KOSOVA ISHTE, ĖSHTĖ E DO TĖ MBETET SHQIPTARE!

Shko poshtė

KOSOVA ISHTE, ĖSHTĖ E DO TĖ MBETET SHQIPTARE!

Mesazh  Nimfa prej Tue Apr 28, 2009 4:40 am

KOSOVA ISHTE, ĖSHTĖ E DO TĖ MBETET SHQIPTARE!

NEZIR MYRTA

Gjendje lufte nė Mitrovicė kishte nga lufta e kėndej, me vendosjen e KFORit freng atje qėllimisht, sepse sikur tė kishin qenė KFORi amerikan a gjerman qe nga fillimi, nuk do kishte tash asnjė problem. Aty ėshtė Ēėshtja Trepēa, pasuria kryesore e Kosovės dhe krejt trazirat e deritashme atje, janė tentime tė nėndheshme, gjoja pėr ta ndarė Kosovėn dhe ajo nuk bėhet kurrė! Disa kėtu me mend fėmijėsh, ēortojnė e shprehin gjoja guxim e zhgėnjim, qė nuk po mundka qeveria e Kosovės tė ndalojė secilėn trazirė serve brėnda Kosovės - kjo ėshtė njė padituri, mosnjohje e realitetit - sepse jo qeveria pėrmes policisė, por njė grup shqiptarėsh, brėnda njė nate, do ta shkatrronte secilen pėrpjekje serbe derisot kudo qė paraqitet nė Kosovė, pa asnjė vėshtirėsi dhe nuk do tė kishte asnjė problem deri nė kufirin shtetėror - por qėllimisht nuk reagohet ashpėr qė Kosova tė tejkalojė secilėn vėshtirėsi shtetėrore, qė paraqitet nė terren, ashtu sikur u paraqiten disa veprime arrogante, ēetnike, qe nga Marsi 2004 e derisot nė Mitrovicė, e nė Kosovė nėpėr enkllavat serve! Duhet menduar vetėm njė gjė: poqėse e lamė vetėm Mitrovicėn shqiptare, tė veprojė ashtu si duhet, situata do tė qetėsohej moti e di tė ishte harruar kjo ēėshtje derisot! Por, njė botė po bindet, se po iu jepen tė drejta edhe mbishtetėrore njė pakice serve nė Kosovė, sepse dihet se kurrė e pėrjetė, servėt nė Kosovė nuk munden nė asnjė mėnyrė e formė, sado tė shtier e pregatitur nga jashtė e brėnda, me qėllime ēetnike - ta destabilizojnė Kosovėn! Tė gjitha veprimet qeveritare tė derisotme, u paraqiten si qendrime e vendime tė drejta deri tek 'ndalimi' i vizitės sė Tadiqit - por ato vendime i ndryshoi politika ndėrkombėtare e fuqive, ajo 'mbikėqyrja' e pavarėsisė, me direktiva politike, duke e ulur prestigjin e vet qeverisė sonė, e duke iu dhėnė shanse indirekt veprimeve arrogante serve! Secili kryeministėr po tė ishte, definimi e vendimit tė tij, do tė biente me direktivė politike, qė sot pėrkohėsisht gjėndet nė Kosovė!

Vet Tadiqi me Jeremiqin e qeverinė serve beogradase, janė armiqėt mė tė mėdhėnj tė vet servėve tė Kosovės, qė duke parė ėndrra ēetnike kujtojnė se me barbarizma ende po bėjnė diē destabilizuese nė Kosovė, ata vet e dinė se nuk ka jetė servi kriminal nė Kosovė, do tė shkrihet e zhduket me rrėnje, nė njė kohė tė shkurtėr dhe gjoja gėrvallen e shpurdhin prushin shqiptar tė mbuluar me hirin, me tė gjitha mjetet e mundshme qė iu sosėn shpejt, deri edhe pėrmes gjoja ideologjive fetare, qė vijnė nėpėr kishat shqiptare, qė vet i pėrvehtėsuan si kisha serve - gjoja si besim nė zotin e tyre - qė ag e terr shajnė nė zot - kujtojnė ėndrra trishtuese tė shkuara! Ata vetiu iu bėjnė varrin vet servėve tė Kosovės, sepse nuk do tė shkoj gjatė, kur ushtria shqiptare e Kosovės, do tė marrshoj triumfalisht nė gjithė territorin kosovar!

Ajo qė duhej tė bėhej - ishte rasti kur u mbyten nė lumin Ibardhi (Ibėr), tre fėmijėt shqiptarė, tė ndjekur me qej serv - aty duhej tė vie gjėndja e vėrtetė luftarake dhe tė shpėrthente njė nga luftėrat ma tė pėrgjakshme ballkanike - por, dirigjimi i fuqive bėri qė ajo tragjedi shqiptare, qė tronditi kombin, tė anashkalohej! Krejt atė qė bėnė e po bėjnė servėt, do ta paguajnė fort e keq! Shqiptarėt, janė nėn protektorat ndėrkombėtar, protektorat mbipushtetar, mbiqeveritar kosovar, mbipresidencial dhe rrjedha e ngjarjeve demonstruese e shkatrruese do tė vijojė, pėr aq kohė, sa tė skadojė mandati i protektoratit ndėrkombėtar!

Tė jeshė sot kryeministėr, tė japėsh vendime e urdhėra tė prera, e tė dirigjohesh nga tjerėt protektorė, ku brėnda nates bie poshtė secili vendim e urdhėr qeveritar - ėshtė mjaftė e vėshtirė, si pėr qeverinė si pėr popullin shqiptar tė Kosovės! Shkelje tė ligjit e shtetit e kushtetutės kishte e do tė ketė edhe deri nė kėtė gjendje lufte qė sot paraqitet nė Mitrovicė, do tė ketė trazira ndėr ma tė ndryshmet, por njė nuk do tė ketė: kurrė ndarje tė Kosovės dhe kurrė mbizotėrim serv brėnda territorit kosovar pėrjetė! Ėshtė gjė komike tė mendosh se njė 5% serv, tė mbizotėrojnė mbi 90% shqiptarė - se lėre mė tė jetė a tė bėhet nė Kosovė!

Atė gjendje lufte nė Mitrovicė, sot do ta shuante vet njė grup shqiptarėsh vetėm nga Mitrovica shqiptare, por ēėshtja qendron tjetėrkund, se ende nuk mund tė zbatohet shteti juridik, ku pėrgjigjet secili pėr secilin veprim qė bėn. Edhe gazetat tona po veprojnė krejt pamend as pa eksperiencė mediatike, duke i egzagjėruar njė grup servėsh, gjoja si gjendje lufte, pa asnjė kuptim. Ēfarė gjendjeje lufte, pse po ndėrtojnė shtėpi shqiptarėt nė trojet e veta ? Kujtoni se nuk po guxon kush, tė iu kundėrvėhet servėve atje, kundėr atyre armėve tė tyre? Po brėnda minutash! Dihet se gjendja e shqiptarėve atje, duke ndėrtuar shtėpitė e tyre ėshtė tejetė e rėndė, e padurueshme, shpėrthyese - por na kishim raste mė tė rėnda pėr shpėrthim para kėtij rasti tė sotėm!

Ēėshtja Trepēa, solli e siell vėshtirėsi tė parreshtura, deri nė funksionalitetin e shtetit juridik!

(27.Prill, 2009)

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi