BASHKIMI

Shko poshtė

BASHKIMI

Mesazh  Orfe prej Mon May 25, 2009 10:19 am

Laureshė gazmore, nė Skard ēurliko
ngazllo zanat, shtojzovallet, na i zgjo -
Zhdremit Omzen e tė omles bletė -
Flutro n'kupė qielli me i mjelun retė!
O Prite n'kreshta agun dritshkreptima!
Mbushi do kupa me vesė plot vizllima!
Kupat mbushi, epja Tė Pavdekshmes,
Asaj qerpikgates, Thanes Pėrėndeshes!
Ajo ta bekojė tanė rrushin nė Dardharė
E tė tanė tė dehemi me vėnė si nektar!
O harpa harkėngrehuna le tė ushtojė,
Ato trimnitė e Dardhanve t'i kėndojė!
- Thirri Eres Nanės sė Stuhisė -
Thirri Dillit - Babės sė Zjarrmisė!
T'vijnė pirustėt me cjep e me drėnė!
Tė kėndojnė dhe tė dehen me vėnė!
Le t'vijnė Paijonet shtat harklakumė,
T'vijnė Drillasit pėr valle t'pėrvlumė -
o ata burraaa me siguna t'mprehta
qė pėr Liri hiē nuk iu dhimbet jeta!
T'vijnė Bardhanėt e Marges shkumzume
Ata tė pėrėndeshes - Thanes bekume!
N'Kreshtabardhė ku zihet mjaltė shumė,
Ku bahet vėna prej rrushit si shkumė -
Nė Ulpianė ku fryhet buka e bardhė,
Edhe piqen rrunxa e ogiē leshvarė -
Atje tė vijnė Mollosėt kordhėtarė -
T'bijt e Pirruas mbretit zulmemadh;
Tė vijnė Kaonėt me ēomanga t'randa,
Bylysarėt qė kurr s'durojnė pranga !
T'vijnė Thesprotėt me pemė bojdilli,
Ata Thaullantėt me shkreptima qilli!
Tė vijnė Ardianėt e Theutes nanė,
Dasaretėt e tė hyjnushmes Thanė!
O krejt illirėt kahdo e kah janė -
Tė vijnė tė tubohen nė Ulpianė!
M'Besė illirėsh sot t'lidhet trimnia
Nga Thesproti - deri te Delmatia!

Odisƃ©
__________________
FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP !

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi