RROFTĖ ATDHEU!

Shko poshtė

RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh  Orfe prej Mon Jul 20, 2009 10:26 am

Nezir Myrta / RROFTĖ ATDHEU!Njė pyetje kam: pse nuk dijmė tė peshojmė, figurat tona? Tė mos dijsh tė peshosh, vlerėsosh figurat e huaja, nuk osht aq tragjike, por figurat tona, osht tragjike. Prej tė gjitha shkrimeve, prej atyre fillestar e deri tek ata qė gjoja premtojnė diēka njohuri - asnjė vlerėsim nuk e pranoj!

Pse nuk e pranoj?

Sepse, ta vlerėsosh njė figurė, prej atyre tė thjeshtave e deri te ato kombėtare, duhet tė ketė njė simetri mendimesh, pozitive dhe negative, nė dy anėt e peshojes dhe pasi tė thuash gjithė materialin faktik, pozitiv e negativ, duhet tė matesh, cila anė e peshojes anon ma randė, e po pate gram diturie, mund ta vlerėsosh saktėsisht figuren e njeriut.

Tė gjithė diskutuesit, e tė gjithė bashkėlbiseduesit e deritashėm, qė pata bisedė me ta - pėr tė gjitha figurat politike e kombėtare, shkruan e folėn ose bardhė krejtė - ose zi krejtė dhe askush nuk dha mendime reale edhe pozitive edhe negative nė tė njejten kohė, qė tė mblidhet i gjithė materiali faktik dhe tė peshohet saktėsisht! Ngase as nuk mund tė medohet, se ka ndonjė personalitet komplet nė kėtė botė reale, as mund tė imagjinohet dhe detyrimisht jemi tė ligjėruar, tė shprehim realitetin aq sa dijmė, bardhė e zi, e jo njėanshėm, apo kolorit!

Ajo qė ma sė shumėti mė brengosė, osht fakti se pak ka burra, qė flasin e veprojnė paanshėm edhe aty ku iu bie keq dhe mund tė sakrifikojnė edhe vet jetėn e tyre - tė flasin drejtė, menēurisht e guximshėm, pamarrėparasyshė pasojat edhe fatale tė tė shprehurit! Psh. enveristi, kur osht nė grupin e zogistėve, as e ēelė gojen diēka pėr keq pėr Zogun dhe anasjelltas, kurse nė vetmi, e anash e me nofka forumeve, gjoja po flasim tė vėrteten absolute - kjo osht anomalia ma e zezė! Trim osht ai qė flet tė vėrteten nė ēdo vend e kuvend, pa e gjurmuar - athua a ka kėtu kundėrshtarė tė mij, a jo! jam ma se i bindur, se asnjeri nga tė gjithė kėta diskutues, nuk guxon tė flet hapur symėsy, ato mendime qė i shkruan me nofka fshehur! Kjo osht frika, ligėsia e injoranca ma e paskrupulltė e njeriut e burrit shqiptar! ja. psh. unė jam i njohur realisht pėr gjithė forumin dhe fola e flas prore tė vėrteten nė mesin e tė gjitha ideologjive politike veē e veē dhe kurrė nuk drojta nga pasojat ma fatale! Nuk i pėlqej njerėzit, qė nė njė kornizė fotoje, mbajten dy foto tė ndryshme politike, nė dy anėt: 'erdhen enveristat? Mbaje foton e Enverit. Erdhen zogistat? Rrotulloje nė anėn tjetėr kornizen me foton e Zogut. Ah, sa na duhen burrat mbi burra, qė flasin e shkruajnė tė vėrteten, kudo qė osht nevoja, pa shikuar rrethin e ideologjitė politike, sepse ekziston veē njė e Vėrtetė, e kurrė dy! Pse nuk flitet e veprohet drejtė edhe nėse flitet direkt edhe pėr vet babain tėnd, se lėre ma pėr njė figurė politike a kombėtare? Pėr mua babai im osht mbi tė gjithė figurat e botės, e as nuk kam lejuar as kejoj askend tė ma nėpėrkėmbi, as njė shibėl tė keqe e tė padrejtė tė bie mbi ATĖ IM AT edhe nėse rrotullohet e shkatrrohet bota! Kuptohet me fakte, ēfarėdo qofshin ato, tė tė dy natyrave njerėzore e kombėtare! Tė thohet veē e verteta!

Kėtė pjesė theorike e zgjata, ngase osht e nevojshme pėr tė gjithė dhe pėrderisa nuk na duken tė gjata tė gjitha diskutimet me mijėra faqe elektronike forumeve, apo bisedave reale symėsy - as kjo faqe besoj, nuk osht e tepėrt!

Zogu - Mbretėria, shteti, kushtetuta e parė shqiptare, qe nga shteti i Skendėrbeut (nėse ka ekzistuar e sa ishte nė fuqi, e ēfarė rendi e kushtetute e pushteti kishte...) - Revolucioni i Qershorit, 1924, rėnia e Fan Nolit (mėshirues) - ardhja e Zogut nė pushtet, forma e ndihma e vetaftėsia e tij - janė tė ditura, me fakte reale dhe ireale, ndikimet e fqinjėve politik, e apolitik. Vetiu kuptohet se asnjė pushtetar, nuk mund tė vie nė njė pushtet pa ndihmen e njė fuqie, por mvarėt nga cila fuqi? Zogu erdhi nė pushtet, pak me ndihmen e matjanėve, e shumė me ndihmen e fuqive tė kohės. Statistikat tregojnė, nė ēfarė gjendje ishte niveli: ekonomik, social, politik-shtetėror e kombėtar. Pas shumė luftave gjakpirėse, e luftės ndėrpolitike shqiptare, u formua mbretėria shqiptare. Pse nuk mbeti Fan Noli, por erdhi Zogu - dihet. Niveli politik e kombėtar intelektual i kombit dihet. Na as sot, nuk jemi nė gjendje, ta zgjedhim si komb, njeriun prefekt qė i duhet popullit e atdheut, sepse nuk kemi ende vetėdije kombėtare nė nivel, ku tė gjithė kushtimisht ta pėrkrahim njeriun pozitiv dhe nė tė njejten kohė edhe e anullojmė atė negativ, sepse flasim e veprojmė nėn plaf, me rrotulla, alegori, njėanshėm dhe nuk jemi nė gjendje as kėtu nė forum, t'i kundėrvihemi hapur e drejtė e guximshėm atij, qė dėmton masėn, por rrijmė anash, heshtim, derisa tė kryhet akti dramatik mes dy pėrsonave a dy grupeve ideologjike edhe nuk na ha palla, a na vyen ai njeri shqiptar, apo duhet shkatrruar totalisht edhe totalitarisht se! Kjo osht tragjika. na ende nuk dijmė as kush na duhet si uji-buka-fryma - as kush duhet shporrur, as kush meriton as kush nuk meriton. Pėr atė vuajmė e jemi tė ndarė, anipse thomė se jemi bashkė, flasim e veprojmė e luftojmė vllazėrisht si njė komb, nderojmė njeritjetrin si vllazėr tė njė gjuhe e gjaku shqiptar.... ende kot e kotėsira, vetėm kur njė fuqi na kapė pėr laku, apo na hypė nė kalė, e na lidhė, e na ēon nė vendin e duhur e edhe aty nuk rrimė mirė, pa keqtrajtuar: mikun, shokun e vllain tonė, bashkluftėtarin e bashkėpushtetarin dhe e ruajmė bashkėfajtorin!

U bė mbretėria shqiptare, shkoi deri mė 1939, pushteti zogist dhe kur ishte nevoja tė mbrohej atdheu - iku mbreti, e mbet mileti syhapur, nė mėshirė tė zotit, fuqive tė veta e ndonjė ndihme eventuale tė fuqive, ku tė gjithė fqinjėt ishin e janė armiq, qė ta hanė mishin tė gjallė, se lėre ma tė tė lėnė tė lirė e tė ndihmojnė, nė L2B Luftė Botėrore!

Tė kujtohesh, sa burrat e intelektualėt shqiptarė, ranė viktima tė pushteteve shqiptare njerapastjetres - e mėnyrat e zhdukjes edhe fizike tė tyre - tė bie tė fikėt, e krejt lehtė mund tė hamendesh, tė flasėsh si Fishta: Le ta dij bota mbarė... Prore shitem lirė e blemė shtrenjtė edhe vet lirinė e blemė derisot. Po, po e blemė prore derisot, sepse bash kur erdh momenti tė jemi bashkė si komb, dhamė Betime ushtarake, tė ēlirohemi e tė bashkohemi si njė komb e njė shtet - u shpartalluam mu nė momente historike dhe mbetem prore nė momentet finale tė lirisė e bashkimit - mbetėm vishkull - tė jeshė, a mos tė jeshė! Derisa doli njė Willson e njė Klinton e Bush dhe ia mbylli gojėn kuēedrave gjakpirėse! Duke folur pėr Zogun, i lidha variantet, direkt deri me kohėn e sotme, qėllimisht, tė dihet e vėrteta historike e histerike, sepse tė jetojnė afro 10 milion shqiptarė dhe tė mos munden tė ēlirohen as sot, e tė bashkohen nė njė shtet shqiptar, por tė nxirren vetėm dy copa territoresh krahinore: Albania e Kosova, si nga goja e kuēedres pėrgjakur, me mbi 81 mijė km2 toka shqiptare ende tė pushtuara, syhapura, kur po don zoti e ēlirohemi edhe duke ndihmuar me jetė e gjak, po kėto dy krahina shqiptare gjoja si shtete, Albania e Kosova edhe tė themi se bėmė diēka historike edhe kapemi si klyshtė, duke i lėpirė bishtat e njeritjetrit, tė tė njejtave ideologji politike edhe sot - kjo osht tepėr e pafalshme dhe vet mjerimi ynė! Po ta analizoj pėrpiktė diturinė, drejtėsinė e guximin tonė - nuk i bie as nė mend kujt tė flasi mirė, por do t'i shkulnim flokėt - sa tė kėqinj jemi me njeritjetrin, e sa trima edhe sa tė mirė, e tė ligjė jemi me tė huajt e armiqėt rretherrotull atdheut e rretherrotull botės! E pruam gjendjen tonė nė tehshpate, nė zgripc ekzistence, vetėmpse nuk vepruam si njė komb - por vetėm lufto nė disa fraksione ushtarake, e shkele Betimin e Atdheut edhe ban kompromise ndėr ma tė dhimbshmet e tragjike pėr kombin e atdheun! Ha miku, gėrryj armiku, shkrryej bashibuzuku, pėrtypu inferiori, vuaje punėtori, grabit i korruptuari, haje veten i varfėri, zgėrdhihu tradhėtori, mėshoi nė moh inatēori, hapu dallkauku, bėn kurtha lavirja, zhgenjehu luftėtari, leh zagari, diegu atdhetari, arratisu dietari, palohu pushtetari, spijuno spijuni, njollosu intelektuali, injorohu symboli kombėtar, hungro mercenari, shtrembėrohu veriori, ēatallohu jugori, bezdis partiaku, vjedh bankieri, sulmohu bashkėluftėtari, vėn pusi ziliēari, politiko fetari, diskriminohu mendėtari, pasurohu halabaku, ējerru partiak ithtari, shtyje me gjoks durimtari, ban plane barbari, mashtro dinaku, rėnko invalidi, sundo individi, pi gjak e djerės pushtuesi, ligjėro mashtruesi - Rroftė Atdheu!...

Dihet se secili pushtet ka: nėnshtruesit, e tė nėnshtruarit t vet dhe posa bie pushteti, ējerrėn tė parėt, e rėnkojnė tė dytėt dhe lufta ideologjike vazhdon, pa pre e pa fre deri nė fund tė kolones sė pushteteve tona, e derisotetutje, pa e kuptuar, se ajo qė ikėn e shkon - nuk kthehet ma kurrė! Por vetėm ndėrthuremi mesveti, e edhe me pasoja pėr politika tė shkuara dhe harrojmė ku jemi e ēfarė duhet bėrė, ēfarė na duhet sot, e si ta krijojmė ardhmėrinė e lumtur tė gjeneratave, e brezave tė rinj, a duhet tė na pengojė e kaluara politike gjithmonė haje njeritjetrin, poshtėroje njeritjetrin, kurthoje njeritjetrin, hasmohu me njeritjetrin ende pėr ideologji tė shkuara?! E ajo ēfarė osht ma tragjike, vallėzo sipas daulleve tė huaja, e kurthave diplomatike armike, tjerėt bjeri daulles, e na ende me rithme narkotike, as pa pi narkozė, trumpeto 5 milion me 101 parti politike (zoti e din sa parti janė nė tė gjitha trevat shqiptare)! E ende ngatrrohemi deri nė dremitje, pėr zog e enver, brohorit kur duhet heshtur - e hesht kur duhet brohoritur, pėrfito ithtarė, prish harmoni, shkatrro dashuri, pėrēaj shokė e vllazėri, ngreh kurtha veri-jug, sulu me vlug, hakmerru nė pabesi, shoqėrohu me dinakėri, kuvendo me zili, prish shoqėri, pėr ideologji tė shkuara!

Athua ku na mbet Zogu, e Noli e Enveri? S'osht vėshtirė me folė drejtė, kur ia hjekė dhimbjen vetes! Hė, ēka thoni?... Bėjmė politikė me misheshpirtė, bythrjepur e mendjempirė, jo ai ishte mbret i keq - jo ai shte kryetar i shtirė - njeri ishte i mirė, tjetri kishte sėmirė! Ec e bjeri nė fije, ku jemi, kah jemi tė tretur, ēka bėjmė nė atdhe, e ēka nė tretdhe! Rroftė Atdheu! Ushtarė ka mjaftė e tepėr edhe pėr liri bote!

Rroftė Atdheu!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi