KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Shko poshtė

KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Mesazh  Orfe prej Sat May 16, 2009 7:42 pm

Nezir Myrta / KUR LEXON SHQIPTARĖT NĖ INTERNETPrej tė gjitha shqetėsimeve, qė shqiptari mund t'i ketė sot, ėshtė ndoshta pėr dikend shqetėsimi ma i madh, kur lexon shqiptarėt nė internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndėr ma makabret, pėr ibret, qė krijojnė nervozizėm e dis-harmoni shpirtėrore, ndėr mediat elektronike, e poashtu edhe nė shtypin e shkulur, vėrtet tė shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan tė bėhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vėrtet, njeriu mund tė emndoj: si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet e siellet nė atė mėnyrė egėrsie, sikur tė qėllimshme!

Nė ēfarė shkalle ka ra dituria dhe kultura e tė shprehurit shqiptar!

Si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet nė njė nivel tė tillė shtazarak, nivel xhungle!

A mund ta zhgėnjej shpirtin e pastėr shqiptar, njė njeri i tillė hipokrit me shprehje hipokrite!

A mund tė iritohet vet rinija shqiptare, nga tė shprehurit e tillė, tė shprehur qensh tė ēartur!

A mund tė degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndėr ma tė iritueshmet!

A mund tė vie shqiptari nė njė shkallė mendimi e gjykimi, se vėrtet, mos ta dojė ma gjuhėn e kulturėn shqiptare!

A mund tė thotė vet shqiptari i sotėm, qė ėshtė vėrtet turp tė jeshė shqiptar, kur lexon shprehje aq tė ulta, neverike, in jorante, ndėr ma tė ultat njerėzore!

E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund tė ia bėjė vetes sot, derisa tė vie nė dekadencė, mos ta pėlqejė edhe vet identitetin e tij shqiptar - por tė gjitha kėto pyetje-gjykime mund tė vinė ngase nuk e kupton realisht tė vėrteten e tmerrshme, qė mund tė jetė nė mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolės, nuk janė shqiptarė, janė gjak i pėrzier me gjakun e huaj, janė bij tė huaj, janė armiq tė kombit e atdheut shqiptar - se nė tė kundėrten, njė shqiptar, me mendje e zemėr shqiptare, nuk do tė shprehej me fjalė tė tilla e shprehje tė tilla aq tė ulta, aq tė poshtra - por janė prezent qėllimisht ta tėhuajsojnė moralin shqiptar, ta degradojnė identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

Ata janė direkt tė shtyer e tė imponuar nga forcat degjenerike armike, qė kudo ta poshtėrsojnė personalitetin e vet shpirtin shqiptar, tė porositur, e tė paguar mirė, tė veprojnė kundėr interesit e atdhedashurisė shqiptare, janė vet gjaku i huaj, po edhe vet njerėz tė huaj, qė qėllimisht ngrehin rrjete tradhėtie, hipokrizie, spiunazhi, tė hyjnė pėrmes nikave, nofkave nėpėr mediat shqiptare dhe tė bėjnė gjithēka tė poshtėr e tė pamoralshme, si njė ofenzivė elektronike mediatike, ta shkatrrojnė shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnė esencen e shqiptarizmės - qėllimisht, qė mos tė ketė asnjė shqiptar, tė paposhtruar, tė pafyer, tė paulur e tė papėrkulur para hipokrizive armike! Ata janė gjaku e shpirti armiqėsor, kudo nėpėr mediat tona elektronike, qė kryejnė punė e veprime armiqėsore, qėllimisht, drri edhe tek kjo nofka lulja@04, e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

Lufta mediatike armiqėsore antishqiptare, ėshtė nė vlug tė veprimit tė vet antishqiptar, deri edhe kėtu tek thema - SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortė e shpirtit tė shqiptarizmes, donė tė mos ketė rimėkėmbje as ngritje integriteti tė identitetit shqiptar, luftojnė me forma e methoda ndėr ma tė paskrupulltat, ta degradojnė e shkatrrojnė unitetin shqiptar, ta deformojnė e degjenerojnė edhe vet shpirtin e rinisė shqiptare kudo nė atdhe e tretdhe - luftojnė kundėr nesh - sepse ia kanė frigė unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanė frigė seciles lidhjeje shqiptare, sepse po tė bashkohen shqiptarėt njėmendėsisht, duhet tė shkatrrohen tė gjitha shtetet pėrrreth dy shteteve tona shqiptare tė sotme dhe nuk do tė munden matutje tė mbeten pushtues tė tokave e popullėsive shqiptare, nuk mund tė jenė matutje shqiptarėt robėr e shėrbėtorė tė rafinuar tė pushtuesve shekullorė!

Lufta degjenerike armiqėsore e huaj, ka brėnda popullit tonė vegla ēorre, tė paskurpullta, degjenerike, kundėrshtare tė seciles ngritje shqiptare, kundėr vet vetėdijes shqiptare, e cila luftė elektronike edhe ka disa shqipfolės tonė gjak i huaj, qė tentojnė ta pengojnė zhvillimin e pėrsosjen e tė shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapė grepi, kudo munden tė shtinė hundėt e nuhatjen nė shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo qė munden tė gjejnė forma e mjete interesash tė ryre personale, qė ta dėmtojnė kombin e atdheutn, gjuhėn e kulturėn shqiptare edhe pėrmes formave tė shemtuara mediatike, duke pėrdorė fjalė e shprehje tė huaja gjoja 'punė biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten nė dėm tė gjuhės e kulturės shqiptare! Shesin gjithēka atdhetare, pėr njė biznes tė tyre!

Mbi tė gjitha syri e mendja e shqiptarit tė vėrtetė, i sheh kėto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund tė vijė nė pėrfundim se: tė gjithė ata shqiptarė nėn nofka e hapur, qė pengojnė, iritojnė, nevrikosin, shuajnė indin e ndjenjes shqiptare - janė gjak i huaj e vegla tė paguara antishqiptare dhe nuk mund as tė na shkojė mendja se shqiptarėt e vėrtetė mund tė flasin e shprehen e veprojnė nė forma tė tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetėm shqiptarėt me gjak tė huaj edhe vet armiqėt pėrmes nofkave ku hyjnė nė mediat tona elektronike!

Kundėr kėsaj dukurie, duhet tė jemi kėpmbėngulės, tė paepur, tė sfidojmė secilen dredhi e mashtrim armik, qė ta analizojmė, shqyrtojmė mirė, secilen figurė tė tillė tė fėlliqur, e ta qesim nė sheshbote, me forma reale - kush janė vėrtet ata shqipfolės, qė trazojnė, neveritin e iritojnė mediat tona elektronike!

(Mai, 16. 2009)


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Sat May 16, 2009 11:41 pm, edituar 1 herė gjithsej

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Mesazh  shaban cakolli prej Sat May 16, 2009 9:40 pm

Sikur tė kishim disa kėmbėngulės si ju znj.ndryshe do tė kishim punėt,por jo sė paku edhe dhjetėra vite na duhet deri tė arrijmė te vetdijėsimi.Fatkeqėsisht e dhimbshme por e vėrteta ėshtė kjo.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PSE???

Mesazh  Pra?! prej Sun May 17, 2009 5:21 pm

Pajtohem me mendimin tuaj , por si t'i edukojme te tjeret per kete/???
Orfe shkruajti:Nezir Myrta / KUR LEXON SHQIPTARĖT NĖ INTERNETPrej tė gjitha shqetėsimeve, qė shqiptari mund t'i ketė sot, ėshtė ndoshta pėr dikend shqetėsimi ma i madh, kur lexon shqiptarėt nė internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndėr ma makabret, pėr ibret, qė krijojnė nervozizėm e dis-harmoni shpirtėrore, ndėr mediat elektronike, e poashtu edhe nė shtypin e shkulur, vėrtet tė shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan tė bėhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vėrtet, njeriu mund tė emndoj: si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet e siellet nė atė mėnyrė egėrsie, sikur tė qėllimshme!

Nė ēfarė shkalle ka ra dituria dhe kultura e tė shprehurit shqiptar!

Si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet nė njė nivel tė tillė shtazarak, nivel xhungle!

A mund ta zhgėnjej shpirtin e pastėr shqiptar, njė njeri i tillė hipokrit me shprehje hipokrite!

A mund tė iritohet vet rinija shqiptare, nga tė shprehurit e tillė, tė shprehur qensh tė ēartur!

A mund tė degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndėr ma tė iritueshmet!

A mund tė vie shqiptari nė njė shkallė mendimi e gjykimi, se vėrtet, mos ta dojė ma gjuhėn e kulturėn shqiptare!

A mund tė thotė vet shqiptari i sotėm, qė ėshtė vėrtet turp tė jeshė shqiptar, kur lexon shprehje aq tė ulta, neverike, in jorante, ndėr ma tė ultat njerėzore!

E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund tė ia bėjė vetes sot, derisa tė vie nė dekadencė, mos ta pėlqejė edhe vet identitetin e tij shqiptar - por tė gjitha kėto pyetje-gjykime mund tė vinė ngase nuk e kupton realisht tė vėrteten e tmerrshme, qė mund tė jetė nė mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolės, nuk janė shqiptarė, janė gjak i pėrzier me gjakun e huaj, janė bij tė huaj, janė armiq tė kombit e atdheut shqiptar - se nė tė kundėrten, njė shqiptar, me mendje e zemėr shqiptare, nuk do tė shprehej me fjalė tė tilla e shprehje tė tilla aq tė ulta, aq tė poshtra - por janė prezent qėllimisht ta tėhuajsojnė moralin shqiptar, ta degradojnė identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

Ata janė direkt tė shtyer e tė imponuar nga forcat degjenerike armike, qė kudo ta poshtėrsojnė personalitetin e vet shpirtin shqiptar, tė porositur, e tė paguar mirė, tė veprojnė kundėr interesit e atdhedashurisė shqiptare, janė vet gjaku i huaj, po edhe vet njerėz tė huaj, qė qėllimisht ngrehin rrjete tradhėtie, hipokrizie, spiunazhi, tė hyjnė pėrmes nikave, nofkave nėpėr mediat shqiptare dhe tė bėjnė gjithēka tė poshtėr e tė pamoralshme, si njė ofenzivė elektronike mediatike, ta shkatrrojnė shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnė esencen e shqiptarizmės - qėllimisht, qė mos tė ketė asnjė shqiptar, tė paposhtruar, tė pafyer, tė paulur e tė papėrkulur para hipokrizive armike! Ata janė gjaku e shpirti armiqėsor, kudo nėpėr mediat tona elektronike, qė kryejnė punė e veprime armiqėsore, qėllimisht, drri edhe tek kjo nofka lulja@04, e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

Lufta mediatike armiqėsore antishqiptare, ėshtė nė vlug tė veprimit tė vet antishqiptar, deri edhe kėtu tek thema - SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortė e shpirtit tė shqiptarizmes, donė tė mos ketė rimėkėmbje as ngritje integriteti tė identitetit shqiptar, luftojnė me forma e methoda ndėr ma tė paskrupulltat, ta degradojnė e shkatrrojnė unitetin shqiptar, ta deformojnė e degjenerojnė edhe vet shpirtin e rinisė shqiptare kudo nė atdhe e tretdhe - luftojnė kundėr nesh - sepse ia kanė frigė unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanė frigė seciles lidhjeje shqiptare, sepse po tė bashkohen shqiptarėt njėmendėsisht, duhet tė shkatrrohen tė gjitha shtetet pėrrreth dy shteteve tona shqiptare tė sotme dhe nuk do tė munden matutje tė mbeten pushtues tė tokave e popullėsive shqiptare, nuk mund tė jenė matutje shqiptarėt robėr e shėrbėtorė tė rafinuar tė pushtuesve shekullorė!

Lufta degjenerike armiqėsore e huaj, ka brėnda popullit tonė vegla ēorre, tė paskurpullta, degjenerike, kundėrshtare tė seciles ngritje shqiptare, kundėr vet vetėdijes shqiptare, e cila luftė elektronike edhe ka disa shqipfolės tonė gjak i huaj, qė tentojnė ta pengojnė zhvillimin e pėrsosjen e tė shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapė grepi, kudo munden tė shtinė hundėt e nuhatjen nė shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo qė munden tė gjejnė forma e mjete interesash tė ryre personale, qė ta dėmtojnė kombin e atdheutn, gjuhėn e kulturėn shqiptare edhe pėrmes formave tė shemtuara mediatike, duke pėrdorė fjalė e shprehje tė huaja gjoja 'punė biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten nė dėm tė gjuhės e kulturės shqiptare! Shesin gjithēka atdhetare, pėr njė biznes tė tyre!

Mbi tė gjitha syri e mendja e shqiptarit tė vėrtetė, i sheh kėto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund tė vijė nė pėrfundim se: tė gjithė ata shqiptarė nėn nofka e hapur, qė pengojnė, iritojnė, nevrikosin, shuajnė indin e ndjenjes shqiptare - janė gjak i huaj e vegla tė paguara antishqiptare dhe nuk mund as tė na shkojė mendja se shqiptarėt e vėrtetė mund tė flasin e shprehen e veprojnė nė forma tė tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetėm shqiptarėt me gjak tė huaj edhe vet armiqėt pėrmes nofkave ku hyjnė nė mediat tona elektronike!

Kundėr kėsaj dukurie, duhet tė jemi kėpmbėngulės, tė paepur, tė sfidojmė secilen dredhi e mashtrim armik, qė ta analizojmė, shqyrtojmė mirė, secilen figurė tė tillė tė fėlliqur, e ta qesim nė sheshbote, me forma reale - kush janė vėrtet ata shqipfolės, qė trazojnė, neveritin e iritojnė mediat tona elektronike!

(Mai, 16. 2009)
avatar
Pra?!

Numri i postimeve : 4
Age : 46
Localisation : Mitrovica
Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Mesazh  Orfe prej Mon May 18, 2009 3:49 am

Pra?! shkruajti:Pajtohem me mendimin tuaj , por si t'i edukojme te tjeret per kete/???
Orfe shkruajti:Nezir Myrta / KUR LEXON SHQIPTARĖT NĖ INTERNETPrej tė gjitha shqetėsimeve, qė shqiptari mund t'i ketė sot, ėshtė ndoshta pėr dikend shqetėsimi ma i madh, kur lexon shqiptarėt nė internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndėr ma makabret, pėr ibret, qė krijojnė nervozizėm e dis-harmoni shpirtėrore, ndėr mediat elektronike, e poashtu edhe nė shtypin e shkulur, vėrtet tė shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan tė bėhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vėrtet, njeriu mund tė emndoj: si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet e siellet nė atė mėnyrė egėrsie, sikur tė qėllimshme!

Nė ēfarė shkalle ka ra dituria dhe kultura e tė shprehurit shqiptar!

Si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet nė njė nivel tė tillė shtazarak, nivel xhungle!

A mund ta zhgėnjej shpirtin e pastėr shqiptar, njė njeri i tillė hipokrit me shprehje hipokrite!

A mund tė iritohet vet rinija shqiptare, nga tė shprehurit e tillė, tė shprehur qensh tė ēartur!

A mund tė degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndėr ma tė iritueshmet!

A mund tė vie shqiptari nė njė shkallė mendimi e gjykimi, se vėrtet, mos ta dojė ma gjuhėn e kulturėn shqiptare!

A mund tė thotė vet shqiptari i sotėm, qė ėshtė vėrtet turp tė jeshė shqiptar, kur lexon shprehje aq tė ulta, neverike, in jorante, ndėr ma tė ultat njerėzore!

E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund tė ia bėjė vetes sot, derisa tė vie nė dekadencė, mos ta pėlqejė edhe vet identitetin e tij shqiptar - por tė gjitha kėto pyetje-gjykime mund tė vinė ngase nuk e kupton realisht tė vėrteten e tmerrshme, qė mund tė jetė nė mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolės, nuk janė shqiptarė, janė gjak i pėrzier me gjakun e huaj, janė bij tė huaj, janė armiq tė kombit e atdheut shqiptar - se nė tė kundėrten, njė shqiptar, me mendje e zemėr shqiptare, nuk do tė shprehej me fjalė tė tilla e shprehje tė tilla aq tė ulta, aq tė poshtra - por janė prezent qėllimisht ta tėhuajsojnė moralin shqiptar, ta degradojnė identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

Ata janė direkt tė shtyer e tė imponuar nga forcat degjenerike armike, qė kudo ta poshtėrsojnė personalitetin e vet shpirtin shqiptar, tė porositur, e tė paguar mirė, tė veprojnė kundėr interesit e atdhedashurisė shqiptare, janė vet gjaku i huaj, po edhe vet njerėz tė huaj, qė qėllimisht ngrehin rrjete tradhėtie, hipokrizie, spiunazhi, tė hyjnė pėrmes nikave, nofkave nėpėr mediat shqiptare dhe tė bėjnė gjithēka tė poshtėr e tė pamoralshme, si njė ofenzivė elektronike mediatike, ta shkatrrojnė shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnė esencen e shqiptarizmės - qėllimisht, qė mos tė ketė asnjė shqiptar, tė paposhtruar, tė pafyer, tė paulur e tė papėrkulur para hipokrizive armike! Ata janė gjaku e shpirti armiqėsor, kudo nėpėr mediat tona elektronike, qė kryejnė punė e veprime armiqėsore, qėllimisht, drri edhe tek kjo nofka lulja@04, e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

Lufta mediatike armiqėsore antishqiptare, ėshtė nė vlug tė veprimit tė vet antishqiptar, deri edhe kėtu tek thema - SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortė e shpirtit tė shqiptarizmes, donė tė mos ketė rimėkėmbje as ngritje integriteti tė identitetit shqiptar, luftojnė me forma e methoda ndėr ma tė paskrupulltat, ta degradojnė e shkatrrojnė unitetin shqiptar, ta deformojnė e degjenerojnė edhe vet shpirtin e rinisė shqiptare kudo nė atdhe e tretdhe - luftojnė kundėr nesh - sepse ia kanė frigė unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanė frigė seciles lidhjeje shqiptare, sepse po tė bashkohen shqiptarėt njėmendėsisht, duhet tė shkatrrohen tė gjitha shtetet pėrrreth dy shteteve tona shqiptare tė sotme dhe nuk do tė munden matutje tė mbeten pushtues tė tokave e popullėsive shqiptare, nuk mund tė jenė matutje shqiptarėt robėr e shėrbėtorė tė rafinuar tė pushtuesve shekullorė!

Lufta degjenerike armiqėsore e huaj, ka brėnda popullit tonė vegla ēorre, tė paskurpullta, degjenerike, kundėrshtare tė seciles ngritje shqiptare, kundėr vet vetėdijes shqiptare, e cila luftė elektronike edhe ka disa shqipfolės tonė gjak i huaj, qė tentojnė ta pengojnė zhvillimin e pėrsosjen e tė shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapė grepi, kudo munden tė shtinė hundėt e nuhatjen nė shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo qė munden tė gjejnė forma e mjete interesash tė ryre personale, qė ta dėmtojnė kombin e atdheutn, gjuhėn e kulturėn shqiptare edhe pėrmes formave tė shemtuara mediatike, duke pėrdorė fjalė e shprehje tė huaja gjoja 'punė biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten nė dėm tė gjuhės e kulturės shqiptare! Shesin gjithēka atdhetare, pėr njė biznes tė tyre!

Mbi tė gjitha syri e mendja e shqiptarit tė vėrtetė, i sheh kėto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund tė vijė nė pėrfundim se: tė gjithė ata shqiptarė nėn nofka e hapur, qė pengojnė, iritojnė, nevrikosin, shuajnė indin e ndjenjes shqiptare - janė gjak i huaj e vegla tė paguara antishqiptare dhe nuk mund as tė na shkojė mendja se shqiptarėt e vėrtetė mund tė flasin e shprehen e veprojnė nė forma tė tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetėm shqiptarėt me gjak tė huaj edhe vet armiqėt pėrmes nofkave ku hyjnė nė mediat tona elektronike!

Kundėr kėsaj dukurie, duhet tė jemi kėpmbėngulės, tė paepur, tė sfidojmė secilen dredhi e mashtrim armik, qė ta analizojmė, shqyrtojmė mirė, secilen figurė tė tillė tė fėlliqur, e ta qesim nė sheshbote, me forma reale - kush janė vėrtet ata shqipfolės, qė trazojnė, neveritin e iritojnė mediat tona elektronike!

(Mai, 16. 2009)


Edukohen kur shkruhen shum; k;si shkrimesh parreshtur derisa ta kuptojn; realitetin brenda e jasht dhe t; binden edhe armiqet, qe nuk pin uje ndikimi i tyre!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Mesazh  Orfe prej Sun Aug 15, 2010 10:11 am

Nezir Myrta / BASHKIMI KOMBĖTAR ĖSHTĖ APOLITIK!


BASHKIMI KOMBĖTAR NUK ĖSHTĖ POLITIKĖ! KOMBI ĖSHTĖ MBI POLITIKEN! DUKE BĖRĖ POLITIKĖ, KOMBI COPĖTOHET, ASHTU SIĒ JEMI COPĖTUAR POLITIKISHT VET EDHE NA KANĖ COPĖTUAR POLITIKISHT EDHE MUND TĖ SHKATRROHET DHE ZHDUKET, ASHTU SIKURSE JANĖ ZHDUKUR ME QINDRA KOMBE VETĖM NĖ ISH-BRSS E GJETIU!

KOMBI NUK DURON POLITIKĖ - POLITIKA ĖSHTĖ KRYMBI I KOMBIT! PĖR ATĖ TI VETVETIU THURESH NĖ ESENCĖ - KOMB-SHTET, DUKE MOS E NJOHUR THEORINĖ E KOMBIT! POLITIKA ĖSHTĖ DERGJA, SĖMUNDJA, INFEKTIMI I KOMBIT, QĖ E TRAUMATIZON DHE E PLLAKOS PĖR VDEKJE!
pĖ[R ATĖ KEMI TRI ĒESHTJE MADHORE TĖ PAZGJIDHURA KURRĖ: ĒSHTJA SOCIALE, ĒĖSHTJA POLITIKE DHE ĒĖSHTJA KOMBĖTARE!

Ēdo komb ėshtė i bashkuar - si komb, kudo ndodhet, se e don, e ndjenė nė shpirt e mendje bashkėkombasin, sepse emri komb ėshtė i pėrgjithshėm pėr secilin popull, e ka kombe qė janė formuar prej djhetra e qindra kombeve, popujve, duke zyrtarizuar gjuhėn e popullit tė mbifuqishėm, si gjuhė kombėtare - atyre iu ka dashtė bashkimi kombėtar, bashkimi i shumė kombeve nė njė komb mbizotėrues. Kombi ynė quhet - shqiptar edhe na duhet BASHKIMI SHQIPTAR, sepse na jemi njė popull - njė komb dhe duket se panevojė e themi - bashkimi kombėtar. Bashkimi kombėtar posa tė ndikohet nga politika, ai kurrė nuk arrinė tė bėhet NJĖ, tė realizohet. Mu kėtu ėshtė Thembra e Akilit, qė politika e gjuan shtizė tė helmuar dhe e shpon pėr vdekje, sepse neve na udhėheqin politikat e jo kombi dhe politika qendron mbi kombin ende, sepse jemi tė politizuar dhe njerėzit e politizuar kurrė nuk bėjnė bashkim kombėtar, sepse ata iu takojnė dhe veprojnė pėr partitė e tyre politike, parase tė veprojnė pėr kombin dhe NUK REALIZOHET BASHKIMI KOMBĖTAR! E na ēuditemi, pse nuk po mund tė bashkohemi si komb, njė komb - njė qendrim, njė komb - njė shtat e tjera koncepte tė vėrbta! Personaliteti politik vetiu qendron nėn personalitetin kombėtar, sepse ai ka vetėm njė pjesė force politike, kurse personaliteti kombėtar e ka gjith fuqinė forcėn e kombit, ėshtė pjesė e seciles force politike pluraliste! Posa arrinė ai tė depertojė nė turmat e popullit, me forcėn e vet intelektuale organizative, me ato forma qė i hyn nė shpirt e mendje popullit dhe vepron nė momentin historik - kombi bashkohet dhe nuk ka fuqi qė mund ta ndali bashkimin, veē ndonjė kataklizmė botėrore eventuale! Kur arrihet vetėdija kombėtare, qė kombi qendron mbi tė gjitha: mbi vllazninė, mbi kushėrininė, mbi miqėsinė, mbi fenė, mbi politiken dhe vepron nė kohėn e duhur - bashkimi ėshtė i pashėmangshėm! Shtroj pyetjen: pse nuk ndodhi derisot, sepse nuk u shfrytėzuan momentet historike, nė organizimin e tė gjitha mekanizmave tė mbrėndshme, nuk u mbrojten liderėt kombėtar me tė gjitha forcat dhe armiqėt e tradhėtorėt pastruan hesapet me ta edhe mbetem duke pritur nė kohė me gjenerata varrezash, vdiqen ata qė duhej tė jetonin dhe jetuan ata qė duhej vdekur edhe pas secilės lufte, nuk ishin ma ata tė fuqishmit e luftės, qė matin e prejnė me drejtėsi e besė edhe mbeten ata qė as nuk dijnė, as nuk mundėn, as nuk donė (se iu prishet qetėsia e kolltuqeve politike)! Kėshtu mbeten, derisa dolen tjerė kombėtar nga gjini i popullit, duke pritur nga njė shekull, qė tė bėhet diēka e re. Varret nuk flasin!

Krejt nė fund ėshtė politika kombėtare, njė komb-shtet, si e drejtė juridiko-historike, sepse ma parė duhet tė bėhet historia, e pastaj shteti, sepse historia formon shtetin, e jo shteti historinė!!!

(athua si ju duket kjo, krejt natyrshėm direkt nė letėr)

(28. korrik, 2010)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUR LEXON SHQIPTARIN NE INTERNET

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi