Mehmetali Rexhepi / PĖRTEJ MITIT

Shko poshtė

Mehmetali Rexhepi / PĖRTEJ MITIT

Mesazh  Nimfa prej Tue Apr 07, 2009 2:45 pm


Ukshin Hoti
Mehmetali Rexhepi

PĖRTEJ MITIT
(Ukshin Hotit)

Me duar nė zinxhirė
mijėra mynxyrė

*
E gjatė ėshtė dita
e stėrgjatė nata
dhe viti
Nėnės pritja
luleshpresa
i ēeli e veniti

*
Sa e sa dimra
sa e sa vera
vetėm krahnez e ngrica
me ethe vapash ngela

*
Ku mbetėn lulet
qė nė borė i ēela

*
Pas ēdo shqiptimi
ofshamė trishtimi

*
Je kodėr e brengės sime
lumė i thellė i mendjes trime

*
Nga zemra nė zemėr
trimi mbolli pemėn


*
Prej zemre nė zemėr
ura e dashurisė
Urėn deri te Ti
pengu e prish
*
“Demokracisė autentike”
Ti udhėn ia lype
*
Pusi djajsh
djallėzisht e pėrmbys
sublimen
e madhėshtisė
*
Sogjetar i mbėrthyer
prore i shtyrė
tė hynte nė ferr
e tė dilte nė tmerr
*
Fijet e shpresės
urėza tė qėndresės
zgjaten tėhollohen
nuk kėputen as rrėnohen
*
Soj i djallėzuar
qofsh shtarė
dritėmendje e Prometheut
Ai shqipfarė
Ai shkėlqim i Njeriut
nuk ka tė shuar
kainė tė verbuar

*
Si nuk i hapet dera
tė na ngrohet era
tė shkrij akuj nė zemra
ta sjellė verėn pa gjemba
GJILAN, dhjetor 1999

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi