PAX ILLYRICA

Shko poshtė

PAX ILLYRICA

Mesazh  Orfe prej Tue May 05, 2009 9:29 pm

Nezir Myrta / PAX ILLYRICA
Ku thonė se ka dredhėza shumė - merr krojshen, shporten e vogėl

nganjė shtet nė shekull: a duhet tė presim nganjė shekull, tė formohen shtete, Presheva e Illirida... planifikimet e zotėruesve tė Ballkanit, nuk parashihin ndryshime tjera, pėrderisa nuk i dalim zot vetvetes. Nė ēdo shekull, filloi bashkimi e ribashkimi dhe pas secilės lufte, ndryshoi ēėshtja, sepse mungonte lidhja e dy armėve: penda e pushka dhe kur mashtrohet njera, merr aq sa tė japin, e kur mashtrohen tė dyjat, ta ha pula kapsollin!

Sikur tė ngjalleshin tė rėnėt pėr lirinė, do tė pėshtyenin mbi ne! populli heroik, nuk mvaret nga numri, por nga forca e brėndshme e pendės e pushkės. Brėnda popullit heroik, qendron Ora e tij. Syri i armikut, pėrveē gjithė planeve tė shtetterrorit serv, kishte halė nė sy, dy familje shqiptare: Jasharaj e Haradinaj, e pikėrisht aty ishte Ora e Shqipes, qė ndryshoi harten ballkanike, me njeren nga masakrat - qė tronditi botėn dhe kah fundi, masakra e Reēakut, me zėrin e William Walker (Villiam Vokeri), i paepur sinjalizoi fuqinė amerikane, e ndodhi bombardimi mbi Beograd, nė emėr tė NATO-s, si rezultat i Luftės Ēlirimtare tė Kosovės dhe forcave shqiptare nė botė, tė lidhura shqip, pėrkundėr fėrkimeve ideo-politike, e disa fraksioneve ushtarake edhe nė atė pėrqindje aq tė vogėl pjesėmarrjeje nė luftė, nė krahasim me ato shifra numerike tė kohės!...

Sa e sa koncepte bashkimi u bėnė: Shqipėri Etnike, Natyrale, Reale, E Madhe, E Vėrtetė... dhe ende asnjė realitet! Pse? Sepse, vetėdija kombėtare ėshtė ende grupive, tė mos them krejt individuale dhe ende nuk ka njė shpirt e zemėr tė pastėr, tė shtyej masat pėrpara dhe ende nuk vendoset me njė mendje, kah muret berlineze shqiptare, si komb, e saherė u tha: njė komb - njė qendrim! Pse thash, se ende nuk ka njė shpirt e zemėr tė pastėr shqiptare, mendoj nė atė grupive organizatore, se sa pėr ushtarė e nxėnės fitorjeje, nuk ka se tė gjithė e mendojmė vetveten komandanta, e mėsues tė popullit - e disa qė duhet tė flasin e veprojnė, pritojnė a nuk duan, tė pėrballen me masat deri edhe kėtu nė mediat elektronike...se ose iu duket vetja e madhe, ose janė dyqane vetėm me mbifirma dhe asgjė nuk kanė mall pėr tė shitur, ose as ua blenė askush, qėllimisht, se zogjėt e shtrigave e han njeritjetrin, me spijunime, dredhira, intriga, xhelozira, miopėrira, hipokrizira, lokalizma, kraniharizma, religjiozizma, idiotėsira e ēka tjetėr, tė llojeve ndėr ma tė ndryshmet... As vet nuk din, as nuk lejon tė ia lėshojė tjetrit tė aftit vendin e veprimit, kujton se me ideologjizma tė djeshme politike ecėt pėrpara, kujton se arrinė qėllimet e veta personale e grupive, me byrokraci, hegjemonizėm, dekadencizėm personal, grupiv e lokal - krejt nė emėr tė lirisė e kombit - kur del, del kukuth - se lėre ma rrahagjokėsit kokėkrisur qė gėrvallen - unė bėra, luftova, atje e kėtu, jam legjendė, jam luftėtar, e kur vie puna vetiu shkelė nė symbolin kombėtar, me mashtrim a dhunė a lokalizėm partiak a i korruptuar apo thjeshtė, i degjeneruar nė ekstrem... E ēfarė mėson rinija jonė kėtu? Po! T'i pėrvishet punės e studimit tė thellė dhe tė dalin forca tė reja kombėtare, tok me ato qė ende nuk janė mashtruar dhe kanė potencial intelektual tė mirėfilltė, duke lėnė anash ideologjizmat politike tė shkuara, tė merren konceptet pozitive, tė njihet mirė e sotmja reale historike, sepse duke e njohur tė sotmen (qė disa as dinė as shohin me syhapur), tė lidhet me amanetin stėrgjyshorė dhe tė gjindet shtegu i veprimit, pėr tė ardhmen kombėtare, sepse me kotare politike tė ndara e pėrēara, nuk pritet unitet e vetėdije e pastėr kombėtare!

Jo me ideologji: sa po shtohemi, e statistika (mirė janė ato pėr ata qė nuk i njohin), por sa mund tė bėjmė sot dhe kurrė mos tė thomė - na ky brez e kemi ma vėshtirė se ata pėrpara, apo se ata pas nesh... se gjenerata e fortė duhet ta tregojė vetveten historike sot!
(05.05.09)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi