"ME MALLIN E LULEVE"

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

"ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:54 pm

LETRA E NĖNĖS

Radhėt i kishte shkruar

me lotėt e saj

liqe i pafund

pėrmallimi

i derdhur nėpėr fjalė

ata lot,ai mall

i saj,i pėrjetshėm

mė djeg kahdo si zjarr.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:54 pm

BABAI

Fytyra e babit

mu shfaq nė atė ėndėrr

nė orėt e agut

mė tha:

qė tu pėrngjash burrave

bėhu ballė furtunave

forco unin tėnd

mė tha, dhe dhembjet bluaj

nė vetvete, mos u ndjej

kurrė i huaj.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:55 pm

TOKA IME

Tė mė falėsh toka ime

pėr vitet kur isha djalė

mbi ty ndoshta kam lėnė gjurmė

qė tė lėnduan, t’erdhėn rėndė

sapo kuptova se ikėn vitet

pa praninė tėnde,toka mėmė

flokėt e thinjur

zemrėn e vrarė

dua tė mė falėsh

mua fėmiun plak

tė tė dua tash nga larg

me mallin ēmendurak

pėrgjithmonė mallkoj kurbetin

kohėn qė na treti nė kėtė rrugė

mall ta kemi ne njėri-tjetrin.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:55 pm

TRONDITJE KOHĖSH

I thotė e djeshmja tė sotmes

unė lart e ti poshtė qėndrojmė

e sotmja i thotė tė djeshmes

s’bėre gjė fare pėr fatin tonė

pėrgjatė ecjes sė vet

ky ndėrrim kohėsh

kėrkon dritė dhe identitet

jo rrallė na mashtron lakmia

kur dalim nė maje,

pa ēarė kokėn se ēfarė thotė populli

ata tė lodhurit t’pėrvuajturit

me dhembjet e tyre ndėr llėrė

kot provojmė t’i lėkundim askushėt

Shqiprėinė, ata, e kanė nėnė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:55 pm

DIĒKA SI ZGHĖNDĖR

Portat e ėndrrave

natė e pėr natė

i hapi nė shtrat,

zemra mal mė bėhet

hapėroj nėpėr Gjilan

hy dhe dal

shtigjeve tė tua

kohėn e ndal nė “Kristal”

me poetė me kėngėtarė,

por mėngjeseve trishtohem

sapo takoi fqiun e parė

e mė thotė:Guten morgen.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:56 pm

KĖNGĖ FATI

Nė fytyrėn tėnde

dhembjet t’i lexova

nė mua lexova vuajtjen

qė po fillon prej tash

dhembjet le tė na dhembin bashkė!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:56 pm

FATKEQĖSI BREZASH

Stinėt ndėrrojnė netėt

nė kalendar,s’ndėrrojnė rrugėt

pėr t’pagjumėt mėrgimtarė

rrugė dje

rrugė sot

Evropėn e mbushėm plot -

kohėt ia mbathėn brenda natės

lum i forti nė baltė btė shtrėngatės

rrugė dje,rrugė sot

Evropėn e mbushėm plot

mėrgimtarė e plagė e vrragė

t’pagjumėt ne

si sot si dje.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:56 pm

DIKUR DHE TASH

Kur u nisėm n’rrugėn e dritės

jeta me vdekjen

qėndronin bashkė

shtrat pėr shtrat

ndanin epilogun nė lojė gjaku

pa dhembje assesi s’ka bėrė

shpirtin shtrėngoja me dhėmbė

duroj, prapė, sa mund tė durohet

nga caku nuk lėkund dot mendjen

edhe nė vdeksha

s’dua tė vdes pa emėr.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:57 pm

KUR E MUNDĖM KUĒEDRĖN

Djalli e dėrgoi njė kuēedėr

nė kthetra helm,me gojė flakė

shqiponja i doli para, e ndali

e hodhi t’plandosur nė batak

po u nise ndonjėherė tjetėr

do pėsosh sėrish mė keq

ik zonja e egėr kuēedėr

kthehu nė Karpate te i yti dreq.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:57 pm

E NDJEJ THIRRJEN E NĖNĖS

Shkojnė stinėt

dhe prapė vijnė

dhembjen

ē’ma kanė bėrė grumbull

e ti, biri i nėnės

kaq vite je humbur,

thirrja jote, nėnė

zemrė po ma gris

kėtu i mėrguar n’male

nė njė qytet tė Gjermanisė

a je lodhur

a je plakur, nėnė

nėpėr atė furtunė

saherė tė kujtoj unė ty

motet mė rėndojnė mė shumė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:58 pm

SIMBOLIKE

Jemi pėrcaktuar pėr dritėn

mbrapa kurrė mė s’do kthehemi

tash e tutje

na duhen dy flamuj

njėrin mbi kufomė

tjetrin mbi pullaz

dhe jeta jonė shqiptare

le tė rend nėpėr breza

krejt origjinale

e bujshme, krenare.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:58 pm

NDARJE QĖ DHEMB

(Azem Shkrelit)

Nė kohėra tė pakohė

pėplot pelin e shtėrngatė

sikur edhe Vdekja

bėnė rendin si pėr inat

nėpėr kohėt e pakohė

ngatėrrohen rendet

sulet e pikas atdhetarėt

e dikund njerėzit e penės

shuan papritmas jetėra

rrėzon tempuj drite

shuan mendje tė holla

maja tė letrave shqipe

e mori Azem Shkrelin

dhe befas e ndau prej shkrimit

vargjet, veprat flasin me kohėt

pėrjetshėm n’vel t’kujtimit.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:59 pm

KUR MA VRANĖ KĖNGĖN

Unė, rrapsodi i harruar

kėngėn e kam pėlcitur

nė njė kohė tė perėnduar

jehonėn e saj e lashė peng

anė e kėnd nėpėr Dardanė

por, atė ditė qė nga nėna mė ndanė

shpirtin ma dogjėn dhe kėngėn ma vranė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 5:59 pm

FJALA E JUAJ

Fjalėt i kam humbur

atė ditė kur jam nisur

nėpėr jetė ashpėrsive

endjeve nėpėr dritė e mugė


jehona e tyre, kudo

mė ndiēte nga pas

me acar e furtunė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:00 pm

BETIM NĖ VETE

Nuk ndahem gjallė

prej teje

gjaku im je ti

nėpėr dje

dhe vetėm pėr ty

vdekjes pėrballė i rri.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:00 pm

QĖNDRIM I NJĖRTAJTSHĖM

Pėrditė nga pak digjem

pėr shpresėn tonė, t’vetmen

n’kėto strehė tė huaja vyshkem

as s’ju takoj e as s’mė takojnė

por jo, assesi nuk thehem

dėshirat nuk treten

e shpresat nuk vdesin

patjetėr do qėndroj

shpresėn s’mund ma vret askush

nė pamje do t’vdes i njomė

nga brenda i djegur prush.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:00 pm

ANTIHESHTJE


Heshtja,

ėshtė mė e rėndė se vdekja

kur fjalėt

tė vdesin ashtu nėpėr buzė

kėshtu pėrditė

e torturon keq jetėn

as i gjallė

as i vdekur

pa e thėnė tė vėrtetėn.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:01 pm

ZIA E JETĖS

Unė pjella e jote

larg ēerdhės kam mbetur

frymoj heshtur nėpėr mote

nėpėr jetė si hije e vdekur

mbi kurriz tė jetės si kufomė

dėgjoj n’ecje tretjen e shpirtit

me afsh malli nė zemėr gufon

rinia mė vyshket, ah, duke pritur

dhe guri pėlcet nga vapa

e zemra ime lėngon nė acar

as me gjumė dhe as me barėra

s’mund tė shuaj dot kėtė mall.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:01 pm

LOJĖ ROLESH

Kur u ngritėn tė munduarit

t’kėrkojnė njė djep shprese

nė Europė, tė civilizuarit

ju mbjellin intriga e vese

llomotisin fortė ministrat

bėjnė orgji nė ahengje

pėr tė tjerėt mure ngrisin

dhe i shembin pėr vete.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:02 pm

LETĖR VENDLINDJES

Njerėz tė vendit tim

bijtė e kėtij populli trim

po jua shkruaj kėtė letėr

unė, i juaji nė mėrgim

Tė gjithėve atje nė fshat

ju kam nė shpirt e zemėr

mėrgimi fuqinė ma mori

po mė shtyp si rrasė vorri

tė lumtė ju pėr varfėrinė

qė punoni nė tokėn tuaj

dhe me nderė ruani shtėpinė

nuk marshoni nė tokė tė huaj

ndoshta mė kujtoni ju mua

unė rroj me kujtimet e juaja

jam djegur e pėrvėluar

nė kėto toka tė huaja.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:02 pm

ĒAST

Jeta ėshtė diē qė ia vlenė

herė sjell lumturi herė dhembje

por udha ecjes nėpėr jetė

gjithmonė pret njė vdekje

vdekja shuan jetėn

vallė, pse askush s’ia di,

ditėn, ēastin, vendpritjen

do pėrpiqem deri atė ditė

njerėzisht ta shijoj jetėn

dhe nė sy pėrgjithmonė

ta shikoj tė vėrtetėn.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:03 pm

ME MALLIN E LULEVE

E kėputa njė lule

dikund larg atdheut tonė

e afrova pranė kokės

por ajo s’kishte fare aromė

nė tokėn ku ajo rritet

edhe kėto lule i thonė

por ajo e kish pasur vlerėn

vetėm kurorė pėr kufomė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:03 pm

DO TĖ KTHEHEM

Me zemėr tė plagosur

botės i rashė rreth e ēark,

lėshoi kushtrimin tokė e plagosur,

i gjallė ose i vdekur do tė kthehem prapė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:03 pm

DIELLI

Kėmbėzbathur ecjes

shtigjeve me gurė

nė drejtimin tėnd

nuk u smbrapsa kurrė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

TOKA IME

E mbėrthyer

tė duhen si buka

dritė dhe diell

te ne dielli lind

atje lart nga mallet

pėr tek shqiptari

vdes dhe ringjallet…
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ME MALLIN E LULEVE"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi