Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Shko poshtė

Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:51 am

Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

 

Nė ēfarė rrethanash u masakrua 

prof. Ruzhdi Berisha?

 

Shkruan: Sheradin Berisha - 08. 04. 2009

________________________

 

Kush ėshtė Prof. Ruzhdi Berisha

 

  Prof.Ruzhdi Berisha ka lindur mė 1952 nė fshatin Buēe - komuna e Sharrit. Me fillimin e luftės ēlirimtare nė Kosovė, Ruzhdiu ndonėse ishte anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Sharr ( ish-Dragash ) aktivisht mori pjesė nė shtrirjen dhe organizimin e UĒK-sė nė kėto anė. Pėr kėtė qėllim Prof.Ruzhdi Berisha ( pa e ditur “shokėt” e tij nė LDK ) disa herė do tė udhėtojė pėr nė Shqipėri pėr tė vėnė kontakte bashkėpunimi me disa nga drejtuesit UĒK-sė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:52 am

 Prof. Ruzhdi Berisha


 

  Pėr tė mėsuar mė gjerėsisht lidhur me aktivitetin e Ruzhdiut dhe lojėrat qėllimkėqija tė luajtura nė adresė tė Ruzhdi Berishės, nga dy zyrtarė tė LDK-sė nė Sharr, Halim Shemsidini Kryetar i LDK-sė (ish-kryetar i komunės sė Sharrit) dhe Shaban Halimi sekretar i LDK-sė (ish-deputet i kėsaj partie nė Parlamentin e Kosovės) - dhe pėr tė mėsuar se ēfarė kanė bėrė nė tė kaluarėn z.Shemsidini, z.Halimi etj., dhe gjithė odisejadėn e prof.Ruzhdiur deri te vrasja e masakrimi, lexoni shkrimet e Sheradin Berishės dhe Bedri Halimit: “Vazhdimėsia e pushtetit serb nė komunėn e Sharrit” & Ruzhdi Berisha: Njė jetė pėr dije dhe liri + Vėrtet kush e la vetėm Ruzhdi Berishėn nė Opojė?! .

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:52 am

Si u mashtrua Prof.Ruzhdiu nga shkokėt e partisė?!

 

  Dihet mirėfilli se pas fillimit tė bombardimeve tė NATO-s kundėr forcave serbe nė Kosovė ( 24 mars 1999… ), Serbia intensifikoi fushatėn e shpėrnguljes sė shqiptarėve nga trojet e veta dhe nė kėto zhvillime edhe popullata shqiptare nė Opojė do tė detyrohet tė largohet nga vatrat e tyre. Kjo ngjarje ndodhi mė 31 mars 1999 kur policia serbe jep urdhėr qė brenda dy orėsh popullata shqiptare e Opojės t“i braktisin shtėpitė e tyre dhe tė shpėrngulen pėr nė Shqipėri. Vetėm dy ditė mė herėt ( mė 29 mars ) Kryesia e degės sė LDK-sė pėr Sharr ( ish-Dragash ), nė njė mbledhje tė mbajtur nė shtėpi tė Shaban Halimit nė Buzez, merrė vendim, qė “nėse vjen deri te shpėrngulja e popullatės nga Opoja ne si kryesi e LDK-sė asesi nuk duhet tė shpėrngulemi por duhet tė qėndrojmė kėtu”.

 

  Prof.Ruzhdi Berisha, kėtė vendim e mori shumė seriozisht, dhe nuk do tė shpėrngulet pėr nė Shqipėri, ndėrsa anėtarėt tjerė tė kryesisė sė LDK-sė, pėrfshirė kėtu edhe kryetarin e LDK-sė pėr Sharr, z.Halim Shemsidini (ish- kryetar i komunės) dhe sekretari i LDK’sė, Shaban Halimi ( ish-deputet i LDK-sė nė Kuvendin e Kosovės ) nuk e respektojnė kėtė vendim dhe tė parėt ishin ata qė ja mbathin (ikin) dhe kalojnė nė Shqipėri. Pra me kėtė rast duket se Ruzhdiu tradhėtohet nga “shokėt”e LDK-sė dhe kjo tradhėti do t“i kushtojė me jetė. Gjatė qėndrimit tė Ruzhdiut nė Buqe ( nė fshatin e tij tė lindjes ), forcat kriminale serbe ( pėrmes informatorėve shqipfolės ) i bien nė gjurmė, dhe pasi kapet maltretohet fizikisht dhe nė fund vritet e masakrohet barbarisht.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:53 am

Dėshmia rrėnqethėse e Sadik Idrizit pėr vrasjen e 

profesor Ruzhdi Berishės

 

  Nė qershor tė vitit 1999, kur njėsitė e UĒK-sė hynė nė trevėn e Opojės, fillimisht nisėn pastrimin e terenit nga minat dhe njėkohėsisht morėn masat pėr gjetjen e Prof. Ruzhdi Berishės dhe tė disa personave tė tjerė qė konsideroheshin tė zhdukur nė kėtė trevė. 

 

  PU e UĒK-sė, informatėn e parė pėr vrasjen e Prof.Ruzhdi Berishės e mori nė fshatin Krushevė tė Gorės nga personi Sadik Idrizi, ish-Ministėr i Shėndetsisė nė Qeverinė e Agim Ēekut. Sadik Idrizi ėshtė zyrtar i partisė „VAKAT“ dhe aktualisht ėshtė deputet i kėsaj partie nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės dhe bėnė pjesė nė GP „Grupi 7+“. Sadik Idrizi ka edhe dy pozita, ėshtė: Kryetar i Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenje Sociale dhe Anėtar i Komisionit pėr tė Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim.

 

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:54 am

 pozitat e Sadik Idrizit nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės


 

  Sadik Idriz i lindur me 28.02.1954 nė fshatin Krushevė, deklaron se nė fund tė muajit prill 1999 nė njė lokal - ėmbėltore nė Dragash, pronė e njė fshatari nga Zlipotoku i Gorės, ka biseduar me njė epror serb me emrin e quajtur Mitojeviē Dragutin, i cili nė besim i ka treguar se Ruzhdi Berishėn e kanė vrarė nė karakollin Stojanoviē (nė kufi me Shqipėrinė). 

 

  Krimineli Dragutin, Sadik Idriz(it) i tregon se: “Ruzhdi Berisha pasi ėshtė vrarė ėshtė mbuluar me dhe, dhe me dega (dru) dhe kur tė nesėrmen kemi kaluar aty pari kemi parė se kafshėt e egra e kishin shpluar kufomėn e tij dhe se ja kishin hėngėr njėrėn pulpė tė kėmbės.”  

 

  Barbari Dragutin nė fund tė bisedės, Sadik Idriz(it) i ka thėnė, se:”pas luftės do tė shkoi nė Slloveni sepse rrjedh nga njė familje Serbo-Sllovene” dhe me kėtė rast ia ka dhėnė adresėn dhe numrin e telefonit tė vetė. Adresa e tij ėshtė: Mitojeviē Dragutin - Rusianov TRG-3. Nr.tel. 99386-61-263-632. 

 

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:54 am

Kėrkimet e PU tė UĒK-sė

 

  Pas kėtij informacioni tė hidhur Policia Ushtarake e UĒK-sė nis kėrkimin pėr gjetjen e kufomės sė Prof.Ruzhdi Berishės dhe tė gjėrave pėrsonale tė tij.

  Fillimisht u mėsua se letėrnjoftimi i prof.Ruzhdi Berishės ėshtė gjetur nė depon ndėrtimore tė pronarit Taip Sadikut nga fshati Bellobrad, ( Taip Sadiku ishte informator i UDB-sė dhe njėri nga bashkėpunėtorėt kryesor tė eprorit tė policisė serbe Gradimir Zekavica ). Letėrnjoftimi sė bashku me njė dekleratė me shkrim nė stacionin e PU-sė ėshtė dorėzuar nga Kujtim Neziri - vėlla i inspektorit federativ tė sigurimit shtetėror serb, Lulzim Nezirit nga fshati Kuk i Opojės. Gjatė hulumtimeve nė teren, nė shtėpinė e kriminelit Miroslav Gapiē nė Prizren janė gjetur: njė flamur, patent shoferi dhe libreza ushtarake tė prof.Ruzhdi Berishės si dhe njė thikė e gjakosur, me tė cilėn dyshohet tė jetė masakruar Prof. Berisha.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:55 am

Krimineli Miroslav Gapiē


 

  Ndėrkohė nė Lipjan ėshtė gjetur edhe vetura e tij. Pas shumė pėrpjekjesh, pėrfundimisht mė 19 shtator 1999, disa ushtarė tė UĒK-sė nėn udhėheqjen e Zahadin Krasniqit, afėr kufirit Shqiptaro-Shqiptar e gjejnė edhe kufomėn e masakruar tė Ruzhdi Berishės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 5:55 am

Leja e ēarkullimit dhe makina e Prof.Ruzhdi Berishės!


 

  Pas disa ditėsh i gjithė ky dokumentacion i gjetur, i ėshtė dorėzuar hetuesve tė gjykatės sė Hagės, me qėllim tė hetimit tė kėtij rasti dhe tė arrestimit dhe daljes para drejtėsisė tė tė gjithė atyre qė kanė marrė pjesė nė vrasjen dhe masakrimin e Ruzhdi Berishės, por pėr fat tė keq ēdo gjė ka pėrfunduar me dorėzimin e kėtij dokumentacioni, sepse deri mė tani askush nuk ėshtė arrestuar edhe pse dihen mirėfilli emrat dhe mbiemrat e atyre qė u pėrfshinė nė kapjen dhe vrasjen e intelektualit Ruzhdi Berisha.

 

* * *

  Pas pėrfundimit tė luftės, po nė kėtė rajon ( nė Opojė) bariu i fshatit Brezne Hasan Kadri Krasniqi, te vendi i quajtur “Fusha e Hutit” nė drejtim tė Lugut tė Gjeraēinės, ka gjetur gjashtė kufoma tė gjinisė femrore. Ka informuar komandėn e UĒK-sė nė Opojė tė cilėt menjėherė kanė angazhuar njė njėsi ushtarake pėr kėtė qėllim. Pėr kėtė krim ėshtė informuar UNMIK-u, KFOR-i dhe mediat lokale dhe tė gjithė kanė dalur nė vendin e ngjarjes (nė Brezne) ku kanė marrė tė dhėnat nė vendngjarje si dhe kanė bėrė inēizimin e kufomave. 

 

  Pas ekzaminimit tė kufomave mėsohet, se kėto femra tė masakruara ishin prej fshatrave tė Studenēan dhe Ternje tė komunės sė Therandės (ish-Suharekės).

 

1. Rafije Krasniqi - nga Studenēani (49 vjeē), 

2. Behare Krasniqi - nga Studenēani (22 vjeē),

3. Bahrije Gashi - nga Ternja (1938),

4. Rahime Voci -nga Ternja (1947),

5. Ajmone Gashi - nga Ternja (1966),

6. Besarta Gashi - nga Ternja (1985).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė dhjetė vjetorin e vrasjes sė Prof.Ruzhdi Berishės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi