E VĖRTETA E TMERRSHME

Shko poshtė

E VĖRTETA E TMERRSHME

Mesazh  ~Luna~ prej Mon Jun 15, 2009 1:04 am

E VĖRTETA E TMERRSHME


ILLIRISTIKA


'Nga e thėna, nė tė bėrė, ėshtė njė det i tėrė!'

Si fyhet personi Nezir Myrta, nė forumishqiptar.com
dhe si u fye po nė tė njejten mėnyrė nė gjoja bashkimikombėtar.com,
ku nuk ka bir nane, qė mund tė argumentoj veē njė fakt kundėr kombit e atdheut -
por si njė atdhetar vetėm me vepra e dėshmi nė dobi tė kombit e atdheut shqiptar -
ashtu sikur iu bėhet terrorizėm psikologjik, shumė ideatorėve novatoristė shqiptarė tė vėrtetė!


Jam bir guximtar i paepur i disfatave tė ēfarėdolloj mjeshtrie nė jetė!

Po mė dhimbsen kėta persona fshehur nėn nofka, qė vie dita kur do tė dihen personalisht, sinqerisht po mė dhimbsen, se janė tė humbur triumfalisht! Triumfi shqiptar po vie!

Pokėshtu, filloi ta pėsojė Fishta, kur shkroi vepren - Lahuta e Malcisė, kinse po ua prishka kosmopolitizmin e vllazėrinė shqiptaro-servo-malazeze, tutkunėve tė Tutinin, e Podgurit, derisa nga terrorizmi psikologjik deri nė shkatrrim e likuidim me jetė, nga mediokrėt e interesave shkombėtarizuese - desh e mbyten Fishten e ngratė, sa iu desh tė ikėn nga atdheu, duke rėnkuar fjalėt: 'Le ta dij bota mbarė, se Gjergj Fishta s'asht ma shqiptar', dhe duke lundruar nė arratisje, filloi vargjet:

'Lamtumirė vendet e mia
Qė po zhduki dalėngadalė,
Ushton deti gjėmon duhia
Tundet barka valėmbivalė!'

E nga kush pėsoi terrorizėm psikologjik deri nė likuidim fizik Fishta? Nga askushat, degjenerikėt, tė korruptuarit e paskrupulltė, qė jetonin me sherre e gverre, hanin e pinin nga gjaku i popullit, nga stereotipet mė ēnjerėzore, nga piunėt e veglat antishqiptare, se Fishta iu prishi marrėdhėniet me malazezėt e faqezezėt, e deri edhe nga kush - duke i hudhur e tretur edhe vet eshtrat fishtiane, nė lumin Dri i Zi, duke e mohuar e ndaluar poezinė e tij revolucionare, me qėllim ta zhdukin gjithēka madhore nga i ashtuquajturi Homeri Shqiptar!

Por sot Fishta ėshtė triumfal!

Disfatat mė rritin, mė forcojnė, me japin energji tė reja triumfuese, shumė mė tepėr se sa ndonjė rrahje krahėsh e pėrkrahje e atyre qė janė vet tragjika e kombit, atyre qė janė zvarritėsit e penguesit e zhvillimit tė gjuhės e kulturės e shkencės shqiptare! Jam bir i disfatave, e rrebesheve tė kohėrave, ashtu sikurse kur bie shi me shtrėngata, e skuqet qielli nga gjarpėrinjt e rrufeve, e drihet toka e qielli nga bubullimat - tė gjith zogjėt e gjallesat struken vrimave e strehėve - kurse shqiponjat fluturojnė lartė e shpėrlajnė krahėt nė tallazet e stuhive!

Kjo ėsht ndihma mė e madhe dhe energjia mė e pashterrshme, qė ma keni dhėnė, qe nga vendlindja e deri nė gjithė botėn! Jam me pėrvojė tė sofistikuar kundėr disfatave, ndėr mė tė tmerrshmet e njerėzimit, se lėre mė pėr kėto fjalė rrugash e nofkash, qė as pjerdhi fare - por kėtė shkrim po e bėj, duke e bėrė me dije stadin e ardhėm tė triumfit kombėtar, gjuhėsor e shkencor, qė ėshtė pregatirur klika nihiliste obskurante degjenerike e miopisė pseudo-intelektuale, pėr shkatrrimin e reformatorėve artistik e kulturor e shkencor tė rinj!

Ėshtė tepėr vonė, tepėr vonė, ky terrorizėm psikologjik, sepse jeni tė mbaruar, tė humbur, sepse kėto shkrime linguistike, letrare e artistike, publicistike e kulturore, historiografike e shkencore - janė qe 10 vite nėpėr tė gjitha forumet mė tė mėdha shqiptare, ku vetėm kjo themė kėtu pėr emrin pellgas, ka mbi 12 mijė lexues dhe tė gjitha kėto shkrime, vetėm qe 10 vite, kanė mijėra e miliona lexues nė gjuhėt madhore botėrore dhe nė mijėra gjuhė tjera, qė mundėsohen pėrmes pėrkthimeve elėektronike, google etj., dhe tash e mbi 30 vite mė parė, nė dy kontinentet euro-amerikane, e nga gjithė bota shqiptare elektronike - janė tė botuara e tė njohura botėrisht!

Qe nga punėtorėt e aftė, publicistėt e guximshėm, poetėt revolucionarė, luftėtarėt e pendes e pushkės, reformatorėt e ideatorėt, shpikėsit e guximshėm e shkencėtarėt triumfal... patėn llojlloj formash e methodash tė terrorizmit psikologjik, pėr t'i shkatrruar, qe nga injorimi, pėrbuzja, fyerja e ofendimet publike, gjoja pėr t'i sakatosur, tė arratisur e syrgjynosur, siē shpreht Noli, e deri tek zhbėrja e veprave heroike, letrare e shkencore, e deri tek arratia e tyre, nga monstrat politike e pseudoshkencore, duke i larguar e ndjekur dhunshėm edhe nga vatrat e tyre, duke iu shkatrruar familjet e tyre e duke u munduar t'ua helmojnė edhe gjakun e tyre! Por, kot, krejt ishin tė kota pėrpjekjet mediokre obskurante, sepse tė gjithė ato vegla qėllimkėqia shbkatrruese, u zhduken e u treten nėndhe me tė gjitha poshtėrsitė e tyre dhe vigajt e mendimit kombėtar e botėror - u ngriten lartė nė piedestalet e tyre heroike!

Mua personalisht, kėto fyerje, ofendime, sharje nėn nofka fshehur, po edhe hapur symėsy - kur janė me paragjykime, me planifikime, me pregatitje paraprake, me organizime individuale e grupive, gjoja duke tentuar pėrmes terrorizmit psikologjik, pėruljes sė identitetit, shkatrrimit tė personalitetit dhe integritetit personal - le ta dijnė tė gjithė kombi e bota shqiptare, se tė gjitha kėto forma e mėnyra e methoda shkatrruese, pa as mė tė voglin dyshim, krejt thjeshtė me gjakftohtėsi e maturi - e them drejtė guximshėm e me dituri - mė persosin, mė japin kurajo, mė pajisin me njohuritė mė tė larta, me armėt mė tė sofistikuara tė luftės sė mendimit madhor - mė kalitin, mė ēelnikosin, mė brumosin me pėrvojė spektakulare, mė japin forcė e energji tė pakufishme, pune e veprimi atdhetar e revolucionar, mė bėjnė mė tė fortė se kurrė mė parė, mė bėjnė edhe mė guximtar e krenar - kur di se vėrtet ia paskam arrijtė qėllimit triumfal, pėr ndryshimin e plotėsimin e pėrsosjen e Shqipes si gjuhė dhe vėrtet qenka bėrė sfidė e vėrtetė, mbi mediokrėt e deri tek ata qė as dinė tė shprehen shqip, as si njerėz, ku me fjalėt e mendimet e tyre qorre, tmerrohen, ēarten syshė e krimben mendjeje, nė pamundėsi nė pafuqi intelektuale, t'i kundėrvehen me kundėrfakte kėsaj vepre madhore linguistike, qe 10 vite rresht, tė njejtit tipa, tė njejtat nofka, deri nė ēmendi skizofrene - thuase u pėrmbyt bota shqiptare, nga njė kataklizėm shfarosėse! Kjo tė bėn tė qeshesh me gjith zėrin e shpirtit, deri nė kulmin e sadisfakcionit, knaqėsisė, se vėrtet qenka krijuar e bėrė njė punė e veprim shumėdimenzional: poetik, politik, artistik, letrar, atdhetar e politik, publicistik e kulturor dhe sė fundit edhe linguistik e shkencor, nga vet personi Nezir Myrta!

Tash po dihet se vėrtet, Nezir Myrta paska bėrė punė tė madhe dhe qenka emėr: pedagogjik, poetik, letrar, publicistik, artistik, kulturor, politik, historik, linguistik e shkencor, i botės shqiptare, me fakte e vepra reale tė gjalla - kur veglat armike nėn nofka, vjellin kaq shumė tym e shkumbė e vrer pėrgoje, tmerrohen fodullėt e kolltukofagėt, pseudointelektualėt e rangut medioker, qė nuk dijnė as dy shprehje shqipe t'i thurin mirė, qė nė mungesė tė fjalės sė ngritur intelektuale, nė mungesė tė diapazonit tė diturisė, shprehin fjalėt e fjalorit mė tė ndyer, mendimet sakate tė mllefit tė paskrupulltė, qė nxierrin nga fundi i shpirtit tė tyre tė prishur e tė helmuar nga padituria, nga shtėrzimet e shterrura tė mendimit njerėzor, thuase asnjė vepėr as shkrim tė diturisė njerėzore nuk e kanė lexuar as mėsuar, kurr nė jetėn e tyre!

Nga njerėzit e tillė ofendues, e poshtėrues, e aq mė keq tė moderatorėve nihilistė, as qė mė bėn syri vėr, as qė mė turbullohet mendja as shpirti, as qė ndjej tronditje shpirtėrore assesi - sepse e di se paskam bėrė diēka tė madhe e publikuar e botuar qe mbi 30 vite me radhė, e deri te botimi nga bota elektronike shqiptare dhe botėrore! Do tė thoshte Nezir Myrta.

Mė dhimbseni o tė mjerė poshtėrues e nihilistė utilitarė fshehur nėn nofkat gjoja: etnik, baptist, javan, buddy, dias10, bel ami, e ndonjė tjetėr si ju, qė unė kam triumfuar mbi shumė disfata madhore shfarėsėse, se lėre mė nga kėto broēkulla tė juaja, nė forumishqiptar.com !

Triumfalisht ju shtypė mendimi progresiv gjuhėsor, kulturor e shekncor!

Do tė thoshte Nezir Myrta.


Qershor, 14. 2009.

https://www.youtube.com/watch?v=_4U3xj1G69M

YouTube - Reshat Arbana-Maskarenjtƫ
avatar
~Luna~

Numri i postimeve : 10
Localisation : ~ne ♥ time je ti ★ im~
Registration date : 30/01/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi