LUGETĖRIT E URAVE

Shko poshtė

LUGETĖRIT E URAVE

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Jun 29, 2009 11:13 pm

Nė 8 – vjetorin e manifestimit tradicional familjarė “Takimet e vendlindjes” nė Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut tė Kamenicės:

LUGETĖRIT RRĖNUES TĖ URĖS SĖ SHENJTĖ – TANI RRĖNOJNĖ EDHE URAT NDĖRLIDHĖSE FAMILJARE

Me nismėn e njė grupi intelektualėsh entuziastė me gjenezė nga fshati Tugjec i Malėsisė sė Gollakut tė Kamenicės , tė cilėt kanė migruar nėpėr qendrat urbane tė Kosovės , nė koordinim me strukturat lokale vendore , nė vitin 2001 morėn vendim unanim qė tė organizohet manifestimi tradicional familjarė “Takimet e vendlindjes” me seli qendrore nė Tugjec .

Po atė vit, u mor vendim unanim qė kėto “Takime” tė mbahen pėr ēdo vit tė dielėn e fundit tė muajit qershor .

Arsyet pėr pėrcaktimin e kėsaj dite pėr mbajtjen e kėtyre “Takimeve” ishin tė shumta , por mė kryesoret ishin:

-Muaji Korrik , ėshtė muaji vlugut tė punėve nė bujqėsi , muaji i pushimeve verore, bregdetit, martesave, fejesave dhe mbi tė gjitha njė varg takimesh simotra qė organizohen tradicionalisht nė fshatrat e kėsaj Malėsie si qė janė: Desivojca, Velegllava, Poliēka, Lisocka, Gjyrisheci, Busavata, Zajēeci etj.

Dita e caktuar pėr mbajtjen e “Takimeve tė vendlindjes” nė fshatin Tugjec, u tregua si ditė shumė e pėrshtatshme pėr tė gjithė dashamirėt, adhuruesit, bijtė dhe bijat e kėsaj Malėsie .

Interesimi pėr pjesėmarrje nė kėto “Takime” , sa vinte e shtohej nga viti nė vit , ku numri i pjesėmarrėsve familjarė dhe adhurues tė kėsaj Malėsie, i afrohej shifrės prej 10 deri nė 15 mijė vetė, nga tė gjitha vendet dhe krahinat shqiptare, nga diaspora dhe nga Anadolli .

Aty pėrmes lotėve tė gėzimit , derdhej malli vėllazėror nė rastet kur ata shiheshin , njoftoheshin dhe pėrqafoheshin pas shumė dekadash ndarjeje !

Nė Tugjec, jehonte kėnga e fuqishme, hidhej vallja qė bashkonte vėllezėr e motra tė ndara me decenie nga stihitė e kohės !

Pėr brenda 7 viteve tė jetės sė kėtij Manifestimi , erdhėn nė Tugjec nga tė katėr anėt e trojeve shqiptare, mė se 150 kėngėtarė, rapsodė, artistė, humoristė, valltarė, instrumentistė, aktorė, poetė, shkrimtarė, politikanė, fėmijė, tė rinj, vajza, nuse, gra, plaka, pleq...tė cilėt e gjenin freskinė e shpirtit nė hijen e ahishtės nė oborrin e xhaxhi Demir Vesel Kosumit dhe e shuanin etjen me ujė tė burimit nga pusi i ish Komunės sė Tugjecit.

“Takimet e vendlindjes” nuk pėrfundonin dot, pa vizitat qė iu bėheshin trojeve tė rrėnuara dhe varrezave te tė parėve tanė, qė ua kthyem shpinėn dhe i lamė atje nė vend tė rojeve tė kufirit Kosovė – Serbi !

Tė gjithė kėta vizitorė – pelegrinė tė Vendlindjes dhe mysafirė nga tė katėr anėt, vinin nė Tugjec me automjetet e tyre, me bukėn e tyre dhe me shpenzimet e tyre !

Po edhe artistėt e estradės muzikore vinin kėtu, nga shumė vende tjera, pėr ta nderuar, madhėruar dhe pėr t’ ia dhuruar kėngėt e shpirtit kėsaj Malėsie legjendare, tė gjithė me bukė tė vet dhe shpenzime vetjake ! Nė tė njėjtėn mėnyrė dhe kushte u pėrballėn edhe organizatorėt e kėtyre manifestimeve , tė cilėt nuk e kursyen mundin, pėrpjekjet, shpenzimet pėr t’ i dhėnė shpirt e jetė kėsaj Malėsie !

Askush nga institucionet lokale, as qendrore nuk e ndihmoi kurrė me asgjė kėtė manifestim, i cili shumė shpejt u bė i lakmueshėm dhe shumė i kėndshėm pėr tė gjithė njerėzit gjithandej trojeve shqiptare .

Mirėpo, si nė ēdo pore tė jetės sonė, ashtu edhe ndaj organizimit tė kėtij Manifestimi dhe organizatorėve tė tij, shumė shpejt u ringjallėn lugetėrit rrėnues tė Urės sė Shenjtė dhe dolėn edhe nė Tugjec, pėr ta rrėnuar njė Manifestim tė vetėm tė kėtij lloji nė kėtė Malėsi, tė cilit ia kishte lakmi ēdo kush!

Lugetėrit e natės, qė nga fillimi i jetėsimit tė kėtij Manifestimi, e filluan luftėn e tyre tė fshehtė pėr rrėnimin sa mė tė shpejtė tė tij! Ata, i pėrdorėn mjetet dhe metodat mė perfide pėr t’ ia arritur suksesit tė tyre . Ia filluan shpifjeve, pėrgojimeve dhe mashtrimeve mė tė pa skrupullta ndaj njerėzve tė pa informuar !

Lugetėrit e natės, tė maskuar filluan t’ i frikėsojnė vizitorėt e largėt, t’ ua marrin para pėr hyrje dhe parkim tė veturave, para nė emėr tė Kėshillit Organizativ...e ēka jo tjetėr?! E tėrė kjo veprimtari zhvillohej me qėllim tė rrėnimit dhe komprometimit tė kėtij Manifestimi!

Lugetėrit e natės, filluan qė tė kėrkojnė nga Kėshilli Organizativ, qė kėto “Takime” tė mbahen me karakter shėtitės: prej njė lagjeje nė njė tjetėr, prej njė fshati nė njė fshat?!

Pastaj e ndėrruan skenarin e tyre rrėnues dhe filluan qė tė propagandojnė nėpėr popull se gjoja, edhe dita e mbajtjes sė “Takimeve” do tė shtyhej pėr njė muaj mė vonė?!

Filluan tė shpifin lloj-lloj intrigash ndaj anėtarėve tė KO tė manifestimit!

Lugetėrit rrėnues tė urave tė bashkimit familjarė, madje, shkuan aq larg, sa kishin dashur qė kėtė manifestim ta shfrytėzonin dhe shndėrronin nė njė Lėvizje tė Re politike, me ē’ rast edhe ishin vetėzgjedhur edhe organet drejtuese qė nga Kryetari e te poshtė?!

Lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare dhe kulturore, mė nė fund ia arritėn qėllimit tė tyre dhe nė 8- vjetorin e jetės sė kėtij Manifestimi, ata pėrmes intrigave dhe veprimeve tė nėntokės, ia arritėn qė ta shuajnė aktivitetin dhe organizimin e Manifestimit tradicional “Takimet e vendlindjes” nė fshatin Tugjec!

Njerėzit, familjarėt, dashamirėt dhe adhuruesit e kėtyre “Takimeve”, me padurim pritnin ardhjen e tė dielės sė fundit tė Qershorit, pėr tė dalė nė Tugjec dhe pėr t’ u ēmallur me familjarė, miq, shokė e dashamirė ! Ata nga tė katėr anėt thėrrisnin me telefona dhe kėrkonin informata pėr Manifestimin !

Tė dielėn e fundit , mė 28 Qershor 2009, turmat dhe kolonat e automjeteve ngjiteshin kodrinave tė Malėsisė sė Gollakut, pėr nė fshatin Tugjec, por fatkeqėsisht, KO i Manifestimit , ishte bllokuar dhe paralizuar sė vepruari pa asnjė shpjegim !

Mijėra njerėz dolėn dhe u kthyen tė zhgėnjyer, pa asnjė pritje, program as shpjegim tė kėsaj disfate ?!

Kėshtu, lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare e kulturore, pas 8 viteve, ia arritėn qė ta rrėnojnė, shuajnė dhe pėrmbysin njė manifestim i cili me shumė mund e pat formuar fizionominė e vet dhe qė shumė kush ia kishte lakmi pėr tė mirė dhe tė mbarė!

Lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare, miqėsore dhe kulturore i paēin nė qafė tė gjitha mėkatet e asaj popullate dhe asaj Malėsie dhe s’ ka dyshim se pėrgjegjėsia historike e kėtij rrėnimi, do tė bie mbi ta !

Gjilan, mė 28 Nėntor 2009. Demir KRASNIQI

Anėtarė i KO dhe drejtues artistik i programit kulturor tė Manifestimit tradicional “Takimet e vendlindjes” nė Tugjec
shaban cakolli
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi