NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Shko poshtė

NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:29 am

NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT DOLĖN TĖ HUMBUR!Raport nga zgjedhjet nė Maqedoni: Balotazhi i djeshėm kaloi pa incidente,

ndėrsa fitues doli nacionalizmi maqedonas!

 

NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT DOLĖN TĖ HUMBUR!

 

Nė Strugė Ramiz Merko, si kandidat i BDI-sė, e sfidoi maqedonasin mysliman Fijat Canoski. Ndėrkaq kandidati i PDSH-sė, Prof. Dr. Sadi Bexheti, Rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, sfidoi kandidatin e BDI-sė, Hazbi Likėn, kryetarin aktual tė Komunės sė Tetovės. Ndėrsa nė Gostivar fitoi bindshėm kandidati i pavarur, Prof. Dr. Rufi Osmani, kundėr kandidatit tė BDI-sė Nevzat Bejta. Pėrkundėr kėtyre fitoreve, shqiptarėt nė kėto zgjedhje duket se kanė dalur tė humbur, pavarėsisht se ata garuan nė mes tyre dhe festuan fitoret nė disa komuna. Nė kėtė zgjedhje ka fituar vetėm nacionalizmi maqedonas nė krye me nacionalistin Gruevski, i cili nė kėtė shtet sikur po imiton ish presidentin serb, kriminelin Millosheviq.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:30 am

 Zgjedhjet e rundit tė dytė (balotazh) pėr president tė Maqedonisė dhe pėr kryetar tė komunave u zhvilluan nė atmosferė tė qetė dhe pa ndonjė incident tė rėndė.

 

Nga marrėveshja Gruevski - Ahmeti pėrfitoi 

nacionalizmi maqedonas!

 

  Votuesit shqiptarė qenė vėnė para dilemės dhe sprovės sė madhe sa i pėrket votimit pėr president. Kėtij votimi i parapriu njė marrėveshje nė mes tė kryeministrit Gruevski dhe Ali Ahmetit, kryetar i BDI-sė. Detajet e marrėveshjes nuk u komunikuan. Publike u bė vetėm thirrja e BDI-sė drejtuar votuesve tė saj qė tė votojnė pėr president kandidatin e partnerit nė koalicionin qeverisės, partinė e kryeministrit Grujevski, VMRO-DPMN-nė, Gjorgje Ivanovin. Po nė kuadėr tė kėsaj marrėveshjeje, Ali Ahme apeloi te votuesit e partisė se tij pėr kryetar tė Prefekturės se Shkupit ta votojnė kandidatin e partisė se Grujevskit. Si shpėrblim pėr kėtė kryeministri Gruevski i ka premtuar BDI’sė, qė votuesit e partisė se tij do t’i votojnė kandidatėt e BDI-sė pėr kryetar komune nė Tetovė, nė Gostivar dhe nė disa komuna tė vogla rurale.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:30 am

Gruevski bėri kėtė marrėveshje me Ali Ahmetin me qėllim qė zgjedhjet pėr president tė mos dėshtonin, sepse ishte e domosdoshme qė tė dilnin minimum 40 pėr qind e votuesve dhe pa pjesėmarrje tė votuesve shqiptarė kjo pėrqindje nuk do pėrmbushej. Rezultati preliminar i pjesėmarrjes nė zgjedhje ėshtė 42.29 pėr qind, qė do tė thotė se zgjedhjet presidenciale nuk duhet tė pėrsėriten. Po sipas rezultateve preliminare, kandidati i VMRO-DPMN-sė udhėheq me dyfish tė votave ndaj kandidatit tė LSDM-sė. Nga ky rezultat shihet se partitė garuese mezi kanė kaluar pragun, i zbritur qėllimisht nė 40 pėr qind. Pragu u kalua me ndihmėn e pak votuesve shqiptarė, pjesa mė e madhe e tė cilėve iu pėrgjigj thirrjes sė BDI-sė. 

  Rezultati politik: Grujevski parashihet tė ushtroi pushtet absolut, sepse tani nuk e ka pengesė presidentin, dhe rrjedhimisht Maqedonia do tė izolohet edhe mė shumė, ndėrsa shqiptarėve do t’u reduktohen edhe mė shumė tė drejtat e tyre nacionale. Njė shpresė domethėnėse e shfaqi sot njė qytetar shqiptar, duke thėnė se tani Shqipėria, me hyrje nė NATO, mund tė kushtėzoj Maqedoninė nė anėtarėsim tė saj nė kėtė Aleancė me veto, nėse nuk ua njeh tė drejtat shqiptarėve, tė paktėn ato tė drejta qė Kushtetuta e Kosovės ia njeh minoritetit serb.

 

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:31 am

Struga e rrezikuar, megjithatė fitoi kandidati shqiptar

 

  Pėr Strugėn, liderėt Grujevski dhe Ahmeti nuk gjetėn kompromis, sepse Gruevski vendosi tė pėrkrah jo-shqiptarin Fijat Canoski, i cili prezantohet si maqedonas mysliman. Po kėshtu edhe partia tjetėr maqedonase LSDM udhėzojė votuesit e saj qė tė votojnė Canoskin. Nė kėtė mėnyrė subjektet jo-shqiptare vetėm nė kėtė Komunė u bashkuan pėr tė fituar kundėr kandidatin shqiptar Ramiz Merko, i cili garoi nė balotazh me mė se shumti vota, si kandidat i BDI-sė. Ai nė rundin e parė mori 9.150 vota. Subjektet shqiptare nuk u bashkuan pėr tė pėrkrahur kandidatin shqiptar. Imer Selmanit, kryetar i Partisė Demokracia e Re, mbajti qėndrim “neutral”, duke ua lėnė votuesve tė saj qė tė vendosin individualisht pėr ke do tė votonin. 

  Nė rundin e parė kandidati i kėsaj partie, Xhevdet Nasufi pat marrė 1.328 vota. Kryetari i PDSH-sė, Menduh Thaci, bėri disa prononcime pro dhe kundėr. Kandidati i partisė se tij, Dega e Strugės, Menduh Kyra, nė rundin e parė mori 5.147 vota. Fillimisht Menduh Thaēi u prononcua se do ta pėrkrah kandidatin shqiptar nė balotazh. Kur u informua pėr marrėveshjen Grujevski-Ahmeti, thirri votuesit e partisė se tij qė tė votojnė Canoskin. 

  Sė fundi, tė premten, ditėn e fundit tė fushatės, Kryetari i Degės se PDSH-sė nė Strugė, Mnduh Kyra, thirri votuesit e tij qė tė votojnė Ramiz Merkon. Ky bashkim i pabujė i qytetarėve dhe jo i subjekteve shqiptare rezultoi me fitoren e shqiptarit Merko, i cili mori 16.666 (51,67%) vota, kurse maqedonasi mysliman Canoski mori 14.958 (46,38%). Shpresoj qė, Merko do tė di t’ua kthej qytetarėve tė Strugės kėtė dhuratė qė ia bėnė nė emėr tė patriotizmit shqiptar. Dėshmi pėr kėtė qe pėrjetimi personal nė hotelin “Lirak” nė Tetovė, ku votuesit e Prof. Sadi Bexhetit (PDSH) po festonin fitoren nė Tetovė. Ata sapo u informuan se nė Strugė fitoi Ramiz Merko, shpėrthyen me aplauze e brohorima pėr fitoren e Merkos, meqė tashmė atyre iu interesonte qė Struga tė kishte kryetar shqiptar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:31 am

Tetova ballafaqim dhėmb pėr dhėmb - fitues Prof. Sadi Bexheti

 

  Garė tjetėr, dhėmbė pėr dhėmbė, u zhvillua sot nė Tetovė dhe Gostivar. Nė rundin e parė nė Tetovė, kandidati i PDSH-sė, Prof. Dr. Sadi Bexheti, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, sfidoi kandidatin e BDI-sė, Hazbi Likėn, kryetarin aktual tė Komunės sė Tetovės. Diferenca nė mes tyre nė rundin e parė ishte vetėm 97 vota nė dobi tė Hazbi Likės. 

  Votimit tė sotėm nė Tetovė iu kushtua vėmendje e tensionuar. Tani mbeti qė votuesit maqedonas tė vendosnin cili nga kėta tė dy kandidat shqiptarė do tė fitonte. Kryeministri Grujevski i kishte thirr votuesit e partisė se tij tė votojnė kandidatin e BDI-sė, LSDM-ja nuk ishte pėrcaktuar. Aktivistet e PDSH-sė shpresonin se maqedonasit e Komunės se Tetovės do tė votonin Prof. Bexhetin, sepse maqedonasit nuk do tė pranonin tė votonin ish komandantin e UĒK-sė, Hazbi Likėn, pėrkundėr pėrcaktimit pėrkrahės tė Gujevskit. 

  Rezultati zyrtar i orės 13.00 tė ditės sė sotme ėshtė 19.425 (48,93%) pėr Prof. Bexhetin, kurse 18.468 (46,52%) pėr Hazbi Likėn. Kjo kthesė e rezultatit, nė krahasim me rundin e parė, mund tė shpjegohet me irritimin e njė pjese tė votuesve shqiptarė dhe maqedonas nga pėrcaktimi i Ali Ahmetit pėr tė pėrkrahur kandidatin pėr president tė partisė se Grujevskit dhe me thirrjen e Grujevskit qė tė votohet Hazbi Lika nė Tetovė. Po kėshtu qytetarėt duket se i zemėroi botimi i njė dokumenti nga njė gazetė e kėtushme ditore tre ditė para votimit, nga i cili dilte se Prof. Bexheti paskėsh qenė bashkėpunėtor i shėrbimit shtetėror informativ (DBK). Nė mese tė ndryshme ky dokument u vlerėsua si falsifikim dashakeq i BDI-sė, pėr tė kompromentuar Prof. Bexhetin. Vet Prof. Bexheti ruajti qetėsinė dhe nuk u mor me demantim tė sforcuar tė atij dokumenti. 

 

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:31 am

Befasia kryesore e zgjedhjeve lokale: Nė Gostivar kandidati

 i pavarur mund BDI-nė

 

  Nė Gostivar qe ashpėrsuar gara pas rundit tė parė, nė tė cilėn kandidati i pavarur, Prof. Dr. Rufi Osmani, sfidoi kandidatin e BDI-sė Nevzat Bejta, kryetar aktual i Komunės. Diferenca fituese e Rufi Osmanit rezultoi 6.426 vota mė tepėr se sa Nevzat Bejta. Edhe optimistėt mė tė mėdhenj tė BDI-sė ishin skeptikė se do tė mund tė fitojnė nė balotazh, edhe pse shpresonin nė pėrkrahjen e partisė se kryeministrit Grujevski, e cila nė zgjedhjet e rundit tė parė kishte vetėm 3.858 vota. Sipas rezultateve zyrtare tė ditės se sotme, del se Rufi Osmani nė balotazh ka fituar bindshėm kundėr Nevzat Bejtės me 19.534 (56,61%) votave ndaj 13.329 (38,63%) qė mori humbėsi Bejta.

  Shpjegimet pėr kėtė rezultat mund tė jenė nga mė tė lloj-llojshmet, por mė bindėsi duket mitizimi shumėvjeēar i heroizmit tė Rufi Osmanit nė vitin 1997 dhe karizmatizmi i tij, dukuri kėto me ndikim tė madh tė banoret e kėsaj Komune.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:32 am

Komentim i rezultateve preliminare

 

• Edhe pse BDI-ja fitoi nė tre komuna tė mėdha (Ēair, Saraj dhe Strugė) dhe nė shumė komuna rurale, humbja e saj nė Tetovė dhe Gostivar ėshtė goditje e rėndė, me pasoja tė rėnda. PDSH-ja fitoi vetėm nė Komunėn e Tetovės, Demokracia e Re fitoi vetėm nė Haraēinė, kurse Rufi Osmani nė Gostivar, kurse BDI-ja fitoi nė tė gjitha komunat tjera, tė banuara nė shumicė me shqiptarė. Megjithatė tani parashihen lėkundje tė mėdha dhe ripozicionime, sepse pėr kėto humbje nė Tetovė e Gostivar anėtarėsia e BDI-sė mund tė kėrkoi llogari. Ndėrsa PDSH-nė u rikthye pėrmes fitores se Prof. Bexhetit nė Tetovė. Pėr momentin mbetet i paparashikueshėm Rufi Osmanin, nėse do t’i bashkėngjitet ndonjėrės nga partitė, ose do tė formoi parti tė re. Shanset pėr profilizim politik i kanė sidomos Rufi Osmani dhe Sadi Bexheti dhe nėse kėta tė dy vendosin tė themelojnė parti tė tyre, atėherė partitive aktuale shqiptare do u krijohet konkurrencė serioze. 

 

• Nė pushtetin qendror BDI-sė mund t’i rrezikohet partneriteti “bashkėqeverisjes”. Gjithsesi pritet qė pozicioni i saj nė koalicion me partinė nacionaliste tė Grujevskit t’i dobėsohet, nėse Grujevski do vazhdoi ta mbaj formalisht atė nė koalicion.

 

• Nėse BDI-ja vazhdon tė mbetet nė koalicionin qeverisės, priten konfrontime tė mėdha nė mes tė qeverisė dhe komunave tė Tetovės dhe Gostivarit, sepse as 40 pėr qind e pushtetit qendror nuk ėshtė decentralizuar nė favor tė pushtetit lokal. Kėsaj duhet shtuar se deri tani kryeministri Grujevski ishte frenuesi kryesor i decentralizimit. Tani edhe BDI-ja, e cila e ka ministrinė e pushtetit lokal (me ministėr tė padukshėm Musa Xhaferin), mund tė mos insistoi qė ta qoi pėrpara decentralizimin, siē insistonte deri tani, mė qėllim qė kėtyre komunave tu shkaktoi pengesa.

 

• Pėrgjithėsisht shqiptarėt dolėn tė humbur, pavarėsisht se garuan nė mes tyre dhe festuan fitoret nė komunat pėrkatėse. I fituar doli vetėm nacionalizmi maqedonas nė krye me nacionalistin Gruevski, i cili nė Maqedoni sikur po imiton ish presidentin serb, kriminelin Millosheviq.

 

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ MAQEDONI FITOI NACIONALISTI GRUEVSKI, NDĖRSA SHQIPTARĖT !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi