KUR MEDIOKRĖT FLASIN PĖR MEDIOKRITETE

Shko poshtė

KUR MEDIOKRĖT FLASIN PĖR MEDIOKRITETE

Mesazh  Orfe prej Fri Apr 24, 2009 8:56 pm

Nezir Myrta / KUR MENDJET MEDIOKRE FLASIN PĖR MEDIOKRITETE


Ai postim yti javan, po del si jovan (qė kishja njėfije shprese se ti mund tė japesh diē me vlerė, e jo pikėrisht nga mediokritetet, qė veten e gjenė pikėrisht nė kompani tė falimentuar, qė nuk din asgjė tjetėr vetėm tė uli si bojaxhi me brushė tė zezė) po tregon vetiu se ti qėllimisht nuk flet shqip as fjalėn bastardh (por barstad sll.) ti paske organin tru vertetė organ seksual, (sa me ia ngull dikujt pa e njohur pikėrisht nė emėr KOMPANIE FALLSE), e jo organ tė tė menduarit dhe i pėrket ashtu organizmit tė sėmurė ethymologjik, qė as vet nuk din as guxon edhe as tjerėt nuk i len tė shprehin mendime tė shėndosha gjurmuese, deri tek ato botėrore! Sepse kjo themė duhej tė ishte nė vete, por mbase shtrove vet pyetjen, e qė i takon vėllimit hulumtues - tu pėrgjegja shkurt, ashtu sikur unė mendoj, ashtu sikur mendojmė nė zhvillimin e persosjen e historiografisė: ballkanike (hillirike), dhe euro-botėrore - ku na duhen disa e shumė shqiptarė, me veprime shqipjeje vėrtet, pėr ta ndritur e dalė zot Historiografisė illire-shqiptare e deri tek pellgasike!

Mediokėr ėshtė ai qė merret me bishta, ulje e pėrulje para mediokriteteve, qė na zunė frymėn e fundit, deri tek mediokritetet politike, ekonomike e pseudo-shkencore, me tė vetmin qėllim tė tyre - asgjasimin e njė Historiografie madhore illire, duke e quajtur nga antika - barbari - nė vend tė fjalės ARBĖRI!

Unė nuk bėj kopje/paste as marr frymė pėr gabzherr tė huaj, po marr frymė lirshėm pėr mushkėritė shqiptare nė politikė e shkencė dhe po kėto mendime janė po aq origjinale, sa vet origjinaliteti historik yni, pikėrisht kundėr mediokriteteve e mediokėrve eventual sikurse ti! Kur flas unė, ti duhet tė mendosh e logjikosh thellė, sepse unė mbushi hapjen e rirapjen e udhėve tė reja ideologjike e shkencore, me shtigje tė reja, qė tu nxunė erreterr, dhunshėm e me diskriminime, poaq sa edhe politike tė kohėrave shfarosėse - qė u munduan e mundohen ta zhdukin njė BOTĖ ILLIRE TREKONTINENTALE TĖ KOHĖS, duke humbur, zhdukur e fshehur gjith thesarin historio-arkeologjik dhe duke mbajtur nė ēelsa kohe mediokre! Mu pėr atė edhe na shprehim thema fshehjesh arkeologjike, historike, filologjike e historiografike - qė duam ta ngrehim zėrin e Shqipes mbi Qiellin Shqiptar!


Pyetja jote: Indo-europishtja, pėrcakton njė gjuhė tė vetme, e jo njė grup konglomerat gjuhėsh, qė qėllimisht pretendohet, nga frika e daljes nė dritė tė njė gjuhe madhore, aq sa bota antike, qė polli dy gjuhėt antike greko-latine - ILLIRISHTJA, pasardhėsja e Pellgasishtes tė 'Pellgasve Hyjnor' - qė zotėruan Mediterranin, Mesdheun, Egjeun antik dhe u pėrhapen, nė katėr drejtimet e horizontit antik, ku sot shihen shenjat e tyre, (pėrhapje e kthyerje), ku sot prej tyre ėshtė njė botė e civilizuar historike e shkencore botėrore! Kėto gjėra madhore nuk bėhen duke mbetur nėn pezhishken greko-latine as sllave, po duke gjurmuar nėntoken historiografike botėrore!

Sanskritishtja, ishte njė gjuhė zyrtare e kohės, gjuhė administrative relike e politike, ashtu si greqishtja e latinishtja, bija tė Illirishtes, ku duhet mund e sakrifica tė mėdha, tė ndriēohet ajo periudhė terri historiografik dhe ajo bėhet me mendje tė shėndosha (jo tė kompanive tė sėmuara e tė diskualifikuara pseude), por me mendje tė ndritura, tė drejta e tė guximshme - ku mjetet e para filluese i kemi nė rrenjet shqipe tė vjetra dhe ethymologjinė e drejtė, si thymje logjike, thezave e antithezave tė paefektshme, ku edhepse dikund-dikund u ndezen disa shkėndia drite shkencore, u sollen e pshtollen, vetėm rreth strumbullarit pikėrisht tė 'kompanive' tė huaja, ku edhe kur vinė deri tek fundi - e lėnė gurin nė baltė, pa e spjeguar mendimin definitiv - duke e lėnė 'udhė tė hapur'... Arkivat botėrore kėrkojnė mjeshtri hulumtimi tė guximshėm, ashtu si ishin tė guximshme idetė brune e kopernike pėr shkencėn botėrore !

- Linguistika Komparative (gjuhėsia krahasimtare), gjenetike, e deri tek Gramatikat Krahasimtare, mbeten udhė e hapur, qė duhet vijuar guximshėm, tė dihet saktėsisht, kah e prej cilės gjuhe vie njė fjalė a shprehje, tokfjalėsh, basjklfjalėsh, fjalėformimesh (se togfjalėsh nuk mund tė ketė fjalė me tog, me togje nė njė kompozitė, por dy-tre a ma shumė fjalė, e jo dhjetra nė njė, njė tog fjalėsh) - ku na duhen shqiptarė tė fortė, tė paanshėm, tė painfektuar nga poato kompanitė pseudo-shkencore, qė i japin krahun njeritjetrit si vllazėr tė njė gjuhe e gjaku shqiptar dhe me shum mund e flijime, tė arrijmė dikund, tua hapim udhėn e vėrtetė shkencore brezave tė ardhėm!... Peter Zheji ME VEPREN E TIJ 'sHQIPJA E sANSKRITISHTJA' kėrkon ndihmė, pėrkrahje, mbrojtje, plotėsime, drejtime, pasurime tė nismes sė tij si rinisma rilindase dhe tė mos iu zėmė pėr tė madhe, duke i kapur pėrbishti ndonjė fjalė e mendim, qė edhe vet rilindasit bėnė ndonjė gaf logjike tė shprehjes sė tyre - por ta ngritim shkencėn tonė, se e vetjma forcė ėshtė shkenca Illiristika, Ama albanistike (arbanistike do tė thosha unė), qė shpėrthen kauzat e pseudo-kauzat antike tė bastardhimit e shfarosjes sė njė gjuhe botėrore antike tė Antikuitit!

p.s. nuk mendoj se dikush ka zemėr ta fshij kėtė shkrim poaq origjinal, ku duhet mbajtur mend fortmirė, pėrndryshe unė e ruaj secilin nė arkiven time parase ta postoj!

(24.04.09)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi