Cikėl poetik nga Zef Mulaj

Shko poshtė

Cikėl poetik nga Zef Mulaj

Mesazh  Nimfa prej Tue Apr 07, 2009 2:48 pm

Cikėl poetik nga Zef Mulaj
<FONT face="Georgia">

Zef Mulaj
 Mulaj, lindur ne Nikaj-Merture te Malesise se Gjakoves (Tropoje), ne fshatin Qeresh-Mulaj.
Ka shkruar poezi qysh ne rinine e tij.
Ka mbaruar studimet e larta ne Fakultetin e Mjekesise, Tirane (Dega Farmaci).
Ka punuar shume vite ne zonat e vendlindjes.
Vec punes si farmacist, eshte marre gjithnje me kerkime shkencore ne fushen e tij, sidomos ne studimin e bimesise mjeksore [/size]te alpeve te Shqiperise.
Ne vitin 1994 vendoset ne menyre legale ne Itali, me nje bashkepunim shkencor ne fushen e tij.
Ne vitin 1998, mbaroi perseri studimet e larta ne universitetin ''Camerino'' te Italise, ku mbrojti titullin ''Doktor'' ne
[size=12]shkencat farmaceutike, pikerisht ne studimin e bimesise mjeksore te alpeve te Shqiperise.
Eshte Anetar i Lidhjes se Shkrimtarve dhe Artisteve ne qytetin ku jeton ne itali.
Merr pjese ne koncertet recitale dhe konkurset e organizuera ne Itali ne fushen e poezise.

Botime:
]''880 bime mjeksore ne alpet e Shqiperise'', Tirane, 2009
''Mjegullvarur mbi Ballkan'', Tirane, 2006 (Poezi)
''Emri qe lind diellin'', Tirane, 2004 (Poezi)
Poesia 1 e 2 ''Isole D'Infinito'', Itali (Antologji e Artit Figurativ)

Nga libri :” EMRI QE LIND DIELLIN”
<FONT face="Georgia">GURI

Mbi gure, ingrire
Me mbeti shikimi.
U largova ,
duke len shikimin tim
ngrire mbi gure.
Shikim prej guri …….
NEN HIJEN E AHAVE
(varret te nje fshati te braktisur)
E rende heshtja qe prek mengjeset,
muzgun dhe naten
nen hijen e ahave ,
emra qe diellin kan lindur
mbi oxhaqet e shtepive te heshtura
<FONT face="Georgia"><DIV align="justify"><FONT face="Georgia">
EMRI YT
Mos me qajė kur te vish
dhe te mos me gjesh,
Nen hijen e lisit.
Per dore merre hijen time
Dhe ne krahet e tu,
Nje zog do te ulet.
Ne fluturim qiellin do te marre,
Aty do te me gjeshe mua
Emrin tende duke shkruar.
MYSAFIRET E ZOGJVE
Endrra hyri ne gure,
muret e arave rane,
shtepite e ngurta
lemyshku i mbuloi
dhe varret
mysafire
te zogjve
mbeten……..
PENA E ARKUVUAR
(1975-1980)
Nje letėr e shkruar
U ngri ne kohėn e shkuar
Nė majen e penes sė arkivuar,
letėrshkruar……

Nga libri ”MJEGULLVARUR MBI BALLKAN”
MBĖRRITI NGA RETĖ NJĖ NJE FTESĖ.
Mbėrriti nga retė njė ftesė .
Vetėtima fiermosur,
Shkruar me rreze dielli,
Zarfi,bardhėsin e hėnės .
E lexuam natėn nėpėr yje
Nen buzqeshjen e agimit
U nisem udhės
Me ftesė nė dorė
Atje do te mėbrrijmė
Nėpėr agime e mbrėmje
Te pėrgjumura.
Mbėrriti nga rete nj ftese….
GRUA E BUKUR
Njė shikim ne sytė e njė gruaje ,
Ėshtė infiniti i njė bote tė pa njohur
Ndjenjash dhe mbetesh nė kėtė pafundsi,
Si njė dritė pėrherė e pa shuar…..
Ka emrin e sundimit shpirtėror te njeriut…..
ISHUJT E NGUJUAR
U ngujova nė ishujt e nje kohe ,
Lexova fytyra te ishulluera .
Nyje brengash lidhur njera – tjetren,
Rrėna , kurtha , pabesi, tradhti,
Ishuj qe digjnin kohėn.
Prisnin e pėrcillnin fytyra ,
Varka te kryqzuera nė udhėtim,
Mbetur nė udhė nė mes ishujve tė kohėve.

Antologia di arte figurative e poesia
ISOLE D’INFINITO 2
(Antologjia e artit figurativ e poezia)

IERI, OGGI
Le tue mani,
Sulle onde del mare,
Giocavano con un pensiero,
Fulmine nella mente .
Baciavano la notte
Come un fiore appena sbocciato:
Tu e tanti altri ancora …. Ieri.
Vivendo
Nel fuoco del cuore
Vola la colomba di fiamma
Sulle onde del mare,
Dove oggi ancora abbandonano
Il loro pezzo di cielo e di terra,
Lģ dove il vento
Si diffonde e sprigiona con le onde del mare
Un ricordo…….ieri
E oggi…..colomba di fiamma
Domani……
LA DONNA
Era notte.
La luna ,in silenzio,
Giocava all’orizzonte,
La donna faceva l’amore
Con la luna
Che camminava dolcemente
Sul suo corpo.
Baciava la luna .
E si svegliņ bussando all’ orizzonte .
Il sogno era finito
Sulla luna e la notte.
Due gocce di lacrime
Bagnavano le sue ciglia.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi