk ėshtė poezi(!),
Ajo i ka rrugėt e veta
Si lumi rrjedhat.
FATIN TĖND KĖRKOJE
Ec, o Balė, ec,
Rrugės mos u ndal,
Kur ta kalosh lumin,
Ruaju, mos tė rrėmbejnė valėt.
Retė ngriten lart nė qiell,
Njė erė e lehtė fryn,
Rigat e shiut lagin tokėn.
Ec edhe Ti, moj Dritė,
Ylberin shikoje,
Rrugės mos u ndal,
Fatin tėnd kėrkoje.
HAPĖRIM
Aroma e luleve,
ajri i freskėt,
kambanat e bagėtive,
lojėrat baritore,
gurrat e ujit
kthjellėt si loti,
nė ballė tė livadheve
jehona e kosarėve
odat e hapura
tė burrave,
kėngėt e vashave
si sorkadhe,
bujaria e fisnikėria
e nėnave tona
tė urta,
pėrherė mė kujtojnė
bardhėsinė e jetės
nė fshatin tim tė lindjes.
TI JE SI RREZJA
Ti je si lule,
Jetės i jep aromė,
Ti je si rrezja,
E ngroh vatrėn tonė.
QIRIRIT
Ti nuk me le nė terr,
Nuk mė lė nė vetmi.
Jemi bėrė shok tė mirė,
Ty tė kallet trupi,
Mua mė digjet truri.
KOHE E AKULLT
Cka po ndodhė
Me njeriun tonė,
Askush-askujt
Nuk i beson.
Tradhtia rrėnjet,
Thell po i lėshon
Lakmia pėr pasuri,
Po na verbon.
Kohė e akullt,
As qenit
Nuk i besohet mė...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi