QE ANTIKA

Shko poshtė

QE ANTIKA

Mesazh  Orfe prej Sun Jul 12, 2009 2:42 am

Nezir Myrta / QE ANTIKA
Njė puhizė lehtė frynė prej tejantike,
gjithēka mė spjegon se ē'po ndodh -
brėnda gufon njė dallgė tejoqeanike;
shpirtat e trazuar kahdo i ka lodhė.

Disa e shohin vetėm njė degė lisin,
qė rri nė hava dhe lėkundet nė erė -
trungun s'ia shohin as n'maje plisin,
germa kote thurin edhe disa tjerė.

Gėrmon gjoja thellė pėr njė fosile,
ēohet edhe bie ushtar i dorėzuar -
shtėrzon se gjoja ajo paska hile -
qė s'po i bijka ashtit tij tė dėrmuar!

Ashti i fosiles ėshtė njė asht vigani,
qė nė zemėr kish njė det plot tallaze -
e ka ndrydhur koha e ka shtyp tirani!
Antika i rri n'gjunj gjamė plot maraze.

Ēohen disa qė s'ia dijnė as nishanin,
gjoja po i ngjasin pėr qiell e pėr tokė -
gjak i pėrdhosur qė ka shitė vatanin -
hartė shkrum humbė pashėnjepadokė!

Dikush dėnesė si i vdekuri prej urie,
shpurdh si kukuth zėrin plot me vaje -
pa asnjė pikė gjaku tė asaj historie,
don ta shohu lisin mu deri nė maje!

Mu aty ku dielli ishte nė flamur -
Emri i trojeve trime emėr i pėrdhosur.
Ngrehu gjamė gjaku shpėrthe n'gur!
Dallga n'damarė kurr s'mu ka sosur!

Mos shih anash kudo vajin e qyqeve,
Lekėt janė shpėtimi Pellgasėt Lelek -
Rrethimin e ēanė shpėrthimi Shqipeve!
Qė lė me sy hapur monstrat plot lek.

Leka i Madh bėri botėn sa njė gogėl,
Kush ėshtė gjak i tij le ta vėrtetojė -
Aty ku vijoi fjalėn dje Ai Leka i Vogėl,
Aty vet illiriku dje e sot tė dėshmojė!

Nė hallka tė kėputura dridhet historia,
Shqipja prapa yjeve si rrin e mbuluar -
N'pėrbirim sferash qė i dredh dinakėria.
Shqipja n'ballė luftrash prore ka valuar!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi