SPEKTAKĖL MĖRGIMTARĖSH

Shko poshtė

SPEKTAKĖL MĖRGIMTARĖSH

Mesazh  shaban cakolli prej Fri Jun 05, 2009 2:28 pm

Spektakėli pėr
talentėt e ri nė mergatėn shqiptare "PASIONI IM" u mbajt
edhe nė Reutlingen tė Gjermanisė


Ishte njė pas dite freskuese ,njė dite
pushimi nė Gjermani ditėn e henė qė lamė pas tė datės 01.06.2009,njė ditė qė nė
Reutlingen tė Gjermanisė, ajo pas dite u shėndrruar nė njė
motiv zbulimi i talentėve ė rinjė nė fushėn e kulturės, si nė muzikė
vallėzim,manekizėm kėngė etj.Ishte njė atmosferė kulturore me
prezencėn e tė rinjve qė
kishin udhėtuar edhe me qindra kilometra tė shoqėruar me prindėrit e vet pėr t'ju bashkangjitur ketij
spektakeli .Nė ketė spektakėl pati pjesmarrės nga
Reutlingeni,Tubingeni.Shtutgardi,dhe nga Zvicera.
Spektakeli "Pasioni im" pas mbajtjes sė takimeve nė Zvicėr ku
pati disa takime deri nė finale qė u mbajt ne Cyrih me 9 maj .Finalja e 9
Majt i shpalli 12 fitues pėr gara tė matutjeshėme drejt
superfinales qe pritet tė mbahėt pas pėrfundimit tė spektakleve nė mbare vendet
e ndryshme tė botės,ku ėshtė i pėrqendruar emigracionoi shqiptar.Fitues nė
finalen e Zvicrės ishin 6 veta ne kėndim Albert Dani,Alma ,Gjokaj,Altin
Asllani,Englatina Rexha,Kaltrina Berisha,dhe Shqipe Hasani,pėr vallėzim
fitues ishte Flamur Saqipi,manekizėm Armend Gaxheri dhe Alije Abazi ndėrsa ne
instrumente muzikore, fitues u shpallėn Rina Krasniqi,Fitim Behrami dhe Gentrit
Gashi. Iniciativa e kėtije spektakeli ėshtė dita ditės duke
marrur nje karakter motivues ngsa nje fenomen i ri qė po merr permasa ma
tė mėdha nga te rinjt shqiptar pėr tu prezentuar me pasionin e tyre pranė
publikut. Spektakli "Pasioni im" i organizuar nga
iniciatori i kėtij projekti , ideatorit dhe moderatorit z.Rifat Avdiut qe vlen
ta theksojm se ėshtė nje spetakel i kushtueshėm ,fisnik dhe shume
njerėzor pėr ti kthyer sa do pak shpresat nė mergatėn shqiptare
nė shtetet e Europės,mergatė qė ėshtė harruar fare nga institucionet e
Kosovės , nga ministria e kulturės , ėshtė harruar nga ministria e
arsimit , dhe nga qeveria e Kosoves? Njė mėrgatė qė nuk
e kurseu as vetveten pėr ti realizuar aspiratat tona
deri nė pavaresinė e kosovės.njė mergatė shqiptare shumė e
shkelqyeshme qė pėr ta mbrojtur qenjėn e vet nacionale,
traditėn,kulturėn ,artin ,muzikėn shqiptare etj ,detyrohet t'ė marrė
vetiniciativa organizuese pėr ta ruajtur dhe kultivuar kulturėn tonė nė
vendet e ndryshėme te Europės qe nuk e dinė as kush se ē'far numeri
egziston i shqiptarėve ne kėto vende,por dihet se nje numer i madh shqiptarėsh
ėshtė, ku sipas njė tė dhėne statistikore theksohet se ne
Zvicėr ėshtė njė komunitet i madh shqiptarėsh ku rradhitet
nė vendin e katėrt pas popullit gjeman,atij francez dhe italian.Pra ti
kthehėmi
edhe njėhere organizimit tė spektaklit nė Reutlingen tė Gjermanisė pas
nje entuziazmi tė theksuar tė pjesmarrėsve, ishete nje zhurme
bisede lidhur me te kaluarėn e
kėtij spekakli nė Zvicėr por edhe nė Gjermani qė u mbajtėn nė disa vende.
Ishte kėnaqėsi ti takojsh njerėz tė kulturės , tė rinjė sidomos qe kishin
lindur dhe rritur nė vende tė huaja pjesa ma e madhe larg
Kosoves ,Shqiperisė opo vedeve tona nė Maqedoni,Mal te Zi apo nė Serbinė e
sotshme. Pos zotit Rifat
Avdiut nė kėtė tubim nė jurinė e
takimit tė radhės sė spektaklit ishte edhe profesoresha Ariana
Krasniqi,studiuese e pianos nė degėn koncert pianistikės e cila punon dhe jeton
ne Frankfurt.Ora ishte 21.h ku filloj spektakli
me prezetimin e kandidatėve pjesmarrė nga moderatori Rifat Avdiut
.Ftesa e pare pė nė skenė ju bėrė kandidatit Hekuran Rexhepit qė u prezentua me kėngėne
kushtuar mėsuesit Haki Limanit nga Kosova lindorte,pastaj nė skenė doli
kegetareja Floriana Imeri nga rrethi i Shtutgardit me kėngen" te
dua" dhe ne gjuhen angleze "Moment in time"Nora Maliqi u
prezentua me tri kėngė.Pastaj nė skenė dolėn edhe Hysnije Rexhepi ne cilėsine
e kėngėtares,Artan
Preniqi kengetar,Senida Doli manekene, Blerim Zuzaku kėngėtar,Traubin
Mehaj instrumentalist,Ridvan Rexhepi instrumentalist,Ilir Palushaj
maneken,,Ilaz Lami kėngėtar,Antigona Llapashtica manekene,Fenida Daci dhe
Vloriana Jakupaj u prezetuan si manekene.Njėri nga protagonistėt dhe
bashkeorganizator i kėtij spektakėli nė mėrgatėn shqiptare deklaroj,
se duke qene i prokupuar me gjendjen aktuale tė mergatės tonė u detyrova
qė t'i bashkangjitem idesė se z. Rifat Avdiut, por me u
perpjekur sa do pak ta mbajmė gjallė kulturėn tonė,ku fillimisht
kemi pasur probleme tė veqanta pėr me binarizua kėtė projekt .
Pyetja jonė:Cilat ishin veshtersite qė theksoni z.Sabri? Pergjėja:
Fillimisht ne kishim prolem se nje spektakėl i ketillė, ishim tė
detyruar qė ta paraqesim edhe pėrmes ndonje stacioni televiziv nė
Kosovė, gjė qe patėm shumė vėshtirėsi me RTK pasi nėshkruam njė kontratė-
marreveshje pėr emitimin e ketij spektakeli nė vazhdimėsi dolėn
disa rryma anti mergatė dhe e anuluan marreveshjen edhe se e kishim me
shkrim!?.Pyetja e jonė:Pastaj ēka vepruat matutje?Pergjegjėja:Sabri Krasniqi
. Po u detyruam t'a kėrkojmė kanale tjera me te cilin rast e kemi gjetur
njė pėrkrahje tė TV.21, tė emitimit tė kėtij spektakli aq te mirepritur
nė mėrgatėn shqiptare,gjė qė shpreh nje mirėnjohje pėr kėtė stacion televiziv te 21.
Shkruan Asllan Dibrani
04.06.2009

Shtutgard
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi