KTHEMI ESHTRAT

Shko poshtė

KTHEMI ESHTRAT

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Apr 28, 2009 1:00 am

Me rastin e Ditės sė tė pagjeturve:

KTHENI ESHTRAT

Para syve t’ botės mbarė –

Presin nėnat nė Merdarė !...

Ende shpresat nuk janė humbur ,

Pėr mė t’ dashurit qė u janė zhdukur !

Gjėmat e tyre e luajnė gurin –

Presin djalin, vėllain, burrin !...

Ktheni eshtrat, ogurzi –

Presin nėnat me duar n’ gji !

N’ shami t’ zeza, gratė te dera ,

Zemėr - shkrumb, motrat e mjera...

Syrgjyn vdekur kėto viktima,

Buzėtharė , fėmijė jetima.

Ktheni bijtė e nėnės loke –

T’ prehen n’ gjirin e kėsaj toke !

Se kjo tokė iu dha ushqim –

Ktheni bijtė t’ prehen n’ amshim !

N’ dhera t’ huaja mbushė me djaj –

Dergjen eshtrat hiq pa faj !

Presin nėnat nė Merdarė –

Lumi i lotėve s’ ka tė tharė !...

Njė thes eshtra pėr ngushėllime –

Nga xhelatėt, qė bėnė krime !...

I vodhėn eshtrat nė skėterra ,

E na i fshehėn nė humnera !...

Teksti, muzika dhe interpretimi:

Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi