BOTIME TE AUTORĖVE TANĖ NĖ GJUHĖ TĖ HUAJA

Shko poshtė

BOTIME TE AUTORĖVE TANĖ NĖ GJUHĖ TĖ HUAJA

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Aug 27, 2009 4:44 pm

Botime tė krijuesve tanė nė diasporė:

Kėngėvaji nga Rizah Sheqiri

* Rizah Sheqiri: ”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil” (”Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil”), Suedi, 2008.Die Anzeige dieses Bildes wird in Ihrem Browser möglicherweise nicht unterstützt.


Ballina e librit tė R.Sheqirit:”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil”-

”Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil”

”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil”-” Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil” ėshtė njė pėrmbledhje e re e poezive tė Rizah Sheqirit tė shkruara qė nga vitet 1990 deri mė sot, poezi tė cilat pėr temė kanė kurbetin, mallin pėr atdheun, vujatjen nė vend tė huaj si dhe dashurinė e paskajshme pėr tė mirėn e gjithmbarėshme njerėzore.

Kjo pėrmbledhje ėshtė me poezi tė zgjedhura nga opusi poetik i Rizah Sheqirit tė pėrkthyera nė gjuhėn suedeze, ndėrsa cikli i parė i poezive ”Flutura nė erė” ėshtė i botuar edhe nė gjuhėn angleze.

Libri hapet me njė parathėnje tė thuktė nga poeti, publicisti dhe shkrimtari i njohur suedez Thomas Nydahl.

Pėrmbledhja ”Kėngėvaji – njė buqetė poezish nga njė zemėr nė ekzil” ėshtė e organizuar nė gjashtė cikle dhe secili cikėl ėshtė i ilustruar me nga njė fotografi artistike nga vetė autori. (B.Sh.)Secili njeri bart origjinėn e vet tė prejardhjes, rrėnjėt e veta, nga do qė tė shkojė


Shkruan: Thomas Nydahl

Rizah Sheqiri: “Sorgesånger – en diktbukett från ett hjärta i exil” (Kėngėvaji – njė buqetė me poezi nga njė zemėr nė ekzil). Pėrmbledhje poezish nė gjuhėn suedeze dhe pjesėrisht nė gjuhėn angleze. Suedi 2008. Parathėnia nga Thomas Nydahl, shkrimtar dhe gazetar i kulturės.

Die Anzeige dieses Bildes wird in Ihrem Browser möglicherweise nicht unterstützt.

Rizah Sheqiri (foton: Albin Sheqiri)

Ndjenja e tė qenurit pa strehė ėshtė njė ēėshtje e filozofisė klasike. Filozofja franceze Simone Weil ishte pėrpjekur ta refuzonte kėtė duke thėnė qė njerėzit, pėr dallim nga drunjtė, i kėrkojnė rrėnjėt. Gabimi vendimtar nė rezonimin e saj ėshtė, qė secili njeri bart origjinėn e vet tė prejardhjes, rrėnjėt e veta, nga do qė tė shkojė. Tė kesh rrėnjė nuk ėshtė e njejta gjė sikur tė jesh dru dhe pa aftėsi ndryshimi e zhvillimi.

Shumė njerėz tė kėsaj bote moderne posedojnė diēka mė shumė se sistemin e rrėnjve, mė shumė se vetėm njė strehė. Kjo ndodhė kėshtu nga njė rrethanė ndjesore ose thejsht nga njė rrethanė fizike e praktike. Nė kėtė kohė tė globalizmit duke pasė parasysh ēdo lloj trysnie, ekonomike dhe politike, disa prej nesh pėrpiqemi tė fshihemi nė ngastrat vetanake. Nė frymėn e Volterit nė tė vėrtetė ne kultivojmė kopshtin tonė. Por tė pėrpiqesh tė mbyllėsh sytė ndaj katastrofave qė po ndodhin nė botė do t“ishte njė strategji e keqe pėr mbijetesė.

Nė poezitė e tij Rizah Sheqiri tregon se bota duhet tė frymojė pėrmes vendeve ku qėndrojmė pėrkohėsisht, pėrmes sistemeve tė rrėnjve tė reja ose tė vjetra, ashtu qė tė lindet njė ndėrgjegje pėr kushtet vetanake. Rizah Sheqiri posedon dy ndjenja atdhetare: njėra ėshtė shqiptare e tjetra suedeze. Kjo pėrshkohet nė gjitha shkrimet e tij. Ai qėndron me tė dya kėmbėt nė truallin suedez, por njėkohėsisht gjendet po aq shpesh nė tė kaluarėn shqiptare dhe nė ėndrrat pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin nė Kosovė. Kjo pėrmban njė simpati tė thellė qė duket si vizion i dyfishtė, qė nė mos asgjė tjetėr tregon se sa tė barabartė janė njerėzit. Ėndrrat dhe shpresat tona, ashtu si edhe dėshtimet dhe dėshpėrimet, i ngjjajnė shumė njėra tjetrės kur kėmbehen. Dhe atėherė kur kėto dy vende nuk do t’i mjaftonin Rizasė, ai gjen njė tė tretė: tė shkruarit, letėrsinė. Edhe nė poezi ka shtėpinė e tij: "nė bibliotekė gjeta vėllezėr", konstaton ai nė njė poezi, kurse nė njė tjetėr thotė se aroma e njė bredhi dhe kujtimi i fushės janė tė njė rėndėsie pėr te. Kėshtu lidhen mali, bimėsia, me njė gjuhė ku ėshtė rrėnjosur ndejnja e vendlindjes. /Pėrktheu nga suedishtja Sh. Sejdijaj/
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi