KALAVESH LESHI

Shko poshtė

KALAVESH LESHI

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Aug 08, 2009 2:54 pm

Parodi:

KALAVESH LESHI

Jam poeti Kalavesh Leshi ,

M’ njeh rrethina, m’ njeh krejt sheshi .

Dal n’ qytet si padishah –

Njė ēantė t’ madhe e mbajė mbi krah !

Prej se i shkrova ca vargje n’ letėr –

Lėshova flokė e lėshova mjekėr !

Ju betohem n’ qiell e n’ tokė –

Kurrė ma krehėr nuk kam shti n’ flokė !

Po sa e shkrova njė poezi –

Mora rrugėn , shkova n’ xhami ,

Lypa hoxhėn dhe myezinin ,

Me m’ ia bė mjekrės - AMININ !

Kurrė ma s’ dola para pasqyrės ,

Kurrė s’ i rashė ma brisk - fytyrės ,

Kurrė ma s’ shkova as te berberi ,

Veē me u bė artist pėr seri !

Kam rritė flokėt si bashkė leshi –

Pėr me m’ njohtė mileti e sheshi !

Ky imixh ka shumė mesele –

Si ogiēi pėrmbi dele !

Flokėt bistek i lidhi shpinės –

Si gėrshetat e Eminės !

Po bėjnė seri kullat e gurit –

Hije i paska bisteku burrit !

Kur po dal n’ korzo kah terri –

Krejt ēarshia po bėjnė seri !

M’ kėqyrin fėmija e krejt mileti –

Ja, ky ėshtė Kalavesh Poeti !

Mu ka rritė mjekra dredhė – dredhė ,

S’ po kam vend kah me e pėrmbledhė !

Ja kam nisė me e krehė pėrpjetė –

Kėshtu e ka poeti kėtė jetė !Krejt dynjaja me kokė t’ shėndoshė –

Krehin mjekrat pėr te poshtė !

Por , unė kam halle n’ kėtė jetė –

Andaj , mjekrėn e krehė pėrpjetė !

Pėr mbulesė t’ thinjave e surave –

Po pėrdori bojė tė kundrave !

E ngjyej mjekrėn , i ngjyej flokėt –

S’ dua t’ zbardhėm , sikur shokėt !

Gjilan, mė 07.08.2009. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi