POEZI PERKUSHTIMI

Shko poshtė

POEZI PERKUSHTIMI

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Jun 03, 2009 1:06 pm

KALA PĖRJETĖSIE

+ Hysen Kėqikut, poetit tonė tė paepur –Njė mjeshtėr i penės ,

Shqipe Malėsie ,

Ngriti lartė njė kullė –

Kala pėrjetėsie .

Se ē’ i gdhendi gurėt ,

Qė i nxori nga trojet ,

Lartė i ngriti muret –

Kala qė nuk rrėnohet .

Ca gurė nga Zhegoci ,

Ca nga Karadaku ,

Ca nga Bujanoci

Dhe ca nga Gollaku...

N’ kala tė kėsaj ane –

Njėqind e gjashtėdhjetė e tetė muratorė .

Ėshtė kala dardane –

Me njėqind e gjashtėdhjetė e tetė dasmorė .

Mjeshtėr n’ krye vendi ,

Qė prinė nga kėto treva –

Ėshtė Ali Kelmendi ,

Qė vjen nga Presheva .

Me mjeshtri tė fshehta

Vijnė kėta ndėrtimtarė ...

Me vargje tė mprehta –

“Feniksi” preshevarė .

Me lule Shėn Gjergji

Do rritet fėmija –

Kur vjen Dom Lush Gjergji

Me “Dritėn” nga Vitia .

N’ Gjilan – “Dardania” ,

Si mbi det tallazi –

Sjell vargje liria

Dhe Rexhep Elmazi .

Bujanoci prore

Ėshtė nė zemrat tona ,

Valles sonė vėllazėrore –

Larg i shkon “Jehona”.

“Lajmėtari”, “Nositi”

Edhe “Dituria” –

N’ rreze kudo ndriti

Dardana dhe Malėsia .

Ej, Ramiz Kadriu ,

O , pena e ndėrgjegjes –

Thirre vėlla “Shpėtimin”

Nė vallen e Medvegjes !

Kala pėrjetėsie –

Dritė e diturisė ,

Do tė marrin dije

Bijtė e Dardanisė !

Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi