TĖ LUFTOSH E TĖ VDESESH PĖR LIRI ĖSHTĖ FAT DHE TTRIMĖRI

Shko poshtė

TĖ LUFTOSH E TĖ VDESESH PĖR LIRI ĖSHTĖ FAT DHE TTRIMĖRI

Mesazh  Nimfa prej Fri Jul 31, 2009 12:53 pm

Jahė Sadrija: Tė luftosh e tė vdesėsh pėr liri ėshtė fat dhe trimėriU mbajt Akademi Perkujtimore nė 10- vjetorin e rėnies sė 14 dėshmorėve tė UĒK-sė

TĖ LUFTOSH E TĖ VDESESH PĖR LIRI ĖSHTĖ FAT DHE TTRIMĖRI

Nga Jahė Sadrija

Nė pallatin e Kulturės “Asim Vokshi” nė Gjakovė, me fillim nė orėn 13:00, nė praninė e anėtarėve tė familjeve tė dėshmorėve dhe nė prani tė shumė qytetarėve, u mbajt, Akademi pėrkujtimore nė 10-vjetorin e rėnies sė 14- dėshmoėve nė Shishman tė Bokės, nė Komunėn e Gjakovės, nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Dėshmorėt janė nga trevat e ndryshme tė Kosovės. Pėr nder tė 10-vjetorit tė rėnies heroike tė kėtyre dėshmorėve tė kombit, u bėnė homazhe nderimi dhe u vunė kusora lulesh nė vendin ku kishte ndodhė tragjedia, pra nė Shishman tė Bokės.
Lehtė u pėrballuan sakrificave tė luftės, deri nė ditėn e vrasjes, pra deri nė ditėn e 29-03-1999, kur e fituan pavdekėsinė e pėrjetshme.
Nė taborrin e luftėtarėve tė lirisė atė ditė tė kobshme, heroikisht ranė dėshmorėt:
1. Armend Qymyri 08.09.1976 Gjakovė
2. Besim Rama 05.07.1963 Botushė
3. Bujar Shala 20.03.1978 Rashiq
4. Bujar Syla 14.11.1974 Gjakovė
5. Ibrahim Asllani 05.07.1973 Devė
6. Naim Lataj 21.01.1977 Smolicė
7. Nuhi Elezaj 27.04.1981 Lubizhdė e Hasit
8. Mon Maqi 11.04.1975 Shishmon
9. Mehdi Zabeli 16.03.1968 Vushtri
10. Kadri Berisha 28.04.1966 Pozhar
11. Florim Sejdiu 02.06.1976 Smolicė
12. Jashar Jashari 16.02.1962 Vushtri
13. Jahja Danuza 27.04.1971 Rahovec
14. Xhemajl Avdullahu 12.03.1964 Gjakovė

Nė ketė Akademi pėrkujtimore u vlersua, pos tjerash, si detyrė e pėrhershme tė mbetet ngritja nė nivelin mė tė lartė tė vepres sė dėshmorėve, qė mė gjakun e tyre po e shkruajnė historinė e Kosovės sė re.
Nė sistemin tonė demokratik qė po e ndėrtojmė, pėr asnjė ēast nuk duhet tė harrohen shtyllat e kombit, tė cilat janė ngritur me gjak e sakrifica nė tokėn e Kosovės dhe bartin mė vete mesazhin kombėtar Shqiptar, kurorėn e lavdisė Shqiptare.
Duke qėndruar konseguentė nė mbrojtje tė vepres sė dėshmorėve, tė bijėve tė renė, duke qėndruar tė lidhur mė masat e popullit, nė vazhdėn e kėsaj rruge tė shenjtė, ne kemi guximin, pėrgjegjėsinė, frymėn e lartė tė pėrkushtimit pėr tė mbrojtur veprėn e lavdishme tė dėshmorėve, vepėr kjo qė do tė mbetet shembull i lartė frymėzimi ndėr breza, u tha nė mes tjerash nė ketė Akademi Pėrkujtimore.
Lavdi!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi