THĖNJE PĖR GJUHĖN SHQIPE

Shko poshtė

THĖNJE PĖR GJUHĖN SHQIPE

Mesazh  Orfe prej Fri May 08, 2009 5:52 pm

THĖNJE PĖR GJUHĖN


Kur flet pėr gjuhėn, flet pėr gjithēka, historia e gjuhės ėshtė historia e kombit, e historia e Gjuhėsisė sė Pėrgjithshme, ėshtė Historia e Botės! (Nezir Myrta)


Gjuha mė e bukur, mė e shkurt e me kuptim tė gjatė, ėshtė gjuha qė flet populli dhe mjerė ata linguistė, qė i largohen gjuhės sė popullit, duke e dredhur e pėrdredhur pėr rrėnjesh, gjoja po e modernizojnė, e tjetėrsojnė keq dhe duket sikur e nxierr njė gjuhė si organ anatomik dhe e qet nė njė tavolinė operacioni, ia operon nervin e tė folurit, duke ia humbur origjinalitetin dhe duke e kthyer nė njė gjuhė qė dridhet nė gojė artificialisht! Nezir Myrta


Jo, thėnie, thėnia, por thėnja, thėnjet, se thėnia, thėniat ėshtė edhe morri i vogėl nė kokė, nga thėniat bėhen morrat, pra nuk duhet ēoroditur gjuha, kur nuk ėshtė e ēoroditur. Thėnje ėshtė fjalė shqipe jona dhe ka kuptimin: the nje, njė the, the njė thėnje. N.Myrta


Ashtu sikur nuk tė pyet askush: sa ke punuar sot, por - ēka punove sot, poashtu edhe nuk tė pyet askush sa ke shkruar, sa vepra ke shkruar, por - ēka ke shkruar edhe pėr gjuhėn nuk pyesin sa vepra ke shkruar, por - ēka ke shkruar, ēfarė theorishė linguistike ke dhėnė, ashtu sikundėr janė shkruar mijėra vepra pėr relativitetin, por njė Ajnshtajn (Einstein) NJĖGUR, themeloi theorinė e relativitetit dhe njihet si babai i asaj theorie! Nezir Myrta
__________________
FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP !

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi