Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Shko poshtė

Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:35 am

Tė nderuar dėshmorė, kėtu nė Kosovė ka shumė llafe, por punė bėhet pak,…

 

Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

 

· Tė nderuar dėshmorė,

po ju tregoj se njė pjesė e shokėve tuaj tė luftės janė nėpėr poste tė larta, kryetarė partish, disa janė nė pozitė, disa nė opozitė. Kanė bėrė famė, pasuri, bile disa prej tyre u kanė siguruar pasuri brezit tė brezit. Disa prej tyre vozisin makina shumė luksoze dhe tė shtrenjta, nuk qajnė hallet pėr askėnd, shikojnė vetėm interesat e tyre personale. Nuk shohin mė larg… Gjithashtu po ju njoftojė, se njė pjesė e shokėve tuaj qė luftuat bashkė kanė mbetur rrugėve tė kėtij vendi. Pėr ta nuk kujdeset askush. Familjet dhe fėmijėt e tyre, pėrsėri po vuajnė, nuk po mund tė shkollohen si duhet, nuk po mund tė punėsohen, janė tė diskriminuarit e kėsaj shoqėrie. Njė pjesė e shokėve qė luftuan me ju, tani janė nėpėr burgje, po dergjen pėr shkak tė gjykimeve tė montuara nga tė huajt dhe shėrbyesit vendorė.

 Shkruan: Fehmi Ramadani * 09. 04. 2009

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:36 am

Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimitare tė Kosovės


 

  Kaluan dhjetė vjet, nga “ēlirimi” i Kosovės, pėr tė cilėn ju ishit tė parėt kur kėrkoi kjo tokė dhe ky popull, qė t’iu dilni zot asaj nė mbrojtje nga hordhitė serbo-ēetnike, tė cilėt dogjėn e pėrvėluan ēdo gjė shqiptare. Nė histori nuk mbahej mend, qė nga pas lufta e dytė botėrore, qė nė shekullin XX, bota tė ketė parė skena tė llahtarshme tė vrasjeve, plaēkitjeve, dhunimeve, dėbimeve dhe gjithēka qė ishte ē’njerėzore bėhej ndaj kėtij populli. Pushtuesit deshėn tė na zhbėnin nga kjo tokė, vetėm pse perėndia na kishte fal ndryshe. Kjo ndodhi mu nė zemėr tė Evropės dhe kėto hordhi sllave kishin vrarė dhe masakruar rreth 15 mijė burra, pleq, gra, shtatzėna dhe fėmijė tė pafajshėm vetėm pse ishin shqiptarė. Rreth njė milionė banor i dėbuan nga shtėpitė dhe trojet e tyre. Kėto skena marramendėse tė kujtojnė filmat mė tė tmerrshėm qė kishim parė mė herėt nėpėr kampet e pėrqendrimit tė Gjermanisė naziste. Kolonat me njerėz tė strehuar nėpėr pėrroska, lugina, autobusė tė mbushur plotė, trena qė largonin pa reshtur njerėz, padyshim tė kujtonin historinė ēifute tė periudhės fashiste. Kampi i refugjatėve shqiptar nė “Stenkovec ”, “Neproshten”, “Ēegran”, “Radushė”, “Has e Krumė” tė ngjanin sikur kampi i Holokaustit, Dahaut, Aushvicit dhe tė tjerė. 

·  

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:36 am

 Mirėpo, me luftėn Tuaj titanike (djemve dhe vashave mė tė mira tė kėtij kombi), luftėn e UĒK-sė, tė NATO-sė, me mbėshtetje tė fortė tė SHBA-ve, mikut mė tė madh tė shqiptarėve dhe shteteve tjera demokratike u arrit qė kjo kasaphane tė ndalet ndaj kėtij populli. U arrit qė ky vend, pas njėqind vjet robėrie tė hekė qafėsh njė pushtues shumė barbarė, tė frymojė mė lirshėm dhe tė ecė rrugės sė vet. Deri kėtu erdhėm, falė jetės dhe gjakut tuaj, por edhe falė njė sakrifice tė paparė tė kėtij populli, i cili kishte humbur shumė, si nė aspektin njerėzor, por edhe material. Pėrkundėr, dėmit kolosal qė kishte bėrė, armiku nuk arriti qėllimin, tė realizoj projektin ogurzi ”Patkoi”, pėr dėbimin dhe shfarosjen e shqiptarėve nga kėto troje. Sepse, JU kėtė nuk e lejuat, duke dhėnė jetėn Tuaj, gjymtyrėt Tuaja pėr kėtė vend e pėr kėtė popull. Ēdo pėllėmbė e kėsaj tokė ėshtė e ujitur me gjakun Tuaj, nė ēdo fshat dhe qytet ėshtė ngritur nga njė simbol nderimi pėr JU dhe populli pėr ēdo vit JU pėrkujton dhe nderon duke vėnė lule mbi varret Tuaja. Nderimi i pėrjetshėm qoftė pėr Ju!

 

  Ju njoftova shkurtimisht pėr vuajtjet dhe sakrificėn e kėtij populli, pėr tė cilėn flijuat jetėn Tuaj, por tani po ju njoftojė se ku ka mbėrritur Kosova pas tė gjithė kėtyre peripecive, dhe si jeton ky popull, tė themi pas “ēlirimit” tė tij.

·  

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:36 am

 Ka njė vjet qė ky vend ka shpallur pavarėsinė e saj, kuptohet me ndihmėn e botės demokratike dhe po synon tė bėhet njė vend demokratik si tė tjerėt. Mirėpo, e keqja e kėtij ėshtė shtet i kushtėzuar dhe jo si tė tjerėt. Deri mė tani kėtė shtet tė kushtėzuar e kanė njohur 57 vende tė botės. Tani, ky vend ka njė flamur dhe njė himn tė cilin ju nuk e njihni. Ėshtė tjetėr nga ai qė kishit dhėnė betimin Tuaj pėr ēlirim tė vendit. Ky vend, tani ka shumė parti politike, tė cilat po ndėrrohen sipas kutit tė interesave tė tyre klanore, krahinore e mė gjerė. Nė kėtė vend, ka katėr pushtete, tri tė huaja dhe njė vendore. Kėtu, po ndėrtohet njė sistem mish-mash, as kapitalist, as socialist, as komunist, pra njė sistem i pėrzier. Deri mė tani bota nuk e ka njohur njė sistem tė tillė. Kėtu gjithēka ėshtė e kufizuar, rryma, uji, ushqimi, shėrbimet shėndetėsore e deri te pavarėsia e saj, sepse udhėheqėsit e saj e kanė aprovuar njėfarė Plani tė Ahtisarit, i cili kėtė vend e sheh si tokė tė gjithkujt dhe tė askujt. Ky vend, tanimė sundohet dhe kontrollohet nga gjithkush dhe askush. Kėtu, sundon njė farė UNMIK-u, EULEXI, Qeveria e Serbisė dhe njė hise e ka Qeveria e Kosovės. Nė kėtė vend janė instaluar me dhjetėra shėrbime tė huaja, tė cilat bėjnė punėn e djallit. Pra, Kosova ėshtė shndėrruar nė njė eksperiment tė paparė deri mė tani nė rruzullin tokėsor.

·  

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:37 am

  Po ju njoftojė, se populli i kėtij vendi po jeton nė varfėri tė madhe, rreth 90 pėr qind e tyre janė tė varfėr, ndėrsa rreth 15 pėr qind jetojnė nė varfėri tė skajshme. Janė mbushur rrugėt e kėtij vendi me lypsa, gjithė andej e gjithė kėndej. Papunėsia ėshtė e madhe, rreth 60 pėr qind e tyre janė tė papunė. Kėtu janė pasuruar hajdutėt, pseudopatriotėt, kriminelėt, klosharėt, shėrbyesit e pushtuesit, shėrbyesit e shėrbimeve tė huaja dhe tė tjerė. Shumica e kėtyre njerėzve janė tė privilegjuarit e kėsaj shoqėrie.

·  

  Po ashtu, po ju tregoj se njė pjesė e shokėve tuaj tė luftės janė nėpėr poste tė larta, kryetarė partish, disa janė nė pozitė, disa nė opozitė. Kanė bėrė famė, pasuri, bile disa prej tyre u kanė siguruar pasuri brezit tė brezit. Disa prej tyre vozisin makina shumė luksoze dhe tė shtrenjta, nuk qajnė hallet pėr askėnd, shikojnė vetėm interesat e tyre personale. Nuk shohin mė larg. Ata janė mirė, po fitojnė ēdo ditė tenderė tė ndryshėm, po bėjnė biznes nė emėr tė “prosperitet dhe zhvillimit” tė Kosovės. Fėmijėt e tyre po shkollohen nėpėr shkolla private dhe jashtė vendit, sepse ata janė tė privilegjuarit e kėsaj shoqėrie. Kėtė vend e kanė shndėrruar nė zona krahinore, bile edhe kanunore, po s’je i krahinės sė tij nuk mund tė shkollohesh, nuk mund tė punėsohesh. Krejt politika e kėtij vendi ėshtė bėrė krahinore, njėherė e sundonte Dukagjini, tani kalit i ka hipė Drenica dhe Llapi. Ky vend ėshtė bėrė vendi mė i pėshtjelluari nė botė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:37 am

 Tani, ēfarė t’ju them, kam shumė, ndoshta nuk po ju lodhi, sepse kėto fjalė po dalin nga shpirti i njė tė lėnduari, i cili dha dy breza pėr idealin kombėtar, e kur lėndohet ky shpirt, atėherė dihet ēfarė del nga ai.

·  

  Ju njoftojė se sunduesit e kėtij vendi po thonė se ėshtė i lirė, ky vend nuk ėshtė ende i lirė, sepse rreth 30 pėr qind tė kėtij territori e mbajnė peng hordhitė ēetnike. Nėpėr kėto vendbanime shqiptarėt nuk kanė qasje, aty shteti nuk funksionin, sepse aty funksionojnė ligjet e barbarisė. Ky vend, tani pėr tani nuk ka siguri pėr qytetarėt e saj edhe pse ka forca tė shumta ndėrkombėtare. Ky vend nuk ka ushtri, siē ishit Ju, tani e kanė formuar njė Forcė tė Sigurisė, e cila ėshtė njė organizatė civile dhe asgjė mė shumė. Ky vend ka njė Polici, por kėtė Polici nuk e udhėheqin vendorėt, i huaji vendos, tanėt nuk kanė kompetenca. Nė veri tė vendit shqiptarėt po pėsojnė vazhdimisht, sepse ajo pjesė u ėshtė lėnė bandave dhe kriminelėve serb. Pakica serbe, kurrsesi tė integrohet nė shoqėrinė kosovare, sepse nuk mund tė pranojnė filozofinė e tė barabartit, sepse ata janė mėsuar tė jenė gjithmonė sundues. Kanė marrė shumė privilegje me Pakon e Ahtisarit, trajtohen si komb nė Kosovė, edhe pse pėrbėjnė vetėm 5 pėr qind tė popullatės sė kėtushme.

·  

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:38 am

 Kėtu, nė kėtė vend dhjetė pas luftės nuk ka rrymė, ujė, shėrbime jo tė mira shėndetėsore. Kėtu shkollimi bėhet vetėm pėr famė, e jo pėr cilėsi, apo kreativitet tė dobishėm shoqėror. Nė kėtė vend ekonomia ėshtė ka shkatėrrohet, profiterėt e luftės i kanė shitur shumicėn e ndėrmarrjeve shtetėrore pėr pak para, pėr interesa tė tyre, ndėrsa shumė punėtorė kanė mbetur nė rrugė. Korrupsioni, nepotizmi janė gallopante, nuk mund tė punėsohesh askund nėse nuk ke ndonjė lidhje, apo tė korruptosh ndonjė zyrtar tė lartė. Ju njoftojė se krejt Kosova ėshtė bėrė njė qytet-katund, ndėrtohet vend e pa vend, plan e plan, janė ndėrtuar objekte nėpėr fusha, kodrina e gjithkund, sepse nuk ka shtet, nuk ka ligj, nuk ka kush i pengon. 

·  

  Tė nderuar dėshmorė, kėtu nė Kosovė ka shumė llafe, por punė bėhet pak, gjithkund dhe gjithkah shohim rrahagjoksė, qė i bėjnė vetes lavd, i thurin poezi, e bėjnė njė mijė e njė qind dredhi vetėm e vetėm tė pėrfitojnė diēka. Tė gjithė janė bėrė Mic Sokola, Adem Jashara, Azem Bejta, sa qė nuk e kam tė qartė pse na ndihmoi bota. Nuk kam fjalė si t’i pėrshkruaj ata.

·  

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Nimfa prej Thu Apr 09, 2009 6:38 am

Po ju njoftojė, se njė pjesė e shokėve tuaj qė luftuat bashkė kanė mbetur rrugėve tė kėtij vendi. Pėr ta nuk kujdeset askush. Familjet dhe fėmijėt e tyre, pėrsėri po vuajnė, nuk po mund tė shkollohen si duhet, nuk po mund tė punėsohen, janė tė diskriminuarit e kėsaj shoqėrie. Njerėzit e ndershėm, tė moralshėm, me dinjitet dhe ata tė mirėfilltė kombėtar i kanė lėnė nėpėr greminat e shoqėrisė, i kanė fut nėpėr biruca. Njė pjesė e shokėve qė luftuan me ju, tani janė nėpėr burgje, po dergjen pėr shkak gjykimeve tė montuara nga tė huajt dhe shėrbyesit vendorė. Njė pjesė e tyre kanė ikur kah sytė kėmbėt, kanė marrė rrugėn e kurbetit, duke lėnė familjet e tyre. Njė pjesė e tyre qė kishin ardhur nga perėndimi pėr tė luftuar kėtu, pėrsėri janė kthyer nga kanė ardhur, sepse nuk ishin tė mirėpritur kėtu. Vėllezėrit tonė qė kishin ardhur vullnetar pėr tė luftuar nga Shqipėria, tani mė nuk janė tė mirėpritur, ata po shikohen me sy tė dyshimtė, si rebelė, kaēak, apo hajdut. Kjo shoqėri ka pėsuar transformim tė madh, bashkė me tė edhe deformime tė mėdha. Absurdi ėshtė se tani po krijohet njė identitet i ri kombėtar i quajtur kosovar. Nė dokumentet tona tė udhėtimit jemi nacionalitet kosovar, e jo shqiptar. Janė bėrė ndryshime tė mėdha nė kokat tona. Tani ne kosovarėt dhe ata shqiptarėt jemi dy kombe tė ndryshme. Ata festojnė hyrjen nė NATO, ndėrsa ne bėjmė sehir, sepse jemi ndryshe, po ndahemi, nuk jemi njė komb. Kjo ka ndodhur hiq mė larg se kėtyre ditėve. Njė ngjarje e tmerrshme ka ndodhur kėtu nė Kosovė, njė fėmijė tetė vjeēar para ca ditėsh e kanė ngrėnė qentė endacak duke ardhur prej shkollės. Kjo ka ndodhur kėtu nė Kosovėn e “lirė”. A kjo ėshtė liria pėr tė cilėt ju dhatė jetėn tuaj. Pas kėtij lajmi tė tmerrshėm nuk mund ta zgjas mė, jam i lėnduar, nuk dua qė edhe shpirtrat tuaj tė shqetėsohen nė atė botė, bile atje e meritoni tė jeni tė qetė. Nė kėto momente fjalėt janė tė tepėrta, nuk ka ēka tė flitet mė. Njerėzit janė hutuar, nuk dinė nga t’ia mbajnė. Duken sikur tė gjithė janė tė traumatizuar, nuk dinė ēka po ndodh me ta. Kjo po ndodhė kėtu nė kėtė vend tė botės, mu nė zemėr Ballkanit dhe tė Evropės. 

·  

  Nė fund, Zoti Ju mėshiroftė, Zoti Ju bekoftė dhe Ai Ju lartėsoftė me xhenetin mė tė mirė tė botės sė amshueshme, sepse Ju kėtė e meritoni me veprėn Tuaj tė shenjtė.

Lavdi tė gjithė dėshmorėve dhe martirėve tė rėnė pėr lirinė e atdheut!

 

· Autori ėshtė gazetar dhe analist i pavarur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letėr pėr JU qė ratė nė altarin e lirisė..!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi