FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP!

Shko poshtė

FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP!

Mesazh  Orfe prej Wed Apr 22, 2009 5:15 pm

FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP!Veset e liga mėsohen ma shpejt, ashtu sikur mbrapshtitė, dredhitė, nxinen ma shpejt, ashtu sikur nuk shkruhet drejtė fjala qė flitet natyrshėm, ashtu sikur gazetarėt, mediat, flasin fjalė gjoja tė sotme (moderne, bashkėkohore) dhe tregohen TĖ MĖDHEJ, tė ditur, tė zgjuar, kosmopolit, gjoja si intelektual botėror, gjoja po flasin me kohėn dhe zhvillimin botėror dhe nuk e kuptojnė se mu ashtu tregohen tė tėhuajsuar, tė mbrapshtė dhe injorues tė gjuhės shqipe, kur secila gjuhė i ka fjalėt e veta (e kur nuk i ka, duhet marrė hua). Por Shqipja, pėrveē disa fjalėve tė kohės, ku mungon njė fjalor elektro-kibernetik (qė edhe pėr atė ka spjegime shqipe), ka spjegime shqipe tė tė gjitha fjalėve botėrore, ma shumė se asnjė gjuhė tjetėr i.e.

Dikush t'i thot Licencės - Leje, i duket se bie ultė nė shprehje, ashtu si: moderne - e sotme, trend - pėrparim, ceremoni-al - manifestim, maxhorancė - shumicė, e sa fjalė tjera qė tė bėjnė tė qeshesh, kur i dėgjon e lexon, gjoja po tregohen tė mėdhej, e nuk e kuptojnė se bėhen vegla qorre - sepse tė gjitha ATO fjalė, ti nėse je aq i zoti, shprehi nė ato gjuhė nga rrodhen, e jo ta prishesh gjuhėn tėnde!

Me ato mbrapshtira, jo qė zhduket Shqipja, por bėhet si laraskat, gjuhė me lara (nėse ia qėllova), e kur pėrsėriten shumėherė, sikur bėhen shprehi e vese tė liga, nė tė folur e nė tė shkruar. Ta zėmė, nėse ti don tė shprehesh me njė fjalor botėror shqip, me ato fjalė tė huaja, bile thuaje edhe shqip (kur flet), a jo kur shkruan.

Ne kemi probleme edhe brėnda gjuhės, me fjalė e shprehje tė kundėrta, tė padrejta, qė nuk im pėrgjigjen kuptimit tė tyre, e krijojnė huti nė spjegime, kur i analizon me kuptimin e fjalės e shprehjes, themi:

- themi, thomė - temė, (kur aty ėshtė folja shqipe - THE, apo
- themi, thomė - tezė,
- themi, thomė - teologji, teo, teolog...
- themi, thomė - metatezė, diotezė, apoteozė, katedėr, teori, autor, teist, ateist ... kur nė tė gjitha kėto fjalė e shumė tjera, ėshtė folja shqipe THE (me thanė, pėr tė thėnė) SHQIP!


Themi: nxėnės, ai qė nxėn mėsimin, nxėn dituri, nxėn shkathtėsi etj., e themi fjalinė

nxėnėsi mėson, nxėnėsi mėson mėsimin, kur ai nuk mėson, por nxėn mėsimin, sepse ėshtė nxėnės dhe nuk mund tė mėsoj - sepse mėsuesi ia mėson mėsimin nxėnėsit e nxėnėsi e nxėn mėsimin, e kupton... E kur vie fjala - nxėn diēka, e nxėn zogun, e nxėn fluturėn, e nxėn peshkun... na thomė - e zė, zuri, zuarja, i-e tė zėnur, zėnje, zėnja - u zunė mesveti ( u nxunė mesveti) nxėnėsi zė mėsimin, qė pshtjellohet me fjalėn - zė, zėri, zerat, nė vend se tė thohet - nxė - sepse pėrderisa ėshtė fjala - nxėnės-i, atėherė edhe duhet tė thohet - nxė, e jo zė!

Mėsuesi dikton mėsimin, mėsuesi mėson mėsimin, mėsuesi iu mėson mėsimin nxėnėsvet dhe nxėnėsit e nxėnė - sepse nxėnėsi nuk ėshtė mėsues!

Pastaj pėrdorimi i tepėrt i tingullit - ė edhe aty ku nuk duhet, sipas tė folurit shqip: pėllumbi e plumbi, pėllamba, pėllitja, kur duhet: plumbi, pllumbi, pllamba (e dorės), pllitja, plasja, e nė mijėra fjalė tjera... pėrdorimi i panevojshėm i tingullit - ė (shih fjalėn - pėrdorimi, e flasim edhe aty ku nuk pėrdorėt, me dorė, sepse fjala - pėrdorim-i, thohet vetėm kur pėrdoret diēka me dorė dhe na e marrim edhe pėr gjuhėn, tingullin, ku nuk ka tė bėjė aspak me dorė-n!

Gjuha zhvillohet, pėrsoset tok me popullin, kur drejtohet nga drejtuesit e fortė, e tė ditur, sepse brėnda gjuhės ėshtė njė det pune, ku secili qė e ndien veten tė aftė, ka pėr detyrė ta thot mendimin e drejtė dhe tė korrigjohen: fjalorėt, leksiku, fonetika, morfologjia, sintaksa - gramatika e gjuhės! Atėherė do tė kemi njė gjuhė tė zhvilluar, prefekte, tė pėrsosur, tė drejtė ashtu sikur flitet nga themeli i tė folurit shqip!

Tung;) shih sa mbrapshtė thohet shkurtesa pėr fjalėn Tungjattjeta! Se nuk iu pritet, tė thohet drejtė, e kjo fjalė - tung, ėshtė fjalė nėnēmimi, ironie, e thohet seriozisht, mbrapshtė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi