POEZI PĖRKUSHTIMI

Shko poshtė

POEZI PĖRKUSHTIMI

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Jun 17, 2009 12:42 am

MOJ VENDLINDJA JONĖ

Moj vendlindja jonė,

Moj legjendė e gjallė ,

Herėt , apo vonė ,

Pėr ty kemi mall !

Atje tek burimet

Me rrugica t’ ngushta –

Na thėrrasin kujtimet ,

Tė pimė ujė me grushta !

Kudo qė tė rrimė ,

Kudo qė tė shkojmė ,

Na vendlindjen tonė

Kurrė nuk e harrojmė !

Atė vjet pėr vjet ,

Vijmė e vizitojmė ,

Kėndojmė me lezet ,

Krah pėr krah vallėzojmė !

Atje mbi rrėnoja

N’ themele t’ shtėpisė –

Ulemi pushojmė

Nėn hije t’ qershisė .

Aty do t’ pimė kafe ,

Aty do t’ drekojmė ...

Aty bėjmė shumė llafe –

Nėnat i kujtojmė !...

Atje nė bregore ,

Nėn do dardha t’ egra –

Atje kem do varre

Nga kohėrat e vjetra ...

Gjyshėrit dhe stėrgjyshet

Atje janė ty u preh –

Do t’ ua dėlirim myshqet ,

T’ ua qesim nga i grusht dhe !

Gjilan, mė 06 Qershor 2009. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi