ESSE

Shko poshtė

ESSE

Mesazh  shaban cakolli prej Fri Sep 18, 2009 5:15 pm

Ese pėr librin mė tė ri tė Dr. Avni Preshevės

Gjuha dhe Metagjuha

( Ne s“mund tė ecim mė shpejt se ē“do koha, gjuha ėshtė gjaku ynė gjuhėsorė, pa tė cilin gjak tė jetės as arti, as shkenca, as filozofia nuk do tė egzistonin.Mirėpo, ne duhet tė ecim me kohėn pėr aq sa ėshtė e mundur )

Libri mė i ri i Dr. Avni Preshevės “Gjuha dhe Metagjuha”trajton nė mynyrė analitike mardhėniet e Gjuhės natyrore me atė tė Metagjuhės. Njeriu ynė i sotėm shkruan Dr.Avni Presheva ėshtė plot ngjarje, plot sfida, plot rrėfime. I ndodhur nė kėto rrethana, ai do tė flas, do tė meditoj, do tė hyjė brenda jetės sė tij. Gjuha dhe gjaku i saj gjuhėsorė, shkruan Dr. Presheva, janė nė pemėn e gjuhės, nė degėt e saj, nė brendinė filozoke tė arteve dhe shkencave. Libri “Gjuha dhe Metagjuha”shtjellojnė nė mynyrė tė shkėlqyer mendimin pėrparimtar pėr gjuhėn. Aktualisht interesimi i filozofėve, shkrimtarėve, dhe shkencėtarėve pėr gjuhėn ėshtė preokupim i pėrditshėm , i pėrvitshėm dhe i pėrhershėm. Libri “Gjuha dhe Metagjuha” ėshtė njė libėr i guximshėm e me vlera tė mėdha pėr studius tė sotėm e tė ardhshėm. Me kėtė libėr lexuesit shqiptar i afroren tė dhėnat mė tė reja shkencore pėr gjuhėn. Libri “Gjuha dhe Metagjuha”ėshtė i ndėrtuar prej tetė njėsive studimore filozofike. Nė kėtė libėr, autori me pėrkushtim prej krijuesi shpalon botėn bardh e zi dhe me ngjyra tė gjuhės. Eseja rreth “Gjuhės sė Algjebrės”tė profesor Fregit shpalon problemet dhe mardhėniet mė intime mes gjuhės normale dhe metagjuhės. Jo rrallė thotė Dr. Avni Presheva numri ėshtė ide, sasi, kuptim. Rruga e konsolidimit dhe formimit tė gjuhės ka moshėn sa vet njeriu. Fisi Maja nė Amerikė kishte njė aritmetikė tė numrave para egjiptianėve. Njerėzit e fisit Maja kanė

pėrdorur vetėm dy shenja; pikėn qė ka paraqitur numrin njė, dhe vizėn qė ėshtė lexuar si numri pesė. Prandaj, nė tė gjitha rastet shprehet Dr Avni Presheva gjuha ėshtė pasqyrė e mendimit. Andaj, thėrritjet e Dr Avni Preshevės pėr njė angazhim mė tė madh, dhe pėr njė diskutim publik nė kėtė temė janė thirrje prej krijuesi tė mirėfilltė. Asnjė ditė nuk gėdhinė e njėjtė.Trualli i mendimit kritik pėr gjuhėn dhe metagjuhėn shkruan Dr.Avni Presheva duhet tė

eksplorohet nga studius tė zot e me pėrgatitje tė duhura. Studimet gjuhėsore pėr gjuhėn thotė profesori Presheva, janė tė nevojshme dhe tė domosdoshme. Ai fton ndėrgjegjen e krijuesve tanė, shkrimtarė, filozof, poetė qė tė bėjnė detyrėn e tyre pėr gjuhėn dhe rreth ghuhės. Libri i Dr Avni Preshevės “Gjuha dhe Metaguha”pėr lexuesin shqiptar parqet njė ngjarjet vėrtet kulturore nė konsolidimin e mendimit filozofik pėr gjuhėn. Dr. Avni Presheva deri mė tash ka shkruar librin “Prej gjuhės nė Gjuhė” dhe “Gjuha dhe Metagjuha”dy libra qė i bėjnė nderė gjuhės dhe filozofisė sė gjuhės. Po e mbylli kėtė ese pėr “Gjuhėn dhe Metagjuhėn” me njė mendim tė Emersonit;gjuha ėshtė njė qytet, nė cilin ēdo njeri qė ka jetuar nė kėtė botė e ka vėnė gurin e vet. Urime autorit Presheva pėr kėtė libėr me vlerė dhe shėndet!

Rrustem Geci - Dortmund
shaban cakolli
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi