BAZA E GJUHES UNIKE SHQIPE MBI 500 VJECARE

Shko poshtė

BAZA E GJUHES UNIKE SHQIPE MBI 500 VJECARE

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 29, 2009 12:16 pm

Nezir Myrta / BAZA E GJUHES UNIKE SHQIPE OSHT MBI 500 VJECARENuk ironizoj gjuhen time as dialektet, po secili ka vendin e vet aty ku flitet dhe te gjitha jane shqipe, por ironizoj nje standard (qe vet kjo fjale u be si sfide gjoja kushtezim nderrkombetar, qe as i perket shqipes kjo fjale) dhe edhe gomeret e dine se kjo gjuhe nuk eshte e njesuar por njedialektore e njeanshme, bile e atij dialekti qe as shkenca nuk mund te beje asgje me te keshtu si gjuhe e dredhur dhe e perdredhur, e paforme per studime as per mesime nga te huajt albanolog. E shihni si qeshet njeriu kur ndigjon nje te huaj kur flet shqipen aq me zor, aq veshtire anipse ka mesuar... Kuptoni kur njeriu meson nje gjuhe te huaj dhe e flet aq rrjedhshemm sa edhe vet vendasit, sepse pak ka gjuhe qe jane coroditur sa shqipja sot.

Kush nuk i gzohet nji gjuhe unike kombtare, kur shkruhet lirshem rrjedhshem, fjalshkurt e kuptimgjate, po ktu merren shembuj nga italishtja, qe qenka formuar nga grupi i toskanes e edhe shqipja poashtu? Nese atje u moren veprat e Alighierit, pse ktu nuk u moren veprat e Buzukut, Bogdanit, Budit (qė kishte tingujt e dyfisht pėr zanoret e gjata: ii, uu, aa, qė vet gjuhėt e sotme botnore i moren poata shembuj EDHE PSE MOS TĖ JETĖ LASHTSIA MBI PESQINDBJEĒARE E SHQIPES NĖ GJUHĖN UNIKE, POR TĖ MBETET KAQ E BRISHT. EDHE GOMERET E DINĖ SE AUTORĖT TONĖ TĖ VJETĖR ISHIN PRIFTA DHE NUK U RESPEKTUAN NGA NJI REGJIM AQ I EGĖR TOTALITAR, QĖ ME PLOT GOJĖN THOMĖ SE NUK KISHTE ASGJA TĖ MIRĖ, E MBASE NUK KISHTE ASGJA TĖ MIRĖ - AS KĖT GJUHĖ TĖ NJĖSUAR NUK E KA TĖ MIRĖ!!!

Popujt iu krenohen lashtėsive tė gjuhėve tė tyne, e na i injorojmė vet shkrimtarėt e SHQIPES SĖ VJETĖR? Ky osht kulmi i marrzisė! KJO GJUHĖ LETRARE AS PĖRSĖAFĖRMI NUK I PĖRGJEGJET TĖ FOLMES MA MASIVE TĖ KOMBIT SHQIPTAR EDHE DONI TĖ TRUMPETONI ENDE SE KEMI GJUHĖ TĖ NJĖSUAR, Q[ OSHT KREJT GJUHĖ E NJĖANSHME NJIDIALEKTORE QĖ E DINĖ EDHE GOMERET (PĖRSĖRIS QĖLLIMISHT)? TURP!

Na kemi gjuhė vet zonin e zotit, kaq e bukur osht gjuha shqipe - u thom (unė them), se u injorua edhe vet Arbanishtja e lashtė, qė ishte gegnishte, vet burimi i dy dialekteve gege e toske - ku edhe sot thohet shtrėmbt turpshėm - arvan, arvanitas, arvanitėt (sikur greqisht, arvanitas) kur osht fjala shqipe ARBANIT, ARBANITE, ARBANITJA, ARBANITĖT - ARBANIA!!!

Po ky sindrom u pėrhap me propagandė edhe tek skipetarėt nėn Italinė, gjoja si arbėresh, kur ata janė arban, skipetar dhe fjala ma burrnore e tyne osht - skipetar (a je burrė skipetar...) sa qė edhe ata mundohen e torturohen gjoja po flasin kėt gjuhė tė NJĖSUAR, kur nė fjalorin e tyne kanė fjalėt ma tė lashta shqipe arbanite!

A po kuptoni ju kėt gjuhė qė momentalisht po shkruj? Sigurisht se po, veē gomerėt nuk duan as mund ta kuptojnė. Tu mendu e tu shkru ashtu siē flet vet kryemasa e kombit tonė, pa e tepruar pėrdorimin e tingullit ė,Ė, me fjalė tė shkurta , me pasė qejf syni e mendja me shkru shqip, ashtu si vet zoni i zotit.

Letėrsia e vjetėr shqipe, ka plot thesare fjalėsh e frazash, qė janė pėr lakmi, kuptohet tu i nxierrė nga burimet antike, si: pėremnin vetor - U (unė), foljen - osht (ėshtė), tu (duke), me msua (pėr tė mėsuar), zoni (zėri), nona (nėna), hona (hėna)...e shihni si shtrėmbohet goja duke theksuar tingullin ėėė - me i marr tingujt e dyfisht ii (flii, prii, pree, traa, druu, shum (shumė), shum-pak, zall (rėrė), zallishte (rėrishte), ernat (erėprat), shpirtat (shpirtėrat), tu punuu (duke punuar), me shkruu (pėr tė shkruar), gzim (gėzim), msim (mėsim), msues-i (mėsonjėsi, mėsuesi)... e sa tjera thesare tė shkurta shqipe fliten mbrenda shqipes...

Kush nuk me don dhe nuk e shkruan shqipen e pastėr, osht injorues i kombit!

Secili komb i gzohet gjuhės unike (por jo gjuhės sė njėanshme)!

*

Po pra, te marrim thesaret e dy e ma shume dialekteve dhe ta shkrujme shqipen e bukur, ashtu sipas burimeve antike nga te folmet e te gjitha trevave tona, ashtu do te kemi ni gjuhe (jo nji as nje, por ni, dy, tre...) ashtu sikur flitet natyrshem, si gjuhe e natyres - kjo osht detyra jone!

Kuptohet se as dialekti gege nuk shkruhet ashtu drejt e mire si flitet natyrshem, qe duhet me ba ndryshime, te ofrohet sa ma afer gjuhes se folur. kemi grupet e tingujve: ng, nd, qe theksohen me ni tingull bashkdyzues, si ne fjalte: nga, me ngaa, vrapua / ngusht, ngat (afer), ngamje, gamje (pergamje, perngjarje), ndue, nderi, nderimi, ndoshta, ndija, perendia, mandej, ndashte (nese don, apo punemadhe, gjoja hiq), nandor, nande... e ktu osht theksimi, por qe nuk kemi shkrola, germa per kto grupe tinguj ng, nd...

Ni gja mund ta theksojme, pse nuk shkruhet emri arbania, arbanishtja, se gjuha ma e vjeter filli i dy dialekteve tona gege e toske, por na doli vetem si ni emer i krahines Ēameria, etninomi apo nomi etnik emri etnik - ēam, kur atje kemi ma shum se ēam, kemi krejt Arbaninė e lashtė dhe u ndrruan nė kto emertime - arbėresh, arbėreshėt e Greqisė, e arbėreshėt e Italisė, kur ktu kemi veē ni emėn - arban, arbanit, kur duhet tė thohet: arbanėt nėn Greqinė, arbanėt nėn Italinė edhe jo tė Greqisė e Italisė...

Lidhur me gjuhen unike shqipe, po shihet hapun gjegjja indirekte nė emen te unitetit tė kombit se: ti n'daē shkruaje, o jo - kjo osht gjuha e njėsuar, ani nė emėr tė kombit seee dhe nuk kuptojnė se mund tė shkruhen edhe vepra letrare pikrisht nė gegnishte edhe mund tė kenė suksese masive, as qė lodhet kush a osht apo a ka gjuhė tė njėsuar apo jo! Kėshtu vetiu ndahen nė dysh dhe krejt faji iu mbetet pikrisht atyne qė ngulin kombė nė lloē edhe dhunshėm ekzekutojnė vendime se - deshe apo nuk deshe kjo ėshtė gjuha e njėsuar qė bashkon kombin... Kjo osht e pafalshme dhe nesėr del gjuha vėrtet e nisuar, unisuar dhe ēlirohet Gegnishtja nga prangat e koncertit politik, apo thjeshtė - atij kongresit tė drejtėshkrimit, si gjuhė e njėsuar letrare...

Sa ma shpejt qė bahet gjuha unike e shkruar (se gjuha e folur nuk ndalet as lodhet pėr njėsime tė njėanshme), so tė jetė mirė dhe shpėtim kombtar (jo kombėtar, anipse janė tre tinguj qė unė i quaj toktingllore, bashkėtingllore) - aq ma mirė do tė jetė pėr tė gjithė, pėrndryshe, me ni bashkim kombtar tė mundshėm, do tė zgjidhet vetiu gjuha unike... qė edhe ktė dikush as e don as e dėshiron, ashtu sikur nuk e ka dėshiruar as pasluftes dytė, ku dje u ndien zonat (zėrat): nuk bashkohemi se do ta ngrehim karrocen...e dikush tjetėr, karrocieri na grahė...

Mendimet e mia janė bashkim kombtar, unitet, gjuhė unike, e nėse dikujt i duket ndamje a pėrēamje (pėrēarje), pikrisht kjo gjuhė totalitare e njėsuar osht ndarse e pėrēarse, deri ktu nė zonat e disa trubadurve kongresist tė 1972-shit - kur dihet mirfilli kjartė e kthjellt, se as u pyeten pjesmarrsit nga Kosova e vende tjera jasht Albanisė, si shqiptar tė atij kongresi '72 - por kemi fakte tė shkruara, qė iu erdhen nė tavolina si kėrcnime hapur ndaj atyne qė ngriten zonin pėr gjuhė unike ''ty tė pret litari...''! Pse mos tė dihen hapur? Dhe fill pas atij kongresit, disa moren mundin e dreqit, djallit dhe shkruan shpejteshpejt fjalorin e Shqipes sė sotme, me mbi 40.000 fjalė, si mashtrim mkombtar, gjoja kemi fjalorin e ri, pa mbi 40 apo 400.000 fjaltė e Gegnishtes e dialekteve tjera tona, qė mbeten soteasajdite nėn prangat e atij kongresi famkeq pėr kombin tonė! Shtrohet pyetja: kush bani ndamje e pėrēamje kombtare - ai grup politik atėherė, apo na qė duam unitet gjuhe e unitet kombi?

Edhepse ktu osht ni forum, mendoni fortmirė parase tė shkruani!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!
__________________

_________________
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi