LABIRINTH

Shko poshtė

LABIRINTH

Mesazh  Orfe prej Sat Jul 18, 2009 6:26 pm

Nezir Myrta / LABIRINTHIAbdyl Frasheri e Sylejman Vokshi nuk ishin lider e ushtarak per ty? Athua po te ishje ti ngat tyre me u mate, sa do te peshoje ti, qe e quan lidhje e pjerdhur. Ajo Lidhje e Prizrenit, ishte shkaku kryesor, qe shkeputte te gjitha trevat shqiptare nga sllavet e greket dhe sa kishte veshtiresi realizimi nga turqit edhe ma shume kishte nga vet sllavet, sepse shkeputeshin territoret deri tek Guri i Shpuar te Nishi. Per ate edhe mbeti e fundit Vlora shpallja e mvehtesise.

E njejta gje historike ishte edhe me Deciqin 1911, kur u ngrit Flamuri Kombetar dhe vendosen ta shpallin pavaresine, por ai vend duhej te mbetej brenda kufinjve shteteror dhe u shtye per nje vit 1912, e mbeti te shpallet vetem ne Vlore, ne piken ma te skajshme perendimore e jugore te atdheut shqiptar. Vlora ishte e vetmja mundesi veprimi, sepse u vrane e burgosen te gjithe lideret e LP, Abdyl Frasheri me burgim te perjetshem, e Sylejman Vokshi me denim me vdekje!

Te gjitha lidhjet shqiptare, pas LP ishin te nje niveli shume ma te ulte e ma te dobeta! Se LP arrijti te formoj drejtorine politike, duke marr pjese edhe ne Kongresin e Berlinit 1878 edhe me shtabin operativ te forcave te armatosura. Nuk ka asnje lidhje ma te fuqishme shqiptare, pas Lishjes se Prizrenit.


Po cili ėshtė ndryshimi nė mes fjalėve: autonomi e mėvehtėsiiiiiii. Edhe ajo mėvehtėsiiii u ndryshua mė vonė, pasi Turqia ngordhiiiiiiiii, se e njejta gjė ishte. Po edhe Ismail Qemali, po mos tė vinte isa Boletiniiiii me trimat nga Kosova, qė edhe vet Londren e dridhiiiiiiiii nuk do ta kishje as atė mėvehtėsiiiiii edhe nė pikėn ma tė skajshme nė Vlorė buzė Adriatikut, nė qyshk atdheu.

E sa pėr ata herojt e huaj, atė e dijnė edhe delet se ma mirė do tė ishte tė formonin shtetin e tyre shqiptar, po asi ka shumė qė formuan turqiiii, greqiiiii, persiiii, mesopotamiiii, egjyyyypt, italiiiiii, aty ku ti jeton, ke thėnė diēka pėr Guribardhin (Garibaldin) tiiiiiiii? Atėherė sikur Bubulina, si Garibaldi, si Ataturku, si Mehmet pashai, si Gjergj Kelmendi, si Ballshaj, si leka i Madh qė ndėrtoi Aleksandriiii njėsoj janė... Ti asgjė tė re nuk po na thua, veē dokrra tė thata, pa hajt na thuaj diēka pėr Garibaldiiiiin, e perandorėt illirian qė formuan Romėn hanibale, pas rraces illatineeeeee dhe nėse filloni nga ai aspekt fetar dhe ndiqni dialogjet monstruoze tė dy pendave sipėr - atėherė NUK KA ASNJĖ SHQIPTAR, por tė gjithė turko-arab, latino-romak, greko-orthodoks! E sheh tiiiiiii ku del!???

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, ishte Histori nė vete, Histori e tėrė Dardhanisė Antike, duke mbrojtur tokat shqiptare deri nė Nish e Beograd, fill pas Luftave nė Toplicė (1874-76), kur shfarosen njė popullėsi tė tėrė shqiptare dhe u vendos krejtėsisht edhe pėr herė tė parė Servia nė Ballkan si rrėnja rashe (ruse), e as kėtė nuk e din tiiiii? Koha e LP ishte koha kur turqia ishte nė fuqiiiiii, e jo sikur kur ngordhiiiiii, se kur ngordhi ishte ndryshe! As kėtė nuk e din tiiiii?

Biseda, apo thėnė shkurt: llafi e gafi qensh, ishte pėr momentin ndjellakob dhe pėrēarės i madh ndėrshqiptar - por, sot jo, sepse nuk janė ma majat e pendave ata dy dhe intelekti shqiptar ėshtė mjaftė i zhvilluar, sa tė mos bie pree e tyre, njeri pėr interesa tjera, e tjetri pėr interesa tė brėndshme dhe nuk pin ujė asnjė thėnje e tyre, nė pėrēarjen ndėrshqiptare - vetėm a dini ēfarė? Mund tė ketė denigrime pseudointelektuale, mediokre, qė nuk shohin tejhunde edhe nėpėr forume si ky kėtu, pa pikė turpi, i quajnjė vllazėrit shqiptar TURKO-ARAB, GREKO-ORTHODOKS, E PA KĖTA LLATINO-ROMAK, qė kjo vlenė pėr tė gjitha fetė edhe MU JU QĖ I BINI TUPANIT LLATINO-ROMAK dhe asgjė tjetėr risie nuk ka kėtu as askund!!!

NUK PASKA SHQIPTAR FAREEEE!!! Sa budallėnj jeni ore!!!

SEPSEEE kjo formė i pėrket formes shfarosėse, e edhe po tė ishte ashtu e drejtė siē thoni ju tė dy (qė po knaqeni se paska forumi dy shqiptar, athuaaaa pa kėta vllazėrit turko-arab, e pa kėta greko-orthodoks, qė trumpetoni ju tė dy, pėr JOSHQIPTARĖ - sa shqiptar do tė ishin krejtėsisht???

Hajt bani hesap tash.......


Nese kuptimi eshte 'i nje feje tjeter' atehere pikerisht eshte realiteti per Krishterimin, se ai eshte me larg Jerusalemit, si fqiu tjeter, per te cilen 'fe tjeter' edhe u kryqezua Isaja, e emri rrodhi ne kuptimin e kryqezimit ' Krishti ' dhe Kadare e merr te kunderten, si 'fe tjeter' Islamin, si larg Europes, fe tjeter per Europen.

E sa per 'vendin' per kryqezimin kishte disa Golgotha, gjate kryqezatave dhe soteasajdite jane 'mistere', sepse pikerisht shqiptaret ishin ata te paret e perhapjes se Krishtianizmit ne Europe, Shen Albani, nuk thohet krejt kot...

Fatkeqesisht, shqiptari iu dha 'me mish e shpirt' edhe pertej kufinjve te mundesive, te qenies se tij apotheozave te tilla, per disa arsye, e njera nder to eshte edhe presioni ndaj tij e ndaj 'vetvetes se tij', se ishte i rrezikuar pikerisht ma shume prej te veteve se sa nga te tjeret... shih thenien e vet Fishtes: 'le ta dij bota mbare....', e mu per ate na percielli tragjika sepse nuk e ruajtem njeritjetrin, e edhe Konitza, nuk tha kot: 'armiqet me te medhenj te shqiptareve, jane vet shqiptaret'... Ka shume te flitet ne kete kontest... Kadarese nuk i mungonte Shqiperia, por fama indirekte, me nje gur 'dy zogj'... dhe mu per ate mbeti larg Shqiperise, ashtu sikur mbeti Qosja larg 'politikes, qe vetiu rreshqiti ne akullin e saj, as pa bere fije politike seeee edhe vet duke e trajtuar perpara, politikanin ne figuren e tij, qe nuk i pershtatet aspak figures se Qosjes...

Ishte dhe eshte edhe do te jete krejt tjeter kuptim politika, nga sa e mendon dikush, e mund te rreshqasi as pa fijen e vetedijes se tij ne akullin e saj, sepse vet 'terreni politik' eshte siperfaqe e shendritshme e akullit, qe 't'i merr syte' - vetem kur ta shohesh vetveten kokeposhte - e ate mjerisht nuk po e kuptojne shume, po as vet Kadare e Qosja, qe na cuditen me majat e 'pamprehta' te pendave te tyre... Sepse prapaskena ishte, eshte e do te jete krejt 'tjeter' nga sa e mendon dikush dhe mu ate prapaskenen 'tjeter, n; vend 'fe tjeter, duhej e duhet ta mendoj thelle ne veprim nje intelektual i mirefillte! Po e till; ishte e eshte situata politike shqiptare, ku krijoi 'politikaj te zorit', ashtu sikurse jeta jone qe krijoi 'punetor zori', femij te burrnuar parakohe - 'buza tamel (qumsht), e puna gur e shkambij' do te thoja... Evolucioni shqiptar ishte tjeter nga e menduan disa, sepse ti nuk dukesh SOT mire ne fytyre, nese DJE nuk hengre mire, e dikush hengri mmire dje, e duket mire sot dhe anasjelltas...duhet kohe te perpunohet ushqimi, derisa te te hyje ne gjak, e te dukesh mire, e ndjehesh mire. Nuk te ben mire ushqimi, ne kurriz te tjetrit, sepse nuk zgjate shume kohe, e bie perseri ne nivelin e djeshem apo edhe ma fatkeq se sa e kujton ti... Fama nuk merret me opaaa e tralala, por ajo merret 'me doza shume te vogla, mu si helmi' per antibiotik... Per ate dhe instikti i friges, krijoi edhe ende krijon imazhin e pseudogjahtarit, e edhe atij te frikshmit: ku ka kacube, ka lepur, apo ku ka kacube, ka xhandarr... Labirinthet e 'piramidave' jane shume ma te nderlikuara, e misterioze, nga sa i mendon dikush, deri tek dalja nga terri ne diell...

Ēėshtja e identitetit, eshte vetem nje prapaskene politike, ma shume se sa vet kombetare, ai si i tille, mbeti 'pa u promovua', pikėrisht nė saje tė paaftėsisė, as pėr ta shprehur dhe dukej si identitet i thatė, njė skelet pa mish e gjak e gjymėtyre, sepse identitet europian kanė tė gjith europianėt, qė jetojnė brėnda kufinjve gjeografik europian, sepse antroponomi, krijoi toponomin, njeriu e emėrtoi vendin e vet dhe krijoi identitetin e vet edhe kombėtar, pėr atė ėshtė shprehja shqipe: nuk lufton vendi, por Kelmendi! Dhe ajo ishte lojė pikėrisht me identitetin shqiptar, sepse unė kam sėpari identitet shqiptar, e tevona identitet europian (por duke as anashkaluar edhe identitetin ballkanik, e ai pėr mua ėshtė identiteti illirik, IDENTITETI ILLIRIK jo identitet 'male inatesh', se ka disa toponome, me rrėnjen BALL...Ballkan, Ballkaria, Ballkaria Kaberdine, Ballgaria, Ballga, nuk ėshtė vetėm emri Ballkan edhe tė gjitha ato toponome nuk mund tė jenė 'male inatesh' dhe ma sė miri i justifikon antroponomi I TRASHĖGUAR BALLE, BALLSHA, BALLI, e deri Balli i kombit - fjalė krejt shqipe).

Kadare e Qosja ende nuk dolen nga ai 'labirinthi politik' ende janė tė ngujuar atje, pikėrisht pėr atė 'fe tjetėr', njeri me shpatė tė 'hudhur' e tjetri me shpatė tė ndryshkur, mbeten nė dyluftim tė pėrhershėm pa fund - sepse nuk u analizuan publikisht, e tė iu jipet dora, ejani kėndej ėshtė dalja... e mos tė vėrbohemi tė gjithė!

TĖ JESHĖ SHQIPTAR, ĖSHTĖ MA SHUMĖ SE SA KUJTON NJERIU!

DIALOG I IMAGJINUAR

Kadare: kthehu aty ku as unė vet nuk e dij mirė...

Qosja: ''s'kam ēka baj, veē me dhanė kėt shpirt''...
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi