NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Shko poshtė

NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Oct 19, 2009 6:36 pm

Nė kujtesė tė atdhetarėve tanė :

RAMĖ BLLACA

Qeveria e Serbisė nė Beograd

Njė vendim kishte kurdisė me delegatė –

Gjithė shqiptarėve t’ ua shkulė rrėnjėt prej kėtij trolli

E t’ i ēojė larg – larg n’ shkretėtira tė Anadollit!...

Refreni:

Hej, syrin si shkėndija , dhėmbėt shkrepnin gaca ,

Kur e merrte fjalėn trimi ynė Ramė Bllaca –

Jo , i gjallė s’ nėnshkruaj vendimin e Serbisė ,

Po ē’ kėrkojnė shqiptarėt n’ troje tė Turqisė ?!

Kėshtu janė tė gjithė stėrnipat e Skėnderbeut ,

Flijojnė jetėn e s’ ia kthejnė shpinėn Atdheut !

S’i tremb plumbi , as litari i tradhtarit –

Sherif Vocėn dhe Ramė Bllacėn , kėta bijė t’ shqiptarit !

Refreni:
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Oct 19, 2009 6:36 pm

NAZIM GAFURRI

Pas moteve t’ vėshtira –

Vijnė ditėt e mira ,

Kujtimet e hidhura

I lexojmė ndėr pasqyra ...

N’ tela t’ ēiftelisė

Kėngėn e nxjerr burri ,

Fanar i njerėzisė ,

O , Nazim Gafurri .

Refreni:

Zemrat thurin kėngė –

Lotė tė vegjėlisė ,

Kosova ngrehė pėrmendore

Trimave tė lirisė .

Guri del prej guri ,

Burri lind prej burri –

Nėnat rrisin djema

Si Nazim Gafurri .

Demokrat i lindur,

N’ Arbėri yll i ndritur ,

I urtė e i dashur ,

Magje pėr t’ uritur ...

Si shkėmbi qėndrove

N’ kurthe e n’ pusi ,

Pėr njeriun e vuajtur

Dha pallate e shtėpi .

Refreni:

Zemrat thurin kėngė ...etj.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Oct 19, 2009 6:37 pm

MULLA IDRIZ GJILANI

Hej, jehuan malet , o , n’ katėr anė –

Hej, na ka dalė , o, njė trim me famė ,

Hej, hakikat si e do vatani ,

Mulla Idrizi , o, nga Gjilani ,

Nė Kur’an , ai ishte betua ,

Pėr Atdhe , o, me luftua !

Mulla Idrizi, o, atdhetar ,

Arsimdashėsi ynė kombėtar ,

-Pa u shkollua me djemė e ēika ,

Jo!Jo! Pėr ne nuk zbardhon drita !

Hej, ngriti zėrin, o, deri n’ re –

Hej, pa liri , jo, nuk ka as fe !

Hej, nuk i lėshojmė kurrė tokat shqiptare –

Deri n’ djep , o, pėr pa dalė fare !

S’e lėshoj pushkėn , jo, kurrė prej dore ,

Ose vdekje , ose , fitore !

Mulla Idrizi , o, trim i parė ,

Komandanti , o , vullnetar ,

Porsi qiri , o, nė shandan ,

Oh, e shkriu jetėn , o, pėr vatan-e .

Hej, deri n’ vdekje luftoi n’ kėto male ,

Hej, i pa thyeshėm nė ideale ,

Hej, pėr bashkimin , o, gjithėkombėtar ,

Pėr kufirin , o, gjithėshqiptar ...

Flakadani , o, i lirisė –

Shėmbėlltyrė e historisė .

Mulla Idrizi , o, luftėtar ,

Trim – tribuni ,o, legjendar ,

N’ burg e dogjėn ,o, nė Gjilan –

Oh, pėr Atdhe , o, u ba kurban-e!

FAZLI GRAIĒECI

O, Fazli , o arsimtar ,

Patrioti ynė shqiptar ,

E dhe jetėn nė ēeli –

Veē pėr popull e liri !

O, Fazli , o zemėr gur ,

E dhe jetėn pėr flamur .

Pėr flamur tė Skėnderbeut ,

Pėr tė drejtat e Atdheut !

As torturat e Rankoviqit ,

As nėnshkrimet e Nikoliqit ,

S’ mund t’ i thyen idealet –

Pėr Kosovė jetėn e fale !

Gjaku i njomė i mėsuesit t’ ri –

N’ damar t’ tokės rrėnjė ka shti ...

Bijnė lulėkuqe dhe lulėdrita ,

Gėzon Kosovėn – Republika .

*****Nga pėrmbledhja “Mallėngjime e ushtima”, botuar nė Prishtinė, mė 1993.

Autor i teksteve, melodive dhe interpretues i kėtyre kėngėve ėshtė Demir Krasniqi.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NĖ KUJTESĖ TĖ ATDHETARĖVE TANĖ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi