KUR GJAKU YT TĖ BĖHET ARMIK

Shko poshtė

KUR GJAKU YT TĖ BĖHET ARMIK

Mesazh  Orfe prej Fri May 01, 2009 6:03 pm

Nezir Myrta / METHODAT E DIPLOMACISĖ HIPOKRITE -


KUR GJAKU YT TĖ BĖHET ARMIK!


METHODAT SADISTE TĖ PUSHTUESVE - GJAKU TĖ LUFTOJĖ KUNDĖR GJAKUT TĖ VET EDHE TĖ MBETET VETIU GJAK I HUAJ! KU JANĖ VARREZAT MASIVE ARBANITE, ĒAME NĖ TROJET E TYRE, SOT NĖN PUSHTIMIN GREK (1941-45) E MA PĖRPARA NĖ KOHĖ?


Rasti i rėnies sė mbi 12.000 (dymbjedhtmijė) gjoja i ushtarėve grek, nė jugun shqiptar, patjetėr duhet tė ndriēohet historikisht, biografikisht, e gjenetikisht, se kush ishin nė tė vėrtetė ata ushtarė 'grek' dhe tė bėhet biografi e veēantė pėr secilin ushtar, sepse ata kryesisht janė ushtarė arbanitas, shqiptarė, qė luftuan edhe kundėr nazifashizmit, por edhe mė dhunshėm kundėr gjakut tė tyre (me e padije), gjatė LDB duke vrarė, diegur e masakruar me mijėra arbanit, ēam nė trojet e tyre historike - e tė dihet kush - kundėr kujt luftoi, pse luftoi edhe tė dali nė shesh methoda ma e tmerrshme sadiste barbare e pushtuesve - duke e shtie, futur dhunshėm methoden ushtarake - qė i yti tė luftojė kundėr teje! Kur gjaku yt tė bėhet armik! Sa e sa varreza masive, tė masakrave masive greke, pikėrisht nė kėtė mėnyrė e methodė, sot i kemi nė shtetin grek, ku gjysma e Greqisė ėshtė Varrezė Arbanite Shqiptare, deri nė Athenė, e tej saj, e sa mijėra arbanit, tė zhdukur edhe nėpėr ishujt grek egjean...


Ato varreza ushtarėsh tė rėnė, gjoja grek, sipas marrėveshtjes sė fundit greko-shqiptare, nė nivel shtetėror - janė kryesisht varreza ARBANITE, ushtarė shqiptarė qė i sollen dhunshėm tė luftojnė kundėr njė armiku tė pėrbashkėt botėror tė kohės edhe vet kundėr vendit tė tyre Arbanisė shqiptare, duke copėtuar kombin e territorin shqiptar, duke shkretuar gjith gjuhėn e gjakun shqiptar, ku nga dhuna greke - vet gjaku ynė masakroi vet gjakun tonė arbanit! Ashtu ndodhi edhe me vet emrin arbanit, duke e zėvėndsuar dhunshėm e hipokrizisht me emėr grek - arvanit, arvanitasit, ku vetiu shqiptari ynė e pranon edhe shkencėrisht!

- Ashtu ndodhi me methoda sadiste afatgjate veprimi nė kohė, gjatė luftėrave tė pushtuesit turk - ashtu sikurse jeniēerėt, fėmijėt shqiptarė tė grabitur nga turqit dhe tė rritur e ushtruar ushtarakisht nė Turqi, ta plotėsojnė ushtrinė turke, ta kursejnė ushtrinė turke dhe tė luftojnė kundėr gjakut tė tyre, sipas thėnies: me njė tė rame, shtatė tė vrame, tė luftojė edhe mos tė harxhojė ushtarė tė vet! - Kjo methodė sadiste largpamėse armike, qė ta shtie gjakun tė luftojė kundėr gjakut tė vet, ėshtė methoda ma e tmerrshme! Krejt nė tė njejtėn mėnyrė, formė e methodė, u veprua e veprohet dhe me futjen e armiqėsisė shqiptare veri-jug, pėrmes intrigave, hipokrizisė, miqėsive tė rrejshme e mashtruese, hipokrite e lidhjeve tjera, gjoja deri tek ato intimet - ku shihet fakti argumentues i trazirave 1997, ku nė vend se tė luftohet pėr nxierrjen e Arbanisė, Ēamerisė sonė nėn pushtimin barbar grek - u bė gati luftė qytetare ndėrshqiptare me mbi 7.000 viktima tė fajshme e krejtsisht tė pafajshme - duke e shkatrruar gjaku yt - gjakun tėnd! Ashtu sikurse shihet e vėrehet edhe sot, tentimi pėr ndarjen e kombit, nga njė copėtim politik, nė njė copėtim tjetėr kombėtar, ku nė vend tė njė shteti shqiptar tė ribashkuar - gjoja po formohen dy kombe shqiptare!

Ashtu vepruan edhe servėt, pėr gjysėmshekulli tė kaluar, duke marr foshnje, gjoja tė lindur jashtligjshėm dhe i rriten, i ushtruan nė Nish, farėn shqiptare edhe formuan njėsitėt speciale, policia speciale, njerėz pa babė pa nanė, derisot ashtu sikur, pa atdhe pa fe, plot sėmirė e pamėshirė - pėr tė iu kundėrvenė kryengritjeve demostrative tė rinisė shqiptare tė Kosovės, nė raste speciale! Edhe sot, kanė njė gjeneratė tė tėrė fėmijėsh shqiptarė, e fėmij nga femnrat shqiptare tė grabitura si robėr lufte, gjatė Luftės nė Kosovė (1998-99), duke pregatirur e ushtruar njėsite tė reja speciale kundėr Kosovės, por qė tash ėshtė shumė vonė, qė gjaku i vet - ta shkatrrojė Kosovėn!

Methoda sadiste barbare pushtuese - Ta futi tė luftojė gjaku kundėr gjakut tė tij, sepse ai ėshtė ma i tmerrshmi, ashtu siē iu bėnė e iu bėjnė shqiptarėve nė Greqi, si arbanitė, nė emėr greku e politike greke, nė emėr tė ushtrisė greke, e fallangave grekofile, tė sotme qė duken fshehur e hapur deri nėpėr mediat elektronike - poashtu ndodhi historikisht duke therrė e vrarė djemtė shqiptarė, derisot, trevave tona arbanite...Ashtu, sikurse jeniēerėt ishin ushtarėt e luftėtarėt ma tė tmerrshėm se sa vet turqit dhe pa mėshirė as pa dije, se kush janė - kundėr kujt luftuan me gjakun e tyre tė atdheut tė tyre! Methoda ma e tmerrshme sadiste e pushtuesve tė egjėr e barbarė, ku jovetėm gjaku tė luftojė kundėr gjakut tė vet, por edhe tė mbetet gjak i huaj!

Krejt e njejta gjė ėshtė edhe gjoja me ushtarėt 'grek' tė rėnė nė Shqipėri - ata tė gjithė ishin arbanitas-shqiptarė, ushtarė tė dhunshėm grek, ku duhet zbuluar e tėrė biografia e tyre arbanite dhe atėherė tė pretendojnė tė mbeten si ushtarė grek!

Methodat armike, tė marrjes sė foshnjeve e fėmijėve, nė vendet e pushtuesve duke i rritur e ushtruar ushtarakisht e politikisht, e strategjikisht - methoda sadiste qė u zbatuan, pėrsosen nė shumė vende armike pushtuese, kundėr vet atyre vendeve e popujve, qė i pushtuan - duke shkatrruar gjenetikisht njė komb tė tėrė dhe duke shuar e shfarosur me qindra kombe, qė sot njihen si kombe tė zhdukura, sidomos nė Rusi, e vende tjera! Poashtu, po nė tė njejten mėnyrė e formė sadiste ndodhi edhe me vet Hillirinė ballkanike, duke shuar e shfarosur me qindra fise illiriane, nė tokat e tyre, me po tė njejten methodė sadiste ushtarake armike, ku sot pėrveē popullit shqiptar, asnjė fis illirian, nuk mundi t'i shpetojė shfarosjes e asimilimit barbar armik tė tė gjitha ngjyrave e llojeve - e derisot, duke vepruar me methoda kriminale, ndaj bijve e bijave ma tė mira e deri tek methodat ndaj intelektualeve ma tė mirėfilltė shqiptarė, duke u munduar direkt e indirekt t'i tėhuajsojnė, tė veprojnė kundėr gjuhės e gjakut tė tyre - duke injoruar, njollosur e helmuar deri tej rastit tė Aristidh Kolias, e shumė tjerėve pas tij!

Ndriēimi e zbardhja e vėrtetė e fatit tė atyre ushtarėve grek, tė rėnė nė jugun shqiptar (1941-45), tė bėhet me biografi e gjenetikė kombėtare tė vėrtetuar shkencėrisht - le tė dihet kush ishin me tė vėrtetė ata ushtarė, cilit komb i pėrkisnin, a kombit grek apo shqiptar, kundėr kujt luftuan dhe tė dihet kush meriton varreza historike dhe nga kush ushtri u pėrvehtėsua, duke menjanuar krejtsisht ndikimin fetar dhe tė merr karakter kombėtar shqiptar!

Ėshtė shumė ma thellė ēėshtja, se ku fshihet lepuri grek nė politiken e sotme tė pėrkujtimit tė ushtarėve gjoja grek, e nė marrėveshtjen tjetėr tė rindarjes sė ujėrave greko-shqiptare! - Servi vie sot nė Kosovė, nė emėr tė kishes serve edhe greku vie nė Shqipėri nė emėr tė kishes greke, duke manipuluar me fatin edhe tė tė rėnėve nė luftėra, krejt me tė njejtin qėllim - futjen e sherrit nė vet shpirtin shqiptar, nga tė dy anėt greko-serve, me pretendime afatgjate historike, gjoja nė aspektin fetar, duke menjanuar aspektin historik! Kjo ėshtė methoda e fundit barbare mbi genin shqiptar, qė sot ka forca intelektuale, ta demaskojnė deri nė fund qėllimin e pafund tė diplomacisė hipokrite, tė shtirė si diplomaci moderne e kohės, mbi territoret e mbi kombin shqiptar!

E sot, nėse armiqėt ia arrinė qėllimit tė tyre - krejt faji ėshtė i vet shqiptarėve!

(Maj, 01. 2009)

_________________
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi