DEKLARATA E PAVARESISE

Shko poshtė

DEKLARATA E PAVARESISE

Mesazh  shaban cakolli prej Fri Jul 03, 2009 12:37 am

DEKLARATA E PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS

Oh, mbarė Kosova n’ kėmbė ėshtė ngritė ,

Delegatėt ka porositė –

Tė shpallė aktin e Pavarėsisė ,

T’i hapė rrugėn demokracisė !

Zėri i popullit po na thėrret –

Pėr vend tonė - t’ vendosim vet !

T’ jemi Zot t’ Atdheut tonė –

Kėmba e huaj t’ mos na sundojė !

Delegatėt si kreshnikė ,

Nė Prishtinė, mė 2 Korrik ,

Para tankeve tė Serbisė –

Shpallėn aktin e Pavarėsisė !

Shpallė Kosova – PAVARĖSI ,

Shpallet KOMB , e jo “KOMBĖSI “!

Popullata e mbarė shqiptare –

T’ i gėzojė t’ drejtat gjithėkombėtare !

Delegatėt, trima e trimėresha ,

Si luaj e luanesha ,

Me vullnetin e gjithė njerėzisė –

I dhanė vulėn historisė !

O, rroftė Kosova , rroftė Flamuri ,

Me djem trima – zemėrguri !

As n’ Ballkan, as tej oqeani –

S’ na pėrēanė pėr jetė dushmani !

Shumė urime nga mbarė bota –

Faqebardhė tė prej Evropa !

T’ pret Brukseli e Amerika –

Me fat t’ qoftė Ty , REPUBLIKA !

Gjilan, mė 02.07.1990.


KUSHTETUTA E 7 SHTATORIT

O, delegatėt popullorė ,

Mblidhen tok, mė 7 SHTATOR ,

N’ bazė t’ vendimeve tė 2 KORRIKUT –

Ia mėsynė Grykės sė Kaēanikut .

O, n’ Kaēanik, n’ qytet tė dritės –

Mbajnė KUVENDIN E REPUBLIKĖS .

Shpallė Kosova – KUSHTETUTĖN ,

VETĖVENDOSJEN DHE SHKĖPUTJEN !

O, shpallė Kosova: REPUBLIKĖ ,

SHTET I LIRĖ DEMOKRATIK ,

SHTET I KOMBIT TONĖ SHQIPTARĖ

DHE PAKICAVE KOMBĖTARE .

O, SHTET SOVRAN E JURIDIK ,

TERITORI I SAJ, UNIK ,

Ka themelet t’ forta si guri ,

STEMĖN, HIMNIN DHE FLAMURIN .

O, moj Kosovė, Ty, t’u shtoftė buka ,

Me fat t’ qoftė Ty, KUSHTETUTA!

O, moj Kosovė, Ty, t’u shtoftė rrita ,

Me fat t’ qoftė Ty, REPUBLIKA !

Gjilan, mė 07.09.1990.

***** Shėnim plotėsues:

Autor i teksteve , melodive dhe interpretues i kėtyre dy kėngėve ėshtė Demir KRASNIQI . Qė tė dyja kėto kėngė, po mė 1990, janė incizuar dhe publikuar pėr opinion , pėrmes audio-kasetave tė botuara nė Produkcionin Muzikor “ZĖRI I KOSOVĖS”, ku producent dhe redaktor pėrgjegjės i kėtij programi ishte i ndjeri Musa Tolaj, nga fshati Skivjan i Gjakovės, tė cilit mė vonė forcat paramilitare serbo-ēetnike ia dogjėn shtėpinė dhe studion muzikore nė Prishtinė, kurse atė e masakruan mizorisht !

Atij, i qoftė i lehtė dheu i Kosovės martire , ndėrsa kujtimi pėr te, do tė rrojė krenarė gjithmonė nė zemrat tona !

Po kėto dy kėngė, janė botua dhe publikua mė vonė edhe nė librin tim tė parė, me titull:”MALLĖNGJIME E USHTIMA”, nė Gjilan, mė 1993, faqe 171 dhe 173.

Ata qė i kanė tė freskėta ato ditė dhe atė kohė, do ta kuptojnė mė lehtė se sa ishte e rrezikshme kėndimi, botimi dhe publikimi i kėtyre veprave nė atė kohė !

Gjilan, mė 02. Korrik 2009. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi